Autor Tema: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku  (Posjeta: 8448 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« u: 22.12.2013., 16:46:19 »
Ispod vrha Malog Kamenjaka, na istočnoj strani nalazi se Runik bunker u "adaptaciji", odnosno alpinistički klub ga planira obnoviti do nivoa da se može iskoristiti kao spremište i sklonište. A s obzirom na visoku poziciju do ove godine sam mislio da nema svog para. (klik na fotografije za veće verzije)



No relativno nedavno, Google je updjetirao ovo područja sa novim fotografijama više rezolucije i pojavilo se nešto zanimljivo, žuti kvadratić sa strelicom pokazuje otprilike lokaciju gornjeg bunkera ,  a u žutom krugu je nešto obećavajuće  :palacgore



I zbilja - novi "Rupnikovac" klasičnog izgleda poprilično očuvan  :palacgore



I gleda upravo prema onome ispod M.Kamenjaka:


Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #1 u: 22.12.2013., 19:59:23 »
Bravo elvise fino si istražio google kartu a mogao si samo poslušati ono sto sam ja čula na vašem predavanju iz bunkera  :greensmile samo  iz jednog bunkera gledaj kroz puškarnicu i vidjet ćeš drugi bunker....a sigurno postoji i treći   :)
aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #2 u: 23.12.2013., 00:25:19 »
Bravo elvise fino si istražio google kartu a mogao si samo poslušati ono sto sam ja čula na vašem predavanju iz bunkera  :greensmile samo  iz jednog bunkera gledaj kroz puškarnicu i vidjet ćeš drugi bunker....a sigurno postoji i treći   :)

Uzmi ovu fotografiju, pogledaj je u punoj rezoluciji i pronađi onaj dole u šumi ako možeš  :greensmile



A "cijev" koja gleda prema paru tj ovom bunkeru dole bi trebala biti negdje s ove strane koja je razvaljena



A i na onom donjem cijev  prema ovom gornjem i nije baš najpreciznije usmjerena  :greensmile

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #3 u: 23.12.2013., 01:43:18 »
A ja sam onaj donji u svoje vrijeme (prije cca 10 godina) našao tako što sam slijedio mulatjeru. Pravilo je "nema bunkera do kojeg ne vodi put", a iznimke postoje samo ako je put zarastao pa se ne vidi. Gornji je bio totalno razvaljen, ali me oduševio pogledom.

Sjećam se još jednog događaja vezanog za ovaj bunker dolje: jedna od grana na putu bila je (slučajno) slomljena u križ - a jedan od znakova vojnog označavanja to tumači kao "Mine!" - ja sam si to samo "mentalno zabilježio", a kad ono - nakon par metara eto ti se poskok sunča na mulatjeri... :pusiti

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #4 u: 23.12.2013., 09:24:00 »
A ja sam onaj donji u svoje vrijeme (prije cca 10 godina) našao tako što sam slijedio mulatjeru. Pravilo je "nema bunkera do kojeg ne vodi put", a iznimke postoje samo ako je put zarastao pa se ne vidi. Gornji je bio totalno razvaljen, ali me oduševio pogledom.

Imaš oko sokolovo jer je mulatjera ful zarasla do ovog bunkera  :palacgore

Sjećam se još jednog događaja vezanog za ovaj bunker dolje: jedna od grana na putu bila je (slučajno) slomljena u križ - a jedan od znakova vojnog označavanja to tumači kao "Mine!" - ja sam si to samo "mentalno zabilježio", a kad ono - nakon par metara eto ti se poskok sunča na mulatjeri... :pusiti

Par sto metara dalje, kod ostataka bunkera s druge strane brdašsca  ja sam skoro nagazio na ne jednog nego na dva poskoka  :eek

Ovo je drugi ... ili druga  :coolwink   BTW exif kaže da je upotrebljen objektiv žarišne duljine 50mm(75mmm na FF)  :eek (samo je zadnja cropana)






madcox

  • Gost
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #5 u: 23.12.2013., 14:52:31 »
Par sto metara dalje, kod ostataka bunkera s druge strane brdašsca  ja sam skoro nagazio na ne jednog nego na dva poskoka  :eek


Super da si me podsjetio da ni ubuduće ne idem s vama u pohode na bunkere...............brrrrrr, zmijurine...... :facepalm

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #6 u: 23.12.2013., 21:59:47 »
Dok sam gledao ove lokacije na GE pronašao sam moguću poziciju (našalost samo ostatka) barem još dva "Rupnika", a možda i tri  :bravo5

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #7 u: 24.12.2013., 22:05:33 »
Gotovo točno u produžetku streljane iza automotodroma nalazi se još jedan ostatak ostatka bunkera Rupnikove linije.
Fotografije su ujedno i linkovi na veće verzije kao i na stranicu sa GPS koordinatama pozicije.





Zanimljivost ove lokacije je to što je služila kao meta za minobacače. Sam bunker, ili bolje rečeno njegovi ostaci su puni repova minobacačkih granata.







Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #8 u: 25.12.2013., 08:21:05 »
Bravo elvise...ja glasam za to da ti stalno budeš na godišnjem odmoru  :)
aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #9 u: 25.12.2013., 14:11:29 »
Ovo iznad streljane je "zaostatak", to sam "odradio" u ožujku 2012-te  :hiker

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #10 u: 27.12.2013., 21:09:03 »
Gledano iz smjera streljane lijevo od ovog gore ( i izvan područja streljane) se nalazi još  jedan ostatak ostataka :





i mali priručni/poljski položaj:


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #11 u: 14.07.2014., 22:02:17 »
Netko si dao truda i na kartu unio gomilu pozicija bunkera Rupnikove linje, zajedno s fotografijama, koje su većinom moje sa Panoramia  :happydancing

http://en.tracesofwar.com/map/25673/Rupnik-Line---Bunker-Kamenjak-H.htm

Offline FiumeRi

  • Global Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 766
    • Riječke poštanske marke
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #12 u: 15.07.2014., 21:00:06 »

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #13 u: 02.08.2014., 10:51:59 »
Skladište YU vojske napušteno u proljeće 1941. negdje oko Sviba ili Trebešćaka (?) - original kaže - "Deposito di armi nella fortezza di Trebestion o di Svib in Croazia abbandonato nella primavera 1941.











Prema ovoj zadnjoj fotki smjestio bih to ispod raskršća ceste za Platak za koju mislim da je ta koja se vidi na brdu iza skladišta, te bi sada shodno tome to bili oni kokošinjci koje sad koriste ovčari, a tamo je i bila smještena vojska Yu kraljevine koja je nastanjnivala one silne kamenjačke bunkere ...  Komanda je bila nakon skretanja za Platak malo gore udesno ...  :wavey
Što kažete?

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Bunkeri "Rupnikove linije" oko i na Kamenjaku
« Odgovori #14 u: 02.08.2014., 13:05:16 »

Ići ću sad malo u off, ovakvih topova još ima u HV i po priči koju sam čuo od lika iz HV imaju veliku novčanu vrijednost, mogu se dobiti u vlasništvo ako se pošalje zahtjev za donaciju...