Forum Udruge 051
Povijesne teme => Vojna povijest => Autor teme: Daluka - 17.11.2024., 15:03:07
-
Premješteno iz skrivenog dijela foruma.
Osim podzemnih utvrda, utvrde 2 i 3 imaju i nadzemne položaje u obliku mitraljeskih položaja.
Utvrda 2 (P2) ima pomoćni položaj (P2MG) za nadzor ceste u podnožju. Taj pomoćni položaj (manja oznaka P2MG) nalazi se malo iznad "Cas. Cavalli" ne ove današnje nego gdje je nekad bila.
Obrada i terenska provjera P3MG i P4MG u neko dogledno vrijeme. Osim ako se netko ne zainteresira i ode u potragu?
-
P2
-
Osim podzemnih utvrda, utvrde 2, 3 i 4 imaju i nadzemne položaje u obliku mitraljeskih položaja.
Je li to ono što Talijani zovu "ojačani poljski položaji" ?
-
Pogledat ću malo u opis uporišta iz onog vremena.
Najnormalnije je bilo da svako uporište stalnog tipa (s podzemnim utvrdama) uz osnovne ima i pomoćne položaje, mitraljeska ili minobacačka gnijezda. Ti položaji najčešće nisu bili razine "ojačanih poljskih položaja", nego samo priručno napravljeni.
Nešto slično smo vidjeli npr. kod uporišta Val Rauno (treća utvrda, iznad prve dvije koje su bile uz cestu); gnijezda su bila samo od suhozida, za razliku npr. od položaja na Trsteniku ili Bregima, koji su se smatrali "ojačanim poljskim položajima".
-
Primjer uporišta stalne fortifikacije sa položajima poljskog tipa, na primjeru uporišta Studena. Utvrde su nacrtane otprilike u tlocrtu, dok su mitraljeska gnijezda i osnovni pravci djelovanja oružja označeni crnim kružićima.
-
minobacačka gnijezda. Ti položaji najčešće nisu bili razine "ojačanih poljskih položaja", nego samo priručno napravljeni.
[...]
Nešto slično smo vidjeli npr. [...]
Čini mi se da smo nešto slično vidjeli i pri usponu na Obruč ovog ljeta, malo iznad ex talijanske kasarne Korenika.
Pored ulaza u onu mini podzemnu utvrdu sa samo jednim polu-tobruk položajem.
(https://i.imgur.com/ApTsFS4.jpg)
-
Da, to je to.
A samo uporište bi se klasificiralo prema snazi/razini otpornosti najjačih objekata. Znači ono na putu za Obruč bi se vodilo kao "rinforzato campale" (ojačanih poljskih položaja), a sastojalo se kako od betoniranih, tako i od običnih/priručnih položaja.
-
Za Zvoneću prema talijanskom izvještaju stoji da je bila naoružana sa 13 teških i 5 lakih strojnica, te jednim PT topom 47 mm.
Ako uzmemo da je svaka od 4 utvrde bila naoružana sa po 2 teške strojnice, ostaje nam 5 vanjskih položaja za teške strojnice, 5 položaja za lake strojnice i 1 položaj za PT top.
-
Za Zvoneću prema talijanskom izvještaju
-
Super je dokument.
Sad mi je malo jasnije: 5 lakih strojnica je bilo uključeno u naoružanje samih utvrda, u položajima "ingresso attivo" (ulaz sa čeličnim vratima s puškarnicom), kojih je fakat bilo 5.
Ovaj je izvještaj iz 1938. godine, i spominje radove koji su se još trebali izvršiti (iako se naoružanje spominje kao "kompletirano"), ali se broj teških strojnica povećao do 1943. godine.
Konačno, uz 4 utvrde stalnih fortifikacija u Zvoneći bi trebali biti negdje još 5 položaja za strojnice i 1 za PT top.