Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239899 vremena)

0 Članova i 33 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #195 u: 04.05.2013., 13:58:13 »
U klani bi rekli "kopertonska bala", bala iz dva dijela, u nutarnji dio se kroz nekakovu lulicu upuhao zrak, pa se zavezalo i porinilo unutra, taj dio je gumeni i zove se kamerdacija, a vanjiski dio je od kože - koperton.
Ne znam čija je to riječ  :pojmanemam
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #196 u: 04.05.2013., 19:29:59 »
Ja se sjećam tih lopti.
Unutarnji, gumeni , dio zvali smo kamadarija . Imao je nekakav pisak , "mišića" ili lulicu , kroz kojeg se upuhivalo zrak.
Ta kamadarija se znala i probušiti pa bi se krpala kao i gume bicikla. Pobrusilo bi se površinu, koju će se lijepiti, finim brusnim papirom , nanijelo ljepilo koje se zvalo......Malo pričekalo i stavilo "žbljeku" - zakrpu.
Onda se kamadarija ugurala unutar lopte. Upuhao bi se zrak, obično pomoću pumpe, zavezalo mišića i uguralo ga  se u loptu. Na toj lopti od karpetona bile su vezice koje se stisnulo i , čini mi se nekako podvuklo unutar veza da ne strše. Ovaj detalj si baš ne mogu predočiti.
Ali taj karpeton me i dalje muči. :help2
Pozdrav Riječanka, ma gdje bila. :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #197 u: 04.05.2013., 19:46:08 »
Koperton može IMHO doći od dvije talijanske riječi :

copertone - guma
coperta  - pokrivati

Kako je vanjski dio bio od kože a ne od gume (?), onda vjerojatno dolazi od coperta, što prelazi kako kaže Riječanka u Koperton, što se vjerojatno iskrivilo u karpeton.


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #198 u: 04.05.2013., 20:10:30 »
To je to elvis.
A što se pitaš da li je to bila koža ili ... Čuj ličilo je na kožu. Moguće da je bio i kakav skaj, ali sumnjam. Jasno da su Studenjci krivo prenijeli talijanski izraz  preuzet vjerojatno u Klani. Tamo su , naime , tridesetih godina Klanjci u suradnji s vojskom oformili nogometni klub.
1. Usput i prekrivač za krevet moji su zvali " koperta ".
2. Usput naučio sam šta znači In My Humble Opinion. Hvala elvis.
Dok sam kao dječak živio na Pehlinu čini mi se da su i tamo zvali karpetonska bala.
Fusher , jazbac kako je to bilo u okupiranim krajevima? :citam1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #199 u: 04.05.2013., 22:33:39 »
Taj nutarnji del su zvali kamaradarija (od talijanske besedi camara d'aria - zračna komora), a za vanjski nisan baš siguran, ali more bit da je bil coperton. On je moral bit od koži jer ne verujen da su poznali skaj kao materijal :help2

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.161
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #200 u: 05.05.2013., 02:56:58 »
Na talijanskom su sastavni dijelovi pallone da calcio: camera d'aria + copertura...

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #201 u: 05.05.2013., 09:10:58 »
Evo i to smo razjasnili. Ovo bi bila poslastica za jezikoslovce kad na tako malom prostoru jedna riječ , doduše tuđica, promijeni nekoliko oblika.
camera d'aria ->kamaradarija ->kamerdac /r/ija ->kamadarija
copertura ->  koperton -> karpeton.
Hvala vam lingvisti. Meni je jezik najjači ovdje :liz.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #202 u: 10.05.2013., 16:48:11 »
ŽENIDBA

 
    Mare i jast smo skoro vršnjaki. Lito dan san stariji od nje. Tako da smo skupa rasli. Vavik mi je bila nikako draga. Još kad smo Klano šli va školu ja san vavik voliv hodit puli anju. Ali još smo bili dica.
    Onda je brzo prišav Prvi rat. Va to vrime ja san imev 14, a ona 13 lit. More se reć da nan je rat ukrav mladost. No, kad je i to zlo finilo počeli smo se se više pogledivat. Jedanput je biv ples na Snižnici pa smo skupa plesali . I tako je to počelo. 
    Kako je ona bila samica, a to će reć da je bila jedinica, brzo smo se z starimi dogovorili da gren jast za zeta. Va to vrime se stare poslušalo i poštivalo. Znalo se reć :
                          Kako ćaća reče
                          Tako voda teče.
Nisu bili ritki pari ki bi se oženili, a da prvo nisu  bili frajar i frajarica.  Stari bi se  dogovorili i to je bilo rešeno. Će li  ča  mlada za dotu prnest to je biv dev dogovora med starimi. Obično se za dotu prneslo kakov parat i junicu po mogućnosti briju. Puli nas ni biv takov slučaj. Mi smo se volili.   
    Jeniga dana san ji dav sovde za kupit vitvice tako da smo se zaručli. Kad se zaručiš to je samo korak do ženidbe. Prvo tiga san šav niko vrime k nji doma da malo poćakulan z njejimi i da me boje upoznaju. To smo zvali hodit na fraj. A za druge smo bili frajar i frajarica.
    Tri šetemane prvo nigo ča ćemo se ženit plovan je na maši najaviv da će se Margareta udati za Filipa.
    Prvo ženidbe morali smo poć na poduku plovanu Klano, kamo smo pripadali. Na tih podukah plovan vas vadi kako živit va braku, kako dicu odgojit i se tako neč. Na timu poduku se dogodiv i jedan smišan događaj. Dok je plovan neč pripovidav od Isusića i apostoli pitav je Maretu da kuliko je apostoli, a ona mu je, nako brzo, ne misleć, odvrnila dvajst i dva z sopcen.  Ovimu samo ča očesa nisu skočila van. 
-Šta !!!- je zavapiv.
A ona je, neboga, nabrajala va sebi kuliko će nas bit na piru . Briga je nju bilo za plovanov nauk.
    Ženilo se po sobotah. A oni četrtak prvo ženidbe se nese dota. Kako san ja šav za zeta,  smo mi moju dotu pejali. Bila je to mobilija za kamaru. Ali dobiv san i Ponikve i Lazinu kot otpremninu od Šestanovih. Na čelu trupe, ka je dotu pejala, je biv jedan z metlu. Onda smo šli ja i moj kumpar, sopac , brat mi i još par prijateji.Ta dan smo munjesali puli  Bavdinih kamo san šav za zeta.
   Ženili smo se dvajsetiga lita. Najprvo smo šli va crikav. a onput doma na južinu. A va ono vrime ti piri nisu bili veli. Bili su, tako, jeno davjsetak judi. Nevistica i oženja, po dva kumpara i kume i još nikoliko bližnjih kot braća i sestre i roditeji. Ja, i sopac . Njiga ne moreš pozabit aš kakov je to pir bez muzike. Nan je sopav Jure Škohov na mih.
    Pitaš da ča smo jili? Ma ni onda bilo tih zvegaćenosti okoli hrane. Skuhalo bi se ča malo boje. I bog te veseli! Mi smo na piru jili najprvo juhu od kokoše. Za tin je bilo tenfanje z paštu. Na kraju je bilo i pečeniga kokošjiga mesa z konpiron. Bilo je i vina kuliko god je ki mogav popit. Od slatkiga je biv štrudel od jabuk i orihnjača. Tako san jast  nakon pira ostav puli Bavdinih. Ni mi vavik bilo lahko, ali ča ćeš. Moraš zet kako pride.
    Danas se mladi drugače žene. Mnogi se ni ne žene va crikvi nigo samo na Odboru. Više se i mišaju aš mnogi su prišli v Riku pa se judi vide na kakovin plesu ili na dilu pa se zbliže. Va moje vrime malo ki i ka se oženiv van sela. Moja mat Johana je bila z Škalnice , ali to je više kot iznimka. Ako se dogodi da nevistica gre z sela va ko drugo misto onda se stori kolona . Spod kolone se stavi stov z pijaču. Oženji se ne pusti da zame nevisticu z sela dok ju , tobože, ne plati. Mladin , ki su tu kolonu i storili , se da neč sovdi i onda se nazdravi z vinon pa nevisticu puste da gre z oženju.
   Kuliko san primetiv i piri su veći. Ni ritko da je i po sto judi na njimu. Ali više-manje i dalje se žene po sobotah, dota se nese po četrtki . Prvo je sopav mih , a danas armonika. I se više je piri po hoteli i restorani. Tiga , ipak , prvo ni bilo .I još vidin jednu razliku. Danas ti iz sake kuće vojča prnesu za dar. Mladi dobiju i frižider i makinu za robu prat i puno drugih stvari. Tiga prvo ni bilo. Zato se nakon pira sin ki su čagod prnesli nese malo kolači ki ostanu od pira za hvalu.
    Bilo kako bilo Mare i jast sno 1970. lita proslavili 50 lit od ženidbe ili kako reku zlatni pir.  Tr si i ti biv na fešti. A va braku ti je glavno da mate poštovanje jedan prama drugimu i da se razumite. Danas čin neč ne gre kako vaja zajno se rastanu. Mi stara generacija smo navajni popravit ča ne vaja, a ne kupjivat novo.
    No, zapiši i ovo da se ne pozabi. Neka se zna da je prvi par ki se ženiv puli svetiga Mikule nakon Drugiga rata biv Ive Banašerin – Stričina i Kate Radeća.

boje – bolje
brija – gravidna, noseća
čagod – štogod, nešto
dev - dio
finit - završiti
frajar/ica/ - zaljubljenik/ca/
gren - idem
ja - da
južina - ručak
kamara - soba
ki i ka -  poneko i poneka
mobilija - namještaj
očesa - oči
parat –dio zemljišta
prnest - donijeti
puli anju – pokraj nje
ritki – rijetki
sin - svima
šli - išli
tenfanje - gulaš
tr – ta: tr si i ti biv – Ta i ti si bio
trupa - grupa
vadit - učiti
vavik - uvijek
vitvica - zaručnički prsten, verica
vojča - bilošto
zavapit - zavikati
zvegaćenost - izvitoperenost

Sad bi tu trebala neka fotografija s pira gdje je i sopac na mijeh. Ali ne mogu to naći pa ako netko ima neka zalijepi. Ma može i samo pir bez sopca. Samo da je iz tog vremena.

« Zadnja izmjena: 18.09.2014., 07:27:02 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #203 u: 10.05.2013., 21:19:46 »
ŽENIDBA

A ona je, neboga, nabrajala va sebi kuliko će nas bit na piru . Briga je nju bilo za plovanov nauk.


A kao musškog je bilo briga za plovanov nauk?  :lol1 :lol2

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #204 u: 12.05.2013., 23:23:22 »
ŽENIDBA

 
 ...  Obično se za dotu prneslo kakov parat i junicu po mogućnosti briju. Puli nas ni biv takov slučaj. Mi smo se volili.   ...
   
Kako slatko  :kiss2
Super milić  :palacgore
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #205 u: 13.05.2013., 08:51:21 »
Ča se to , mislim slatko, odnosi na briju junicu ili parat? :lol1
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #206 u: 13.05.2013., 15:07:17 »
 :lol1 :lol3
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #207 u: 14.05.2013., 21:11:42 »
Upravo san (boje reć konačno) prišal do knjigi "Mlekarice" va koj od Studeni piše Jože Šebelja - Puh, a ima i materijala od Klani pak se nadan da ćemo to uskoro ča i ovdeka klast  :301

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #208 u: 14.05.2013., 21:40:43 »
Jože Šebelja - Puh je moj , nažalost pokojni, ujak.
I ja sam se jedva dočepao te knjige . Kad sam je pročitao poklonio sam je njegovom unuku Goranu .
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #209 u: 14.05.2013., 23:16:19 »
Jedna riječka firma dobila je na javnom natječaju rušenje, te obnovu mosta u Klani kod pošte kojim se ide prema pilani ... na njemu je sve ove duge godine preživio na ogradi sa jedne i druge strane pravi pravcati fascio --- Danas sam poslikao taj most i dotične fascie, no sad mi se eto baš nešto na da radit s fotkama, pa neka malo pričeka ... fotke uskoro!
Don't drive faster than your guardian angel can fly!