Autor Tema: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku  (Posjeta: 8446 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #15 u: 02.08.2014., 16:14:05 »
Skladište YU vojske napušteno u proljeće 1941. negdje oko Sviba ili Trebešćaka (?) - original kaže - "Deposito di armi nella fortezza di Trebestion o di Svib in Croazia abbandonato nella primavera 1941.

Prema ovoj zadnjoj fotki smjestio bih to ispod raskršća ceste za Platak za koju mislim da je ta koja se vidi na brdu iza skladišta, te bi sada shodno tome to bili oni kokošinjci koje sad koriste ovčari, a tamo je i bila smještena vojska Yu kraljevine koja je nastanjnivala one silne kamenjačke bunkere ...  Komanda je bila nakon skretanja za Platak malo gore udesno ...  :wavey
Što kažete?

Slažem se.  :palacgore

Nije baš ista pozicija ali tamo kod zgrada najbližih cesti su me "ganjale" neke džukele (da sam bio s biciklom a ne motorom .... :eek)



Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #17 u: 03.04.2015., 22:58:12 »
Samo da se pohvalim da sam iskoristio skraćeno radno vrijem zbog predstojećih blagdana, kao i sunčano vrijeme uz relativnu hladnoću (da "uspava" gmizavce) i nastavio istraživanje bunkera Rupnikove linije kod Kamenjaka.

Prijavljujem jedan novo pronađeni  :bravo5 , nažalost stanje je ostatak  ostatka  :palacdole, i vjerojatno još jedan nestao na trasi autoceste  :palacdole

Usput pronašao novi put do poznatog Rupnika sa "gravurom" W Re & Duce, tako da se može napraviti lijepi kružni obilazak bunkera na brdu Svib ispod Kamenjaka.

I provjerio stanje "bambija" u još jednom Rupniku - nema više ni traga od istog.  :help2

I provjerio bunker iz gornje vijesti, izgleda da su ispili dio okvira vrata kada su izvlačili tijelo ... ili da uspiju ući  :eek no taj okvir je ionako bio naknadno dodan, nije original.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #18 u: 11.05.2015., 13:01:02 »
Prvo sam navratio do meni jedinog poznatog Rupnik bunkera koji nije bio za flankiranje nego onako "klasično" drito prema napadačima da provjerim stanje "bambija" (nije srna nego pas) ali nisu ostali ni tragovi:

Stanje 2011


Stanje 2015




Sam bunker se nije promijenio ...




Nkon toga samo kratko stajanje uz šternu napravljenu najvjerojatnije za potrebe izgradnje bunkera i vojske. Vjerojatno su lovci obnovili/pojačali pojilo koje milim niti nije bilo dio originalne konstrukcije:



Stanje iz 2011 ...



Nakon toga zaobilazim Veliki Svib i idem prema Malom Svibu a cilj je brdo još istočnije.

Zapravo sam imao više ciljeva a prvi je bio pronaći par ovom bunkeru kojemu i puškarnica i "optički" komunikacijski link gledaju prema istoku, ali zadnji puta nisam vidio ništa na drugoj strani:



Što se pokazalo sasvim logičnim jer od njegovog para na drugoj strani brda je ostalo samo ovo:



A ovo je pogled na njegovog parnjaka, tj predhodni bunker :



Lijep pogled na A6 ... vjerojatni krivac za nestanak barem jednog bunkera ..



Lutao sam po i okolo lokacije ovih ostataka ostataka  ne bi li pronašao "leđnog" para ovome, tj  bunker koji bi imao polje djelovanja dalje prema istoku .. Rupnikovci na ovom potezu su uvijek (izuzetak je onaj sa "bambijem" postavljeni da imaju svog parnjaka ispred sebe (prema kamo pucaju)i drugi iza postavljen "leđa na leđa" koji puca prema drugoj strani.
Pronašao sam staru vojnu stazu, mulatjeru koja prolazi ispod ovog "rastavljenog" i koja "završava" u ogradi autoceste A6. Moja pretpostavka je da se nalazio istočnije i južnije, na padini koja je uklonjena da bi tuda prošla autocesta.





Na slijedećem brdu/hrptu se sa istočne strane nalaze ostaci bunkera koji je gledao prema istoku. Tako da mi nedostaju dva bunkera, jedan "leđni" par ovim u temeljima i negov par, a istovremeno leđni par ovim ostacima  :hmm:


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #19 u: 13.05.2015., 15:00:19 »
Evo i karte da je lakše pratiti ... Svijetlo i tamno plavo su označeni bunkeri koji su već prije bilo prikazani, a zelenom novi, zapravo samo desni zeleni je novi, lijeveog sam već prije posjetio.
Žutom bojom je označen također već posjećeni, to je onaj gdje sam skoro nagazio na dva poskoka  :eek

Vidi se da između Zelenog i Žutog postoji "rupa" u liniji bunkera.  :help2


Offline lukasis

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Svi 2015
  • Postova: 2
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #20 u: 16.05.2015., 11:46:10 »
Vezano uz pojilo uz šternu, to pojilo je obnovljeno prošle 2014. godine, postojeće je propuštalo-inače također napravljeno od strane članova LD. Vidim na fotografiji bijelu jednu PVC kantu unutar šterne-trebale bi biti dvije unutra; jedna sa "špagom" za izvlačenje vode i pretakanje u drugu kantu kojom se voda izlijeva u pojilo. Ako su još uvijek te kante tamo, (a nadam se da jesu), koga god put nanese u "taj kraj" tijekom ljeta, slobodno neka stavi vode u pojilo kako za divljač tako i za konje kojih ljeti ima dosta u tom kraju.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #21 u: 16.05.2015., 15:51:27 »
Vidim na fotografiji bijelu jednu PVC kantu unutar šterne-trebale bi biti dvije unutra; jedna sa "špagom" za izvlačenje vode i pretakanje u drugu kantu kojom se voda izlijeva u pojilo. Ako su još uvijek te kante tamo, (a nadam se da jesu), koga god put nanese u "taj kraj" tijekom ljeta, slobodno neka stavi vode u pojilo kako za divljač tako i za konje kojih ljeti ima dosta u tom kraju.

Mislim da je kanta bez špage u šterni, barem mi se čini da nazirem nešto bijelo u vodi, a zavezana je na svom mjestu:






Offline lukasis

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Svi 2015
  • Postova: 2
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #22 u: 16.05.2015., 17:53:44 »
Nekih stotinjak metara od sjeverno od šterne (uz rub dolca),  nalazi se prirodna udubina u stijeni, ljeti se često zadržava voda u njoj.   :bath

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #23 u: 18.11.2016., 00:40:30 »
Daluka mi dao ideju: koliko bunkera možete pronaći na ovoj fotografiji?  ^-^


Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #24 u: 18.11.2016., 06:38:21 »
koliko bunkera možete pronaći na ovoj fotografiji?

Tražio, tražio.. oči mi ispale od traženja i  pronašao sam- nijedan. :lol2  :yes

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #25 u: 18.11.2016., 06:46:05 »
Ovako na prvu jutarnju i s mobitela - dva Rupnika?
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #26 u: 18.11.2016., 10:06:28 »
2

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #27 u: 18.11.2016., 10:20:51 »
Evo analize
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.588
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #28 u: 18.11.2016., 10:41:16 »
Bome dobro je načičkan.  :p015
Izgleda neosvojivo. A ja ga osvojio i to jednostavno. Parkirao kod ex oštarije i pomalo, korak na korak, po mulatjeri do vrha. Baš za jednu Novu godinu. A koju - aj bo. :89
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #29 u: 18.11.2016., 22:59:47 »
Točan odgovor je 3, ali priznajem i 2  :palacgore jer i ja koji znam gdje je treći ga jedva vidim.

S ove strane je bolji vidik na treći:




BTW Miliću nisi osvojio ovo brdo ... jer ovo nije Veliki Kamenjak, odnosno Vela Kaminčina ^-^, nego Veliki Svib , ali mogli bi ga svi zajedno, ima relativno lijepu kružnu stazu, koja prolazi uz 1,2,3,4,5 Rupnikovaca, uz još 1,2,3,4 u blizini.  :palacgore