Autor Tema: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva  (Posjeta: 306663 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #345 u: 29.11.2013., 21:28:53 »
E da, ali Zdravko Prebelić poslije je bio pripadnik NOPa, te je i poginuo kao borac, u partizanima ...  Brzo je skužio tko i što su ustaše.   :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #346 u: 30.11.2013., 21:15:49 »
E da, ali Zdravko Prebelić poslije je bio pripadnik NOPa, te je i poginuo kao borac, u partizanima ...  Brzo je skužio tko i što su ustaše.   :wavey

Prešao iz ustaša u partizane? Onda su partizani samo preobučeni ustaše  :lol1

duskom

  • Gost
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #347 u: 01.12.2013., 09:16:44 »
Mala digresija, ispričivan se što upadam u temu, ali i mene muči jedno pitanje  :help2
Da li smo imali u JNA planince ili nešto slično tome???
[/quote
Da postojali su i planinci, i alpinci. Ja sam služio u Plnaninskom puku u Celju 1973, a u susjednoj kasarni su bili alpinsi sa mazgama.  :facepalm

Offline jazbac

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.114
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #348 u: 01.12.2013., 14:51:17 »
Hvala!  Baš sam se malo raspitivao među mojim prijateljima , ali nitko nije niti služio niti bio siguran da li postoje. Talijani su imali poznate alpince i moj nono je dio od ukupno 9 godina provedenih u vojsci  bio alpinac. Jedina uspomena je  cepin koji je sad  među mojim suvenirima.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #349 u: 09.12.2013., 19:49:36 »
Rijeka s Trsata odmah nakon oslobođenja - Molo longo u dronjcima, željeznički most preko Rječine leži u koritu ...


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #350 u: 05.01.2014., 00:31:26 »
Par fotki razorene Rive iz svibnja 1945., vidi se razorena zgrada nakon čijeg rašćišćavanja je tamo uređen parkić, a na čijem mjestu je nikla kasnije robna kuća Ri






Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #351 u: 05.01.2014., 18:01:19 »
Par fotki razorene Rive iz svibnja 1945., vidi se razorena zgrada nakon čijeg rašćišćavanja je tamo uređen parkić, a na čijem mjestu je nikla kasnije robna kuća Ri


Perspektiva ove fotografije je totalno poremećena  :hmm Ovako mi izgleda da između zgrada i mora ima mjesta za dvotračnu cestu i trotoar, a u stvarnosti ovdje je prvo široki trotoar s drvoredom, pa četverotračna cesta, i još dvostruki parking i parking cesta te pruga do mora  :eek ... ili je obala proširena u međuvremenu?  :hmm

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #352 u: 05.01.2014., 18:03:13 »
Pa ja mislim da je nasipano dosta obale
aboriđinka

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #353 u: 05.01.2014., 18:06:35 »
Pa ja mislim da je nasipano dosta obale

Pomislio sam i ja na to, ali kada bolje pogledam vidim onaj (žuti) bunker a obala danas ne ide preko njegove "razine" kao niti na ovoj fotografije, dakle obala nije bila širena  na morsku stranu.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #354 u: 22.01.2014., 19:49:35 »


Prva dalmatinska brigada kreće se iz Crikvenice preko Hreljina ka Rijeci, travanj 1945.
Lokaciju bi mogli probati naći?   :wavey

Meni je svejedno, ali koja je to brigada-divizija na kraju?
 

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #355 u: 22.01.2014., 19:56:55 »
Dvadeset šesta dalmatinska divizija NOVJ formirana je 8. listopada 1943. godine. U njen sastav su ušle Jedanaesta (biokovska), Dvanaesta i Trinaesta (južnodalmatinska) brigada sa oko 3 800 boraca. U siječnju 1944. u sastav divizije je umjesto Trinaeste ušla Prva dalmatinska brigada. U ožujku 1944. u sastav divizije ušla je i Treća prekomorska brigada NOVJ.

Od osnivanja, pa do kraja rata, divizija je bila u sastavu Osmog dalmatinskog korpusa. Operativno područje 26. divizije obuhvaćalo je južnu Dalmaciju, Pelješac i otočni arhipelag Hvar, Brač, Vis, Korčulu i manja ostrva. Uslijed karaktera svog operativnog područja divizija je bila upućena na blisku suradnju sa snagama Mornarice NOVJ.

Operativno područje divizije spadalo je u zonu njemačkog 5. SS korpusa Druge oklopne armije. Teritorij 26. divizije zaposjedala je 118. lovačka divizija, a u akcijama su sudjelovali i dijelovi Sedme SS i 369. legionarske divizije.

Od listopada do prosinca 1943. divizija je bila angažirana u teškim borbama za obranu slobodnog teritorija u Podbiokovlju, na Pelješcu i na Korčuli. Na Korčuli je tijekom operacije Herstgewitter 24. prosinca 1943. poginuo prvi zapovjednik 26. divizije, narodni heroj Niko Martinović.

Od siječnja 1944., 26. divizija je bila zadužena za obranu Visa. Pošto je donijeta odluka o odsudnoj obrani, Vis je uz pomoć Saveznika pretvoren u pravu tvrđavu. Ovim su njemački vojnici odvraćeni od desanta na Vis.

Sa Visa, divizija je izvodila prepade na Hvar, Brač, Korčulu i na obalu. Posebno je uspješan bio desant na Korčulu i Mljet u travnju 1944. U nekim akcijama sudjelovali su saveznička mornarica i odredi savezničke 2. specijalne brigade (2nd Special Service Brigade) (Hvar ožujka, Šolta svibnja, Brač lipnja 1944).

Tijekom rujna 1944. počela je ofenziva NOVJ za oslobođenje Dalmacije, u kojoj je sudjelovala i 26 divizija. 8. rujna divizija je oslobodila Hvar. Značajan uspjeh postigla je prilikom oslobađanja Brača, gdje je bio uništen jedan ojačani bataljun 118. divizije.

26. divizija prva je divizija NOVJ koja je popunjena u punu ratnu formaciju. U kolovozu 1944., njene brigade brojale su 2 000-2 400 boraca, a u sastavu divizije bilo je ukupno 8 670 boraca. Od 8. listopada 1944. pod njenom taktičkim i disciplinskim zapovjedništvom bila je i Prva tenkovska brigada NOVJ.

26. divizija i Prva tenkovska brigada iskrcale su se sredinom listopada na kopno u južnoj Dalmaciji. Time je njemačka i ustaška posada u Dubrovniku dovedena u težak položaj. Prilikom izvlačenja, jedna kolona 369. divizije uništena je od strane dijelova 26. divizije NOVJ u bici na Vukovom klancu.

Nakon koncentriranja ostalih snaga Osmog korpusa pokrenuta je Kninska operacija, kojom je likvidirana osnovna uporišna točka na desnom krilu njemačke "zelene linije" fronte u Jugoslaviji i uništena 264. divizija.

Od 20. ožujka 1945. divizija je, u sastavu 4. armije, sudjelovala u Ličko-primorskoj i Tršćanskoj operaciji protiv njemačkog 15. i 97. brdskog korpusa, koji su u ovim operacijama uništeni.
(Wiki)

 :wavey
Oboje je točno.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #356 u: 22.01.2014., 20:14:22 »
Još malo ratnih. 

1945. IV.Fiume - destroyed factory



1945. ulazakpartizana u grad.





11.IV. 1941.


Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #357 u: 22.01.2014., 20:15:32 »
:wavey
Oboje je točno.
Dosta je i ovo. Nisi morao toliko pisati

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.600
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #358 u: 22.01.2014., 20:23:19 »







Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Fotografije iz ratnih vremena iz naših krajeva
« Odgovori #359 u: 10.02.2014., 23:40:19 »


Počeo je napad na Sušak ...
Don't drive faster than your guardian angel can fly!