Prije neki dan ponovno sam naletio na priču o izgubljenom rudniku željeza na području Studene za koji su mislili da bi se trebao nalaziti negdje kod ušća Dubokog jarka u Rječinu. U priči se spominje bijeli granični kamen s oznakom Z koji se 1996. nalazio na livadi, a koji je predstavljao tromeđu k.o. Studena, Rečina i Jelenje.
Iako iz više razloga mislim da se taj rudnik trebao nalaziti negdje skroz drugdje, išao sam malo prošetati i probati pronaći taj mejaš. Nisam ga pronašao, međutim odlučio sam malo istražiti Duboki jarak, jednu od najvećih i manje poznatih pritoka Rječine, a koju dotad nikad nisam proučio.
Dakle, Duboki jarak, kako se službeno zove, desni je pritok Rječine. Osim Duboki, nazivi su mu i Guboki, Gluboki, Globoko, Uboki (karta iz 1. Grobničkog zbornika 1988.) i kako kaže Milić:
Studenjci to zovu Jarki.
Moj tata (r. 1920.) mi je pričao da je kao dečko (okvirno 15-18 godina) radio kao vodonoša ljudima koji su radili na sanaciji jarka. A firma da se zvala (uvijek se smijao na to ime) Bujica.Iako već mjesecima nije pala kiša pa je i sama Rječina teče „na rezervi“, Duboki jarak lagano žubori i teče svojim koritom. Na samom ušću u Rječinu, blizu mjesta koji se prema starom katastru zove Stalinu, izveden je mali armiranobetonski mostić koji je napravljen prilikom radova na rekonstrukciji vodovoda.
https://photos.app.goo.gl/GpWn6rBaRKEuZh1E6 - mostić
https://photos.app.goo.gl/wVywJDsGBrn3ng3X7 - ušće
Od tog mjesta pratim vodotok uzvodno u kanjon. Prvi dio prilično se blago penje, jedva da se i primijeti uspon. Dolina ima strme strane ali je dosta široka, a po njenom dnu vijuga korito potoka. Potok se je u ovom trenutku mogao pregaziti u najviše nekoliko koraka, međutim po koritu je vidljivo da jače vode ovdje nisu neuobičajene.
https://photos.app.goo.gl/ZV3LpPvQ49sRVsNA8https://photos.app.goo.gl/orCx9RGugAu8Fjfi8https://photos.app.goo.gl/RUd2AyXdjh7EYijr7Kad se šeće koritom Rječine ili bilo kojih pritoka blizu naselja, u koritu su uvijek neki dodaci – komadi crijepa, raznoliko kamenje, beton, limovi i ostali dosezi civilizacije. Ovdje mi je skoro bilo malo neobično to što sam po dnu viđao samo kamen, pijesak i lišće. Uskoro se tome svako toliko pridružio i poneki lijepo zaobljeni komad betona, što me opet malo začudilo. Odakle beton ovdje? Pomislio sam da se to moralo dokotrljati sa Studene jer znam da je gore nešto betonirano, ili je Milić bacao šutu? Ubrzo se razjasnio taj misterij.
https://photos.app.goo.gl/6HvTgCbvUYtcsPbt6Sa bočnih strana svako toliko priključuju se pritoke, tj. mali potočići iz drugih jaraka. Kanjon se odjednom počinje sužavati tako da strme strane padaju direktno do kamenog korita. Okolne šume popunjene su velikim bukvama. Ima dosta prirodno strušenih stabala, a i nekih tragova piljenja, kao naprimjer čelična sajla zavezana i ostavljena oko debla.
https://photos.app.goo.gl/DDdrgBU3FjcnR2339Uskoro se nazire nešto neobično – kameni most između dva upornjaka?? No ovdje nema mostova, ni puteva, a i luk je statički sumnjiv. Prilazeći bliže, sve postaje jasno. Kamena pregrada, brana za reguliranje bujičnih vodotoka izgubila je bitku s vodom. Donji dio brane odnijela je bujica dok se gornji red zasvodio i stoji na principu luka.
Dakle, to je (jedan od) izvor(a) betonskih ostataka po koritu!
https://photos.app.goo.gl/6bpJ3f2SfqdysDQbAhttps://photos.app.goo.gl/M4ExSDXBwNUvtVpj8https://photos.app.goo.gl/VgAYg5H8NoALZ8v4AČim brže mogu prolazim ispod luka koji stoji čvrsto kao bablji zub, i nastavljam dalje. Odmah nailazim na drugu branu. Za razliku od prve, koja je napravljena na klasični način, zidovima od klesanog kamena s ispunom od sitnijeg kamena, druga je izvedena tehnikom gabionskih zidova. To je način gdje se lomljeni kamen slaže u žičane kaveze koji se međusobno povezuju. S obzirom da su između kamenja šupljine, voda kroz njih otječe dok se nanos taloži iza. Gabionski zid leži na čvrstoj vapnenačkoj stijeni, a ispred pregrade gdje nedostaje jedan veliki dio brane (koja je možda i starija od gabionskog dijela) formirano je malo jezerce u kojeg izviru dva slapića.
https://photos.app.goo.gl/2rtWtpqYPVscTpXi9https://photos.app.goo.gl/SZg8wjso9SP66Phs9https://photos.app.goo.gl/N8pm4UjWwUyrjuMBARazličita tehnika gradnje podrazumijeva i da su pregrade građene u različito vrijeme. To potvrđuju izvori sa ovog foruma (Milić) i s interneta. Prve pregrade napravljene su 1936. godine (ili koju godinu nakon toga), a druge su rađene puno kasnije.
Izrada studijske dokumentacije za pripremu projekata zaštite od poplava na slivu Rjecine iz EU fondova, Hrvatske vode, Zagreb, 1.12.2013. :
… Uz ove radove, veci hidrotehnicki radovi izvodeni su i na dvjema vecim pritokama, a to
su Sušica i Studenski jarak.
1936. godine zapocinju i radovi na regulaciji bujice Duboki jarak. Kroz jarugu Zaklancic prokopom
vododijelnice prevedene su u Duboki jarak tj. u sliv Rjecine i vode potoka Boška koji je plavio polje
kraj Studene. Time je djelomicno riješen problem odvodnje polja koje je nekad zbog premalog
kapaciteta ponorske zone bilo poplavljeno. Medutim taj je zahvat imao za posljedicu i intenziviranje
procesa linearne erozije u slivu spomenute jaruge. Zbog toga je u Dubokom jarku izgraden cijeli niz
pregrada. Nakon drugog svjetskog rata izvedene su još 23 pregrade na nizvodnom dijelu bujice….Nakon što sam obišao ovu drugu pregradu, vidio sam da je nanos ispunjen do vrha. Nakon nje brane postaju češće, i sve su ispunjene do vrha. Time je stvorena široka površina korita, međutim nestaje voda s površine. I bočni jarki pregrađeni su branama.
Voda se još mjestimično zadržava na slapištima ispod kaskada gdje tvori mala jezerca i slapove.
https://photos.app.goo.gl/ygMfrAwMj4JCfMnv6https://photos.app.goo.gl/kGMPnZPMXn7vXUjF7https://photos.app.goo.gl/SNZpWyh9s2BAB7RV7Poprečne brane iz različitih perioda:
https://photos.app.goo.gl/wFSchbNP3P9HsF1x6 -
https://photos.app.goo.gl/HcD6D5Fqgr13zqi8AOvdje se vidi i gabionski zid koji je izveden u drugoj fazi, a koji usmjerava bujicu na sredinu starije kaskade i time ju štiti od erozije.
https://photos.app.goo.gl/oArJKndEyoNKmbEp8https://photos.app.goo.gl/7AKCL9xdLKThbMmu9Mjestimično se još pojavljuju površinski tokovi vode, a nisu rijetkost ni izvori na strmim padinama jarka.
Moje penjanje uzvodno uznemirilo je nekoliko grla potencijalnog gulaša, aka jelenske divljači, koji su uz „žabiće“ tj punoglavce daždevnjaka i ptice bile jedine životinje koje sam sreo. Ne znam jesam li triput sreo iste jelene ili su to bili drugi, ali stalno su bili brži od mojih refleksa da ih uslikam. No, treći put mi je pošlo za rukom, iako ispadaju male smeđe točkice bez zumiranja slike.
https://photos.app.goo.gl/qmS5kQJL9rDSVEAt8https://photos.app.goo.gl/1M5q7Kmx4RNXag747https://photos.app.goo.gl/iXEV2kMYVnWn5SGQ6 - vidite li jelena?
https://photos.app.goo.gl/pVaRLVzYPDMzcw5A6 - evo ga
https://photos.app.goo.gl/UnEPzwuiSxTeo7oP6 - izvor na padini
Čim više napredujem uzvodno, to je veća količina nanosa u koritu. Neke brane do vrha su zatrpane, neke su porušene. Ali količina kamenja i drva koju voda ovdje nosi je fascinantna. U nekom momentu prestao sam brojati na kojoj sam pregradi. Također, divim se starim pregradama od grubo klesanog kamena. Ovisno o visini brane, izvedene su u jednoj, dvije tri kaskade. Osobno mi je najljepše kad su formirana jezerca ispred samih kaskada.
https://photos.app.goo.gl/VHXqyQEEtfJe6Rx57https://photos.app.goo.gl/cSy7oLkTjDhVLUSQ9Kako se približavam Studeni, pojavljuju se i tragovi civilizacije, kao ova guma od traktora ili nekog sličnog vozila.
Dolazim do mjesta gdje se tri jarka spajaju u jedan, i nastavljam još malo glavnim, lijevim jarkom. Ovdje je vodena bujica erodirala pola brda, a sav taj materijal nalazi se ispod mojih nogu. Evo i još jedne gume.
Nekih stotinjak metara dalje i skoro isto toliko više izašao bih na prijevoj kroz koji ovaj se ovaj potok probija između dva brda sa studenskog polja u jarak. No ovdje se okrećem i vraćam jer je teren dosta težak, a i kasno je.
https://photos.app.goo.gl/sQ6yjUSvCDfpYnmz5https://photos.app.goo.gl/uthswHL3z1VPwudr5Dok smo moja bolja polovica i ja čekali prinovu, često smo šetali uz taj potok u Studeni jer je pristupačno, ravno i nema gužve. Tad sam išao koritom do početka kaskada. Korito je uređeno, no nažalost nisam slikao.
Službena topografska karta TK25 ne prikazuje dobro ovaj potok jer je prekinut na studenskom polju. Međutim, HOK 5000 prikazuje vodotok u kontinuitetu do visine 650 mnm jugoistočno od vrha Široki rt, i istočno od lokaliteta Ganga. Taj dio obavit ću neki drugi put.
Prilikom zaobilaženja jedne od brana, naišao sam na nekakvo kamenje koje mi je izgledalo kao rubno kamenje nekakvog puta. Na povratku sam to provjerio i zaista, po zapadnom boku vide se ostaci nekog starog puta. Djelomično su obrubljeni kamenjem, djelomično imaju kamene podzide. Nakon nekog vremena put se račva i ja biram donji smjer. Još malo kamenih podzida, pa nekih 30 metara puta uopće nema jer je otklizao u jarak. Na grebenu opet je vidljiv usjek puta, a ubrzo nakon toga nestaje pa se ja spuštam po strmini nazad na dno jarka. S dna je poslije nemoguće uočiti naznake bilo kakvog puta u strmom i obraslom boku jaruge. Na kartama nema naznaka nikakvih puteva tako da ostaje misterij odakle i kame je vodio.
https://photos.app.goo.gl/3xcfX167xweVpwWD9 - najprije uočavam ovo
https://photos.app.goo.gl/CuX5kF5e1ak7bMm5A - trasa puta jasno se vidi
https://photos.app.goo.gl/EVcDHnB635yPfgg59 - kameni podzid
https://photos.app.goo.gl/etUBH8tM2J9qDFzU6 - i još jedan
https://photos.app.goo.gl/gLyKvFNpkh1nRSpF9 - još malo bankine
https://photos.app.goo.gl/9NZCo9aR3ZAjg8xz9 - pogled na jednu od brana s puta
Spustom u jarak uočio sam nešto zanimljivo što mi je prilikom uspona nekako promaklo. Uz rub jarka nalazi se kameni zidić kojim je formiran nekakav plato na koji vodi nekoliko kamenih stepenica. Mogu samo pretpostaviti da se za vrijeme izvođenja ovih radova ovdje mogla nalaziti kakva gradilišna baraka ili nadstrešnica.
https://photos.app.goo.gl/L5KtgC5UgKGN8LUU6Na povratku, prije dolaska do mostića vidio sam da je izvedeno i ovdje nekoliko niskih pregrada. Pretpostavljam da su izvedene kad i mostić s uređenjem korita do ušća, dakle pred nekih desetak godina?
Uz rub jedne parcele uočio sam i ovaj betonski stupić koji bi mogao bit neka geodetska oznaka koja je odlutala sa svog mjesta. Zaboravio sam reć da neki bajkeri s motokrosima ovuda voze jer sam vidio tragove duž cijelog puta.
Toliko od ove „ekspedicije“. Trag sam snimio aplikacijom Alpine Quest.
https://photos.app.goo.gl/CerYBAAaR4zWjdB86https://photos.app.goo.gl/sYvfn4MoDTFTTk538https://photos.app.goo.gl/TkGvUhwALzLnYkH4ACijeli album je ovdje:
https://photos.app.goo.gl/4CP4dSJn23JaQJn68