Autor Tema: Riječka groblja i groblja regije  (Posjeta: 31758 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #75 u: 02.05.2017., 00:22:07 »
Mislim da ovo još nije bio - na centralnom gradskom groblju Drenova, spomenik, a nekako mi se ne čini i grobno mjesto  :hmm   za one koji oporučno ostave svoje tijelo za znanost  :palacgore


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #76 u: 02.05.2017., 06:32:19 »
Zaista hvale vrijedno! Inače u Rijeci je još od 1991. broj umrlih premašio broj rođenih, te se shodno tome broj stanovnika smanjuje, uz ponešto dolazaka stanovnika iz drugih mjesta. A zanimljivo je vidjeti da broj ljudi koji poklone svoje tijelo za ove svrhe je od 2 do 5 godišnje. Malo ili puno?   :help2
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #77 u: 02.05.2017., 09:01:34 »
Ne znam kako vi ali ja nisam ni znao da je to moguće, tako da ću reći da je to ipak puno.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #78 u: 02.05.2017., 09:19:45 »
Jedan moj susjed je 2011. poklonio svoje mrtvo tijelo MFRi.
Dugo ga nisam vidio i kad sam pitao ženu mu što je s njim kaže ona:
- Umro je!
- Nisam znao, saučešće! A gdje je pokopan?
- A Vi ne znate!? Moj muž je svoje tijelo nakon smrti ostavvio Medicinskom fakultetu.
Znao sam za tu mogućnost, ali obično smo (kad bi razgovarali o toj temi) smatrali da je to odlika pijančina, beskućnika i ostalih sličnih likova. Ali ovaj čovjek to nije bio. To me malo kosnulo i opet sam promišljao o tome. I, da! To je ipak velika stvar, dati budućim doktorima da se uče na tebi.  :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #79 u: 02.05.2017., 10:00:09 »
smatrali da je to odlika pijančina, beskućnika i ostalih sličnih likova. Ali ovaj čovjek to nije bio.

S obzirom kakvi se "mauzoleji" podižu preminulima, barem na groblju Viškovo, više mi se čini da ljudi to ne naprave radi toga "što će ljudi reći" i običaja.

To je druga stvar koja me je iznenadila na novom groblju Drenova - gomila "siromašnih" grobova. Ja posjećujem tri groblja, Kastav, Viškovo i staro na Drenovi ... i ponekad groblje Kozala. Čak ni na starom groblju Drenova nisam vidio toliko "siromašnih" grobnih mjesta. Siromašnih u smislu da nisu obučena u mramor a groblje je novo pa ne možemo reći da su to neka stara, napuštena.

Da ne bi bilo zabune, meni su zakon groblja koja se vide u američkim filmovima, travnjak i jedan nadgrobna ploča i to je to, ne mramorni "krevet" od kraja do kraja parcele. Samo sam se naviknuo na grobljima Viškovo i Kastav da se to tako ne radi, jer što će susjedi reći, da nam nije bilo stalo do pokojnika!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #80 u: 02.05.2017., 14:08:17 »
Ima jedna zanimljiva stvar. Kastavšćina je puna klesara. I oni diktiraju izgled spomenika. I svi su isti, obučeni od gore do dolje u mermer, što bi rekli istočni susjedi koji to i nije već - granit. I to je najskuplji način - jasno.
U Ljubljani - Žale sam naslijedio grob koji je bio ovako koncipiran:
U razini s zemljom postavljen je odljevak od armiranog betona, a nadgrobna ploča je skromna od tankog mramora. Taj betonski odljev je kasnije dopunjen zemljom i posađeno je cvijeće. Kasnije, kad se nije moglo održavati cvijeće, nasuto je lomljenim kamenom.
Ima i onih po američki, što se i meni sviđa, potom samo križeva od kovanog željeza itd. Ima i onih "mauzoleja", ma svega ima i nije monotono ko na kastavskim grobljima.
Žao mi je da nemam slike tog ljubljanskog groba.
-----------------------

Kad smo već na Žalama, već odavno (6-7 godina) imaju sređene stranice pa ako tražiš gdje je neki grob upišeš ime i točno te odvede na skici na to mjesto. A ovdje možeš znati sve i broj, a da ga ne možeš naći.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #81 u: 02.05.2017., 14:19:52 »
Ja hvalio Žale, sad sam nakon dužeg vremena pokušao potražiti neke grobove i ne otvara ništa. Fuj Žale! :facepalm
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #82 u: 02.05.2017., 14:40:04 »
Ima jedna zanimljiva stvar. Kastavšćina je puna klesara. I oni diktiraju izgled spomenika.

Što je starije, kokoš ili jaje? Rekao bi da se toliko klesara "nakotilo" jer ljudi kupuju "ko ludi" kubike mramora/granita za nadgrobne spomenike a ne obrnuto. Jedna meni poznata osoba je kod traženja nadgrobnog spomenika počinjala s pitanjem - koliko je najdeblji mramor s kojim možete napraviti spomenik i bogme je najdeblji i kupila.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #83 u: 08.05.2017., 21:42:14 »
Ma je li na (Novom) Gradskom groblju Drenova postoji dio za siromašne i dio za bogatije?  :help2

Uočite kako sa desne strane centralne "aleje" se nalaze samo mramorno/granitni grobovi, dok ih sa lijeve strane, osim na par polja u daljini i bliže ulazu - uopće nema.

Kao da postoji neki dogovor gdje idu skuplji a gdje jeftiniji grobovi. Je li to službeno ili?  :help2 :pojmanemam  :help1


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #84 u: 29.05.2017., 09:03:45 »
U današnjem Novom listu članak koji će se svidjeti onima koji se spremaju umrijeti. Nekad, doduše izrečeno iz usta pogrebnika, ovo nije bilo zakonski moguće .

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #85 u: 29.05.2017., 10:10:21 »
A ima danas u 18:00 h i vođeni obilazak 15-ak grobnica na Kozali by Daina. Možda?
« Zadnja izmjena: 29.05.2017., 15:38:04 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline sijori

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 503
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #86 u: 29.05.2017., 11:58:23 »
Možda

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #87 u: 29.05.2017., 18:02:59 »
Moje možda je preraslo u da. Obilazak samo što nije krenuo.  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #88 u: 29.05.2017., 20:03:12 »
Žao mi je da i ja neću sudjelovati, ali tako sam nekako ispražnjen. Niš mi se ne da, niš mi se ne da... :bath
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Riječka groblja i groblja regije
« Odgovori #89 u: 31.05.2017., 12:59:21 »
U današnjem Novom listu članak koji će se svidjeti onima koji se spremaju umrijeti. Nekad, doduše izrečeno iz usta pogrebnika, ovo nije bilo zakonski moguće .

Nije mi jasno zašto toliko "drve po pepele" a organizatorica sprovoda nam se požalila da u  firmi ima još dvije urne po koje nitko nije došao.

Ima li uopće razlike između pepela  različitog organskog porijekla.