Autor Tema: Riječka groblja i groblja regije  (Posjeta: 31764 vremena)

0 Članova i 8 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Riječka groblja i groblja regije
« u: 08.05.2012., 23:15:14 »
Danas 08.05.2012. - posjet kosturnici koja se otvara jednom u godini (01.11) bio je doživljaj ... a tek groblje .... nije isto kad vam stručnjak o skoro svakom grobu zna štošta reći ili kad groblje sami obilazite ... slika ima i previše, spor sam, pa će jednog dana i one na sunce ... drugi put šaljem pp svima pa da ne bude da je tko zaboravio!!! Bili Elvis, Kigor, Riječanka i ja u kripti, a na groblju Riječanka i ja, ne do kraja, svaki radi svojih obaveza ... Šteta što je bilo malo mladih ljudi, od pedesetak prisutnih većinom penzioneri ...   nastavak slijedi ....
« Zadnja izmjena: 30.11.2014., 18:41:34 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #1 u: 08.05.2012., 23:42:41 »
Evo moj mali prilog,,

Danas poslijepodne prisustvovala sam programu "Upoznajmo svoj grad da bismo ga više voljeli" Najavljen je bio obilazak Kosturnici palim talijanskim vojnicima u I. svjetskom ratu te Centralnom gradskom groblju Kozala.
Ono što je interesantno je to da je Kosturnica otvorena samo jednom godišnje, i to na dan Svih Svetih (01.11), pa ju je, pretpostavljam, malo ljudi pogledalo iznutra. Za današnji posjet ove grupe, kontaktiran je talijanski konzulat, koji nam je i dozvolio isto.
Kosturnica se nalazi ispod crkve Sv. Romuald i Svi sveti na Kozali, a u njoj leže posmrtni ostaci 497 talijanskih vojnika koji su sakupljeni 1932.godine s groblja u Rijeci i okolici.

Daljnji obilazak groblja sam nažalost morala gotovo na početku, prekinuti. (osobni razlozi) Kažem nažalost jer prof. Daina Glavočić koja je vodila obilazak na zanimljiv način je to činila. Čak ju je i jedno dijete pomno pratilo!
U prvom djelu kojem sam prisustvovala, opisala je groblje na "planu" te nam otkrila koliko je važno, važnije naše od npr. Mirogoj groblja u Zagrebu. Naše se groblje gradilo iz džepa privatnih vlasnika, pa kako je tko mogao tako je unajmljivao arhitekte/klesare za izradu istih, što nije slučaj u Zagrebu, gdje isto financira grad.

Nažalost, mnogi su grobovi u derutnom stanju ( a uneređuje ih što vrijeme što vegetacija ) jer su i dalje u privatnom vlasništvu, a KD Kozala ne smije "dirati" privatno vlasništvo prema postojećem zakonu.
Dalje, uz šetnju, govorilo se o pojednim grobnicama, ime arhitekta, te ostale njegove građevine u gradu Rijeci, pa tako i o osobi koja ja spomenik naručila ili i leži pod njim.
Izuzetno poučna šetnja, zaista mi je bilo žao da nisam mogla ostati do kraja. No, nekom drugom prilikom   
Slijede slike kosturnice










Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #2 u: 08.05.2012., 23:44:27 »
Unutrašnjost Kosturnice









Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #3 u: 08.05.2012., 23:47:29 »






I jedna malo mutna


Posjećenost?  O, da...







I jedna leggero u "gradu mrtvih"....



 :wavey
« Zadnja izmjena: 09.05.2012., 06:25:50 od zokxy »
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.160
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #4 u: 09.05.2012., 11:55:25 »
Jako lijepo!

Prepoznajem ime Annibale Noferi, jednog od četvorice s venecijanskog lava na rivi...
« Zadnja izmjena: 09.05.2012., 12:04:45 od lappino »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #5 u: 09.05.2012., 14:53:49 »
Kako je bilo najavljeno kao posjet kosturnici palih talijanskih vojnika u I svjetskom ratu, iznenadilo me kada se iz ploče na ulazu moglo pročitati da su ovdje (pre)pokopani umrli u zarobljeničkim logorima kao i  32-ojica "umrla u događajima nakon I svjetskog rata" - Krvavi božić?   :help2

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #6 u: 10.05.2012., 23:35:31 »
 :popcorn
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #7 u: 10.05.2012., 23:40:23 »
 :greensmile

Pažljivom gledaocu neće promaknuti jedna markantna osoba na ovom filmiću    :cool3

a nađe se i poznatih osoba nježnijeg spola ...   :greensmile :greensmile
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #8 u: 11.05.2012., 00:02:01 »
 :lol3 kao da na štulama hoda,ne treba se na prste protezati,još kada digne ruku u vis  :rollin2,kao teta u vrtiću

Btw primjetih žensku osobu s naočalama

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #9 u: 11.05.2012., 08:30:41 »
I opet se spominju poginuli u I svjetskom ratu mada i ploči na samom ulazu (vidi se oko 35 sekunde video priloga) lijepo piše da su unutra samo kosti umrlih u zatočeništvu i poginulih NAKON rata.

BTW, naravno da nije napravljena kosturnica u čast tih vojnika, nego u čast države.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #10 u: 11.05.2012., 10:08:48 »
Btw primjetih žensku osobu s naočalama

 :coolwink
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline gorgoroth

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 4.363
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #11 u: 11.05.2012., 10:16:12 »
Btw primjetih žensku osobu s naočalama

 :coolwink

Baš tako nekako  :lol2

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #12 u: 11.05.2012., 16:47:25 »
Da li ste primjetili da su neke ploče u kosturnici veće?  Pitao sam za objašnjenje i dobio poluodgovor da su veće zato što su unutra cijeli lijesovi.

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #13 u: 12.05.2012., 15:18:18 »
žao mi je da nisam mogla doći, ali groblje mi je jako dobro poznato, kao mala išla sam često sa nonićem koji je uređivao grobove talijanima koji su otišli u egzil, umjesto parkića ja sam šetala grobljem  :skartoc

osim toga to je moj kvart, ja sam rođena malo iznad na Kozali, kako kažu oriđiđi fjumani, na Broskvariji, kod stare škole, pa znam nekoliko mojih prijatelja koji su se i igrali ko mali na groblju :pop

i da, mislim da je Elvis u pravu, onih 32 poginulih nakon rata bili su najprije pokopani na Kozali a kasnije prebačeni u kosturnicu, a poginuli su u krvavom Božiću

...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Riječka groblja
« Odgovori #14 u: 11.09.2012., 20:26:29 »
Naletio prekjučer na otvorenu kapelicu Svih Svetih na groblju Drenova.

« Zadnja izmjena: 13.10.2017., 11:22:08 od ilirija »