Autor Tema: Klana i okolica  (Posjeta: 239875 vremena)

0 Članova i 10 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #75 u: 18.01.2013., 08:56:24 »
Kad mi je loš dan pojavi se zokxy :beer2 .već dugo tražim /doduše pasivno  :lol1 / ovakvu detaljnu kartu i onda puf! evo je .
Na prvi pogled mislio sam da je negdje 30-ih , ali nema još ucrtane sadašnje ceste "čez Marišćinu" koja je dovršena 1932. g.  uz veliki trud Studenjaca kojima je umjesto novaca -"žurnada " plaćeno u naturi . Najviše kukuruzom pa su ju posprdno nazvali "kukuruzna cesta".
Znači karta je negdje do toga doba tj oko 1920-ih.

Ivo Jardas va "Kastavšćine" opišuje kako su halubajski goršćaki doma hodili preko Studeni. Ča to znači da je postojala neka druga cesta osim ove "čez Marišćinu". Je to onda ona ka gre malo spoda Studeni levo i pasuje kraj Nežnice i zihaja vanka va Klići? Mislin da je na ten pute i spomenik jer su tuda hodili va partizani.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #76 u: 18.01.2013., 15:28:20 »
Može. Ideš sa mnom u srijedu popodne i slikaš.  :P
U nedostatku boljeg - može i tako. Nadao sam se da je mogu dobiti na par sati jer imam dostup do (mislim) A0 skenera.   :fotka

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #77 u: 18.01.2013., 19:27:30 »
Ivo Jardas va "Kastavšćine" opišuje kako su halubajski goršćaki doma hodili preko Studeni. Ča to znači da je postojala neka druga cesta osim ove "čez Marišćinu". Je to onda ona ka gre malo spoda Studeni levo i pasuje kraj Nežnice i zihaja vanka va Klići? Mislin da je na ten pute i spomenik jer su tuda hodili va partizani.

Ivo Jardas piše ,kuliko san ja mogal pročitat ,da su gorštaki šli kroz Klanu . Nigdere nisan videl da su šli kroz Studenu.
Ne , to zovu "Čez jurišin" i dobar kolski put gre do Klić.
Ova stara cesta  ka i sad postoji , ma ča cesta isto kolski put , je šla nekako iz centra sela /Studenjci reku Ravan za taj del sela/ strmo  do Vrha /toponim , ali već i del sela / pa nazdolu preko Antonove Prenke do "Klanjske ciste" - tamo malo prvo današnje asfaltne baze.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #78 u: 19.01.2013., 08:25:35 »
Je to onda ona ka gre malo spoda Studeni levo i pasuje kraj Nežnice i zihaja vanka va Klići? Mislin da je na ten pute i spomenik jer su tuda hodili va partizani.
:eek
Pred malo sam tražila spomenik ali u Globićima. Nisam ga našla ali dobro, sad znam da je to ta "cesta", da sam barem još produžila. :wind14
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #79 u: 19.01.2013., 10:19:59 »
Joj , sorry , jazbac i Riječanka. Pobrkao sam Kiliće i Kukuljane. A zašto ? Aj bo... :skartoc
Kako ja nikad nisam živio u Studeni to moje pisanije trba  primiti s velikom ogradom.
Ali to ne mijenja ništa u tvom pitanju jazbac. Ta , stara cesta je bila tamo gdje sam i opisao.
A o kojem spomeniku je riječ? Partizanski logor Zvir osnovan u prosincu 1941. i napušten u veljači 42,?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #80 u: 19.01.2013., 16:35:03 »
Niš za to milić, nego mi ne govorimo od spomenika za partizanski logor "Zvir" nego od spomenika za kega pretpostavljamo da je postavljen kao spomen na mesto od kuda su hodili va partizani, a čini mi se da je i opskrba pasevala tuda 

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #81 u: 19.01.2013., 16:37:53 »
A o kojem spomeniku je riječ?

Pretpostavljam da je riječ o ovom spomeniku (u linku je i točna lokacija na karti):


Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #82 u: 19.01.2013., 17:00:29 »
 :bravo Elvis. Ma to je to! Rečen ja da se ima ki ne pije! :lol1

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #83 u: 19.01.2013., 21:24:51 »
Ja , sad san shvatil o kemu putu govoriš jazbac . More bit da je to to . Po ten pute san jedanput pasal kad san kot mladićac šal na ples va Sveti Matej raneh 70-eh .
Elvis pa u tebe nema čega nema . Čini mi se da nisan videl va Antifašističkeh spomeniki onaj spomenik na vrh Pogleda kade je obilježeno mesto pogibije , čini mi se dveh  , partizani . Kuliko se spamećujen , ča mi je tata povedal , da su ih Nijemci prijeli kad su hranu nosili. :fotka
Nisan videl ni spomenik palen borcen na Pehine zdola školi.
Ne znan , ali skoro san siguran da ti to imaš .Ča ne da ja elvis? :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.352
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #84 u: 19.01.2013., 22:58:55 »
Čini mi se da nisan videl va Antifašističkeh spomeniki onaj spomenik na vrh Pogleda kade je obilježeno mesto pogibije ...
Ne znam mislimo li na isto ali imam pitanje, kada se iz smjera Ri dođe na Pogled, odmah lijevo je u stijeni jama i ploča iznad. Zanima me je li ta jama pretražena, čula sam da je zatrpana i da nema tu ničega.  :pojmanemam
Postoji li igdje priča o tom događaju? Vjerujem da ploča nije bez veze postavljena.
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #85 u: 20.01.2013., 09:03:22 »
Da , Riječanka na tu jamu mislim. A ni ja se ne sjećam da sam igdje išta pročitao o njoj ili o događaju koji spopminjem. Jedino ovo što sam i napisao .  :toyou
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.161
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #86 u: 20.01.2013., 10:04:46 »
To je ovo:

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #87 u: 20.01.2013., 11:41:23 »
Je lappino , to je ta ploča.
Usput čini mi se da je to novija ploča / reprint ili kako bi se to već reklo / jer je stara bila bijele boje ... Ali kao što sam već rekao meni nije puno za vjerovati. Vela žmeša mi je va glavine. :pojmanemam
Pa bilo bi interesantno malo istražiti i jamu i događaj koji je zabilježen na njoj. Ja ću malo pitati mog glavnog informatora pa ću se oglasiti. :computer2
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #88 u: 20.01.2013., 12:16:26 »
Da , Riječanka na tu jamu mislim. A ni ja se ne sjećam da sam igdje išta pročitao o njoj ili o događaju koji spopminjem.

Jama bi treba biti ostatak položaja/tunela/skloništa kojeg su radili Nijemci 1944, odnosno "ekipa" iz TODT-a, a konkretno ruski zarobljenici.  Tuneli su navodno bili s obje strane ceste ali je onaj s desne strane zatrpan prilikom proširivanje ceste za Klanu, dok je od onog s lijeve strane ostalo 2 metra (gledano u smjeru prema Klani).
Poginuli borci su navodno bili Istrijani pa su vjerovatno zato i ostali neidentificirani.

Kako mi je ta pozicija relativno blizu - naravno da je nisam još posjetio , kao ima vremena.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Klana i okolica
« Odgovori #89 u: 20.01.2013., 16:04:17 »

Jama bi treba biti ostatak položaja/tunela/skloništa kojeg su radili Nijemci 1944, odnosno "ekipa" iz TODT-a, a konkretno ruski zarobljenici. 

Vidi vraga ! Ovo me podsjetilo na jednu moju veliku nepoznanicu. Naime , na jednom mome zemljištu u Studeni / vidiš fusher nisi jedini zemljoposjednik  :lol1 / nalazi se jedna rupa umjetno iskopana . Mutno se sjećam da su moji stari pričali da su to kopali "zarobljeni Nijemci" . Moj glavni informator pojma nema o tome . Pa sad si mislim da nije i tu TODT imao prste.  Hmhm, uvijek sam mislio da u kraju oko Studene baš i nema puno zanimljivosti.  Očito sam bio u krivu . Kad sam imao koga pitati onda me više zanimala Opatija i Njemice , a ne TODT i Nijemci. A što sada , plakati neću ...
Prošeći se z manun okolo Trsata.