U najavama za izgradnju Doma Jadranske straže (danas Dom Crvenog križa u Ulici Janka Polica Kamova 32), 30-ih godina prošlog stoljeća, isticali su se prvenstveno gospodarski razlozi. Korist od toga doma trebalo je, osim grada Sušaka, imati i cijelo Hrvatsko primorje jer bi ekskurzije, nakon odmora u Sušaku, mogle nastaviti put mnogih mjesta duž jadranske obale gdje su se gradili slični domovi. Međutim, za sve gospodarske razloge, ipak se naglašavao onaj uzvišeniji zadatak tadašnjeg sušačkog Doma Jadranske straže - socijalno-populistički karakter s brigom o narodnim masama iz unutrašnjosti.
Zalaganjem vodstva Oblasnog odbora Jadranske straže, sušačkog gradonačelnika Gjure Ružića i Izvršnog odbora Jadranske straže u Splitu - Sušak dobiva izdašnu materijalnu pomoć od države, a novac se pronalazi i u Kraljevskoj banskoj upravi u Sušaku, Gradskoj općini Sušak i Oblasnom odboru Jadranske straže.
Kamen temeljac za riječki Dom Jadranske straže u nekadašnjoj Istarskoj ulici (danas Ulica Janka Polić Kamova 32) postavljen je 31. listopada 1937. godine. Tom svečanom trenutku nazočili su predstavnici svih tadašnjih područnih ogranaka Jadranske straže, članstvo i podmladak, bratski odbori iz unutrašnjosti i Sušačanin Viktor Ružić - ban Savske banovine. Gradnja Doma Jadranske straže u Sušaku (prema projektu graditelja Borena Emilija) bila je dovršena krajem kasnih 30-ih godina prošlog stoljeća. Pod talijanskom okupacijom Dom Jadranske straže bio je preuređen u Dom majke i djeteta.