Autor Tema: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine  (Posjeta: 5423 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
07.03.2015. konačno sam se u malom društvu otputio naći taj poznati rimski zid - liburnijski limes ili Clausura Alpium Iuliarium - o kojem smo dosta toga i napisali ... Do sada sam ga susretao u svojim obilascima talijanskih utvrda na Katarini, gdje ga je dobar dio sačuvan i repariran još od ondašnje talijanske vlasti, te na području Studene na lokalitetu Vranjeno, gdje su ga također Talijani restaurirali.
Članci o tim obilascima:

1. http://croinfo.net/vijesti-hrvatska/4102-liburnijski-limes-clausura-alpium-iuliarium.html
2. http://www.croinfo.net/vijesti-regija/6524-liburnijski-limes-clausura-alpium-iuliarium-nastavak.html
3. http://croinfo.net/ekspedicije-i-istraivanja-regije/7593-liburnijski-limes-clausura-alpium-iuliarium-drugi-nastavak.html

Radmila Matejčić je pred puno godina istraživala ovaj lokalitet, vidio sam fotografije s njenih istraživanja, ali sad ih ko za vraga ne mogu naći, osim jedne valjda neposredno nakon završetka njenih istraživanja. Dakle, krenimo ...

Ovo je pogled na brdo na koje idemo s livade u Podkilavcu, odakle smo krenuli. Bura još nije stala, onaj najjači njen udar bio je tek dva dana iza nas.




Nakon niti kilometar pješačenja, nailazimo na prve tragove limesa, ostatke zida usred šume ...




A još malo dalje eto i poznatih formi, ovo je vjerojatno bila kula zatvaračnica uz limes koji se dalje nastavlja nekoliko stotina metara u pravcu juga da bi se izgubio opet na slijedećem brdu ...


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #1 u: 10.03.2015., 18:54:22 »
Limes se pruža padinom brda, a da bi lakše shvatili gdje je i eventualno ga i sami potražili, evo i karte - ove fotke prije snimljene su na lokaciji 1 - tj. brdu koje se pruža između Potkilavca i Jelenja ... a na karti se vidi da dio limesa postoji i kod crkve na Jelenju, pa ćemo i tu lokaciju u dogledno vrijeme pogledati ...  :wavey




Poznati oblici već viđeni na fotografijama s arheoloških istraživanja limesa pred više desetljeća, zid i pojačanja s braniteljske strane ... samo što lokaciju od onda nitko nije čistio od raslinja, pa je prilično zarasla čak i sa velikim borovima ... I da ćemo mi razvijati turizam!   :facepalm :facepalm








Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #2 u: 10.03.2015., 19:01:52 »
Borovi se baš razrasli!




Spuštamo se u pravcu prema Jelenja




... prateći zid i tražeći lokaciju s koje je snimljena fotografija s najave pohoda tj. ova





Najbliže što smo zaključili staroj fotki, prema položaju Obruča u pozadini kojeg se od raslinja na novoj fotki ni ne vidi, je ovo:





Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #3 u: 10.03.2015., 19:04:54 »
Limes se spušta prema udolini, do koje dolazi u svoj svojoj cjelini, da bi ga preko na drugom brdu naprasno nestalo ...




Pogled na brdo kojim se stiže do naselja Jelenje




Pogled prema sjeveru iz udoline na brdo na kojem je naš limes



Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #4 u: 10.03.2015., 19:11:09 »
Spustili smo se opet na livadu, te koritom potoka Lužca pošli dalje, usput pozdravivši tri konjića na paši, te u idućih oko pola sata istraživali i fotkali izvore tog potoka, koji je atraktivan kad navre kuljati voda iz podzemlja, a i nakon nekoliko stotina metara ulazi u ponor koji kad ne može primiti veliku količinu vode prelije koritom i ide dalje do utoka u Sušicu iznad poznatog slapa Sušice koji se vidi sa ceste između Dražica i Jelenja ... nakon toga - što će biti predmet posebnog posta - idemo na brdo Kilavac ili Kilovac kako piše na karti ...


Pogled na još vidljive ostatke zida u dnu između dva brda




Pogled odozdo na brdo Kilavac kamo idemo




I evo i limesa, i njegove kule zatvaračnice, pri vrhu Kilavca

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #5 u: 10.03.2015., 19:20:16 »
Limes je na tom dijelu vidljivo lošije sačuvan, ustvari pitanje je koliko je sačuvan, a koliko obnovljen ... uglavnom da ga se slijediti stotinjak metara, gdje se opet gubi u raslinju ... Vjerojatno bi se daljim iskapanjima moglo doći i do nekih novih segmenata zida, ali sudeći po zanimanju koje je ova ekspedicija pobudila kod nas, vjerojatno će to prilično dugo pričekati ...   :popcorn







Hvala na pažnji! Toliko o limesu. Uslijedio je obilazak po vrhu i stijenama Kilavca, s obilaskom stijene od komada zvane Matićeva kuća, jer je ukošena i ispod nje se može namjernik sakriti i sačuvati od kiše, a da li je neki Matić tu stvarno stanovao, zaista sumnjam ... te spuštanje do pojilišta za blago koja su danas u zapuštenom stanju, pa jednog od izvora potoka Gonjuše koji se malo prije ponora ulijeva u već spomenuti Lužac, te slikavanje primjera starih kuća u Potkilavcu ... sve zaslužuje posebnu objavu, pa kad stignem ćete i o tome čitati!  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #6 u: 10.03.2015., 21:14:16 »
super, jako lijepi đir  :thankyou

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #7 u: 13.03.2015., 12:36:37 »
Bravo Zoki...pa vidim ja da nema potrebe slikavati kada ti to tako dobro obradiš sam

A ja sam dobila po sta sam dosla...dobru šetnju, jednu sliku kukurijeka na gomili, jedan stari čajnik, jednu staru vrčinu i 4 gomile konjskog gnoja  :greensmile

čovjek je bas zadovoljan kad mu tako malo treba za srecu ;)
aboriđinka

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #8 u: 14.03.2015., 21:37:56 »
Slika s Liburnijskog limesa  :)

aboriđinka

Offline fran pitur

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Stu 2013
  • Postova: 66
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #9 u: 21.03.2015., 21:03:57 »
Ja nisam imao pojma da tuda prolazi rimski zid. :/
Inace, gledam kartu na 1. postu na kojoj pise Gradisce, oznaceno na mjestu gdje bi trebalo biti Jelenski vrh, dok je Gradisce jedan nizi vrh juznije na kojem je navodno nekad bila nekakva ilirska gradina. U narodu to mjesto zovu Harmonika jer s jedne strane tako i izgleda.
Cesto sam tamo trazio tragove te gradine, ali hrpa kamenja mi djeluje dosta neuvjerljivo. Iako vjerojatno ne bih ni za ovaj zid rekao da je rimski da nisam tu procitao.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #10 u: 21.03.2015., 21:10:26 »
Gradišće je vrh Jelenskoga vrha, a ovo gdje smo mi bili je iznad potoka od Lušca

Offline fran pitur

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Stu 2013
  • Postova: 66
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #11 u: 21.03.2015., 21:22:59 »
Sandro, prilazem sliku karte koja bi trebala objasniti sto sam htio reci.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #12 u: 21.03.2015., 21:55:12 »
Kad gledaš u Jelenski vrh iz Dražica/Podkilavca izgleda ti da je vrh tamo gdje je kamenje, a vrh je malo desnije od toga, ima i pečat na kojem piše Gradišće
Ovo tvoje šta govoriš na harmoniku, pada mi na pamet jedino dio od/iznad Lubarske prema Brnelićima gdje je i zastava stavljena

Offline fran pitur

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Stu 2013
  • Postova: 66
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #13 u: 22.03.2015., 11:14:59 »
Da, Sandro. Tamo gdje je pecat Gradisce, to je krivo. Kao i karta u 1. postu. Jelenski vrh je 577. Gradisce je to gdje je ponekad zastava. To mozes vidjeti na topografskoj karti koju sam stavio, ili po opisima katastarskih cestica. A opis ove gradine, mislim da je bio jedan tekst u nekom od grobnickih zbornika ali ne sjecam se u kojem ni tko ga je napisao. Isto u raznim knjigama koje se bave ilirskim gradinama, Gradisce je oznaceno na pravom mjestu. (tako je i dobilo ime, ne)
Inace, to sam prosao uzduz i poprijeko jer sam od onuda.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Liburnijski limes - rimski zid na području Grobinštine
« Odgovori #14 u: 22.03.2015., 11:41:27 »
ili po opisima katastarskih cestica.
Kad gledaš na Geoportalu, na 2 mjesta ti piše isto,Gradijšte i vrh, na vrhu i na "Čačićevim stanovima" 
I na staroj katastarskoj karti piše isto
http://mapire.eu/en/map/collection/croatia/?zoom=16&lat=45.39622&lon=14.44962