Autor Tema: Senj, utvrda Nehaj, HE Senj, vjetroelektrana Vrataruša i još ponešto  (Posjeta: 18795 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595

Par fotki iz starog grada, samo za Konta i njegovo društvo.







Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595

Nakon što se izilo i ispilo naručeno triba malo, e da je prileć, protegnuti noge. Korak, dva i evo nas svekolike na rivi gdje nas dočekuje poznati svjetioničar.




Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595

Kratkotrajna šetnjica rivom i razne huncutarije, koje vam neću prikazati jer smo mi ozbiljni ljudi, na njoj, krenusmo mi put brda.
Naš cilj je bio
vjtroelektrane na Vrataruši.
Izgrađene su još 2009. godine, ali su sve potrebne dozvole za rad dobile 15. prosinca 2010. što se može smatrati njezinim službenim počecima rada.
Netko je nabrojao 14 vjetrenjača, a ja sam priupitao Wikipediju što se to na Velebitu, kraj Vratnika i Krivoga Puta vrti i dobio sljedeće odgovore.
14 Vestasovih agregata V90, pojedinačne nazivne snage 3 MW smješteno je na čeličnim tornjevima visokim 80 metara na čijim vrhovima se nalazi generator. Duljina lopatica iznosi 45 m pa se pri vrtnji opisuje krug promjera 90 m. Vrhovi triju  lopatica sežu do 35 m iznad tla, dok je ukupna visina turbine od tla do vrha lopatice u okomitom položaju 125 m. Za temeljenje vjetrogeneratora tipa Vestas V 90-3,0 MW ukupno je u temelje ugrađeno više od 6720 m3 betona i više od 378 tona čelika.
Impresivno, svakako!
Toliko da, eto, ne stane ni u kadar Narančaste zvijeri.



Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595

Gledam ovu niže zalijepljenu sličicu i mislim kako bi don Kihot, ili Kišo kako sam čuo da ga zovu u zadnje vrijeme, guštao. Guštao sam i ja, ali iz drugih razloga nego on. Vjetrić pirki, lopatice se polako okreću, a ja gledam i čudim se koliko je moćan čovjek. Čovjek može i buru staviti sebi u korist. Bravo ljudovi!




Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595

 Sad gledam malo u snimljen materijal i vidim ovo:



Kakav sad nogomet, pobogu? Pa sjetio sam se da je jedna ekipica zalutala pa smo ih pričekali, dok su došli, uz nogometno igralište NK Bunjevac Gavran iz Krivog Puta. S kim su krivoputarski igrači igrali nisam pitao jer je utakmica brzo završila, a i izgubljenici su se brzo pojavili.
Zadnja epizoda slijedi sutra. Barem se nadam, uf.  :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Nije da sam prvi na listi po ažurnosti objavljivanja fotografija pa se sigurno ne bi trebao ni prvi javljati  :s050, ali što je ovo  :297 Izlet super posjećen, a samo jedan objavljuje fotografije ?  :icare

Svi junaci nikom ponikuše ...  :greensmile

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D

Par fotki iz starog grada, samo za Konta i njegovo društvo.



Ova "palača" mi je zapela za oko kad smo išli prošetat po gradu. Najprije smo mislili da je nenastanjena pa smo htjeli pronjuškat unutra, ali kad smo se približili smo vidjeli da ima života.
Lijepa je šteta što je tako prepuštena propadanju.  Da li ste saznali nešto o njoj?

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Nije da sam prvi na listi po ažurnosti objavljivanja fotografija pa se sigurno ne bi trebao ni prvi javljati  :s050, ali što je ovo  :297 Izlet super posjećen, a samo jedan objavljuje fotografije ?  :icare

Svi junaci nikom ponikuše ...  :greensmile

 Bolje da si to ti napisao nego ja. :greensmile To isto je i meni palo na pamet, ali opet bi bilo: LLeon provokator, LLeon ovakav, LLeon onakav...  :citam2
Sa'š ti dobit jezikovu juhu kako neki trebaju raditi po cijele dane kako bi preživjeli, ubijaju se na poslu, dođu doma izmoždeni, glavobolje, križobolje, obaveze, obitelj, ne stignu...
 :301  :a015



Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Nije da sam prvi na listi po ažurnosti objavljivanja fotografija pa se sigurno ne bi trebao ni prvi javljati  :s050, ali što je ovo  :297 Izlet super posjećen, a samo jedan objavljuje fotografije ?  :icare

Svi junaci nikom ponikuše ...  :greensmile

Ovako ja to čitam:
Oni su pristojni, ne kažem da vi niste, pa čekaju da ja završim s kobasicom, a onda će oni lijepiti sličice. Ono, ko u Životinjsko carstvo.
Ja sam spor jer sam morao malo pročitati o HE, o Nehaju, o vjetrolelektrani....Kruv ti mrvim triba to izčitat, e! Ni to kopat bi rekli Kastavci. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
 :greensmile
Samo čekajte kad počnem ...  :P
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Pa dok čekamo, par mojih fotografija Vrataruše. Nisam koristio veliku brzinu zatvarač ap ada se čini a delise stoje nego je tako derala bura da su ih perventivno zatvorili (kada god vjetar puše jače od neke vrijednosti , ironično, zakoče lopatice da ih ne ošeteti), ispred jedne vjetrenjače sam nekoliko sekundi morao stojati i čekati dam ien erful da se mogu vratiti do auta.  :eek



















I samo da pokažem da je bura derala ...


Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
ča nanke jena se ni vrtela?
otel san pitat koliko to fiče, aš neki se jako bune na te propeli da nemoru spat od njih...mane se čini da nemoru od nejebice ne od propeli..

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Kad bura dere zadnji problem je buka vjetroelektrana  :lol1 a nemam pojma koliko je bučno kada je neka normalna jačina vjetra.  :pojmanemam

Ironično da kada ima najviše vjetra moraju "ugasiti" proizvodnju.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
otel san pitat koliko to fiče, aš neki se jako bune na te propeli da nemoru spat od njih...mane se čini da nemoru od nejebice ne od propeli..

ne fiče jako, tek kad dođeš baš ispod nje ćeš je čut

by the way, nisam nigdje u Hrvatskoj vidjela da uopće postoje kuće blizu vjetrenjača