Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239967 vremena)

0 Članova i 7 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #645 u: 09.06.2014., 14:27:28 »
Ne znam kad farbaju, no čini mi se da se ti samo petkom dolaziš s biciklom :)

Jok, jok ... ali mi se čini da one tjedne kada dođem petkom da samo tada smrdi ... no možda je samo slučajnost.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #646 u: 12.06.2014., 15:51:35 »
Ne znam kad farbaju, no čini mi se da se ti samo petkom dolaziš s biciklom :)
ali mogu se raspitati, pa .....

Da li se možemo složiti da barem ovaj tjedan sigurno nisu farbali u srijedu?  :greensmile

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #647 u: 12.06.2014., 16:24:23 »
Farba se stalno, a miris je intenzivniji kada u bazene ulijevaju novi lak.  :e025
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #648 u: 12.06.2014., 19:04:01 »
Farba se stalno, a miris je intenzivniji kada u bazene ulijevaju novi lak.  :e025

Si sigurna? Nije to friteza pa da možeš u istom laku opiturat 5 ili 10 stolica ako ti je do uštede a nije briga za ukus, lak koji izađe se više ne vraća.  :greensmile

A ima smisla da pituraju samo jedan ili dva dana u tjednu jer u članku iz NL piše da to obavljaju roboti. Roboti su obično brzi pa me ne bi začudilo da prvo naprave par stotina/tisuća stolica, stave ih na traku, upale robote i "oderu" sve to u par sati.

A opet nije nemoguće da se smrad laka osjeti samo kada pune rezervoare ... nemam pojma kako izgleda taj proces  :pojmanemam

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #649 u: 12.06.2014., 19:26:36 »
...
Si sigurna? Nije to friteza ...
Nije friteza već "kada". Lak se ulijeva u kadu (bazen), unutra se uranjaju stolice i šalju na sušenje (roboti), kada se osuše, ručno se bruse. :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #650 u: 12.06.2014., 20:16:46 »
Nije friteza već "kada". Lak se ulijeva u kadu (bazen), unutra se uranjaju stolice i šalju na sušenje (roboti), kada se osuše, ručno se bruse.

Kada za "umakanje" mi je poznata, u Kastvu je odmah iznad groblja radila firma koja je proizvodila nešto od drva i imali su ogromnu kadu (za nas djecu svakako) a bila je odmah do vratiju uz glavnu cestu  kuda smo se spuštali do autobusne iz osnovne škole. Znam da me je to oduševljavao veličinom i "lukavošću" jer se cijeli proizvod opiturao u jednom potezu.  :palacgore

Ali robot za sušenje ... :help2  što bi to bilo, robotska ruka sa fenom koja se vrti oko stolice i suši lak?!?

Uostalom u članku kaže "Uz podosta klasičnog ljudskog rada, šest robota za lakiranje stolica". Nemam pojma kako to izgelda ali mehanizam koji bi stolicu umakao u kadu sa lakom ja ne bi nazvao robotom.  :hmm

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #651 u: 12.06.2014., 20:42:41 »
Lapsus calami  :greensmile
Napisala sam sve i u zagradu "roboti" a nisam napisala ključan dio.  :connie
Dakle, u kadu ide lak, koji se tada i osjeti je l`, i tada 6 robota lakiraju, a stolice se kasnije vješaju negdje gore i suše se prirodno, kruže na lancu cca 400-500 m, naprave krug, tada kad su suhe ručno se opet bruse. Kažu da je to najgori posao.
Drogiiiiii  :P
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

duskom

  • Gost
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #652 u: 12.06.2014., 21:33:46 »
1910-tih




Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #653 u: 13.06.2014., 07:56:16 »
jaka firma...pih...bili smo in dobavljači za htz (ako se to tako more zvat uopće), kompresorski priključki, ventili...se na kapaljku, da ne bi preveć profita šlo na opremu...nanke HTZ opremu nedaju. pazi, kofil maski daju delavcon. kofil! a oni trubilci 10 ur na dan va drvenen prahe.
 :facepalm :facepalm

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #654 u: 13.06.2014., 12:13:49 »
Evo jednog rariteta. Nažalost povod je tužan, ali je itekako vrijedan da ga zabilježimo ovdje. Nadam se, pogotovo što je objavljena ova osmrtnica u Novom listu, da se obitelj neće ljutiti što sam to objavio. Znao sam za ove rekordne godine i jučer, ali nisam htio o tome. Međutim sad je objavljeno pa eto...



Teta Ane, lahka vam zemjica klanjska. Mirno počivajte puli svetiga Mihovila.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #655 u: 18.06.2014., 14:33:45 »
Samo da prijavim daj i jučer, utorak, smrdio lak kod Pilane.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #656 u: 20.06.2014., 16:22:22 »
Stara nova građevina na kraj Lisca, uz put prema kiparskoj koloniji. Impresivno.


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #657 u: 25.06.2014., 22:07:07 »
Znamo li gdje u Klani stoji ova pločica?

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #658 u: 28.06.2014., 12:02:54 »
To je to  :palacgore

Na cesti Klana - Marčeji





Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #659 u: 28.06.2014., 13:10:11 »
Iz mojih Priča:
Njemci su šli se daje pa su na putu, puli jame, Podškrile naletili na Mariju i Matića Kudleće. Matić da je imev puli sebe pištolu, a Marija nikakove letke. Va to vrime va selu je bila SKOJ-evska organizacija čji su člani bili i oni dva. Oni su z familiju bili pobigli pred Njemci, ali su teli poć videt ča se to va selu dogodilo. Govore da su jih Njemci oprtili z nikakovimi kasuni i gnali ih skroz do Želiznih vrat ka su, vaja, 15 kilometri daje. Tu da su ih tukli i mučili pa na kraju i strejali.




Evo sadašnjeg spomenika obitelji Zubalj (Kudleći iz Studene) na Klanjskom groblju čiji članovi su bili strijeljani Matić i Marija. Malo sam istraživao, propitivao. Negdje pedesetih su njihovi posmrtni ostaci prenešeni sa Želiznih Vrat  i pokopani na klanjskom groblju. Ali ne na ovom, današnjem mjestu, već gore, uz crkvicu sv. Mihovila. Postoje i slike s tog pokopa, ali nisu mi, za sada, dostupne.
Prošeći se z manun okolo Trsata.