Za razliku od poduzeća “Hrvatske šume”, koje imaju interni pravilnik o branju šumskih plodova, koji, među ostalim, regulira i branje šparoga, Javna ustanova za upravljanje Park-šumom Marjan nema takav dokument. Drugim riječima, za branje šparoga na Marjanu ne treba nikakva dozvola niti je potrebno Javnoj ustanovi išta prijavljivati.
- Mi se nemamo namjeru baviti takvim stvarima, jer je to nepotrebno. Kao prvo, šparoga nije zaštićena biljna vrsta, a kao drugo, prilično je rasprostranjena, tako da njezin opstanak na Marjanu nije ugrožen – smatra Mate Kosović, ravnatelj Javne ustanove za upravljanje Park-šumom Marjan i dodaje kako se ovdje radi o oštrolisnoj šparogi, koja je nama “obična”.
No, Kosović napominje da je zato bljušt ili kuka, kako glasi narodni naziv za jednu vrstu šparoga, zakonom zaštićena i ne smije se brati.
Osim spomenute vrste, zakonom su još zaštićene i tankolisna, morska i ljekovita šparoga, ali one ljudima nikad nisu bile predmet posebnog interesa, s obzirom na to da nisu jestive.
Zanimljivo je istaknuti da su gotovo sve šume u državi u nadležnosti “Hrvatskih šuma”, uključujući i parkove prirode, a izuzeti su samo nacionalni parkovi i naša Park-šuma Marjan.
Objavljeno u SD 06.03.2013. u 10:47