Autor Tema: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija  (Posjeta: 109036 vremena)

0 Članova i 15 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #150 u: 12.12.2013., 21:29:25 »

Buduci da nalazim i na oblik - Volovsko, nije problem. Ne gledam koji put na pravopis, nego se sam sa sobom i rvackim zahebajem  :greensmile


Meni često dođe da pišem Volovsko jer tako čujem od starih.
Ali u govoru, nikad neću reći Volovsko nego Volosko. :help2
A i za ovo Vološkani prvi put čujem. Premda sam se u mladim danima dosta družio baš s njima trojicom, četvoricom - tremajcima.
 Jazbac, a ja imam problem napr. kompir, kumpir, krunpir, konpir,... Ma mnoge riječi su fonetski slične, mislim na "studenjski zajik", pa ja to pripisujem ...nedostatku zuba :lol1
Tako i ovo Vološkani - Vološćani, Volosk+jani... Ovisi koliko zubi fali. :lol3
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #151 u: 12.12.2013., 21:31:25 »
:greensmile
... jedne nepismene individue
  :help2
Pozdrav Kobleru

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #152 u: 12.12.2013., 22:58:18 »

[/quote]

Meni često dođe da pišem Volovsko jer tako čujem od starih.
Tako i ovo Vološkani - Vološćani, Volosk+jani... Ovisi koliko zubi fali. :lol3
[/quote]

Koliko je meni poznato nikad sa sigurnošću nije utvrđeno odakle naziv Volosko. Po jednoj priči naziv potječe iz legende da su tu na brodove ukrcavani ukradeni volovi. Po drugoj da je to kroatizirani naziv od Valle losca. Osobno mislim da je naziv Vološkani talijanizam  :help2 . Isto kao i Milić cijeli sam život koristio i čuo samo naziv Vološćani dok pred nekih dvadesetak godina nisu počeli forsirati taj naziv.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #153 u: 13.12.2013., 00:25:40 »
aaa...i vološćani su zaviti judi! :citam2

 :greensmile

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #154 u: 13.12.2013., 08:38:03 »
kot prazji rog  :pusiti nego, ćo fusher ,ti si potla Lučanoti drugi duhtor od Fiata :palacgore

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #155 u: 14.12.2013., 09:40:05 »
Današnja doza slika stare Opatije ...



Vrt pred hotelom Kvarner i Majestic




Villa Augusta i Villa Viktor




Pansion Luxor




Hotel pansion Quitta
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #156 u: 14.12.2013., 09:43:03 »


Opatija 1901. s mora




Molo Opatija




Molo i luka Opatija




Opatija - molo prema sjeveru
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #157 u: 14.12.2013., 09:46:22 »


Idila u opatijskom parku




Opatijska luka




Hotel Kristal - Cristallo, s mora



Kupalište - Angiolina
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #158 u: 14.12.2013., 13:51:59 »


Hotel pansion Quitta

Opet malo o dimnjacima. Na slici lijevo u pozadini vidi se visoki dimjak. Opatija je na Punta Kolovi imala svoju parnu termoelektranu na drva koja je opskrbljivala najprije hotele, a kasnije i domaćinstva sa el. strujom. Elektrana je nosila lijepi prihod za ljude koji su svakodnevno vršili opskrbu drvima. Kad su tražili ložače prednost pri zapošljavanju imali su radnici koji su ložačka iskustva stekli na željeznici ili brodovima. Elektrana je napravljena 1917. godine, a na paru je radila do 1927. kada su instalirani dizelski motori.

Offline KarlaRi

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 456
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #159 u: 14.12.2013., 17:45:05 »

Gdje je ovo bilo, i kud je nestao ovakav stalagnit !!


Još nađoh i ovo:


Park Angiolina
Centar grada
Hortikulturni spomenik

Park odnosno botanički vrt u centru Opatije, ispred Ville Angiolina izuzetan je spoj preko 150 vrsta domaćih, stranih, egzotičnih i rijetkih biljaka, cvijeća, stabala i drugog raslinja. Atipične biljke za ovo podneblje sađene su u praku još davne 1845. – 1860. godine. Za današnji izgled parka zaslužan je arhitekt iz Beča, koji je krajem 19. st. uredio i osmislio cijeli perivoj. U parku se mogu naći razna floralna blaga, od bambusa, palmi, cedra, do banana, kiwia i mnogih drugih. Najpozantija je ipak kamelija (Camellia Japonica), donesena sa Filipina. Jedan dio parka čuva i njeguje stalagmit star oko 9300 godina.


Što bi s njim?   :pojmanemam

nije više u punoj visini, nego je u dijelovima. našla sam ga u opatijskim parku, južno od novog glazbenog paviljona, iza kućice/meteorološke postaje. treba se dobro zagledati, pa se vidi da je zazidan za okolno kamenje.

ja nikako da   :fotka.. a skoro svaki vikend sam u opatiji  :facepalm...

ali onda naiđem na ovu staru fotku - to je to  :999




Idila u opatijskom parku

« Zadnja izmjena: 14.12.2013., 17:49:13 od KarlaRi »

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #160 u: 14.12.2013., 20:03:46 »
Ovi špiljski ukrasi potječu (navodno) iz Postojnske jame. Danas to zvuči u najmanju ruku čudno, ali u doba kada je park uređivan bilo je normalno iz špilja iznosit ukrase i montirat ih negdje drugdje. Srećom ta moda nije dugo trajala.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #161 u: 14.12.2013., 20:40:43 »
Ovi špiljski ukrasi potječu (navodno) iz Postojnske jame. Danas to zvuči u najmanju ruku čudno, ali u doba kada je park uređivan bilo je normalno iz špilja iznosit ukrase i montirat ih negdje drugdje. Srećom ta moda nije dugo trajala.

Kad pogledaš koliko toga ima po britanskim i inim kolonijalnim muzejima ta moda i nije bila tako kratkog vijeka  :hmm

Offline Jean

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 266
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #162 u: 15.12.2013., 12:34:57 »
Malo i Voloska
Sad ću ispast staro gunđalo kao ona dvojica s bakona u Muppet showu, ali lingvistika mi je "slaba" strana pak bin puknul a da te ne ispravim :greensmile
Ako ćeš po hrvacki književno treba stajat: Malo Voloskog
Ako ćeš po domaći: Malo Voloskega
Da usput iskoristim priliku da malo pametujem  :301
Iako u lingvistici i pravopisu postoje nekakva pravila i formule o tvorbi riječi Volosko odnosno njegovi stanovnici  su jedan izuzetak  koji treba poštovati. Kad bi u križaljci stajalo: stanovnici Voloskog, što bi napisali? Prema hrvatskom pravopisu bili bi Vološćaci. Po domaćemu pravopisu Vološćani. Ali, eto, nije ni jedno ni drugo nego treće: Vološkani! Van svih pravila i formula, ali je to lokalni izraz koji smo dužni poštovati sviđao se on nama ili ne!

Sad pročitao, pa da sad i odreagiram:

Prilično veliki lingvistički prijepori vode se oko etnika (naziv za stanovnike određenog sela/grada/regije/države, npr. Riječanin) / ktetika (pridjev pripadnosti određenom selu/gradu/regiji/državi, npr. riječki). Donedavno je postojalo pravilo da se u književnom jeziku ne uvažavaju lokalni izrazi, nego da se etnici tvore standardnom tvorbom Naziv mjesta + janin ili Naziv mjesta + ac (+prikladne glasovne promjene u oba slučaja). Time bi se u startu izbjegli raznorazni Forani, Puležani, Vološkani, Rovinježi, Labinjoni, Istrijani, Gromičani i Gromišćice, Halubajci, Kastafci, Kunjani... Lokalno nazivlje proizašlo je iz lokalnog dijalekta i njemu i pripada, a ne standardnom jeziku. Međutim, tu se javljaju dva problema. Prvi su nestandardni etnici duboko ukorijenjeni u standardni jezik (Dalmatinac, Talijan, Amerikanac, Srbin...), koje bi trebalo standardizirati i drugo su nazivi za stanovnike mjesta sa više riječi u nazivu (Sveti Petar u šumi, Cista Provo, Trebarjevo Desno, Lukovo Šugarje...

Alternativa ovom stavu je da treba "pitati lokalno stanovništvo kako sami sebe zovu". Vidim da je to načelo navedeno i na wikipediji kao primarno. Tako imamo primjere Bjelovarčanin (umjesto Bjelovarac), Dubrovkinja (umjesto Dubrovčanka) i Šupetranin (za stanovnika Svetog Petra u Šumi).

Moj osobni stav je da takvo pravilo neminovno vodi prema pogreškama u pisanju etnika. Evo primjera: kladim se da na čitavom forumu neće biti više od dvoje ljudi koji će pravilno imenovati stanovnike Ličkog Lešća!

Zato, kao što za mene nikad neće biti strijelice, športa, pripetavanja (u tenisu), službujućeg, ne ću (umjesto neću), tako neće biti niti Vološkana, Šupetrana, Labinjona... Barem ne u službenom tekstu. U svakodnevnom govoru, to je već druga priča! Pozdrav mojim bivšim sugrađanima, Rovinježima!!!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #163 u: 15.12.2013., 12:54:11 »
 :eek
Wow! Imamo prave stručnjake ovdje, baš mi je drago čitati ova mišljenja!   :palacgore :bravo


Da ja nastavim sa današnjom dozom Opatije stare!








Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: OPATIJA bajna, biser Jadranskog mora; i Liburnija
« Odgovori #164 u: 15.12.2013., 12:55:33 »







Don't drive faster than your guardian angel can fly!