Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239764 vremena)

0 Članova i 9 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #495 u: 08.01.2014., 21:35:17 »
Ništa Zvir. Ukazala sam mu opisom tipa kojem da se obrati. Ne znam mu ime. Neki njegov rod.. ili nešto poput muž moje rodice, ujne, strine... bo. Pitaj ga, bolje će ti znati reći nego ja.  :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #496 u: 10.01.2014., 19:24:09 »
miliću ne znam dali ste obradili temu "Kako se putovalo"...zanima me kako su ljudi putovali nekada ... do posla, u šumu na rad, pilanu, kako se i dali se rijetko išlo do Rijeke, kakvi su bili putevi, kada se kretalo da bi se negdje stiglo i sl. na tu temu? ako imate kakvu štoriju o tome rado bi naslišala  ;)
aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #497 u: 10.01.2014., 21:06:52 »
Pješke.
Dosta sam o tome napisao u

Odg: Ekskluzivno: Milićeve priče o Studeni
« Odgovori #11 : 26.04.2013., 21:33:23 »

Vlak - jako rijetko. Eventualno, poslije rata se kupovalo prašćiće u Il. Bistrici ili Karlovcu.
Nakon rata, ono malo što je radilo po poduzećima  vozilo se kamionima tih poduzeća. To se da pročitati i u knjizi, koju imaš, A. Maršanić gdje Vida Kukuljan opisuje vožnju busom koji je vozio neki Nijemac..
Za 29. novembra, izgleda, 1958. uvedena je redovita linija s Rijekom . Mnogi su tada počeli arditi u firmama u gradu.
Autobus, taj prvi, je vozio Rude Jardas? iz Jardasa.
Taj , značajan moment, će biti obrađen u temi Poslijeratna obnova  / struja, Dom, sala, asfalt.../
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #498 u: 10.01.2014., 21:25:05 »
Autobus, taj prvi, je vozio Rude Jardas? iz Jardasa.

A da? Znao sam čovjeka ali od kako ja znam za sebe on je bio u penziji tako da nisam imao pojma čime se prije bavio.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #499 u: 10.01.2014., 21:31:11 »
Još uvijek je, kao šta vidiš, mali upitnik uz to. Jedan mi decidirano tvrdi ovo napisano, a troje smatraju mogućim to. Malo je i godina diskutabilna. 58. ili 59.
A da li je barba Rude živ? Ovako, kako si napisao, mogu shvatiti da ne. Obzirom na godine - ništa čudno.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #500 u: 11.01.2014., 00:30:28 »
A da li je barba Rude živ? Ovako, kako si napisao, mogu shvatiti da ne. Obzirom na godine - ništa čudno.

Nije više živ, ako se dobro sjećam, mislim da sam mu čak bio na sprovodu. Ne mogu se sjetiti koje godine, prošlo je sigurno preko 10 godina.

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #501 u: 11.01.2014., 09:21:44 »
Mene recimo zanima i kretanje prije autobusa...kako su ljudi savladavali za danasnje vrijeme dosta duge relacije.
Recimo kolega mi je pricao da mu je nonić pričao da ljudi koji su radili u pilani da su morali ustajati u tri ujutro da bi dosli na posao.
A još mi je i pricao iz novijih vremena kako ih je velečasni iz Studene vodio kao dječicu na procesiju. Kada su putuovali tri dana i na kraju se vratili džipom. Mislim da procesija išla od Studene do Platka sa dva noćenja...to mi je baš super izlet za klince.
aboriđinka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #502 u: 11.01.2014., 09:51:41 »
Pa opet kažem: pješke. Studena - pilana u Klani je udaljenost cca sat hoda. Tako da to ustajanje u 3 neće moći. Ako se radilo od 6, ustajanje je u 4, 4.30.
Ali Studena - Podmurvice je cca 3 sata hoda. A o tome ti piše u

Odg: Ekskluzivno: Milićeve priče o Studeni
« Odgovori #6 : 22.03.2013.,

Nadalje jako nezgodno je bilo kad je bio snijeg.
Znam priču da je mamin ujak, Ive Zvaneć, Slivić su ga zvali, radio prt, tj prvi je gazio po snijegu , a za njim su hodali ostali i ostale. E tada se trebalo ranije ustati. A koliko ranije, aj bo. Nikad nisam prtio snijeg. No, lažem. Jesam, ali u šetnji tako da je to ... neusporedivo.
A u vezi procesije nekako se mutno sjećam kao da se to išlo do Gerova ili tamo nekamo. Tamo se inače ide u pohod Majci božjoj karmelskoj na Svetoj Gori.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Online zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #503 u: 11.01.2014., 09:58:38 »
Je, u Gerovo na Svetu goru je išla klanjska procesija. Pričao mi je o tome onaj lik koji je svoju kuću dao izbjeglicama iz Bosne, a on sada životari u drvenoj brvnari od cca desetak kvadrata kraj kuće   :facepalm
Inače je dao neku veću lovu klanjskoj crkvi i vodio te procesije dok je mogao hodati, sad jedva šepa ...
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #504 u: 11.01.2014., 21:49:47 »
Za 29. novembra, izgleda, 1958. uvedena je redovita linija s Rijekom . Mnogi su tada počeli arditi u firmama u gradu.
Autobus, taj prvi, je vozio Rude Jardas? iz Jardasa.

Pitao sam moje doma i njih je još vozio Rude a mene njegov sin Darko Jardas, oboje iz Jardasi a ne iz Jardasa  :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #505 u: 11.01.2014., 21:58:20 »
Je, je dumboko se ispričavam.  :toyou A tako nekad rečen da je tatina teta  Rozina z Kukujana, a ne z Kukujani.
Jedanput san tu već rekal da škola samo smutnju stori va glavine. Ovo je naočit primjer tega.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #506 u: 11.01.2014., 22:21:27 »
Je, u Gerovo na Svetu goru je išla klanjska procesija. Pričao mi je o tome onaj lik koji je svoju kuću dao izbjeglicama iz Bosne, a on sada životari u drvenoj brvnari od cca desetak kvadrata kraj kuće   :facepalm
Inače je dao neku veću lovu klanjskoj crkvi i vodio te procesije dok je mogao hodati, sad jedva šepa ...
U Gerovo, na Svetu goru se ide i danas. Mislim, svake godine i održalo se do danas. Mislim da traje 3 dana i pređe se oko 65 km. Nisam nikada prisustvovala jer je to vrijeme kad počne škola, pa to.
@Zokxy, to ti je ispričao Tonculo, naš mežnar. O njemu je snimljena i tv emisija koja je i prikazana na HTV-u (ne sjećam se koje godine), nakon koje su nastale razne priče. Čovjek dobar. Čovjek glup. Čovjek `vakav, simo tamo.
Moje je mišljenje da si je trebao ostaviti jednu sobu u toj kući koju bi poslije smrti imali isti ljudi kojima je darovao cijelu kuću, + jedan topli obrok dnevno.
Koliko i on sam o tome razmišlja dok mu je hladno u brvnari, ne znam.
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #507 u: 12.01.2014., 22:07:38 »
Sabina  :wavey

Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #508 u: 12.01.2014., 23:06:30 »

Tu sam se ženio

Offline Sabina

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 1.502
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #509 u: 13.01.2014., 13:44:16 »
Sabina  :wavey


hahahahaha @Riječanka ... samo da kazem da je ovo na slici Bond (da ne pomislio netko ko me ne poznaje da sam to ja)  :greensmile
hvala curici za fotku...a ja ću opisati uspon na Pliš samo kad malo sjednem na miru od kuće  :wavey
aboriđinka