Autor Tema: ex talijanske utvrde na Drenovi  (Posjeta: 6796 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
ex talijanske utvrde na Drenovi
« u: 24.11.2012., 16:35:41 »
Kada smo zadnji puta bili tamo, bilo je previše "prometa" za fotografiranje, pa sam navratio malo kasnije.

Utvda "Dorčići br2" nedovršena


Ulaz:




Odmah nakon ulaza je tunel djelomično zatrpan:



Lijevo od ulaza se nalazi nedovršeno raskršće - vidi se da  je najvjerojatnije započet još jedan tunel, desni prolaz vodi do iskopa za položaj (nikad postavljen), a danas služi kao rupa za smeće.



Ovo je taj desni prolaz - svjetlost na kraju tunela:



Povratkom do glavnog ulaza, tunel na lijevo :



No prije glavne prostorije (za posadu) ima još raskršća, na kojima lijevi tunel vodi prema pozicijama (nedpostavljenih) položaja, a danas zatvorenih (manje ili  više) ulaza, a desni dublje u utvrdu.



Glavna prostorija je potpuno dovršena - što se tiče betona, vjerojatno je trebala još ići ciglena "oplata":



Iza glavne prostorije se nalazi još kratak tunel, za kojeg  Lappino pretpostavlja da je možda trebao voditi sve do utvrde Dorčići br.1. jer ide u tom smjeru a nema nikakvog položaja.


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #1 u: 24.11.2012., 17:12:37 »
Ma i ovo cemo zajedno obici uskoro. Valjda ce te zena pustiti ...  :P
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #2 u: 24.11.2012., 17:26:08 »
Ma i ovo cemo zajedno obici uskoro. Valjda ce te zena pustiti ...  :P

Ja sam uvijek za pa makar smo već smo bili ovdje  :palacgore

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #3 u: 24.11.2012., 17:54:06 »
Još par fotografija:













Jedan od nedovršenih iskopa za položaj - malo prije i desno iznad glavne prostorije (IIRC)





Netko se rješavao dokaza - savijeni spremnik za Kalašnjikov i puno praznih čahura?  :rollin2




Offline gorgoroth

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.364
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #4 u: 21.12.2014., 09:15:02 »
Valjda to ovdje spada,zatvoreni ulazi














Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #5 u: 21.12.2014., 14:11:02 »
Odakle sad pa ovo?!? Ovo ne spada u utvrdu, ali se radi o otvorenom topničkom položaju, za koji nisam baš znao da je tamo uopće postojao! (Zazidani dio je spremište za municiju.) Dobar pronalazak!  :palacgore

Offline gorgoroth

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.364
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #6 u: 21.12.2014., 15:32:48 »
Nisam znao gdje staviti,vidim Drenova,pa odlučio tu.
To je iza novije zgrade na Drenovi,iznad crkve  :beer2

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #7 u: 27.12.2014., 17:46:41 »
Valjda to ovdje spada,zatvoreni ulazi








Odakle sad pa ovo?!? Ovo ne spada u utvrdu, ali se radi o otvorenom topničkom položaju, za koji nisam baš znao da je tamo uopće postojao! (Zazidani dio je spremište za municiju.) Dobar pronalazak!  :palacgore


Hja. Ovo sam ja stavio u razne fortifikacije dok je još bilo nezazidano - http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=271.msg44145#msg44145
Ima 6-7 fotki na linku i pozicija na karti.   :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #8 u: 27.12.2014., 17:51:59 »
Kada smo zadnji puta bili tamo, bilo je previše "prometa" za fotografiranje, pa sam navratio malo kasnije.

Utvda "Dorčići br2" nedovršena


Odmah nakon ulaza je tunel djelomično zatrpan:





Danas smo u sklopu obilaska doline od streljane Drenova do starog drenovskog groblja, i dalje na Veli vrh do crkvice, obišli i Dorčiće br. 2, a usput smo prošli i kroz još jedno sklonište/utvrdu sa 5-6 ulaza/izlaza/položaja koja počne točno pred kraj žice od vodospreme, nasuprot spleta nadzornih kamera, a ja sam sam se uputio u Dorčiće br. 1 i oduševio njenom veličinom! Definitivno zaslužuje povratak i detaljno istraživanje!

A sad - što se tiče ove fotke: Ne mislim da je ovo uopće odron, jer gore nema traga pucanju stijena niti svoda, već je ovo vjerojatno materijal od iskopa koji nije stigao biti iznešen vani!  :wavey
Sve ostalo što Elvis i Lappino rekoše potpisujem.   :greensmile
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #9 u: 27.12.2014., 17:57:42 »
Ovo kaže Lappino 2005. godine:

"Na području Drenove, na tri lokacije (zapadnije od strelišta, neposredno iznad starog groblja prema crkvi, te na brijegu zapadnije od starog groblja - Dorčići) započeta je izgradnja velikih podzemnih utvrda. Uloga utvrda kod strelišta i starog groblja trebala je biti zaštita doline između Drenove i Velog Vrha, dok je utvrda na brijegu u Dorčićima trebala kontrolirati pogranični prijelaz i «Petrolejsku cestu». Njihova je izgradnja, međutim, bila usporena nakon travnja 1941., te praktično zaustavljena sa kapitulacijom Italije, tako da se s radovima nije stiglo dalje od dovršavanja podzemnih iskopa i njihovog betoniranja, odnosno ozidavanja. Borbeni blokovi (bunkeri) ovih utvrda nisu nikad bili dovršeni. Najdalje je u gradnji odmakla najveća utvrda u Dorčićima, koja je trebala “čuvati” Petrolejsku cestu: nacrti su predviđali deset borbenih blokova (bunkera), uz naoružanje od desetak teških strojnica i vjerojatno 2 topnička oruđa. Važan i izložen položaj ove utvrde zahtijevao je da svi borbeni blokovi budu duboko ukopani, cjelokupno strojničko naoružanje smješteno u čeličnim kupolama, a topovi iza debelih čeličnih štitova. Može se pretpostaviti da je s ovom utvrdom trebala biti povezana i manja utvrda iznad starog groblja. Upravo stupanj (ne)dovršenosti ovdje nam pomaže shvatiti način gradnje borbenih položaja: nakon dovršetka iskopa dubine otprilike 4 i promjera 6 metara, betonirao se temelj za čeličnu kupolu (kazamatu). Na gotov temelj postavljali su se dva čelična cilindra visine 1.57, odnosno 1.05 metara, međusobno spojeni velikim vijcima, na koje su se trebali postaviti završna dva elementa oklopne kupole: cilindar s puškarnicom i krovna kalota (kupola). Prostor između takve čelične konstrukcije i kraja iskopa imao je biti ispunjen betonom, i dovršen tako da je puškarnica bila jedva vidljiva, budući da je beton bio pokriven vapnenačkim kamenjem, zemljom i travom za kamuflažu. Samo je jedan od položaja ove utvrde odmakao dalje od betoniranja temelja, sa dva čelična cilindra jedan na drugome, koji se doimaju poput apstraktnog spomenika usred šikare i okolnog krša."

Nažalost, iako sam bio na vrhu brda ispod kojeg se pruža utvrda Dorčići 1 nisam vidio ove čelične cilindre. Još jedan razlog za povratak!  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.213
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #10 u: 27.12.2014., 21:00:30 »
Mali komentar na planu utvrde Dorčići 2 by Lappino, stanje danas

(A što znače kratice na planu možete saznati kad uskoro izađe drugo izdanje njegove knjige o utvrdama Vallo Alpino na našem području! )

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #11 u: 28.12.2014., 00:45:15 »
Odmah nakon ulaza je tunel djelomično zatrpan:
A sad - što se tiče ove fotke: Ne mislim da je ovo uopće odron, jer gore nema traga pucanju stijena niti svoda, već je ovo vjerojatno materijal od iskopa koji nije stigao biti iznešen vani!  :wavey

A tko je uopće spominjao odron?  :greensmile  Zatrpan je materijalom kojeg je netko nasuo na ulaz, da li graditelji ili netko naknadno - ne bi znao?  :pojmanemam

Nažalost, iako sam bio na vrhu brda ispod kojeg se pruža utvrda Dorčići 1 nisam vidio ove čelične cilindre. Još jedan razlog za povratak!  :wavey

Možda ih više nema?  :help2 .. mada je lokacija samo jedna a  cilindra dva ali dao si mi ideju .. kada snijeg stane  :fotka


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #12 u: 14.01.2015., 15:10:41 »
" Samo je jedan od položaja ove utvrde odmakao dalje od betoniranja temelja, sa dva čelična cilindra jedan na drugome, koji se doimaju poput apstraktnog spomenika usred šikare i okolnog krša."

Nažalost, iako sam bio na vrhu brda ispod kojeg se pruža utvrda Dorčići 1 nisam vidio ove čelične cilindre. Još jedan razlog za povratak!  :wavey

Bijah ja danas, cilndre si možda vidio ili ih čak i imaš .... u nekom drugom obliku ... Ukoliko netko nije pokrio dotične cilindre PTP-om (SEP), ili su se već reinkarnirali ili negdje čekaju red da budu ... pretopljeni.  :(

Ukratko, ovog više nema  :palacdole :


Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.140
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #13 u: 20.01.2015., 13:33:47 »
Daklem, utvrda br. 1 (najveća) na Drenovi je ostala bez svoja 2 cilindra za kazamatu?

A dobro.  :citam2

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: ex talijanske utvrde na Drenovi
« Odgovori #14 u: 20.01.2015., 13:44:56 »
naše nacijonalne manjine su naše najveće blago