Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239872 vremena)

0 Članova i 8 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #255 u: 05.06.2013., 20:55:21 »
bajkovito.... :yes :yes :yes

relativno ... zato  su sve njive "u žici" tj sve se štiti električnim pastirima.  :greensmile

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #256 u: 05.06.2013., 21:39:37 »
Košuta i lane, da. A bajkovito je meni s prozora (terace) gledati dok uživam u kavi, jer da, ne sadim vrt  :greensmile
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #257 u: 06.06.2013., 21:30:14 »
Meni oko kuće i u bližoj okolici živi  krdo od 7 komada - 3 srndaća i 4 srne  ... ako su još svi živi, nisam ih vidio sve odjednom već mjesec ili dva.
A kako je meni vrt dobro zaštićen i meni je bajkovito  :palacgore

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #258 u: 07.06.2013., 10:43:00 »
ČA SU JUDI DILALI

    Od čiga su judi živili? Od zemje, od grunta se živilo. Živilo se od poljoprivrede , od stočarstva i šume. Neč se posadilo pa bi bilo za jist juden i blagu. Pa se mliko neslo prodat i dobilo se neč sovdi . Va šumi se posiklo ko drvo pa se i zotin  neč zaslužilo. No uglavno od tiga smo živili. Jasno , bilo je i drugih načini , na ki su judi dohajali do zasluška, ali ovi su glavni.
    Prvo Drugiga rata malo ki je imev dilo va kakovin poduzeću ili pak državnu službu. Mate Vardijankin i Jože Matetićev su dilali kot balotari v Riki , a Jože Frankin je biv žandar i ja ne znan je li još ki imev stalno dilo. No , ovi dva ča su dilali v Riki , saki dan su zrana šli hodeć v Riku i nazad škurin prišli. Samo bi prespali i nazad šli. Ali imeli su dilo.
    Ljudi su se mučili kot blaga , ali teško se prihajalo do sovdi. Zarad tiga su mnogi šli dilat va druge države. Tako su mnogi šli va Meriku. Niki su , pak , bili va Francuski . I kamo god su , naši judi , prišli morali su trdo dilat da bi kakov solad doma prnesli . Uglavno su nakon par lit doma prišli . Z timi sovdi se storila kuća , kupiv kakov komad zemje. ..Niki su i više puti šli.
    Niki judi su dilali z Kastavci po šumah. Bilo kot japneničari bilo kot paleri pa su krbun dilali. Dilalo se i va šumah po Hrvackimu . Hrvacko smo zvali se od Ogulina prama zgoru. Va šumah se i grede tesalo i pililo . Dilali su i jarbole i vesla za brode. I švejari su se dilali za železnicu.
    Mnogi muški . pa i ženska , su dilali na žurnadu . Saki dinar je dobro prišav. Kad je snig zapav čistilo se cistu, a i v Riku se šlo čistit ulice.od sniga
    Va selu su trejsetih lit bili tri postolari . Jože Piković je , va jedni baračici puli Bregarove kuće , popravjav postole.  Tamo ni bila samo radionica nigo misto kadi su se judi okupjali. Jerbo va oštariji nisi mogav bit ako ne piješ čagod , a uvdi si. Tako bi malo poćakulali  i šli daje saki za svojin dilon. Puli gradišće je Ive Vardoć va svoji kući držav postolariju. Na Ravni je Mate Požarov , isto , imev radionu va ki je popravjav i dilav postole.
    Vavik je va selu biv i kakov butiger i oštar . Tako da su nike familije od tiga mogle živit. Kovač je biv Jače  Buzgoć ki je imev kovačiju va Blatnin Klancu. Potla rata je , sin mu , Štefan nastaviv dilat va kovačiji. Košare je plev Jože Vardoć i to sih veličin. Po njimu se reklo , kad biš va košari puno čiga nesav , da maš Vardoću košaru. Krepku i velu. Kašnje je i Dušan Banašerin plev košare.
    Kako smo bili , tako reć , odvojeni od svita morali smo se snalazit kako smo znali i umili pa su se niki judi navadili strić . I to bi dilali za miće sovde. Jedan od bricoti biv je Ive Vlašeć ki je znav i tako lipo povidat ot Kraljevića Marka i Musi Kesedžiji. Ako nisi imev sovdi mogav si mu dat par cigareti i biv je zadovojan . I Tone Banašerin je isto strigav muške. Ženske se , do Drtugiga rata , nisu ni strigle nigo su plele lase va kite. Starije ženske su splele jednu kitu , a divojčice i divojke obično dvi . Kašnje , tamo pedesetih , su počele dilat frizure po Riki.
    Posle Drugiga rata mlaji su se počeli školat pa su dilali po fabrikah kot mehaničari , letričari , tišjari, varijoci i slična zanimanja ka su tribala va industriji ka se razvila v Riki i okoli nje. Ženske su postale butigerice , šilice , konobarice…
    I va Klani , na Pilani , su mnogi dilo našli. I va Šumariji. A, hvala bogu,  bilo je dila. Samo ki je tev . Ćeš va građevini, ćeš va luki, ćeš va brodogradilištu, pomorstvu…No, va to vrime se , ipak , lagje prihajalo do dinara nigo prvo.
Nigdi šezdesetih počeli su judi , opet, poć dilat va druge zemlje. Sad su najveć šli va Njemačku , ali i va Francusku , Švicarsku i druguda.
    Jast san ostav vavik tu , va naši Studeni . I ni mi žav. Dilav san se ono ča san znav i ča su naši stari dilali. Malo san , pedesetih lit , dilav i va Čistoći do penzije. Bimo rekli va državni službi. Za plaću. Pometav san ulice , najveć po Sušaku. I ni mi bilo teško.  Aš , kad bin doma prišav z dila , komać onda san morav trdo dilat.

balotar – pometač ulica
čagod – bilo što, išta
japneničar – vapnar, proizvođač vapna
jast – ja
jerbo - jer
judi – ljudi
krbun - ugljen
krepka - jaka
lagje – lakše
najveć – najviše
nest - nositi
paler – proizvođač  drvenog ugljena
posić- posjeći
povidat - pričati
puli – pokraj , pored
storit – napraviti, učiniti
strić - šišati
škuro - tamno
švejar – željeznički prag
trdo – tvrdo
zaslužak - zarada
žurnada – dnevna zarada



Pometač ulica u Benkovcu

Izvor fotografije :benkovackoguvno.

« Zadnja izmjena: 10.09.2014., 07:12:28 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

duskom

  • Gost
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #259 u: 07.06.2013., 14:19:32 »
Miliću....kućo stara... ove sličice iz stvarnog (prošlog) života su fantastične  :bravo4 :bravo4 :bravo4
« Zadnja izmjena: 07.06.2013., 20:07:58 od duskom »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #260 u: 07.06.2013., 19:42:14 »
Hvala duskome. Nisi mi šapnuo da sam zaboravio izbrisati kbr i staviti ime.  :palacgore
Ma , ionako, osim tebe, nitko to ne čita.
Čak ni jazbac koji je nestao negdje u Sloveniji, valjda.
Čeka mavricu :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #261 u: 07.06.2013., 19:59:31 »
Moram te razuvjeriti Milic ... Kad sam stavio tvoje price tj link na fejs oborili smo rekord posjecenosti foruma ... Sad si poznat i pracen ... A i najnoviji clan - Grascina - ti je iz Studene i registrirala se zbog tvojih prica ...  :bravo  :bravo5
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #262 u: 07.06.2013., 20:10:21 »
Hahaha znao sam da ću kadtad postati slavan. Kao van Gogh - posthumno. :lol1
A ta Grašćina ... ne znam kako Studenjka može imati nick po klanjskome kampu?
Morat ću raditi DNK analizu. :vahidrk
 :wavey idem tekmu gledati...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #263 u: 07.06.2013., 21:29:22 »












Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #264 u: 08.06.2013., 21:56:06 »
...
Ma , ionako, osim tebe, nitko to ne čita.
...
:eek
Nemaš pravo miliću! Priče su odlične!  :palacgore
Pozvala sam te i da staviš na LPR u temu Klana i Studena, puno naših ljudi to prati  :computer2

_________________________________
Briga njih za fascio  :lol1

Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #265 u: 08.06.2013., 22:27:22 »
...
Ma , ionako, osim tebe, nitko to ne čita.
...
:eek
Nemaš pravo miliću! Priče su odlične!  :palacgore
Pozvala sam te i da staviš na LPR u temu Klana i Studena, puno naših ljudi to prati 

Neka prica ovdje. Koga zanima i ovdje ce ih naci. :P
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #266 u: 08.06.2013., 22:33:12 »

Nemaš pravo miliću! Priče su odlične!  :palacgore
Pozvala sam te i da staviš na LPR u temu Klana i Studena, puno naših ljudi to prati  :computer2

_________________________________
Rekao sam ti da na LPR ne želim to objavljivati. To je i dio moje intime , a nju otvaram samo prijateljima. Tko želi neka čita ovdje.
Znaš i zašto LPR  ne smatram prijateljima. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #267 u: 09.06.2013., 08:53:08 »
...
Ma , ionako, osim tebe, nitko to ne čita.
...
:eek
Nemaš pravo miliću! Priče su odlične!  :palacgore
Pozvala sam te i da staviš na LPR u temu Klana i Studena, puno naših ljudi to prati 

Neka prica ovdje. Koga zanima i ovdje ce ih naci. :P

Promaknuo mi jučer ovaj tvoj odgovor. Da sam ga vidio nebi morao pisati ja.
Hvala na dijeljenju mojih stavova zokxy. :beer2 uz Velebitsko.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

duskom

  • Gost
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #268 u: 09.06.2013., 09:52:24 »
...
Ma , ionako, osim tebe, nitko to ne čita.
...
:eek
Nemaš pravo miliću! Priče su odlične!  :palacgore
Pozvala sam te i da staviš na LPR u temu Klana i Studena, puno naših ljudi to prati 

Neka prica ovdje. Koga zanima i ovdje ce ih naci. :P

Promaknuo mi jučer ovaj tvoj odgovor. Da sam ga vidio nebi morao pisati ja.
Hvala na dijeljenju mojih stavova zokxy. :beer2 uz Velebitsko.
Tako je Miliću - kućo stara.... TNF nije mjesto za ovako lijepe sličice...   :yes

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #269 u: 09.06.2013., 09:58:48 »
Gledano tehnički - priče o Klani/Studeni ni ne spadaju u (izrazito) Riječki forum  :greensmile