Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239912 vremena)

0 Članova i 46 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #90 u: 20.01.2013., 17:27:36 »
Malo sam popričao s mojim ujakom - gl. informatorom i saznao sljedeće:
1.Nešto je čuo o toj pogibiji na Pogledu. Veća grupa partizana nakon akcije na pruzi kod Permana/nije baš siguran za mjesto/ vraćala se u bazu. Odstupnicu su im presjekli Nijemci .
Neki partizani su uspjeli pobjeći , a grupu od , čini mu  se , 6-7 partizana  su zarobili i dvojicu odmah strijeljali na toj lokaciji / meni je tata pričao da su ta strijeljana dvojica bili skriveni u toj rupi/ , a druge negdje odveli /zarobljeništvo?/
2 Da i moja rupa u Ledinama /studenjski toponim / je kopana od strane TODT-a. Kaže da sam ja , kad sam ga pitao o tome , krivo formulirao pitanje. Ja sam , kao , pitao da li su to poslije rata radili njemački zarobljenici. :facepalm
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #91 u: 20.01.2013., 20:20:48 »
2 Da i moja rupa u Ledinama /studenjski toponim / je kopana od strane TODT-a. Kaže da sam ja , kad sam ga pitao o tome , krivo formulirao pitanje. Ja sam , kao , pitao da li su to poslije rata radili njemački zarobljenici. :facepalm

Čemu je trebala služiti? Tj je li na nekom povišenom položaju ili u nekoj vrtači, ili u/nad cestu?

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #92 u: 20.01.2013., 21:09:08 »
Ta rupa je u razini s okolnim zemljištem.U podnožju je jednog brdašca. Nikad nisam bio u njoj i ne znam koliko je duboko iskopana . Otvor je cca 1.5 x 1.5 možda i manji .
Loše se služim kompjuterom pa ti to ne mogu predočiti napr. pomoću Google Eartha , ali evo ti broj kat. čest. 1136/1  u kat.općini Studena pa ne sumnjam da ćeš se ti već snaći na stranicama katastar.hr
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #93 u: 21.01.2013., 18:35:30 »
:toyou
Hvala na cvijetiću milić  :kiss1

Nego, što je to TODT ??
Pitat ću i ja po Klani malo za tu rupu na Pogledu..
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #94 u: 21.01.2013., 19:02:26 »
Milić, mi kao veleposjednici moramo se udružit protiv ovog proletarijata! :bravo5

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.161
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #95 u: 22.01.2013., 01:17:44 »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #96 u: 22.01.2013., 16:16:47 »
Fusher ča se tiče ove tvoje izjave.
Milić, mi kao veleposjednici moramo se udružit protiv ovog proletarijata! :bravo5
Ti si za me mića ribica.
Viš ovo:
Da je biv niki Gromičan , ala neka mu bu ime Ivić, pa da je z frajaricu šav na vrh gore od kud se lipo vidi sa Gromišćina . Kako je bilo vruće znev je klobuk z glave i otrv čelo z facolićen. Visoko da je digniv klobuk i gledajuć na Gromišćinu rekav frajarici
-   Ovo je se moje.
Ona da je neboga raširila oči aš ni mogla verovat da je cila Gromišćina njigova.
A on , nebog, da je imev samo ta klobuk.
Recimo da san ja kot i taisti Grmošćan .  :lol1
Riječanka , ukratko šta se tiče TODT-a. Ne znam ni ja puno o njima , ali uglavnom poluvojna njemačka organizacija . Uzimali su starce pa i djecu u svoj sastav. Tu u okolici gradili su te utvrde
 i sl.  Pričao mi prijatelj  ,Trsaćan , da mu je nonić radio negdje na Bregima? neki bunker pod TODT-om i da mu je kćer svaki dan nosila marendu??? Sad da li je bio kakav autobus to ni on ne zna , ali marenda je bila... (ta kćer je nona jednog vrhunskog rukometaša).
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #97 u: 22.01.2013., 17:20:02 »
http://en.wikipedia.org/wiki/Organisation_Todt

Riječanka , ukratko šta se tiče TODT-a. Ne znam ni ja puno o njima , ali uglavnom poluvojna njemačka organizacija . Uzimali su starce pa i djecu u svoj sastav. Tu u okolici gradili su te utvrde
 i sl.

 Hvala :palacgore
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #98 u: 23.01.2013., 12:30:17 »
Prvi put sam išao pješke do Židovja i odmah uočio nešto fortifikacijsko - ex talijanski protutenkovski zid, nisam znao da ga ima i s gornje strane ceste:









Na kraju zida prema Klani se nalazi ovo, pretpostavljam  PT položaj - ne pokriva zid uz koji se nalazi ali (po sjećanju) gleda uz PT zid sa južne strane ceste?



Šumski put, a koliko vidim po kamenju sa strane samo proširen put koji vodi do dvije talijanske podzemne utvrde:



No ovaj put mi nisu one cilj nego osmatrački bunker na vrhu Židovja, no prije njega jedan poljski položaj na južnom obronku:



I na samom vrhu bunker potpuno istog tipa kao i na vrhu Gumančkog :

 

Pogled na Marišćinu:




Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.161
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #99 u: 23.01.2013., 13:57:36 »
Mislim da sam ti spomenuo taj zid kad smo išli prema gornjim utvrdama...enivej.

Jesi li vidio i podzemno sklonište sa zapadne strane brda, još jedna sličnost ovog osmatračkog bunkera  s onime na Gumancu...?

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #100 u: 23.01.2013., 16:23:17 »
Na kraju zida prema Klani se nalazi ovo, pretpostavljam  PT položaj - ne pokriva zid uz koji se nalazi ali (po sjećanju) gleda uz PT zid sa južne strane ceste?


Ako se dobro sjećam kad sam se ja oko toga raspitivala , -to je samo ostatak postolja za drobiti kamen.  :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #101 u: 23.01.2013., 21:46:30 »
Mislim da sam ti spomenuo taj zid kad smo išli prema gornjim utvrdama...enivej.

Ako se dobro sjećam taj put je vegetacija bila poprilično razvijena pa se nije vidjelo - a i puno se bolje vidi kada se ide pješke, prošao sam i prije jednom ili dvaput s autom, koji put s motorom i nisam ga primjetio  :lol1

Jesi li vidio i podzemno sklonište sa zapadne strane brda, još jedna sličnost ovog osmatračkog bunkera  s onime na Gumancu...?

Nisam ga vido ni na Gumancu  a ni ovdje   :facepalm

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #102 u: 23.01.2013., 21:47:45 »
Elvis, zar se ne sjećaš onog prevrnutog traktora kod PT zida pred oko godinu dana, ja slikao? To je bilo baš tu, iznad ceste, gdje si ti slikao ovu prvu sliku PT zida ...   :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #103 u: 23.01.2013., 21:56:46 »



Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #104 u: 24.01.2013., 09:11:05 »
Elvis, zar se ne sjećaš onog prevrnutog traktora kod PT zida pred oko godinu dana, ja slikao? To je bilo baš tu, iznad ceste, gdje si ti slikao ovu prvu sliku PT zida ...   :wavey

U to doba nisam znao za "gornji" zid pa sam mislio da se dotični nemili događaj zbio s doljnje strane ceste  :fotka

« Zadnja izmjena: 24.01.2013., 09:16:25 od elvis »