Autor Tema: Odlagalista otpada regije  (Posjeta: 129355 vremena)

0 Članova i 24 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #240 u: 29.03.2015., 23:58:09 »
Pogled na "sanirani" deponij Viševac sa Majevog vrha :


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #241 u: 18.04.2015., 18:33:29 »
Čeprkajući po nekim zaostalim papirima moje pokojne mame našao sam ovaj člančić tiskan u rubrici Reagiranja Novog lista iz lipnja 1999. g.  Ja sam na ovo i zaboravio, ali papir nije. Moja mama je to izrezala i sačuvala.
Evo što je netko napisao protiveći se izgradnji Marišćine.


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #242 u: 18.04.2015., 18:37:39 »
 :bravo :bravo2
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #243 u: 18.04.2015., 19:11:34 »
 :bravo2
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #244 u: 22.04.2015., 07:50:17 »
ima tu jedna čudna istina
pravda
koje se nisu dosjetili ti pametni, veleučeni , stručnjaci
(iako se sve što se događa na kugli zemaljskoj tiče svakoga od nas koji na njoj živimo)
gledano lokalno, ako si zahod napraviš na krovu, neće dugo proći i izmet će ti doći pred vrata
ako smeti odneseš pod vrh brda, kad tad će se isprati ili će ih vjetar donijeti u podnožje

proći će neko vrijeme dok se to dogodi, to je vremenski tempirana mina
hoće li tada Komadina i njegova klika odgovarati za to
hoće li se tada moći prozvati onih 7 viškovskih vjećnika koji su digli ruke za to da se Marišćina odredi za smetlište
predlažem da i mi ovdje postavimo takovu vremenski tempiranu minu i imenom i obiteljskim imenom objavimo zaslužne za ovaj projekt
od inicijatora, štrucnjaka, pa do političara i vjećnika koji su projekt doveli tu gdje je, zna li neko tko su ti ljudi(svakako uključiti i one koji se ovih dana hvale s tim projektom)
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #245 u: 22.04.2015., 09:14:09 »
Z355ko ovo štrucnjaka, mi se jako dopalo.  :bravo :lol1
Tako ih i ja zovem. Svi (čast iznimkama) su stručni kad treba lovu uzimati. I na sve pristaju, samo daj lovu i potpiŠat ću što mi god pod pero proguraš.
Kad se dogodi neko sranje, e onda je ...ma znate, oni su me prislili, žena, sitna deca,...Ma neću više o tome. :greensmile tempi passati...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #246 u: 22.04.2015., 09:55:46 »
sve super i sve 5

Ono što ja nikako nisam do sada uspjela shvatiti, u ovim silnim mjesecima pisanja o deponiju, koji je vaš savjet za odlaganje otpada regije? Koja je, po vama, idealna lokacija i idealan način zbrinjavanja otpada?

Naime, čitam samo kritike, ali nikako naići na konstruktivnu kritiku.

Ajde, baš me zanima (nije trik pitanje, bez brige, čisti chat).


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #247 u: 22.04.2015., 10:16:59 »
Osim uz upotrebu žestokog recikliranja neka verzija marišćine će uvijek postojati ... a s obzirom na konfiguraciju terena smeće se može "spremati" samo na više lokacije. Jedini ravni teren u okolici je faktički samo Grobničko polje  a i ono je na nekih 300mnm IIRC

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #248 u: 22.04.2015., 12:30:09 »
Asterix
svaka čast na pitanju
svako malo se neko osvijesti ovdje i postavi pitanje svih pitanja
pa da najprije odgovorim zašto se po Marišćini pljuje
Marišćina je najlošije od onomad predloženih rješenja i zato je na meti kritika, bilo je boljih lokacija, ali nisu bile u općini Viškovo, a viškovci su pošto poto htjeli lovu od smeća.
a što se tiče rješenja otpada, pa najbolje je to riješiti tamo gdje otpad nastaje.Umjesto da ga se hrpa i stvara kritična masa koja ugrožava svih. Možemo gledati razne vrste otpada i ako bilo koju vrstu uzmemo u obzir rješenje je na izvoru otpada. Plastika se najbolje može zbrinuti tamo odakle je potekla u tvornici plastike i ta tvornica ju je dužna prihvatiti(po nekim međunarodnim dogovorima)
lišće i bio otpad sa raznoraznih površina se može bez opasnosti odložiti u prirodu
sav otpad iz kuhinja(čak i životinjskog porjekla) se može kompostirati i vratiti vrtovima
metali se također mogu vratiti nazad u tvornicu koja ih proizvodi
staklo isto
ma što god pomisliš, osim naravno visokotoksičnih i opasnih materijala koji se i tako ne smiju odložiti na deponij tipa Marišćine.
zguraj to sve zajedno u ogromnim količinama = ekološka bomba koja će kad tad napraviti BUM  :wind14
bolje biti vjetar nego list

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #249 u: 22.04.2015., 17:08:10 »
ja? ma nemoj?
a ča će delat čistoće, komunalac, ekooperativa i drugo veselo društvo??
 
nemere to tako. interes je da se dela čin više smet kako bi se imelo dela okole njih. a va kapitalističken društve se zna ki je glavni-kapital. i ča barbe kapitalu se skoće tako će bit.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #250 u: 22.04.2015., 19:18:18 »
Ono što ja nikako nisam do sada uspjela shvatiti, u ovim silnim mjesecima pisanja o deponiju, koji je vaš savjet za odlaganje otpada regije? Koja je, po vama, idealna lokacija i idealan način zbrinjavanja otpada?
Ako će bit iskreni onda će ti svi dat odgovor: "Bilo gdje, samo ne pred moja vrata."  :greensmile


a što se tiče rješenja otpada, pa najbolje je to riješiti tamo gdje otpad nastaje.Umjesto da ga se hrpa i stvara kritična masa koja ugrožava svih. Možemo gledati razne vrste otpada i ako bilo koju vrstu uzmemo u obzir rješenje je na izvoru otpada. Plastika se najbolje može zbrinuti tamo odakle je potekla u tvornici plastike i ta tvornica ju je dužna prihvatiti(po nekim međunarodnim dogovorima)
lišće i bio otpad sa raznoraznih površina se može bez opasnosti odložiti u prirodu
sav otpad iz kuhinja(čak i životinjskog porjekla) se može kompostirati i vratiti vrtovima
metali se također mogu vratiti nazad u tvornicu koja ih proizvodi
staklo isto
Stari moj, u kojoj god temi da se sretnemo, ja tebe qrca ne razumijem. :kap
100% se slažem da se plastika vrati na daljnu obradu u tvornicu plastike, bio otpad u kompostanu, metali u željezaru... ALI KAKO DA TO DOĐE TAMO??? Zar Marišćina nije izgrađena upravo kao centar za gospodarenje otpadom? Zar Marišćina nije izgrađena sa ciljem da tamo dolazi sav otpad, i onaj koji je već prošao primarnu selekciju i onaj koji nije i zatim se na Marišćini odvaja- plastika na jednu stranu, bio otpad na drugu, papir na treću..... a samo minimalan dio koji ostane se deponira.

zguraj to sve zajedno u ogromnim količinama = ekološka bomba koja će kad tad napraviti BUM  :wind14
Ma da, evo na Viševcu svako malo- BUM :d020 Koliko se koristio? 40, 50 godina? U more navodno nije ništa iscurilo, izvori nisu zagađeni, zatrpaj zemljom, zasadi cvijeće i kao da nikad nije postojao.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #251 u: 22.04.2015., 20:05:28 »
Ako će bit iskreni onda će ti svi dat odgovor: "Bilo gdje, samo ne pred moja vrata."  :greensmile

Eventualno samo malo zakamufliran ali u biti upravo to.  :greensmile

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #252 u: 23.04.2015., 08:38:16 »
Lleone , možda ne želiš razumjeti
dakle
kako
pa vidio si kako je to sa pet ambalažom išlo lako, a posvuda je je bilo
proizvođač smeća dužan je smeće primiti nazad i treba samo administrativnim putem to regulirati
kada kupiš toner za printer uz njega dobiješ i posebnu(bar za ovaj moj printer) ambalažu na kojoj je adresa proizvođača i možeš im to poslati nazad
priča o odvozu smeća datira od pred par decenija(barem u mjestima izvan grada)
prije toga smeća nije ni bilo
kako?
pa tako
mlijeko se prodavalo u staklenim povratnim bocama
novinama se palila vatra il malčirao vrt
umjesto plastičnih vrećica uglavnom su se koristile šivane torbice ili košarice
namještaj se popravljao, a ako je bio baš za niš onda je završio za potpalu
trava iz vrtova se kompostirala ili bi se pak ostavila oko voćaka da ih nagnoji, sjećam se da kad smo radili voćnjak, iskopali smo rupe za voćke i onda otišli tražiti po selu ako neko ima stare cipele za staviti uz korjen ,kao da se bolje razviju.
vrlo je malo smeća bilo problematično, problem su bile gume(i dan danas ih ima posvuda uokolo po šumi iz tog vremena i nešto plastične ambalaže)
 složio bi se s tobom da bi prošlo neko vrijeme da se opet ljudi prilagode takvom načinu života
za to je potrebno ući u samo srž ekonomske nauke
nadam se da ćeš razumjeti da (zasad) imamo samo resurse ove zemaljsko kugle i da se ne možew berskrajno povećavati proizvodnja, time i potrošnja
u jednom ćemo času dosegnuti kritični razvoj i ekonomija će puknuti kao balon od sapunice
pojasnit ću ti detalje ako te zanima kako i zašto
bolje biti vjetar nego list

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #253 u: 23.04.2015., 08:41:12 »
e, to je tako bilo dok nan ni civilizacija spreka prišla ....dan-danas iman privatni deponij va svojoj šume kade se je palilo jedanput na leto ono ča ni moglo va recikažu.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Odlagalista otpada regije
« Odgovori #254 u: 23.04.2015., 09:41:34 »
Ono što možda mnogi ne znaju je da su svi proizvođači i prodavači koji stavljaju ambalažu na tržište dužni plaćati naknadu za zbrinjavanje otpada. Pošto u firmi gdje radim osobno vodim računa o tome, mogu reći da se radi o ogromnim višemilijunskim naknadama koje se uplaćuju direktno u fond za zaštitu okoliša.
Prema tome, već kad je plaćen "danak" za stavljanje smeća na tržište, zdravo je očekivati da se isto i zbrine. Upravo tom naknadom je reguliran ne-povratak direktno proizvođaču.
Gdje bi trebali vraćati plastiku prema tvojoj zamisli? Znamo da ogroman postotak dolazi iz Kine. Ideja u načelu i nije toliko loša, ali iziskuje ogromnu infrastukturu i izradu globalnog modela gospodarenja otpadom.

No odmakli smo od teme, mene ovdje zanima ta famozna Marišćina i kakvi su prijedlozi dobrodošli što se nje tiče. Možemo sanjati o povratku smeća u Kinu, ali trenutna stvarnost je bitno drugačija i ona je ta s kojom se treba suočiti. Slažem se da je odgovor najbliži istini da deponij nitko ne želi u svojem kvartu i ništa više od toga.

Nikako da pronađem podatak koliko se na Marišćini sakupi odvojenog otpada. Za otok Krk (sa daleko najnaprednijim sustavnom gospodarenja otpada u RH) podatak je 40%. Sami stanovnici su uvjereni da mogu još bolje  :palacgore
Of course, tog podatka nema ni za grad Zagreb, gdje situacija nije ništa bolja nego u Rijeci  :facepalm