Autor Tema: Akvaristika  (Posjeta: 3523 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Akvaristika
« Odgovori #30 u: 03.07.2021., 15:45:49 »
nemam što drugo reći nego: RESPECT!!!!!
obožavam akvarije, jednog dana nadam se da ću si jedan priuštiti, malo veći
imala sam maleni, sa 2-3 ribice, dim. baze cca 50 x 30 cm
 :bravo2

Zabava za sve hahahah
Ma fora je blejat u to navečer, ove ribetine i kozice su nenormalne hahaha
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Akvaristika
« Odgovori #31 u: 03.07.2021., 15:47:05 »
Magnume, tebi još samo fali mrijestilište  :greensmile
Genijalan si  :palacgore

Jedna kozica mi trudna, ali ništa od dječice jer djeca ne mogu preživjeti u slkatkovodnom sustavu, mora u slanu vodu dok malo ne stasaju, a onda ih polako prebaciš na slatku vodicu....

Šteta hahahaha

Ribe neće ostat trudne jer su sve muške. Inače, živorotke (gupy, moly, platy...) se množe ko blesave i donose žive mlade na svijet... Inače, treba na jednog muškog barem 3 ženke jer, ako je više muških, razvratnici ih razvale napstvovanjem....  :e040
Baš ih unište. Ali kažem, osnovni problem je mjesto, premali akvarij za razmnožavanje ribica, tko bi to sve poklonio i poprodavao da bude mjesta....

Ali bilo bi fora imati riblju dječicu iz svog uzgoja  :lol1
« Zadnja izmjena: 03.07.2021., 15:50:54 od Magnum »
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Akvaristika
« Odgovori #32 u: 06.07.2021., 12:11:17 »
Ha, sreće i veselja....

Došlo mi iz Zagreba (jučer naručio) gnojivo za biljke i to mikroelementi i makroelementi po PPS metodi gnojenja. Mikro se dodaje navečer kad se svjetla ugase, a makro se dodaje ujutro prije paljenja svjetala.

P.S. Primjetio sam neznatan skok u pritisku u co2 sistemu, nije strašno, alo moram pripaziti da mi ne pušta negdje pa se prevelik pritisak stvara u boci s limunskom što automatski stvara još veću reakciju u boci sa sodom jer tjera limunsku kroz cjevčicu u sodu zbog većeg pritiska i tako u krug. Havarija će (nadam se) biti izbjegnuta jer je sigurnosni ventil deklariran na 4kg/cm3, ali dignuo se je i stoji malo preko 2 konstantno, boce su ludilo tvrde, ali mogu to podnijeti. Sve u svemu, super, čekam još 2 paketića iz Kine, jedan s DC-om (drop checker za kontrolu količine otopljenog CO2 u vodi) i veći difuzor kako bih ovaj manji stavio u manji akvarij i spojio na ovaj sustav CO2, da nemam 2.......

Ovako izgleda DC - drop checker:



U njega se dodaje nekoliko kapi tekućine koja mijenja boju u ovisnosti o količini CO2 u vodi.

A ovako difuzor:

Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Akvaristika
« Odgovori #33 u: 06.07.2021., 12:19:02 »
Uzeo sam i još 2 bilke pa sam malo rasporedio u 54l i malo u 25l...

Ludwigia sp. “mini super red”





Microsorum pteropus narrow







Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Akvaristika
« Odgovori #34 u: 06.07.2021., 12:20:38 »
Eh, da ne zaboravim...

Gnojenje po PPS metodi je ovako:

PERPETUAL PRESERVATION SYSTEM (PPS)

Perpetual Preservation System je kreirao Edward, moderator na ''Aquatic Plant Centralu'' (APC) .
PPS classic  je metoda gnojenja kojoj je cilj dozirati točno onoliko gnojiva koliko će bilje u akvariju potrošiti.
Na taj se način mogu potpuno isključiti izmjene vode ili se pak svesti na minimum.
Ova metoda zahtjeva redovito testiranje fosfata i nitrata u akvariju.


PPS PRO
PPS pro je novija i popularnija PPS metoda koja ne zahtjeva korištenje testera.
Ova metoda ima neke smjernice  o trajanju fotoperioda ovisno o snazi rasvjete;

-------------------------------------------------
Low light - (ispod 0,5W/lit) ; 10-12 sati na dan
Medium light  - (0,5W/lit  -  0,75W/lit) ;  8-10 sati na dan
High light - (0,75W/lit - 1W/lit) ;  7-8 sati na dan
Very high light - ( više od 1W/lit) ; 6 sati na dan
-------------------------------------------------

Doziranje po PPS pro metodi vrši se pripravljenim otopinama mikro i makroelemenata.
Otopina mikroelemenata se dobije tako da se u bocu zapremine 1 L pomiješa 80grama CSM+b s 1 L destilirane vode.
Otopina makroelemenata  se dobije tako da se u boci zapremine 1 L pomiješa:
59 g K2SO4
65 g KNO3
6 g KH2PO4
41 g MgSO4 (ako se koristi RO voda ili ako se duže vrijeme ne rade izmjene vode).

Treba dozirati 1 mL svake otopine na 38 L akvarijske vode dnevno.
Takvim doziranjem se svaki dan u akvarij unosi oko:

-------------------------------------------------
1ppm NO3
1,3ppm K
0,1ppm PO4
0,13ppm Fe
-------------------------------------------------
Doziranja se vrše prije paljenja svijetla kako bi hranjive tvari bile pristupačne biljkama kad se svijetlo upali.

Napomena:
PPS metoda preporučuje cijelodnevno održavanje niže razine CO2 (do 20ppm-a).
CO2 ostaje uključen noću da se Ph vrijednost održi stabilnom. Budući da je CO2 razina niža nema opasnosti od gušenja riba.
Izmjene vode se u PPS metodi vrše po potrebi: u slučaju većeg broja riba, manje biljne mase, ispuštanja elemenata iz podloge i sl.
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Akvaristika
« Odgovori #35 u: 06.07.2021., 13:58:45 »

PPS metoda preporučuje cijelodnevno održavanje niže razine CO2 (do 20ppm-a).


Malo me zaintrigiralo citirano "razina CO2 do 20 ppm". Iz koje mjerne jedinice se izvodi ovaj podatak i kako to možeš izmjeriti u kućnim uvjetima ako ppm znači milionti dio nečega?

Inače u knjizi "Akvaristika" postoji formula za izračun količine CO2 po litri zapremine akvarija, za akvarij od 54 litre ispada svakih 8-9 sekundi jedan mjehurić.

dodana formula
« Zadnja izmjena: 06.07.2021., 16:11:09 od Daluka »

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Akvaristika
« Odgovori #36 u: 06.07.2021., 17:04:36 »
E taj dio ti ne bih znao odgovoriti. Ta formula ionako ovisi o količini biljaka u akvariju, ph vode, rasvjeti, načinu i kvaliteti otapanja co2....

Koliko vidim po toj formuli to je u minutama. Kad podijeliš to na sekunde onda ni ne dodaješ co2, nema šanse da podesim to ovako na ovom igličastom i diy bocama ;) S druge strane, ja imam formulu gdje mi na 54l dođe 0.5-1 mjehurić po sekundi.

Inače, 20ppm je 20mg/l. A mjerit jedino kemijom u DC-u i gledat da li ribe bježe na površinu disat, da li se biljke tope, da li divljaju alge ili je svugdje u kaljuži sreća i općenarodno veselje.... To je moj osobni način. Za sada guram mjehurić na 2 sekunde otprilike, a kad stavim DC ću podesiti prema tome i to će biti to....

Zadnjih mjesec dana našao sam na toliko kontradiktornih informacija da ti mozak stane.

Što je najbolje u svemu, i jednima i drugima savršeno funkcionira. Vještičja posla.

Nema druge nego naći model koji odgovara za taj akvarij i pičit po svom.

Evo jedna tablica



Ili ova...



A sve da bi se ovdje vidjelo...



A ako znaš njemački, evo malo za izručanavnje svega. Još nisam preveo pa da ne kenjkam, vidi sam http://www.deters-ing.de/Berechnungen/Berechnungen.htm#CO2au%20sPHundKH

Poslano sa mog VOG-L29 koristeći Tapatalk
« Zadnja izmjena: 06.07.2021., 17:56:06 od Magnum »
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Akvaristika
« Odgovori #37 u: 07.07.2021., 08:34:43 »

Koliko vidim po toj formuli to je u minutama. Kad podijeliš to na sekunde onda ni ne dodaješ co2,

?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

54x13/100=7.02 mjehurića po minuti.
Kad minutu (60 sekundi) podijeliš na 7.02 dijelova odbiješ?
8.55

Inače u knjizi "Akvaristika" postoji formula za izračun količine CO2 po litri zapremine akvarija, za akvarij od 54 litre ispada svakih 8-9 sekundi jedan mjehurić.

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Akvaristika
« Odgovori #38 u: 07.07.2021., 09:18:11 »


Jedna kozica mi trudna, ali ništa od dječice jer djeca ne mogu preživjeti u slkatkovodnom sustavu, mora u slanu vodu dok malo ne stasaju, a onda ih polako prebaciš na slatku vodicu....

Šteta hahahaha

Ribe neće ostat trudne jer su sve muške. Inače, živorotke (gupy, moly, platy...) se množe ko blesave i donose žive mlade na svijet... Inače, treba na jednog muškog barem 3 ženke jer, ako je više muških, razvratnici ih razvale napstvovanjem....  :e040
Baš ih unište. Ali kažem, osnovni problem je mjesto, premali akvarij za razmnožavanje ribica, tko bi to sve poklonio i poprodavao da bude mjesta....

Ali bilo bi fora imati riblju dječicu iz svog uzgoja  :lol1

meni su ribe položile jajašca u akvarij, a ja ih bacila jer sam mislila da je to neko smeće :skartoc
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Akvaristika
« Odgovori #39 u: 07.07.2021., 10:44:35 »
Koliko vidim po toj formuli to je u minutama. Kad podijeliš to na sekunde onda ni ne dodaješ co2,

?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

54x13/100=7.02 mjehurića po minuti.
Kad minutu (60 sekundi) podijeliš na 7.02 dijelova odbiješ?
8.55

Inače u knjizi "Akvaristika" postoji formula za izračun količine CO2 po litri zapremine akvarija, za akvarij od 54 litre ispada svakih 8-9 sekundi jedan mjehurić.

To je svakih 8 sekundi jedan mjehurić. Kažem ja da nema šanse s ovakvim igličastim podesiti to. Za tako nešto treba malo profesionalniji i osjetljiviji ventil s boljim odnosom na vijku za podešavanje.

I da, to je kao da ga ne dodaješ jer nije co2 iz boce, ovaj co2 je nestabilniji, nemam reaktor pa da je 100% otapanje imam čudo biljaka koje troše to....

Samo čekam da dođe paket pa da vidimo gdje smo. Te formule mogu biti otprilike početna točka, ali to ne možeš svugdje upotrijebiti jer je svaki sustav drugačiji. Jedino mjerilo je koliko ppm ima u vodi.

Znači ili DC ili tester pa mjeri svaki dan i gledaj u tablicu...



« Zadnja izmjena: 07.07.2021., 10:48:53 od Magnum »
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Akvaristika
« Odgovori #40 u: 15.07.2021., 22:17:42 »
I, mali update, poslao mi kolega (ne znam ga, ali smo radili u istoj firmi hihihi) autobusom iz Osijeka Otocincluse, 4 komada, 3 za veći akvarij i jedan za manji...

Ali...

Ovaj u manjem akvariju zabio se u ćošak i umire od stresa. Nisam imao srca i pustio sam ga navečer u veći akvarij, nakon 10 minuta već je glabao alge s lišća, ahahaha

Sad ću naručit još par komada tako da ih stavim barem 3 u mali akvarij, a još jednog u veći...

Prasci...

« Zadnja izmjena: 15.07.2021., 22:25:23 od Magnum »
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Akvaristika
« Odgovori #41 u: 24.07.2021., 23:06:27 »
Tadaaaa....

Nabavio sam lampu, došla jutros iz Zagreba. Mogu reći odlično svjetlo za 25 litarski akvarij... Inače košta 50€ i to bez daljinskog, ja sam je platio 100kn s daljinskim :-)

Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Akvaristika
« Odgovori #42 u: 24.07.2021., 23:08:30 »
I to sada ovako izgleda, bez poklopca i s boljim hlađenjem i lakšim održavanjem  :happydancing

Uglavnom, to je još u nastajanju, biljke rastu i kad se ukorjene dolazi kolonija od jedno 20 crvenih kozica unutra, barem 2 Otocinclusa, a vjerojatno će se mijenjati i raspored....

Uglavnom, to je za sada to, drugi akvarij je pošišan i zasađene su mladice... Sad kemijam novu rasvjetu i za njega, možda mi i tu naleti nešto povoljno  :greensmile
« Zadnja izmjena: 24.07.2021., 23:11:30 od Magnum »
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Odg: Akvaristika
« Odgovori #43 u: 25.07.2021., 13:33:19 »
Nabavio sam lampu, došla jutros iz Zagreba. Mogu reći odlično svjetlo za 25 litarski akvarij... Inače košta 50€ i to bez daljinskog, ja sam je platio 100kn s daljinskim

A je li zbilja daje 18W (minus gubici) svjetla? Pitam jer sam svojedobno kupio jeftini LED reflektor od 10W iz Kine. Čim sam ga upalio bilo mi je nekako premalo "svjetla", kad sam ga otvorio odmah mi je bilo jasno i zašto - napajanje je davalo max niti 6W . Službeni naziv mu je u imenu imao 10W, ali na nazivnoj pločici je pisalo :
OUT: 6-12V
        450mA+-10mA

12*0,45=5.4W

Kolko para toliko muzike  :pusiti

Offline Magnum

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2013
  • Postova: 6.256
  • What do you see in the dark, when the demons come?
    • Magnum's place
Odg: Akvaristika
« Odgovori #44 u: 27.07.2021., 18:02:21 »
Naravno, potrošnja je 18W, ali je tako deklariran i moš ga hebat...

Serie C - C361
Power input   AC100 - 240 V 50/60 Hz
Power consumption   18 W
Power 0.38W*45LED - 17.1W
Colour temperature   aprox. 8000 K
LEDs   45 pieces
Luminous flux   aprox. 1.850 Lumen
Width   310 mm
Depth   55 mm
Hight   40 mm
Objasniš li nešto tako jasno da nitko ne može pogrešno razumjeti, netko će ipak krivo shvatiti.