Autor Tema: Riđovka (Vipera berus)  (Posjeta: 1336 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Riđovka (Vipera berus)
« u: 05.03.2012., 20:20:10 »


Susret s ovom zmijom je prošao bez stresa pošto sam bila uvjerena da se radi o neotrovnoj crnoj poljarici i zato sam je tako hladnokrvno slikala iz blizine  :P.
Do susreta je došlo u strogom rezervatu Bijele i Samarske stijene negdje u proljeće. Tek kad sam jednom znalcu spomenula da smo vidjeli poljaricu i pokazala ovu fotografiju, saznala sam da se ipak radi o crnoj riđovki, koja je baš tipična za to područje.

Riđovka je inače najrasprostranjenija zmija iz porodice ljutica. Živi na različitim staništima uključujući obronke na visinama od 3000m u europskim Alpama te u otvorenoj tundri sjeverno od arktičkoga kruga. Riđovka je različitih boja-od sive, smeđe,boje hrđe pa do crne,ali većina jedinki ima istaknute cik-cak pruge duž tijela. Dužina je 65-90cm.
Hrana ove zmije su uglavnom mali glodavci i gušteri koje lovi iz zasjede ili aktivno progoni.

Otrov ove zmije nije jak pa uz adekvatno liječenje nije smrtonosan za ljude. U slučaju susreta sa ovom zmijom, najbolje je ostaviti je da ode svojim putem jer kao ni većina zmija neće ugristi ako se ne dira i ne ugrožava.

Nadam se da netko ima za dodati sliku šarene riđovke, jer ja nemam  :(

Offline Bazilisk

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 447
Odg: Riđovka (Vipera berus)
« Odgovori #1 u: 05.03.2012., 22:52:15 »
Bravo Asterix!
Pa ti si pravo otkriće!
Sva sreća da je jedan (ma neću ga ni spominjati, baš neću!) odlučio napraviti ovako solidnu, rekao bih čak vrhunsku selekciju članstva našeg novog foruma!
Nemaš pojma kako se dobro osjećam u ovom društvu.

Ova tema o zmijama je fino krenula. Tko bi rekao da smo toliko zanimljivih susreta sa zmijama ostvarili.
I ne samo doživjeli, već i zabilježili!
Sitnice čine savršenstvo, a savršenstvo nije sitnica!
Michelangelo Buonarroti

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Riđovka (Vipera berus)
« Odgovori #2 u: 05.03.2012., 22:59:12 »
Hvala Bazilisk  :)
Boravim u prirodi što mogu više pa ih valjda zato toliko viđam.
A tebe čekam na temi o gljivama, već sam ti rekla da o njima ne znam ništa (i sram me što ne znam)


Offline Bazilisk

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 447
Odg: Riđovka (Vipera berus)
« Odgovori #3 u: 05.03.2012., 23:02:55 »
Hvala Bazilisk  :)
Boravim u prirodi što mogu više pa ih valjda zato toliko viđam.
A tebe čekam na temi o gljivama, već sam ti rekla da o njima ne znam ništa (i sram me što ne znam)


Ajme majko mila!
Dobro si se sjetila!
Pa kad počnemo sa gljivama ...
Imam stotine svojih gljivarskih fotki, ne znam kud ću prije na ovom forumu ...
Ne stižem vas pratiti, usporite malo!
Sitnice čine savršenstvo, a savršenstvo nije sitnica!
Michelangelo Buonarroti