Autor Tema: Raša - povijest i fotografije nastanka najmlađeg grada u Istri  (Posjeta: 9298 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Raša - povijest i fotografije nastanka najmlađeg grada u Istri



Kopanje kamenog ugljena u pripremama talijanskih fašista za 2. svjetski rat imalo je visok prioritet. S obzirom na bogatstvo kraja, a ne bi li se rudniku znatno povećala efektivnost, izgrađen je grad Raša. Inicijativa (naredba ili kako god hoćete) je došla od strane Mussolinija. Isprva se trebao zvati Liburnija, ali je ipak, po rijeci, nazvan Raša (Arsia).


Link
http://www.croinfo.net/vijesti-hrvatska/5901-raa-povijesti-fotografije-nastanka-najmlaeg-grada-u-istri.html



Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
najmlađeg grada u Istri

I najružnijeg grada u Istri. I smještenog na najgorem mogućem položaju, u kotlini, okružen brdima.
Noću djeluje posebno sablasno. Vidiš komad neba iznad sebe, osvjetljen mjesečinom, a brda koja okružuju Rašu u potpunom mraku. Kao da si u jednoj ogromnoj rupetini. :eek Sve to u vrijeme izgradnje nije bilo nimalo bitno. ;)



Željeznički kolodvor Raša, prije 2 dana.


Pogled prema Štalijama i luci Bršica


Crkva, u obliku okrenutog rudarskog vagoneta


Rudarski vagoneti. Snimljeno ljeti 2008. U međuvremenu su obnovljeni.


Za ljubitelje AF spomenika. Kako drukčije- nego u obliku vagoneta. :greensmile


Skoro zaboravih: farma magaraca u Most Raši. Proljeće 2009. Prekjučer sam vidio da su još uvijek tamo. :cool2




« Zadnja izmjena: 27.02.2013., 00:19:32 od LLeon »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
I najružnijeg grada u Istri. I smještenog na najgorem mogućem položaju, u kotlini, okružen brdima.
Noću djeluje posebno sablasno. Vidiš komad neba iznad sebe, osvjetljen mjesečinom, a brda koja okružuju Rašu u potpunom mraku. Kao da si u jednoj ogromnoj rupetini. :eek Sve to u vrijeme izgradnje nije bilo nimalo bitno. ;)


Po tvom opisu reklo bi se da je Raša napravljena u kanjonu Sutjeske a ne u pitomoj Istri - po tvojim fotografijama teško bi uzvisine okolo grada nazvao brdima  :rollin2

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Meni je Raša fantastičan grad(ić)...

Kad sam vodio turiste, za Ruse je naziv grada bio fora, jer i oni svoju zemlju iz sprdnje uglavnom zovu Naša Raša.

Iz istog razloga i za Engleze, kojima je bilo zabavno talijansko ime grada, Arsia (od plemenite engleske riječi arse...)  :greensmile

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
rit?

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
A e...

A ako se veli ass, kako se obično veli, onda mu ona magarad iz LLeonovog posta dobro dođu kao maskote...

(Jer ass je magarac...)

Za Amere je npr. ime grada Buje izazivalo salve smijeha, jer se radi o nečemu što dosta sliči na njihov booya! (tj. Eto ti ga NA!)...

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Po tvom opisu reklo bi se da je Raša napravljena u kanjonu Sutjeske a ne u pitomoj Istri - po tvojim fotografijama teško bi uzvisine okolo grada nazvao brdima  :rollin2
Brda ili uzvisine, whatever. 200-250 m.n.m.  :) Meni se Raša ne sviđa ni po danu, a kamo li po noći. Niti arhitekturom, niti topografijom terena. Djeluje mi totalno spooky.

Raša je zatvaranjem rudnika izgubila svoj smisao postojanja, a zatvaranjem "Prvomajske", tvornice alatnih strojeva koja je zapošljavala 1000 ljudi, grad je definitivno postao spavaonica u jami, bez perspektive.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
U organizaciji Zajednice Talijana "Giuseppina Martinuzzi" i Kluba za istarsko - mletačku kulturu Trst jučer je u Malom kazalištu održana komemoracija za rudare poginule 28. veljače 1940. godine u rudarskoj nesreći u Raši te za sve poginule u Istarskim ugljenokopima Raša. Eksplozija plina koja prije 73 godine protresla raško podzemlje odnijela je 185 života, a ozlijeđeno je još stotinjak rudara.

Skup su pozdravili zamjenik labinskog gradonačelnika Zoran Rajković i raški načelnik Josip Knapić te Adriano Leoni, izvršni predsjednik Paritetne komisije zbratimljenih gradova Labin i Manzana. Fabio Scropetta, predsjednik kluba, istaknuo je da su u proteklih godinu dana u Italiji izašle dvije knjige koje se odnose na ovaj događaj: "Dva lica crne smrti" Waltera Bassa i "Kamenje i more" Giulija Cuzzija, što znači da se počinje buditi zanimanje povjesničara i publicista za ovaj događaj.

Tullio Vorano pročitao je prigodni referat naslovljen "Naša rudarska prošlost", Danijel Načinović recitirao je nekoliko svojih poznatih dijalektalnih pjesama inspiriranih životom rudara, a Antonia Blasina Miseri interpretirala je poeziju Ade Negri na temu rudnika. U uvodnom dijelu su Vladan Josimović na violini i Vesela Brenčić za klavirom, profesori iz OGŠ Matka Brajše Raša, izveli su Massnetove "Mediatacije", a u završnici je Stela Dermit, učenica gitare u drugom razredu škole, odsvirala Weinov "Le Rocker" i Domeniconijev "Dance del Cuculo". Program je moderirala Frederika Mohorović.

Članovi Udruge "Istarski ugljenokopi Raša" položili su četvrtak cvijeće i zapalili svijeće u spojnom hodniku između jame u kojoj se tragedija dogodila i jamske mrtvačnice. Potom su u labinskoj OŠ "Ivo Lola Ribar" održali povijesnoj važnosti rudnika za Labin, a isto će uskoro učiniti u OŠ "Ivan Batelić" Raša.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Ukoliko se je ikada netko od Vas pitao što je pisalo 1937 godine na mramornoj ploči, a koja se danas još uvijek nalazi na raškome trgu s doduše totalno drugim tekstom, evo Vam i odgovora!
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Po tvom opisu reklo bi se da je Raša napravljena u kanjonu Sutjeske a ne u pitomoj Istri - po tvojim fotografijama teško bi uzvisine okolo grada nazvao brdima  :rollin2
Brda ili uzvisine, whatever. 200-250 m.n.m.  :) Meni se Raša ne sviđa ni po danu, a kamo li po noći. Niti arhitekturom, niti topografijom terena. Djeluje mi totalno spooky.

Raša je zatvaranjem rudnika izgubila svoj smisao postojanja, a zatvaranjem "Prvomajske", tvornice alatnih strojeva koja je zapošljavala 1000 ljudi, grad je definitivno postao spavaonica u jami, bez perspektive.
vezano i za tvoj prvi post
ljepota je u očima promatrača
a možda i ne samo očima, jer često se najbitnije očima ne vidi
a kad sam saznao da postoji ljetna i zimska cirkulacija zraka  :cool2
a što se tiče perspektive, hm, da tužno je to, tako lijepo mjesto, a odjednom je izgubilo na važnosti
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: Raša - povijest i fotografije nastanka najmlađeg grada u Istri
« Odgovori #10 u: 24.10.2016., 18:06:41 »
a što se tiče perspektive, hm, da tužno je to, tako lijepo mjesto, a odjednom je izgubilo na važnosti

Kako došlo, tako prošlo ....

Offline ja moren

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2015
  • Postova: 1.515
Odg: Raša - povijest i fotografije nastanka najmlađeg grada u Istri
« Odgovori #11 u: 25.10.2016., 08:13:42 »
isto i napušćeni  fantomski gradi kopača zlata va amerike..
ki more-more...

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
Odg: Raša - povijest i fotografije nastanka najmlađeg grada u Istri
« Odgovori #12 u: 25.10.2016., 20:55:48 »
Prije par godina vodio sam Japance (rodbinu) po Istri . Bili su oduševljeni Rašom  :fotka....na opće čuđenje nekih frendova u smislu pa što si ih uopće vodio tamo

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.510
Odg: Raša - povijest i fotografije nastanka najmlađeg grada u Istri
« Odgovori #13 u: 26.10.2016., 06:40:56 »
Obzirom da su Japanci prilično uvrnut narod, :e040 uopće me ne čudi da su bili oduševljeni tom rupetinom. Da, stvarno, što si ih uopće vodio tamo? :297

http://www.newsweek.rs/kultura/56982-ovih-11-obicaja-morate-znati-pre-nego-sto-posetite-japan.html

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
Odg: Raša - povijest i fotografije nastanka najmlađeg grada u Istri
« Odgovori #14 u: 26.10.2016., 07:56:34 »
Odveo sam ih čisto egzotike radi. Obišli smo i "klasiku"...Pula, Rovinj itd.