Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239928 vremena)

0 Članova i 13 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #390 u: 23.10.2013., 21:41:15 »
www.povjesnicaklana.com :knjizevnost

Nakon dvadesetogodišnjega neprekidnog djelovanja Društva i značajnih rezultata rada odlučili smo izraditi svoju web stranicu te tako osim lokalnom stanovništvu omogućimo uvid i korištenje i drugim interesentima diljem svijeta nemjerljivo važnih i bogatih istraživačkih rezultata velikog broja suradnika Društva ...


www.povjesnicaklana.com
 :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #391 u: 24.10.2013., 14:16:18 »
 :bravo3  :citam1  :wavey
Mali podsjetnik na Rebičinu kišu


« Zadnja izmjena: 24.10.2013., 14:24:21 od jazbac »

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #392 u: 24.10.2013., 21:31:04 »
Zbog čišćenja zelenila uz prometnicu prema Klani, otkrivena je ploča, jajolikog oblika i jedan stup uz samu cestu na visini od metar i pol. Danas sam prekasno krenula u slikanje istih; mrak je bio brži  :facepalm
Uglavnom na ploči je isklesano sljedeće:

Ovdje je nesrećom preminuo Andre Marčelja dne 30 decembra 1903 u dobi 40 godina na uspomenu ovo tugujući roditelji postaviše

Na stupu je urezano slovo "M". Nije kao granični, već trokutastog oblika.

Prvom prilikom šaljem i slike.  :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #393 u: 31.10.2013., 20:54:50 »
Ovdje je nesrećom preminuo Andre Marčelja dne 30 decembra 1903 u dobi 40 godina na uspomenu ovo tugujući roditelji postaviše



Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #394 u: 31.10.2013., 20:56:46 »
 :popcorn

Pregazila ga kočija? Pao s konja? Napao ga medvjed? Upucali ga hajduci?   :popcorn
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #395 u: 31.10.2013., 21:04:14 »
Bo. Čekaj da se vratim 110 godina unazad i saznam pravu istinu :greensmile
Slike su tu za one koji u vožnji primijete kamen a već je prekasno da stanu i pogledaju  :wind14

 :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #396 u: 31.10.2013., 21:16:48 »
:popcorn

Pregazila ga kočija? Pao s konja? Napao ga medvjed? Upucali ga hajduci?   :popcorn
To sam i ja htio pitati, ali mikrofon je vaš...
A sad za zbilj. Malo ću pitati moga informatičara  :lol1 , možda on nešto zna. Pa i nije to tako davno, Riječanka. Šta je 110 gocina? Tren.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #397 u: 31.10.2013., 21:31:10 »
Pa i nije to tako davno, Riječanka. Šta je 110 gocina? Tren.
Ma, milić, kako ne razumiješ? 1903. god., a ja idem sve mlađa  :greensmile
Puno je to.  :coolwink
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #398 u: 01.11.2013., 19:52:38 »
Ovdje je nesrećom preminuo Andre Marčelja dne 30 decembra 1903 u dobi 40 godina na uspomenu ovo tugujući roditelji postaviše


I gdje to, ime kojeg mjesta je na onoj tabli?  :hmm

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #399 u: 01.11.2013., 20:29:38 »
Na brzinu sam , jer nije bilo baš neke prilike za razgovor, pitao ujaka šta on zna o tome. Koliko on zna mladog Andreta su ubili hajduci, kako bi rekao zokxy, a moj ujak kaže razbojnici. Po prezimenu sudeći bio je iz Marčelja, ali tamo da ujakovi poznanici nisu znali ništa o tome.
Kaže ujak da je taj spomenik postavljen na dionici između raskrižja za Studenu i gdje izlazi/ulazi stari studenjski put na Petrolejsku s lijeve strane kad ideš prema Klani. Eto, toliko sam saznao. A sad bi naš marčeljski investigative team mogao preuzeti daljnje istrage. :help1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #400 u: 01.11.2013., 22:10:48 »
Dakle tako.. super milić  :palacgore Pitati ću Općinu Viškovo a prije toga starije iz Klane.
@Elvis, kad prođeš raskrižje za Studenu, desetak metara s lijeve strane (u smjeru Klane). Baš kako je opisao i milić, a malo dalje, nekoliko desetaka metara dalje, s iste strane je i stup s oznakom "M", koji je na visini metar-dva. Ne možeš ga ne primijetiti. Nije granični, kakve vi slikate, ali očito je nešto značio. Dok je bila stara cesta, ili oznaka teritorija, ili ... itd. itd. :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #401 u: 01.11.2013., 22:45:40 »
Trokutasti su se stupovi postavljali na tromeđama teritorijalnih jedinica A-U monarhije, a na granicama dviju ovakvi kamenovi - najvjerojatnije i sa druge strane ima neka oznaka ... Provjeri.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #402 u: 02.11.2013., 00:01:16 »
Aha bio je "skriven", odnosno zarastao:




Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #403 u: 02.11.2013., 10:20:42 »
 
Na brzinu sam , jer nije bilo baš neke prilike za razgovor, pitao ujaka šta on zna o tome. Koliko on zna mladog Andreta su ubili hajduci, kako bi rekao zokxy, a moj ujak kaže razbojnici. Po prezimenu sudeći bio je iz Marčelja, ali tamo da ujakovi poznanici nisu znali ništa o tome.
Kaže ujak da je taj spomenik postavljen na dionici između raskrižja za Studenu i gdje izlazi/ulazi stari studenjski put na Petrolejsku s lijeve strane kad ideš prema Klani. Eto, toliko sam saznao. A sad bi naš marčeljski investigative team mogao preuzeti daljnje istrage. :help1

 :301 Da se ne mučite sada će vam stari barba Jazbac sve objasnit  :301
Ispričavan se da se nisam prije uključio pa da se ne mučite, ali htio sam malo dopunit podatke pa da budem :pop konkretan i precizan, da ne kažem dosadan.
Žao mi je da vam razbijam romantičarsku priču o hajducima, no moramo vodit računa da su se drumski razbojnici u ovim krajevima pojavljivali do početka 19. st. odnosno do dolaska  Napoleonove vojske koja je učinkovito  razjebala. Konkretan tužni događaj zbio se  dan prije stare godine 1903. na predjelu koji se naziva Rančevo, a koji je nekad bio i raskršće sa kolskim putem za Studenu. U blizini je bila lokva gdje su furmani napajali konje (tko zna da li je jošz "živa"?) Tog se nesretnog zimskog dana Andre Marčelja vraćao iz šume  zajedno sa svojim ocem  sa kolima punim drva koje su vukli 2 konja. Na mjesto obilježenog ovim kamenom Andre se poskliznuo na ledu i pao ispod voza koji je prešao preko njega i teško ga ozljedio. Na to je naišao poštar s biciklom koji je odmah pojurio u Marčelji po pomoć. No, prekasno jer je u međuvremenu nesretni Andre izdahnuo na  očevim rukama. Iza sebe je ostavio ženu Katarinu - Kate i 3 male djece: Mariju, Dragu i Rejinu. Kate je od velikog šoka  oboljela i u par godina ostala je nepokretna, a i ruke su je služile vrlo slabo. No zato ju je izvanredno služio glas te je Kate bila najbolja pjevačica u selu. Njen pjevački talenat nasljedila je njena prapraunuka (inače zajednička poznanica Riječanke i mene ). Prst sudbine zamiješao se i točno 101 godinu kasnije kada je Andretov unuk (Rejinin sin) Bogdan u Delnicama izgubio život na ledenoj cesti pod kotačima kamiona.
Andre je bio rođen 1863. od oca Andreta  (Matijašev dolnji) i majke Jelene rođ. Mavar. Znači da je stradao u dobi od 40 godina, a djeca su mu  rođena Marija 1899. , Draga 1901. i Rejina 1903.
Eto,  to bi bila priča o jednom običnom zaboravljenom kamenom spomeniku kraj ceste koji nitko više ni ne primjećuje! Do neke slijedeće priče  :wavey
« Zadnja izmjena: 02.11.2013., 10:24:56 od jazbac »

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.161
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #404 u: 02.11.2013., 11:36:10 »
Vau, sjedio sam na rubu stolice dok sam čitao!

Svaka čast na priči!  :bravo3