Autor Tema: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari  (Posjeta: 10596 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #120 u: 27.12.2020., 09:48:33 »
S vremenom je uvedena standardizacija, kako bi se omogućilo širenje primjene i korištenja baterija na nove proizvode.

Osnovna jedinica bio je članak napona 1,5V koji je proizvođen u obliku cilindra u nekoliko dužina i promjera. Svaki je imao vlastitu oznaku, od A do AAAA, pa onda dalje B, C, D, F.


Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #121 u: 27.12.2020., 09:50:37 »
Nisu sve baterije bile u prodaji, jer su neke služile za proizvodnju drugih tipova baterija. Primjerice, 4 članka F spajana su serijski u kvadratnu bateriju od 6V, a tri B članka u plosnatu bateriju od 4,5V koja je bila vrlo rsprostranjena od 1901.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.510
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #122 u: 27.12.2020., 09:57:07 »
 :palacgore :bravo3 :bravo :cool2 :301

Usput, negdje sam naletio na tezu da bi ispravnije bilo reći akumulator nego baterija ali se potonji izraz uvriježio i tko ga više može "istjerati".

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #123 u: 27.12.2020., 10:24:58 »
S kvadratnom baterijom od 9V, priča počinje s prvim tranzistorskim prijemnicima još 1956. Baterija je bila dio serije baterija s oznakama od PP1 do PP11, gdje je PP kratica za "power pack", a nosila je oznaku PP3. Proizvođač je bio "Ever Ready" (trgovačka marka) odnosno Union Carbide, što je danas opet "Enegizer Inc."
Ona je zapravo sklop od 6 članaka 1,5V spojenih u seriju, a svaki članak posve odgovara onom osnovnom članku 1,5V cilindričnih baterija.
Od cijele game PP baterija, jedino se ova PP3 ukorijenila, pa je i danas dostupna, mada ponešto usavršena .
« Zadnja izmjena: 27.12.2020., 10:28:28 od kobler »

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #124 u: 11.01.2021., 19:24:53 »
U pripremi ovih postova naletio sam na letak što mi ga je, ima već desetak godina, poslao Sijori. U letku trgovac Janez Nepomuk Jelovšek (1827.-1898.) poziva poštovano općinstvo da kupi najnovije svjetiljke
 
"con Petrolio e Fotogene, gas liquido americano".
To me potaklo da se malo pobliže pozabavim ovim izrazima.
Naime, mada je reklama na talijanskom, obje ove riječi NISU obične u talijanskom u ovom značenju, nego dolaze iz njemačkog.
Naime, petrolio je u talijanskom vezan s pridjevom greggio, tj. "sirov", jer "petrolio greggio" je hrv. "sirova nafta".

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #125 u: 11.01.2021., 19:29:48 »
Nadalje, sam izraz "petrolio" dolazi od kasnolatinskog "petroleum", sastavljenog od dva izraza: "petra" = "kamen" "stijena", što svi poznajete od Kristove izreke sv. Petru, za kog kaže "da će mu biti stijena".

Usput, kako sam već drugdje spomenuo, naši "nacional-romantični" jezikoslovci rado su prevodili i imena (sjetite se Ferdinand = Konjoslav), pa su našli prijevod i za ime Petar => Kamenko!

Drugi dio složenice petrolej je od "oleum" tj. ulje. Dakle, "kameno ulje", danas sasvim često "zemno ulje". Što je naprosto"nafta".
Njemački se nafta kaže "Erdol", a to je, nećete vjerovati, bukvalno "zemno ulje". Maštovito! Takvi se izrazi nazivaju kalkovi, tj. prevedenice.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #126 u: 11.01.2021., 19:54:59 »
Petroleum je izraz koji je erdol istisnuo iz značenja nafte i gurnuo za naziv za gorivo za svjetiljke. Tako je ušao i u hrvatski.

Englezi, a s nima Južna Afrika koriste izraz "paraffin", a Amerikanci, Kanađani, Australci; Novozelanđani i Indijci "kerosene". Ovaj drugi izraz je zapravo trgovačka marka, naziv koji je pronalazač Abraham Gesner dao gorivu ulju za svjetiljke koje je proizvodio i prodavao .Nešto kao "kalodont" ili "žilet".
Sam naziv sastavljen je također iz dva sijela, gdje je prvi dio grč. riječ "keros" u značenju "vosak", a nastavak -sene je ustvari "kemičarski nastavak" - kod nas mu odgovara -zin.

Engleski i američki izraz uopće nisu daleko, jer se parafin i ubraja među voskove, a čisti petrolej je dobijan nakon istiskivanja krutog (voštanog) parafina iz tzv. tekućeg parafina.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #127 u: 11.01.2021., 19:56:07 »
Ovdje (opet!) želim upozoriti na krivu i posve nepotrebnu upotrebu izraza "kerozinska lampa". Mi je već stoljećei pol zovemo "petrolejka", a izraz "kerozin" u hrvatskom je evoluirao u naziv za avionsko gorivo! Ono je, naravno, sasvim neupotrebivo za petrolejke, a sva sreća da se ionako ne može legalno kupiti. No, dovitljivci kojima smo okruženi, uspiju li ga nabaviti dobrano će se iznenaditi, uliju li ga u petrolejku.

A, koncu, onaj drugi izraz iz reklame "Fotogen". Moja prva asocijacija bila je da se tako zvalo društvo koje je nakon I. svj. rata prodalo R.O.M.S.U. talijanskoj državi.
I ovaj izraz je dvosložan, od dvije grčke riječi. Prva je "foto-" koji nalazimo i u foto-grafiji, a znači "svjetlost". Drugi dio je "-gen", onaj isti kao u "genezi", "genetici" i sl., a znači "rađa" ili "koji daje". Sve skupa dakle "koji daje svjetlost".

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #128 u: 11.01.2021., 20:23:54 »
Fotografija je dakle "foto" + "graphein", tj. "svjetlost" + "pisati", a tako su je u počecima i zvali na hrvatskom: "svietlopis"!
A fotogen, kao naziv firme ima i riječku paralelu: na početku Vodovodne godinama je postojala tvrtka koja se zvala "Svjetlost", u zgradi gdje je danas detaširani dio Državnog arhiva.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #129 u: 17.01.2021., 19:04:17 »
Našao sam i sliku koja vjerno pokazuje rezultat izostanka dogovora i standarda svih provajdera elektrike. Kao da se svi trude spriječiti druge da se spoje na njihovu mrežu.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.348
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #130 u: 18.01.2021., 09:09:26 »
...
A dio zadnjeg lampiona (kandelabra) bez svjetiljke stoji još i danas na početku Trinajstićeve. Mislim da je još manji "patrljak" kandelabra postojao i na početku ulice 1. maja, ali danas više ne mogu reći gdje je točno stajao i postoji li uopće još.
"Patrljak" postoji i danas.
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline ja moren

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2015
  • Postova: 1.515
Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #131 u: 18.01.2021., 14:02:32 »
A i ja san neš otkril

Subotu dok smo na rečkoj place bili va paviljonu od mesa na katu ,ja san se zagledal va armaduru ka nosi krov ,razmišljal o zakovicami ke imaju 100+ let itd i va jenen času skontal da saka traverza ima još ostatki najvjerojatnije-plinske instalacije?
ki more-more...

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Re: Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #132 u: 06.02.2021., 01:15:18 »
...
A dio zadnjeg lampiona (kandelabra) bez svjetiljke stoji još i danas na početku Trinajstićeve. Mislim da je još manji "patrljak" kandelabra postojao i na početku ulice 1. maja, ali danas više ne mogu reći gdje je točno stajao i postoji li uopće još.
"Patrljak" postoji i danas.
Vidiš, kad ostariš i odeš na kvasinu! Ja sam ga tražio na početku ulice.  :skartoc
 :thankyou

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.133
Re: Odg: Rasvjeta u Rijeci – povijest svakodnevnih stvari
« Odgovori #133 u: 06.02.2021., 01:17:21 »
A i ja san neš otkril
...
saka traverza ima još ostatki najvjerojatnije-plinske instalacije?
:bravo Svaka čast. A ja tamo još nikad nisam digao pogled!