Autor Tema: Bunkeri oko Grižana  (Posjeta: 6520 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vin20ck

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2020
  • Postova: 156
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #45 u: 11.03.2021., 18:29:57 »
Dakle, rupa na krovu bunkera je za ventilaciju, ne za komunikaciju, tipični Yu bunker još je imao i kosu željeznu cijev kojom su se iznutra kotrljale bombe na napadača kod ulaznih vratiju, bila je ponegdje, a možda i svugdje i mala peć za ledene dane, iznutra su često ostavljali oplatu - daske za bolju toplinsku izolaciju. Katranom premazani i počesto zatrpani kamenjem za kamuflažu. Dolaze u paru, ali ne uvijek, npr onaj na cesti od Saršona za Trnovicu je sam, onaj kod Viktor Lenca isto, pa onaj na Gornjoj Vežici...
Pitao sam već kod prva tri čemu služi rupa na krovu,pa sam dobio odgovor da je za komunikaciju. Nisam primjetio te cijevi za bombe kod ulaza. Oplate su bile,vide se tragovi unutra od šalovanja,ali su daske u sva 4 poskidane.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #46 u: 11.03.2021., 19:48:33 »
Dakle, rupa na krovu bunkera je za ventilaciju, ne za komunikaciju,

Da parafraziram onu "kartu čitaj seljaka pitaj" u "sliku gledaj seljaka pitaj",
otvori na krovu:
1. lüftung - otvor za zrak (cijev sa krovićem)
2. offnung für Sehrohr - otvor za periskop
3. offnung für Rakete - otvor za ispaljivanje signalnih raketa, ispaljivanje signalnih raketa se smatra vidom komunikacije


Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #47 u: 11.03.2021., 20:48:50 »
Kad se govorilo o komunikaciji izmedju bunkera vjerojatno se mislilo na "fotofoniche postazione" (pretvaranje govora u električne impulse, svjetlosne impulse i kao takvi su se odašiljali do prijemnika) to je napušteno kao neunčikovito, podložno velikom utjecaju vremenskih prilika, optička vidljivost između postaja ...
Kako izgledaju ti otvori vidi se u prilogu, u pravilu na talijanskim utvrdama.
« Zadnja izmjena: 12.03.2021., 09:48:29 od Daluka »

Offline Vin20ck

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2020
  • Postova: 156
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #48 u: 11.03.2021., 21:28:32 »
Dakle, rupa na krovu bunkera je za ventilaciju, ne za komunikaciju,

Da parafraziram onu "kartu čitaj seljaka pitaj" u "sliku gledaj seljaka pitaj",
otvori na krovu:
1. lüftung - otvor za zrak (cijev sa krovićem)
2. offnung für Sehrohr - otvor za periskop
3. offnung für Rakete - otvor za ispaljivanje signalnih raketa, ispaljivanje signalnih raketa se smatra vidom komunikacije
I šta bi onda rupa na krovovima ova 4 bila? Presjek bunkera na 1. slici pokazuje da je ventilacija i ako se ne varam,otvor je kvadratni. Mislim da je to isti tip bunkera što je čuvao cestu uz more u Crikvenici,onaj na slici koju si poslao. Ali ovi nemaju krov kao taj MG položaj.
Presjek bunkera na slici 2 prikazuje 3 otvora (a,b,c), međutim ovdje je samo jedan otvor,okrugli,točno u sredini šesterokuta. Jedino ako su taj jedan otvor koristili za sve. Ventilaciju,rakete i periskop. Zamisli budu napadnuti,a zaborave ga zatvoriti :)) 
A onaj bunker kod Crikvenice uz more,mislim da je bio u Dramlju,na mjestu gdje je sad Konzum,pošto ih ovdje nije bilo puno. Mislim da je bio 1 na veloj palade,1 kod Ad Turresa i jedan na Črnemu mulu. I u Ladviću je bio također 1. U dramlju su bili u Klanfarima,gdje je sad kapelica odmah uz magistralu,jedan gdje je sad Konzum i jedan niže na obali.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #49 u: 12.03.2021., 09:52:07 »
I šta bi onda rupa na krovovima ova 4 bila? Presjek bunkera na 1. slici pokazuje da je ventilacija i ako se ne varam,otvor je kvadratni.
Denkschrift über die jugoslawische Landesbefestigung
Die Unlagen nach Bild 35 und 38 zeigen über dem Kampfraum einen Lüftungsauffaß, durch den man mit Leichtigfeit handgranaten oder Sprengladungen in den Kampfraum einfchiben.


Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #50 u: 12.03.2021., 10:22:23 »
Kad  već obilaziš bunkere obrati pažnju na čelične ploče puškarnica i dali imaju kakve natpise (utisnuta slova) sa unutarnje strane.
Na pločama u puškarnicama nije ništa utisnuto.

Obilazak bunkera oko želj. stanice i prijelaza Meja, te brda Svib 14.09.2013.


Offline Vin20ck

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2020
  • Postova: 156
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #51 u: 12.03.2021., 12:41:45 »
I šta bi onda rupa na krovovima ova 4 bila? Presjek bunkera na 1. slici pokazuje da je ventilacija i ako se ne varam,otvor je kvadratni.
Denkschrift über die jugoslawische Landesbefestigung
Die Unlagen nach Bild 35 und 38 zeigen über dem Kampfraum einen Lüftungsauffaß, durch den man mit Leichtigfeit handgranaten oder Sprengladungen in den Kampfraum einfchiben.
Pa to sam ja,koji do pred mjesec dana nisam znao kako bunker izgleda odmah vidio. Pomislio sam da su imali neki metalni kišobrančić,koji bi onda iznutra pričvrstili da im ne ubace granatu ili eksploziv. Onda su ti dimnjaci sigurno srušeni sa ova 4.

Offline Vin20ck

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2020
  • Postova: 156
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #52 u: 12.03.2021., 12:48:40 »
Kad  već obilaziš bunkere obrati pažnju na čelične ploče puškarnica i dali imaju kakve natpise (utisnuta slova) sa unutarnje strane.
Na pločama u puškarnicama nije ništa utisnuto.

Obilazak bunkera oko želj. stanice i prijelaza Meja, te brda Svib 14.09.2013.

Nažalost ne ovima ne piše ništa. Možda sa vanjske strane,pod betonom...?

Offline Vin20ck

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2020
  • Postova: 156
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #53 u: 12.03.2021., 12:49:45 »
.

Offline Vin20ck

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2020
  • Postova: 156
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #54 u: 12.03.2021., 12:51:05 »
Desna

Offline Vin20ck

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2020
  • Postova: 156
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #55 u: 12.03.2021., 12:52:11 »
Lijeva

Offline Vin20ck

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2020
  • Postova: 156
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #56 u: 12.03.2021., 14:57:13 »
Ne bih rado ispao glup,ali sad kad pogledam slike i kutove puškarnica... jeli moguće da su razani iz većih ploča, pa vareni? Možda zato na njima nije ništa utisnuto,jer nisu izlivene,nego varene?
« Zadnja izmjena: 12.03.2021., 15:18:07 od Vin20ck »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.517
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #57 u: 13.03.2021., 11:29:52 »
Kad se govorilo o komunikaciji izmedju bunkera vjerojatno se mislilo na "fotofoniche postazione"

Ne kod Rupnik bunkera. Naravno ne znam kako su točno zamislili komunikaciju ali meni liči na običnu komunikaciju svjetlosnim signalnim, kao npr na brodovima.

Ali toga nema na svim bunkerima. Otvori za izbacivanje bombi se lako prepoznaju jer su napravljeni s kosinom prema van, kao npr ovdje - prva cijev/otvor od vratiju lijevo:



Originalno je cijev za izbacivanje imala i poklopac samorazumljive namjene:




Druga cijev kod ovog bunkera je za dimnjak:



A što se tiče komunikacije, sada kada sam pregledao moje fotografije vidim da sam možda neopravdano generalizirao činjenicu da neki (veći?) bunkeri imaju ovakve otvore koji mi ne liče da su za izbacivanje bombi:





No ovom zadnjom su "originalni" otvori zatrpani kamenjem za kamuflažu/zaštitu pa su možda morali dodati ?



Evo još jednog koji ima taj otvor s prednje strane



A ovo je bunker zbog kojeg sam zaključio da je to ipak za komunikaciju (i možda neopravdano generalizirao)



Ovaj bunker gore se nalazi istočno od Malog Kamenjaka a vjerujem da mu je ovo par, bunker malo ispod vrha Malog Kamenjaka na višoj nadmorskoj visini:



Iznutra se vidi da mu taj otvor ide ukoso ali prema gore kako ide van. Vrlo , vrlo kriv nagib ako bi služio za izbacivanje bombi ali pravi nagib ako bi trebao gledati prema Malom Kamenjaku.



Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.214
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #58 u: 13.03.2021., 11:39:04 »
Da, I meni je zvonilo da sam vidio otvore za vjerojatno svjetlosnu signalizaciju (Morze?) na nekim Rupnikovim bunkerima, al nisam si dao truda pregleda fotke aš su mi na poslovnom pcju, a doma se od travnja ili svibnja 2019 nisam udostojio na montirati pc niti ga upaliti.  :facepalm
« Zadnja izmjena: 13.03.2021., 22:22:49 od zokxy »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Bunkeri oko Grižana
« Odgovori #59 u: 13.03.2021., 12:56:50 »
Naravno ne znam kako su točno zamislili komunikaciju ali meni liči na običnu komunikaciju svjetlosnim signalnim, kao npr na brodovima.

Denkschrift über die jugoslawische Landesbefestigung, 1941.
Optische Verbindung - optička veza, e sad kakva vrsta optičke veze ako se svjetlost širi pravocrtno, slično kao kod talijanskih bunkera, bunkeri, odnosno otvori, moraju biti u vidnom polju rupa na jednom i drugom bunkeru.