Autor Tema: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)  (Posjeta: 14316 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #15 u: 24.03.2013., 15:48:23 »
 :facepalm

Poraće!
Ahhh!  Sjedi, 1!   :skartoc
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #16 u: 24.03.2013., 15:55:00 »
A da, ovi istaci bi bili to ...  a mislim da je i treći u vrhu slike ...

Sad mislim da znam točno gdje tražiti Limes na Grobniku ... i hodao sam njime, a nisam znao da je to to ... bit će uskoro jedna šetnja i tamo!   :bravo5
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #17 u: 07.06.2014., 13:12:27 »






Grobnik-Jelenje, pokraj Podkilavca, zid kao humak je iskorišten i kao suhozid je iskorišten kao rub korita potoka Lužac. Ovdje je bilo zajebano usred zime preskakati s druge strane.




Za ljubitelje životinja da im moja ekspozicija prođe u veselju.




Vrh Kuka, brdo Kilavac, vidljiva je rimska kula 4x4 m usred divljine. Otkada nema ratarstva i stočarstva sve je zaraslo.




Potez zidina sa istakama svakih 3 metara. Istake su služile da se postave po njima grede po kojima bi vojnici stražarili.




Grobničke Alpe i Grobničko polje, najmanja mikroregija u Hrvatskoj.
Dižem malo temu iz mrtvih

Vidim da si mi lutao oko/iznad kuće, prao noge u izvorskoj vodi,...

Potok od Lušca si mogao zaobići tako da si išao još 100 metara gore uz potok i tu ti voda izvire i nebi trebao prati noge
Tu imaš mjernu stanicu di se uzimaju uzorci vode i nose u Zg na analizu u Zavod za hidrogeologiju i inženjersku geologiju
Moj djed je mjerio vodu i usred ljeta je bilo vode tu na dubini od cca 150 metara
Takvih mjernih stanica ima još u Podkilavcu 3 i ima ih  u Jelenskom vrhu iznad izvora Rječine

Šta se tiče zida di si "prao noge", on označava među između 2 terena (ko Jelenje, kč 4822/4831 i samo se dalje nastavlja na druge čestice i ide u Jelenski vrh)

Čudi me da ti nije upalo u oko stare zidane korone (kao iznad Bakra) iznad potoka Lušca

Kad si bio na vrhu Kuka, tamo imaš ostatke "Matićeve kuće" i ravna kamena ploča koja je služila kao krov kuće

Ovo šta si napisao da su ostaci Rimske kule, prije bi moglo biti da su tu moji stari susjedi držali ovce, ima malo dalje dosta mirišća i starih štala

U Jelenskom vrhu ima na jednom mjestu ostatak zida, našao sam na netu jednu sliku staru cca 30-40 godina i baš bi bilo zanimljivo ići tamo i slikati i vidjeti koliko se priroda promjenila (od tvoje zadnje slike  di si napravio panoramu Grobničkog polja, cca 200 metara)
 









Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #18 u: 14.08.2014., 20:44:47 »
Ostaci rimske Tarsatike, moje fotke iskapanja kod Kosog tornja iz 2007. godine, tu i tada su našli onaj sarkofag kameni koji je sada u dvorištu MGR





Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #19 u: 14.08.2014., 20:59:56 »
Još jedna


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #20 u: 02.07.2015., 16:47:46 »
evo da upotpunimo i pripadajućim promo videom



Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #21 u: 02.07.2015., 17:34:53 »
evo da upotpunimo i pripadajućim promo videom

Promo video izgleda puno bolje  :palacgore od izložbe   :eek

BTW možda se varam ali nekako mi se ne čini povijesno točnim da netko 238 n.e spominje ime Italije kao što stoji u citatu kojim počinje promo video  :help2 Očekivao bi da kaže Rim ili Rimsko carstvo/republiku ... Italija mi se čini jako friškom državnom tvorevinom.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #22 u: 03.07.2015., 09:56:35 »
malo sam pratio ovu temu i zbunjuje me jedan detalj
naišao sam na istovjetne ostatke gradnje nešto zapadnije od spomenute linije. Najprije sam mislio da je riječ o stepenastom slaganju zidova da se očisti vrt, lijeha, no vrta nema, a u nastavku prema sjeveru kreće zid koji se mjestimično udvoji i izgleda neobično za običnu ogradu parcele(suhozid, gromača)
bolje biti vjetar nego list

Offline ja moren

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2015
  • Postova: 1.515
ki more-more...

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #24 u: 03.07.2015., 15:45:23 »
 :kap ja sam s tom temom završio, kao jučer na pivu. Ali, kad si me povukao za jezik pa moram napisati.
Ova cura desno je ta koja čitajući dočekuje posjetitelje i mahanjem glave odgovara na eventualna pitanja. :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #25 u: 06.07.2015., 19:19:12 »
Čini mi se da netko pati jer mu šarm nije upalio .. :greensmile :lol1

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #26 u: 07.07.2015., 00:19:55 »
evo da upotpunimo i pripadajućim promo videom

Promo video izgleda puno bolje  :palacgore od izložbe   :eek

BTW možda se varam ali nekako mi se ne čini povijesno točnim da netko 238 n.e spominje ime Italije kao što stoji u citatu kojim počinje promo video  :help2 Očekivao bi da kaže Rim ili Rimsko carstvo/republiku ... Italija mi se čini jako friškom državnom tvorevinom.
Italija se spominje još od Herodota - praktički od početka naše ere. Još prije, prema Dionizu s Halikarnasa, koji je živio u Augustovo doba (umro 7. pr. n.e.) i prema Diodoru sikulskom kaže se da su Ausoni (ustvari stari Grci) naselili prostor današnje provincije Reggio Calabria i pod kraljem Onotrijem osvojili prostor sve do Alpa. Onotrijev je nasljednik sin Italo, po kome onda dolazi i ime cijelog prostora tj. poluotoka - Italija.
Sve se po predanju događa 16 generacija p r i j e pada Troje.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #27 u: 07.07.2015., 09:35:59 »
Italija se spominje još od Herodota - praktički od početka naše ere. Još prije, prema Dionizu s Halikarnasa, koji je živio u Augustovo doba (umro 7. pr. n.e.) i prema Diodoru sikulskom kaže se da su Ausoni (ustvari stari Grci) naselili prostor današnje provincije Reggio Calabria i pod kraljem Onotrijem osvojili prostor sve do Alpa. Onotrijev je nasljednik sin Italo, po kome onda dolazi i ime cijelog prostora tj. poluotoka - Italija.
Sve se po predanju događa 16 generacija p r i j e pada Troje.

Ovo nisam znao, hvala na poduci  :palacgore

No opet, 238 godine jedva je prošlo stoljeće od vrhunca Rimskog carstva i ima još nekoliko stoljeća do rascjepa a još više do konačnog pada. Malo mi je čudno da bi netko tada spominjao u ovom kontekstu samo dio tog Carstva (iako centralni) ... a bo.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #28 u: 07.07.2015., 15:45:18 »
No opet, 238 godine jedva je prošlo stoljeće od vrhunca Rimskog carstva i ima još nekoliko stoljeća do rascjepa a još više do konačnog pada. Malo mi je čudno da bi netko tada spominjao u ovom kontekstu samo dio tog Carstva (iako centralni) ... a bo.
E, sad opet trebam malo filozofirati. Pred kraj Republike, između 91-88. pr.ne., izbio je tzv. Marsijski ili Rat Saveznika, koji su tražili da im Rim prizna rimsko državljanstvo (tj. Ius Italicum), ustvari status kao da su dio Italije i da su rimski građani.
Kako to nerijetko biva u vezi ratova Italije, Saveznici su rat izgubili, ali je Rim postepeno usvojio zahtjeve pobunjenika.
"Saveznici" su bili stranci (tj. peregrini) i nisu imali građanska prava, ali su zato imali obaveze! Logično. Napr. kao Socii navales (tj. Saveznici) morali su davati vojnike ili mornare. Odnos Saveznika s Rimom zasnivao se na sporazumu (foedus, riječi koja je i u korijenu federacije; ali i vjere, vjernosti - "fede matrimoniale" je tal. izraz za vjenčani prsten). No, Saveznici nisu uživali prava Ius Italicum, nego Ius exilii. Recimo, u doba Jude Makabejca, Židovi su bili (imali status) Socii foedere aequo. Kartaga je pak, nakon gubitka punskih ratova imala status Ius foedere iniquo - spušili su rat ali morali su postati saveznici (tj. federati), normalno ne ravnopravni. No kod prve zgodne prilike Rim ih je od Saveznika pretvorio u provinciju i svoje podanike, opet ne baš ravne sebi. Tj. imali su biti kuš.
No pojedini gradovi van Italije dobivali su status Ius italicum, pa čak i Ius latinum tj. status "kao da su" u Italiji.
Taj status donosio im je privilegije, među kojima primjerice pravo na sklapanje braka s Rimljaninom ili Rimljankom (ius connubii) ili pravo da se presele u Rim (grad, Ius migrandi).

Za svaki slučaj ponavljam: privilegij/pravo (tj. Ius) se naziva "talijanskim" (italicum) još takoreći stoljeće PRIJE naše ere.

Naravno da taj izraz nema svu onu raskoš koju stiče u preporodnoj domoljubnoj (da ne kažem rodoljubnoj) omaglici. Prvenstveno je ipak zemljopisno značenje.

PS. Italija pod Augustom bude sve do rijeke Raše, koja je bila granica tzv. Desete regije, zvane Venetia et Histria, tj. Venecija i Istra.
« Zadnja izmjena: 30.01.2017., 09:51:03 od kobler »

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Liburnijski limes (Clausura Alpium Iuliarium)
« Odgovori #29 u: 30.01.2017., 09:03:08 »
Sa predavanja u Ex Librisu u četvrtak - mapa centra Rijeke s evidentiranim rimskim ostacima i limesom

« Zadnja izmjena: 30.01.2017., 10:23:57 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!