Autor Tema: Kuća u Osiječkoj ulici  (Posjeta: 989 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Online ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Kuća u Osiječkoj ulici
« u: 05.02.2013., 22:58:14 »
U potrazi za tepisima za novog člana familije, naišao sam na ovu naizgled običnu kuću na Škurinjama, koja je u stvari malo neobična.



Dok sam čekao na izradu tepiha, zapelo mi je za oko nekoliko detalja na kući koji mi se nekako nisu uklapali.













U razgovoru sa ljubaznom šeficom/vlasnicom ? tog poslovnog prostora (a ako sam dobro shvatio i same kuće) otkrio sam par zanimljivosti o samoj kući i njenoj gradnji.
Kuća je izgrađena 1912. godine i bila je vlasništvo riječkog mađara Sziegetija, koji je imao firmu za prevoz konjskom zapregom. Sziegeti bio angažiran na prevozu materijala prilikom rušenja nekih kuća u starom gradu i taj je materijal iskoristio za gradnju svoje kuće. Tako da balkon, vrata, prag, kameni okvir vrata i one kamene grede (valjda se tako zovu) koje vire, potječu iz starog grada. Po priči ispada da je i ono ispod fasade preneseno sa ruševina i ugrađeno u kuću. Sziegeti je kasnije umro, a njegov sin je 1945. godine otišao u Italiju.

Online ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Kuća u Osiječkoj ulici
« Odgovori #1 u: 05.02.2013., 23:01:31 »
Još nekoliko detalja portuna









I na kraju onaj manometar (za one koji neznaju, uređaj za mjerenje tlaka/pritiska) iz prethodnog postakoji se nalazi sa strane ulaza u trgovinu








Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Kuća u Osiječkoj ulici
« Odgovori #2 u: 08.02.2013., 06:53:55 »
Pohvalno. Da ja gradim kucu, a sto nece ici u ovom zivotu, jelte, no da gradim, imao bih par detalja za ugraditi koje bas nitko nece pokupiti, a na dohvat ruke su. Pa i jedan granicni stupic kojeg pikiram vec neko vrijeme bi zavrsio na prikladnom mjestu  :greensmile
Bar bi se starine ocuvale, kao i ove gore.
 :palacgore
Don't drive faster than your guardian angel can fly!