Povezani Događaji

  • Dolazak novog doka u Viktor Lenac: 20.06.2012

Autor Tema: Dolazak novog doka u Viktor Lenac (i odlazak)  (Posjeta: 13778 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #30 u: 26.06.2012., 17:59:08 »
NOVA SEDMICA DVA TJEDNA TRAJALO TEGLJENJE OBJEKTA RI-38

»Lencu« stigao dok od 7 milijuna eura

Na dok još treba montirati dijelove i opremu koja je u transportu bila skinuta što će trajati tri tjedna, nakon čega će građevina biti u funkciji



RIJEKA » Nakon petnaestak dana plovidbe iz ukrajinskog brodogradilišta Pallada u Khersonu na obalama Crnog mora, tegljenja kroz Bospor i Dardanele, Mramornog i Egejskog mora te duž Jadrana jučer je u riječki akvatorij stigao novi dok »Viktora Lenca«, vrijedan blizu sedam milijuna eura.
    Nakon što uplovi u »Lenac«, na doku će se montirati dijelovi i oprema koji su u ovom transportu morali biti »skinuti«. Kako doznajemo iz ovog remontnog brodogradilišta, to bi moglo potrajati naredna dva do tri tjedna nakon čega će »ukrajinski« dok biti stavljen u punu funkciju unutar uvale Martinšćica, na istoj lokaciji na kojoj se nekad nalazilo stara »sedmica«. Riječ je o doku koji je, podsjetimo, zbog tehničkog kvara potonuo u »Lencu« u lipnju 2007. godine i za čiju je zahtjevnu operaciju vađenja iz mora morala biti angažirana svjetski poznata kompanija koja se bavi takvim poslovima, nizozemski Multraship, te potrošeni milijunski iznosi. Novi dok, radnog naziva RI-38, dug je 139,5 i širok nešto više od 32 metra, svojim gabaritima i nosivosti 8.500 tona bit će usmjeren na prihvat manjih chemical i LPG tankera, trajekata, manjih putničkih brodova te za preinake manjih offshore brodova.
   
Ukrajinci jeftiniji

Na taj način oslobodit će dio kapaciteta postojećih dokova u »Lencu«, posebno velikog Doka 11 koji može primiti brodove do 300 metara dužine.
    U »Lencu« se odluka o nabavci trećeg doka dosta dugo »kuhala«. Menadžment ovog brodogradilišta prvotno je razmišljao o varijanti da nabavi polovni dok, nešto novijeg »godišta«, kojim će nadomjestiti kapacitete havarirane »sedmice«. No, prije godinu dana odluka je »pala« da se ipak ide s potpuno novim dokom, za što se zainteresirao i riječki »3. maj« iz kojeg su susjednom brodogradilištu dostavili svoju ponudu za gradnju tog objekta. Trećemajci su ušli i u uži krug, no ispalo je da su Ukrajinci ipak jeftiniji, čak kad se na stol stavila i potpora resornih ministarstva mora i gospodarstva na koju je »Lenac« i »3. maj« mogli potencijalno računati slijedom programa »domaći brod na domaćem navozu«.
   
Kredit HBOR-a

U studenom prošle godine u »Lencu« su potpisali ugovor s ukrajinskim brodograditeljima, a za šest mjeseci uslijedila je primopredaja ovog doka. Izgradnja doka financirana je kreditom HBOR-a i u pitanju je 129 milijuna kuna koje će »Lenac« koristiti da zaokruži investicijski ciklus u kojem je, osim nabavke novog doka, zacrtana i sanacija Veza 3, novih dizalica od 25 i 90 tona, hala za pjeskarenje i bojanje te nabavku opreme za energetsku učinkovitost. Kredit je realiziran kod komercijalne banke Raiffeisenbank Austrija s rokom otplate na 10 godina.

http://novine.novilist.hr/Default.asp?WCI=Rubrike&WCU=285A285E2863285E2863285A28582859285A286328962897289E28632898289728942891289C2891289328892863285E2859286128592859285828632863286328592863P

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #31 u: 27.06.2012., 00:02:05 »
ja sam ga jučer VIDJELA!!!!!

stala sam jedva nagovorivši svoju bolju polovicu da se zaustavi na izlazu draga/vežica


i skužila sam čudna svjetla na dizalici :facepalm

shvatila sam da mi je muž nakon psa (kaže da više volim medi  :kiss2 :kiss2 :kiss2 nego njega)  ljubomoran i na objekte-rekao je glasovitu formulaciju:pa što će ti to? gledat dok? još češ tražit i da ga poljubiš? OMG :facepalm
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #32 u: 27.06.2012., 09:54:55 »
Moja bolja polovica se već navikla da svugdje stajem i slikam brodove,vrijeme čini svoje  :lol1

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #33 u: 27.06.2012., 13:44:18 »
Moja bolja polovica se već navikla da svugdje stajem i slikam brodove,vrijeme čini svoje  :lol1
Što misliš kako je mojoj kad počnem fotkat brodove, vlakove, autobuse... a u zadnje vrijeme i bunkere. :lol3

Bio na novom doku. :coolwink Fotke večeras.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #34 u: 27.06.2012., 21:22:42 »
Bio na novom doku. :coolwink Fotke večeras.

Evo ih. Premijerno na našem forumu. :palacgore




Stepenište za penjanje na toranj. Dimenzionirano za patuljke. Ja sa svojih metarosamdesetineštositno čvrknem glavom na gornju platformu. :facepalm Zokxy bi trebao četveronoške. :lol1


Logo proizvođača


Pontoni su betonski, ali su tornjevi od čelika.


Popnimo se na dok. Izvolite, ovuda.


Pogled prema provi


U doku su platforme koje će se naknadno montirati na provu i krmu.




Potklade, trenutno služe kao nosači platformi. Kasnije će se rasporedit po sredini doka i nosit brodove. Nisam zadovoljan, jer su niski. Nisam mjerio, ali cca 1,20 m, kao na Doku 5. Kada je brod na toj visini, teško je prolazit ispod njega i radit ispod. Sav se zgrbiš ispod broda. Dok 11 ima potklade visine 2 metra, i to je super. :palacgore

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #35 u: 27.06.2012., 21:35:30 »
Nosač reflektora. Može se pomicati po visini.


Dizalica. Samo jedna je stigla sa dokom. Druga je naručena kod drugog proizvođača.


Pogled prema krmi




Popnimo se na toranj. Vitlo






Pogled na lijevi toranj, stepenište, zagaznice.....


Netko se malo našalio. :greensmile


Sve u svemu, sviđa mi se dok, koliko sam usput, na brzinu, stigao pogledat, sa stručnog stajališta, kvalitetno je napravljen i mislim da je kupovina pun pogodak. :palacgore
 :wavey

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #36 u: 27.06.2012., 22:36:53 »
Odlično  :bravo
Sada očekujemo i prvi brod na njemu,da uđe u arhivu  :beer2

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #37 u: 28.06.2012., 00:30:14 »
još je vezan uz vez 3, ali meni je važno kako će se postavit na dolfine (dolphing - e)? budući da su i dolfini bili građevinski objekti, a i moj diplomski su bili elastični stupovi za privez broda (u ovom slučaju doka) slikaj i njih pliiiz :)
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #38 u: 28.06.2012., 06:24:44 »
još je vezan uz vez 3
I bit će još neko vrijeme, jer će sa stotonkom dignut dizalicu na toranj. Dizalica ima oko 70 t.

ali meni je važno kako će se postavit na dolfine (dolphing - e)?
Nisam 100% siguran, ali mislim da se klizači od doka mogu otvoriti. Dok se dotegli do stupova i klizači se zatvore. Ne vjerujem da će cijeli dok dizat 3 metra u zrak da bi ga nasadili na stupove. :pusiti Koristit će stare stupove od Doka 7.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #39 u: 28.06.2012., 07:38:19 »
Izgleda kao nov   :)

madcox

  • Gost
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #40 u: 28.06.2012., 08:50:22 »

shvatila sam da mi je muž nakon psa (kaže da više volim medi  :kiss2 :kiss2 :kiss2 nego njega)  ljubomoran i na objekte-rekao je glasovitu formulaciju:pa što će ti to? gledat dok? još češ tražit i da ga poljubiš? OMG :facepalm

loše si ga istrenirala   :lol1 , vidiš kako smo Gorg-ova bolja polovica i ja već naučile šta nam polovice vole.................. :palacgore

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #41 u: 28.06.2012., 09:11:42 »
Tako je kada nama nije muka voditi vas na nokte,frizure i ostala estetska čuda,nije niti vama teško u potragu s nama za neše voljene objekte

Btw samo što moja sama ide autom na te evente  :facepalm,tako da samo ja nju davim :lol1

madcox

  • Gost
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #42 u: 28.06.2012., 09:13:09 »
Tako je kada nama nije muka voditi vas na nokte,frizure i ostala estetska čuda,nije niti vama teško u potragu s nama za neše voljene objekte

Btw samo što moja sama ide autom na te evente  :facepalm,tako da samo ja nju davim :lol1

a mi imamo kozmetički salon vrata do, tako da ja isto odem sama....... ;)

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #43 u: 28.06.2012., 23:46:33 »
još je vezan uz vez 3
I bit će još neko vrijeme, jer će sa stotonkom dignut dizalicu na toranj. Dizalica ima oko 70 t.

ali meni je važno kako će se postavit na dolfine (dolphing - e)?
Nisam 100% siguran, ali mislim da se klizači od doka mogu otvoriti. Dok se dotegli do stupova i klizači se zatvore. Ne vjerujem da će cijeli dok dizat 3 metra u zrak da bi ga nasadili na stupove. :pusiti Koristit će stare stupove od Doka 7.

hvala hvala na objašnjenju. pošto nisam nikad baš obožavala metal, nisam ni išla često na dok :-) ona galama me izluđivala, a tek vreli limovi....uffff
a kada bi morala ići to su bila obično sranja u pitanju, smrzavanje, cijevi koje puštaju i slične divote.


...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Dolazak novog doka u Viktor Lenac
« Odgovori #44 u: 29.06.2012., 21:58:05 »
Evo mikimiki jesu li to delfini