Autor Tema: Odlagalista otpada regije  (Posjeta: 129342 vremena)

0 Članova i 19 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #255 u: 23.04.2015., 10:15:38 »
priča o odvozu smeća datira od pred par decenija(barem u mjestima izvan grada)
prije toga smeća nije ni bilo
mlijeko se prodavalo u staklenim povratnim bocama

Samo bi rekao da je riječ o puno više od par decenija, jer ja se sjećam mlijeka u plastičnim vrećicama, staklene boce za mlijeko sam vidio sam u (američkim) filmovima ... no i te plastične su se znale  ponovo upotrebljavati, naravno ne za mlijeko.

.dan-danas iman privatni deponij va svojoj šume kade se je palilo jedanput na leto ono ča ni moglo va recikažu.

I ja ... samo ča se ni palilo ...

Nikako da pronađem podatak koliko se na Marišćini sakupi odvojenog otpada.

0, nula, zero, zilch, nada, nichts, njente, niente, .... Marišćina još nije proradila kao išta više od običnog deponija (landfill što bi rekli Ameri). Svo smeće koje dođe na Marišćinu se (za sada) zakopa u "piramidi" - doslovce, kamioni ga istresu na gomilu, jedan ogromni bager sa "bodljikavim" valjcima ga stisne i raširi i nakon neke količine se nasipa nešto zemlje preko toga. Po rubovima (stranicama "piramide" se stavlja nešto više zemlje i nekakvi "pokrivači".

Kada krene Marišćina u rad kao pogon valjda će se to bitno promijeniti. Nadam se da su dobro proračunali kapacitete prerade te da će sav otpad proizveden jednog dana uspjeti biti obrađen tog dana ...  :hmm

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #256 u: 23.04.2015., 10:23:18 »
čitam malo o Krku  :a075 :a075 :a075
http://www.h-alter.org/vijesti/ako-moze-krk-moze-i-cijela-hrvatska

uvid u rad solarne elektrane Treskavac http://goo.gl/CeX5EG

A glavno da se po firmama među vrckavim menadžerčićima stalno povlače pojmovi tipa best practices, pro activity, exponential growth (sad bi mi dobro došao onaj rigoletto smajlić), ali kad imamo tako nešto pod nosom, to nitko ne zna prepoznati i cijeniti.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #257 u: 23.04.2015., 11:34:42 »
kao što sam rekao , problem Marišćine je što je postojalo još lokacija koje su predložene i koje bi imale manji utjecaj, ali nisu bile u općini Viškovo
bila je i jedna lokacija koja je nazvana Nova , nešto zapadnije od Marišćine, uvučena je u šumu Lužina i najudaljenija je od svih naselja, ali je u općini Klana
bolje biti vjetar nego list

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #258 u: 23.04.2015., 11:48:16 »
pa smeti i gredu nazad va kinu...brodi puni starega železa.

mi smo ekološki osvešćeni pa smo željezari zbrinuli na ekološki način :a045

se će to lepo funkcionirat onega momenta kad bude onemu prvemu va lance islativo. dokle ni tako smeti e neće ni razvrstavat ni reciklirat.

boli me qurac ako mi je cjena odvoza smet ista, al ako je na kilo cjena, slabo će profita imet komunalci od mane.
morete pljuvat koliko ćete al tako je, nisu nemci ni švicarci rožice i ekološki osvešćeni nego je pras po žepe ih navadil kako se ponašat.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #259 u: 23.04.2015., 14:14:36 »
pa smeti i gredu nazad va kinu...brodi puni starega železa.

mi smo ekološki osvešćeni pa smo željezari zbrinuli na ekološki način :a045

se će to lepo funkcionirat onega momenta kad bude onemu prvemu va lance islativo. dokle ni tako smeti e neće ni razvrstavat ni reciklirat.

boli me qurac ako mi je cjena odvoza smet ista, al ako je na kilo cjena, slabo će profita imet komunalci od mane.
morete pljuvat koliko ćete al tako je, nisu nemci ni švicarci rožice i ekološki osvešćeni nego je pras po žepe ih navadil kako se ponašat.
povidav mi je zet pripravnik , kada je va NJemački dilav, da su sakakove smeti nahajali na radilištih, dilali su novo naselje i čin biju zakopali dublje od metra prišli su do smetih. Njemci su se puno prije zablatili , ali su pod trapid skrili.
bolje biti vjetar nego list

Offline grašćina

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Lip 2013
  • Postova: 539
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #260 u: 23.04.2015., 18:46:43 »
kao što sam rekao , problem Marišćine je što je postojalo još lokacija koje su predložene i koje bi imale manji utjecaj, ali nisu bile u općini Viškovo
bila je i jedna lokacija koja je nazvana Nova , nešto zapadnije od Marišćine, uvučena je u šumu Lužina i najudaljenija je od svih naselja, ali je u općini Klana

@z355ko, samo te jast izgleda razumin, aš je  nan iz Klane ta  Marišćina puno lit bolna točka i bit će, a pred nosom nan je i nijeniga ni za to briga, tr ni va njihovin dvorištu.Bilo je ideja i da ju stave na Rojno, hvala Bogu ni pasalo, a lokacija Nova bi prinesla šolde i nan i Kastvu, ma ni to ni bilo dobro.Dobro si čera spomeniv da je politika svoje rekla i tu smo kadi smo: blizu nas su smeti, a šolde pobiraju drugi, kaplja jin pala :fluch

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #261 u: 23.04.2015., 21:37:39 »
da je politika svoje rekla i tu smo kadi smo: blizu nas su smeti, a šolde pobiraju drugi, kaplja jin pala

A politika dolazi po duhu svetom? Razni ljudi/ekipe su se "nadmetali", jedni su pobedili, s imenom prezimenom i tekućim računom, a ne neka apstraktna politika.

Offline grašćina

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Lip 2013
  • Postova: 539
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #262 u: 23.04.2015., 22:07:10 »
da je politika svoje rekla i tu smo kadi smo: blizu nas su smeti, a šolde pobiraju drugi, kaplja jin pala

A politika dolazi po duhu svetom? Razni ljudi/ekipe su se "nadmetali", jedni su pobedili, s imenom prezimenom i tekućim računom, a ne neka apstraktna politika.

elvise, pobijedila je politika na višim razinama, a ne naša klanjska koja je bila nadglasana od strane viših instanci, počam od  riječkih aktualnih mamlaza i njihovih političkih satelita :97

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #263 u: 23.04.2015., 22:45:50 »
Lleone , možda ne želiš razumjeti
 
Ne da ne želim. Ja tvoje poimanje svijeta NE MOGU razumjeti. :pojmanemam

pa vidio si kako je to sa pet ambalažom išlo lako, a posvuda je je bilo
 
Pet ambalaže bi i danas bilo posvuda (doduše u manjim količinama nego prije) da nema sirotinje koja to temeljito “reciklira” za 0,5kn. :a045

proizvođač smeća dužan je smeće primiti nazad i treba samo administrativnim putem to regulirati
kada kupiš toner za printer uz njega dobiješ i posebnu(bar za ovaj moj printer) ambalažu na kojoj je adresa proizvođača i možeš im to poslati nazad
 
Proizvođač je dužan plaćati naknadu za zbrinjavanje otpada (ono što je Asterix spomenula), a ja kao građanin sam dužan plaćati naknadu za odvoz komunalnog otpada. Zbog čega plaćam tu naknadu? Pa upravo zbog toga da ne bih praznu kutiju tonera slao natrag proizvođaču, nego plaćam uslugu da to netko drugi napravi umjesto mene (zbrine kutiju).

Ok, ajmo analizirati ovu tvoju tvrdnju kojom biš praznu ambalažu tonera vratio proizvođaču. Recimo da živimo u savršenom svijetu gdje su i politika i društvo prihvatili takav način zbrinjavanja otpada- vraćanje proizvođaču. Kako bi ti tu praznu kutijicu vratio proizvođaču? Poštom? Koliko bi mene koštale poštanske marke na mjesečnoj/godišnjoj razini? Poštanski uredi bi postali centri za transport otpada. Dobro je ako je to kutija tonera. Što bi sa praznom ambalažom hrane? Koliko je povećana mogućnost zaraze i popratnih miomirisa kada se ostaci hrane u toj ambalaži nakon nekog vremena ubuđave? Pazi, govorimo o pošti.

Nećemo poštom? Kako onda? Hoćemo li to osobno odnijeti proizvođaču? U Kinu?
Pazi scenu na aerodromu: stojiš na check-inu sa 6 torbi punih smeća. Detektor metala počne pištat:

- Što imate u prtljazi?

- Imam komplet gedora, za smeće su. Nosim ih natrag u Kinu na reciklažu, jeba ih ćaća kineski. Prošli tjedan sam ih kupio u čajna šopu za dvajst kuna. Zapekla mi vida na gefufni na golfu cvaji, uze ja gedoru, a ona puče ka’ da je od stakla. Ma samo da vidim Kineza koji ih je napravio, uši ću mu zavrnut.

- Dobro, što vam je u drugoj torbi?

- To nosim u Tajvan. Kupio malome autić na baterije, sestrinoj maloj barbiku, pa to zamotalo u 6 kvadrata plastičurije, ka’ šatorsko krilo, i moram tu silnu ambalažu vratit proizvođaču, a piše tu: Made in Taiwan. Moram još i do Japana svratit. Kupio u Lidlu konzervu japanske tune. Ne valjaju pizde vode, nije to Japana vidilo. Nego, gospon carinik, znate li gdje je ta japanska tvornica ribe Tunumizajaši?

Malo šale, ali kao što vidimo ova tvoja ideja da smeće vraćamo proizvođaču je čisti apsurd (da ne upotrijebim neku težu riječ).

dan-danas iman privatni deponij va svojoj šume kade se je palilo jedanput na leto ono ča ni moglo va recikažu.
Što je ekološki prihvatljivije? Da svatko ima svoj privatni deponij i da pali svoje smeće nasred njive ili da se to radi u spalionici koja ima sve potrebne filtere i zadovoljava ekološke norme. Još ako je uz nju vezana kakva toplana ili elektrana… :o090


blizu nas su smeti, a šolde pobiraju drugi, kaplja jin pala :fluch
Dobro, dobro, shvatili smo. U tome je problem, a ne u smradu i blizini smeća. :a045

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #264 u: 24.04.2015., 08:52:13 »
Lleon, ovo z spaljivanjem stoji, pa danas bimo se samo  na ambalaže teplili  za niš :301
nekad ni bilo toliko tega kartuna i plastiki omotano okole proizvoda. doduše, ja va centralno po zime hitan se živo, peleni, plastiku, kartu, ivericu, najloni, jeno vreme anke transportne traki..blagodati dimnjaka od prokroma :liz

a ekološki osvješćeni pojedinci na aparateh :lol3

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #265 u: 24.04.2015., 09:59:00 »
Lleone , možda ne želiš razumjeti
 
Ne da ne želim. Ja tvoje poimanje svijeta NE MOGU razumjeti. :pojmanemam

pa vidio si kako je to sa pet ambalažom išlo lako, a posvuda je je bilo
 
Pet ambalaže bi i danas bilo posvuda (doduše u manjim količinama nego prije) da nema sirotinje koja to temeljito “reciklira” za 0,5kn. :a045
 
žao mi je što ne možeš proširiti svoje shvaćanje svijeta

prije ove navale supermarketa devedesetih vodila se kampanja  oko smanjenja ambalaže , pa je postojao propis u postotcima koliko može iznositi tara, jer su pojedini proizvodi imali više ambalaže nego je bio sam proizvod, a nekima je čak sama ambalaža više vrijedila nego ono što je upakirano. Zašto se odustalo od toga, mogu samo nagađati. Činjenica je da je malo toga doista smeće.
kako nešto što je postalo smeće zbrinuti i vratiti tamo gdje je nastalo, pa naravno da ne možemo stvari gledati doslovno, nećeš u kinu nositi njihovu plastiku i ostalu bofl robu. No onaj ko ju je nabavio trebao bi snositi odgovornost za to, hijerarhijski: maloprodavač bi dopbio od kupaca uz predočen račun da je to kod njega kupljeno, vratio vi svom veletrgovcu, veletrgovac uvozniku itd itd. Nije li tako i sa pivskim bocama, zapravo sa svom povratnom ambalažom.
Zasad taj sistem radi kod opasnog otpada, pritom se neko smeće , a sveprisutno je, ne prihvaća kao opasno, pa se ga trpa u nekakve rupe i zagrće zemljicom i travicom(tepih)
proizvođač smeća dužan je smeće primiti nazad i treba samo administrativnim putem to regulirati
kada kupiš toner za printer uz njega dobiješ i posebnu(bar za ovaj moj printer) ambalažu na kojoj je adresa proizvođača i možeš im to poslati nazad
 
Proizvođač je dužan plaćati naknadu za zbrinjavanje otpada (ono što je Asterix spomenula), a ja kao građanin sam dužan plaćati naknadu za odvoz komunalnog otpada. Zbog čega plaćam tu naknadu? Pa upravo zbog toga da ne bih praznu kutiju tonera slao natrag proizvođaču, nego plaćam uslugu da to netko drugi napravi umjesto mene (zbrine kutiju).

Ok, ajmo analizirati ovu tvoju tvrdnju kojom biš praznu ambalažu tonera vratio proizvođaču. Recimo da živimo u savršenom svijetu gdje su i politika i društvo prihvatili takav način zbrinjavanja otpada- vraćanje proizvođaču. Kako bi ti tu praznu kutijicu vratio proizvođaču? Poštom? Koliko bi mene koštale poštanske marke na mjesečnoj/godišnjoj razini? Poštanski uredi bi postali centri za transport otpada. Dobro je ako je to kutija tonera. Što bi sa praznom ambalažom hrane? Koliko je povećana mogućnost zaraze i popratnih miomirisa kada se ostaci hrane u toj ambalaži nakon nekog vremena ubuđave? Pazi, govorimo o pošti.

Nećemo poštom? Kako onda? Hoćemo li to osobno odnijeti proizvođaču? U Kinu?
Pazi scenu na aerodromu: stojiš na check-inu sa 6 torbi punih smeća. Detektor metala počne pištat:

- Što imate u prtljazi?

- Imam komplet gedora, za smeće su. Nosim ih natrag u Kinu na reciklažu, jeba ih ćaća kineski. Prošli tjedan sam ih kupio u čajna šopu za dvajst kuna. Zapekla mi vida na gefufni na golfu cvaji, uze ja gedoru, a ona puče ka’ da je od stakla. Ma samo da vidim Kineza koji ih je napravio, uši ću mu zavrnut.

- Dobro, što vam je u drugoj torbi?

- To nosim u Tajvan. Kupio malome autić na baterije, sestrinoj maloj barbiku, pa to zamotalo u 6 kvadrata plastičurije, ka’ šatorsko krilo, i moram tu silnu ambalažu vratit proizvođaču, a piše tu: Made in Taiwan. Moram još i do Japana svratit. Kupio u Lidlu konzervu japanske tune. Ne valjaju pizde vode, nije to Japana vidilo. Nego, gospon carinik, znate li gdje je ta japanska tvornica ribe Tunumizajaši?

Malo šale, ali kao što vidimo ova tvoja ideja da smeće vraćamo proizvođaču je čisti apsurd (da ne upotrijebim neku težu riječ).

dan-danas iman privatni deponij va svojoj šume kade se je palilo jedanput na leto ono ča ni moglo va recikažu.
Što je ekološki prihvatljivije? Da svatko ima svoj privatni deponij i da pali svoje smeće nasred njive ili da se to radi u spalionici koja ima sve potrebne filtere i zadovoljava ekološke norme. Još ako je uz nju vezana kakva toplana ili elektrana… :o090


blizu nas su smeti, a šolde pobiraju drugi, kaplja jin pala :fluch
Dobro, dobro, shvatili smo. U tome je problem, a ne u smradu i blizini smeća. :a045
« Zadnja izmjena: 24.04.2015., 10:28:12 od elvis »
bolje biti vjetar nego list

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #266 u: 25.04.2015., 00:00:07 »
prije ove navale supermarketa devedesetih vodila se kampanja  oko smanjenja ambalaže , pa je postojao propis u postotcima koliko može iznositi tara, jer su pojedini proizvodi imali više ambalaže nego je bio sam proizvod, a nekima je čak sama ambalaža više vrijedila nego ono što je upakirano. Zašto se odustalo od toga, mogu samo nagađati.

Slažem se da su neki proizvodi upakirani u previše ambalaže, ali to shvaćam kao poticanje svjetskog gospodarstva.  Što bi tvornice stakla radile da su sve staklene boce povratne? :greensmile Što bi tvornice kartonske ambalaže radile, tvornice sintetičkih polimera, pa reciklaža istih… koliko je to radnih mjesta, doprinosa i poreza državi….


Činjenica je da je malo toga doista smeće.
kako nešto što je postalo smeće zbrinuti i vratiti tamo gdje je nastalo, pa naravno da ne možemo stvari gledati doslovno, nećeš u kinu nositi njihovu plastiku i ostalu bofl robu. No onaj ko ju je nabavio trebao bi snositi odgovornost za to, hijerarhijski: maloprodavač bi dopbio od kupaca uz predočen račun da je to kod njega kupljeno, vratio vi svom veletrgovcu, veletrgovac uvozniku itd itd.

Ja sam primjer sa povratom ambalaže u Kinu prilično karikirao, ali sistem vraćanja ambalaže u trgovinu općenito nije održiv.

Kao prvo, zaviri jednom prilikom u kontejnere za primarnu selekciju otpada. Naći ćeš svega unutra. U kanti za papir naći ćeš plastike, među plastikom i tetra ambalažom  netko zagura staru drvenu stolicu. Hrpa novinskog papira u kanti za miješani komunalni otpad, a kanta za papir doslovno 3 metra dalje. Ej, 3 faking metra! I onda od takvih šupljoglavaca očekuješ da ambalažu uz predočenje računa vraćaju u trgovinu.  :e040

Kao drugo, u špajzi imam paket pašte (ne mora bit pašta, to je samo za primjer) koji sam kupio prije par mjeseci. Nemam pojma gdje sam ga kupio, a još manje gdje mi je račun. Ja račun uzmem samo da letimično pregledam ako je sve na broju i čim sjednem u auto ga zguram u pretinac u vratima. Kad se toga nakupi sve leti u smeće. I sa kojim računom da ja trgovcu odnesem praznu vrećicu pašte i kod kojeg trgovca uopće kad ne znam gdje sam tu paštu kupio. Neka i imam račun i znam gdje trebam ić, na tom računu imam još 16 artikala. Hoću li svu praznu ambalažu držat doma pod krevetom i čekat da potrošim svu robu sa tog računa? :greensmile

Kao treće, zašto zagovaraš tezu da je proizvođač dužan primit smeće natrag? Osim što je proces povrata strašno kompliciran, je li jeftiniji? Možda da, možda ne. Nemam relevantne podatke pa ne mogu tvrditi, ali sigurno nije besplatan. U tom slučaju  svi trgovci bi bili dužni osigurat prostor za prikupljanje prazne ambalaže (otpada) zaposlit ljude koji bi radili na prijemu i otpremi iste, osigurat transport do veletrgovca/ proizvođača… Zar nije daleko jednostavnije platit naknadu za zbrinjavanje otpada i imaš čiste ruke od otpada, a onda Čistoća, Komunalac, Murvica, Herculanea…. koji su osposobljeni i opremljeni za to, odrade svoj dio posla.

Nije li tako i sa pivskim bocama, zapravo sa svom povratnom ambalažom.

Je, tako je. Ali osim što je tu je proces krajnje pojednostavljen, koliki je udio povratne staklene ambalaže u prometu prosječne trgovine? Možda 1 promil. Kada bi se to odnosilo na veći udio proizvoda trebala bi opet  veća infrastruktura koja košta. Ima dosta ljudi koji ne prihvaćaju takav princip. Jednostavno im se ne da zafrkavat sa povratnom ambalažom, nego radije plate kunu- dvije više pa kupe pivo u nepovratnoj ambalaži.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #267 u: 25.04.2015., 01:26:51 »
iz gore napisanog , vidim da si dosta upoznat sa sadržajem baja, često zaviruješ unutra ?
ma naravno nije to ništa nezgodno i ja ponekad zavirim , pogotovo u one sa starim namještajem
bolje biti vjetar nego list

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #268 u: 25.04.2015., 06:39:38 »
iz gore napisanog , vidim da si dosta upoznat sa sadržajem baja, često zaviruješ unutra ?
Ne znam zašto, ali u selu me zovu bajadera. :greensmile

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #269 u: 25.04.2015., 09:46:30 »
ih..ja gren z prikolicun okole kada se stave one baji za krupni otpad, železo po kunu pa vi hitajte