Autor Tema: Zač...  (Posjeta: 21607 vremena)

0 Članova i 10 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Zač...
« Odgovori #30 u: 03.09.2019., 17:04:03 »
Odlična ksrta! Doduše može biti i zbunjujuća jer ipask tu (danas) nisu Rubeši...
Ovo Scrobogna su današnje Škurinje.
Iz koje godine je plan?

Valjda 1800 !!! tako bar piše ispod slike

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #31 u: 03.09.2019., 17:15:03 »
Odlična ksrta! Doduše može biti i zbunjujuća jer ipask tu (danas) nisu Rubeši...
Ovo Scrobogna su današnje Škurinje.
Iz koje godine je plan?

Valjda 1800 !!! tako bar piše ispod slike

 :shame A još sam gledao i mislio da je to veličina slike. O brzopletosti moja!  :a025
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Zač...
« Odgovori #32 u: 04.09.2019., 14:41:10 »
Zanemari Rubeše, neobjašnjiva greška AU kartografa, ili možda i ne. Kako su toponimi dobivali imena po prezimenima tko zna možda je i tamo živjela neka obitelj Rubeša pa izumrla. Kako znaš da Andre Rubeša tamo ni imel kuću a breg ki je dobil ime po njemu kao dominantna kota u njegovom vlasništvu.
Zač Pehlin
Ivo Jardas va svoje knjige o Kastavščine piše da je "dobil ime po štrpedeh ale pahljićeh ki su onuda rasli."
« Zadnja izmjena: 04.09.2019., 14:52:25 od Daluka »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #33 u: 04.09.2019., 17:31:25 »
znan za to ma mi se ni pijažalo.  :m055
Ča bi se reklo - sloboda umjetničkog izražavanja.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #34 u: 04.09.2019., 22:03:17 »
Zanemari Rubeše, neobjašnjiva greška AU kartografa, ili možda i ne. Kako su toponimi dobivali imena po prezimenima tko zna možda je i tamo živjela neka obitelj Rubeša pa izumrla. Kako znaš da Andre Rubeša tamo ni imel kuću a breg ki je dobil ime po njemu kao dominantna kota u njegovom vlasništvu.
Zač Pehlin
Ivo Jardas va svoje knjige o Kastavščine piše da je "dobil ime po štrpedeh ale pahljićeh ki su onuda rasli."

Zač Laginja Kočevare zove Nemci i tudjinci?

https://books.google.hr/books?id=5N4YAAAAMAAJ&pg=PA108&lpg=PA108&dq=ko%C4%8Devari&source=bl&ots=MuuC5As8b2&sig=ACfU3U0UB-qAlfdZTSVjHgh3nbriOsLfcA&hl=hr&sa=X&ved=2ahUKEwjWlpG-97fkAhWiUxUIHYL0CCI4ChDoATARegQICRAB#v=onepage&q=ko%C4%8Devari&f=false
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #35 u: 06.09.2019., 09:35:51 »
Zač je Podvežica a ne Vežica a zač Gornja Vežica

Kad smo 1965. prišli bivat na Podvežicu moj otac je govoril - Podvežica a ja san se jadil na njega aš da je starinski kada je pravo ime Vežica. No, ni baš tako kot ča san ja mislel. Gospa Larisa Grčić - Simeunović va Suvremenoj toponimiji k. o. Sušak piše da je nekada ime brega bilo Vežica pa je onputa najnormalneje da se selo pod ten bregon, kega mi danaska zovemo Sveti Križ, zove Podvežica.
To je ča se tiče imena Podvežica. A ča ćemo z Gornju Vežicu? I ona je pod bregon i po brege a jedno mesto se već zove Podvežica. Kad su se počele delat višestanbene kuće po vežičkemu bregu Podvežicu smo zvali Dolnja Vežica pa je bilo najnormalneje da se ono ča je zgora nazove Gornja Vežica pa neka tako i ostane. Ma san lepo objasnil, ča ne?
Va ten članke gospa Larisa nabraja imena deli Podvežice kot ča su Tihovac, Brdo, Lupiševo, Vijovo, Bambušovo i još neka. Za par njih san čul a neka se još vavek tako zovu aš su po njimi nazvane neke  podvežičke ulice. I za neka gornjovežička imena znan kade su : Marči, Podmarči, Sveti Križ, Sveta Ana, Kalina a za neka: Frlanovo, Rebar, Babin Kljun, Selo nisan znal dok nisan pročital.
Ta imena su jako škakjiva stvar. Promeni se slika terena, neč novo se stori i nestane ime. Ako je bila kakova gromača pa se taj del zval Gromača potla je tu storen recimo dečji vrtić Radost teško će se već rabit ime Gromača.
Tako smo i mi prišići nazivali vežička mesta po nečen nan poznaten: škole, crekve, markete, joge, štreke, igralište (školsken), Orijentoven, skalami od/do Lenca, Tikvešu, Šimetu, Vulkanoveh kućah,bunkere...
A sad malo o Vežice 1965. i malo kašneje. Kontuševa ni bila asvaltirana ma je brzo, morda već 66., postavan asvalt. Promet je bil takov da bi sakeh desetak minuti pasal kakov avuto tako da smo mi igrali nogomet na ceste kada je stavan asvalt. Avuto gre, mi se maknemo z ceste, avuto pasa mi se vrnemo igrat. Kade je danaska Cash&Carry (joj ko spaćno hrvacko ime) bile su barake va keh su bivale familije.  Škola je već bila storena a stara je postala vrtić. Kuće va Gervaisove i Kvaternikove su bile već zazidane kot i Vulkansko Naselje. Market, kega smo va to vreme zvali Non-stop, je bil samo va Gervaisove a neč kašneje je otprt ov va Kvaternikove a Tržnica puno kašneje. Kade je sad staklar je bila jedna mića butega va ke je delala jena Pehinarka. Zgrade zgora štreke su se počele delat potla 1970. i pomalo se prtile po, sadahna smo navadilii, brege Vežica. Osim selac Marči i Podmarči jedino važno na današnje Gornjoj Vežice bil je Dom Željkota Marča, storen još pedeseteh.
Ča je mane ostalo va pamete od Vežice? Stan, va ken smo bivali, je bil lutrija za onaj na Pehine kade ni bilo vodi ni pravega zahoda. Tepal z modernen električnen špargeton EKA i frižideron Gorenje, kašneje i z makinu za robu prat Gorenje PS 653 i televizijun RIZ ča se kupjevalo na kredit.
Škola va koj san dofinil četrti razred, va koj san moral nosit, kot i drugi školani, plave kute a na žepiće je mat morala prama šprance naštrikat ošv. I papuče smo morali nosit. Tu san dobil prvu jedinicu zarad šapićanja dok ga je nastavnica spićevala jenemu, i danas dragemu, prijatelu ča je zame bil pravi šok aš na Pehine nisan nikad videl da me ki ocenjuje osim va svedočbe a tu si smiron bil na nekeh testi, kontrolneh...
Školsko igralište, na ken smo igrali nogomet kad je promet postal veći, ako nan je podvornik (mislin da se je zval Bruno) pušćal. Sporcka dvorana je par let kašneje storena kad smo ja i drugi prehićeni na Vojak.
Crekva va koj je plovan bil veli čovečina kako san čul Adam Muchtin ki je vodil župu od 1941. negdere do 1970. a onput je crekav prezel Dinko Popović, moderan pop ki je mnoge, posebe mlade, dozval va crekav.
Potla nogometa šli bimo na pijaču Šimetu va podrum. Pili smo nekakov Pjenušavi Bin (slično pasarete) a koštal je 55 dinari. Još je bil jedan podrum kega smo prozvali Tikveš aš su prodavali vino od makedonske vinarije Tikveš. Bil je malo zdola početka ulice Edota Starca. Bila je i točiona va kuće gospe za ku mislin da se je zvala Beba, al san sigur da se njeja ćer zvala Seka. Neko vreme je i pul Mihelčići na Tihovce bil podrum.
Oštarij se samo dveh spamećujen - Šimetove Ravni Kotari z odličnen pršuton i ražnjon i Pikantin va ken mislin da nisan nikad bil. Bil je poseban gušt potla nogometa prit Šimetu i naručit sengvić od pršuta pa ga pomalo jist i pit biru. Šime je znal tako lepo pršut narezat ma ne i žena mu Soka. Neč kašneje je otprt lepi restoran Ivica i Marica va kega i danas užan poć ma sadahna je to Na Sušaku.
Preko oštarije Na Sušake je jog ki da je storen 1958. l od kad san ga zapazil vavek je živo na njemu a okolo njega bude gledaoci više leh na nekeh nogometneh utakmicah. Po lete mi deca smo užali poć kupat se na Ružićevo po pute kroz Vulkansko Naselje a boćari i gledaoci biju lepo va hlade sedeli i po viniće al birice tukli. Nan je to bilo čudno ma moran priznat da to va oveh leti se više razumen.
Piše negdere da je Vežica imela i svojo more va Martinšćice dok ni Kostrena to prezela. Ma baš me briga čigovo je more sad kad je Lenac tamo. Jedino znan da san dva leta po tepline šal na ferijalnu praksu va Lenac po oneh skalah ke su storene 1926. a keh je preko 400 i da je ča za hodit, pogotovo nazgorun pa još kada je teplo.
Kad smo šli preko štreke, na koj smo stavjali čavli za strelice i oni 5 dinari od aluminija da jih vlak spreša, to nan je bil kot izlet. Šli smo i na breg, sadahna znamo, vežički i iskali municiju po bunkereh a malo stareji smo par puti, društvo iz kuče i ja, šli na tanci va Dom Ž. Marča. I to je uglavno to ča se tiče Podvežice i Gornje Vežice.
Smiron govorin da je lepo tu bivat, miran je to kraj a blizu je se - od vrtića, škole, fakulteti, buteg, ambulante, bolnice do grobja. A još kad nan store rodilište ne rabi nan ni v Reku poć.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #36 u: 06.09.2019., 09:37:36 »
...
                                           :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Zač...
« Odgovori #37 u: 06.09.2019., 15:37:08 »
Zač Laginja Kočevare zove Nemci i tudjinci?

A zašto uopće naziv Nemci za Germane?

Naletio sam na emisiju o jeziku na HRT 3 pa je gost (zaboravih mu ime) rekao da svi Slaveni imaju neki oblik riječi N(i)(j)emci za pripadnike germanskih plemena.
Teorija kaže da kako su isti  pričali totalno stranim jezikom, kojeg Slaveni nisu niti najmanje razumjeli pa su faktički za njih "Švabe" bili kao n(ij)emi.

 :computer1 :hmm  :knjizevnost

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #38 u: 06.09.2019., 16:11:22 »
Ja nisan razumel ni Laginju ni tebe.
Ki su Kočevari? Su to stanovniki Kočevja jer sam čitao da Stanko Vraz spominje Ribnicu i KočevLJe va tom kontekstu. Pa ispada da je to morala biti vela grupa Nemci kad imaju svoj jezik, običaje (koji se pomalo stapaju s "našima").
-------------------------
Moje mišljenje je da su Kočevari stanovnici Kočevja, gradića u Sloveniji koji su porijeklom Nijemci (možda Austrijanci) koji su (kako, zašto?) u relativno velikom broju nastanili Kočevje.
Slabo vidim ove stare izlizane tekstove pa molim da netko to istraži, ako mu se da.  Bitno je za povijest hihi Peghlina. :89
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #39 u: 09.09.2019., 20:38:58 »

Zač volin pećinske plaži?


Ala, homo po rede! Križić, Jadran, Sablićevo, Vila Olga, Park, Glavanovo, Vila Marija, Đeletićevo, Ružićevo, Milerovo i Grčevo. San ku preskočil? Znan, znan onu za pasi, ma je još ka?
Ja mislin da ne, magar san još čul za Kozulićevo ko su staracali kad su Brajdicu delali. Još je bilo i kupalište Reš ma njega je uništilo jako jugo 1985. mi se čini.
Ni mi vranić dal mira pa san šal malo pošpijat ako san ku plažu  pozabil. I imel san ča videt. Pećinari, jasno i Pećinarke, nabrajaju još: Vila Kostrena, Švalbovo, Vitezićevo i Korlevićevo. To da su plaže od Vile Olge do Park hotela. Al ni to ni se! Daje nabrajaju: Dvorskovo, Čotijevo, Gatijevo... Shvatil san da je saka vila pul mora imela svoj izlaz do mora pak su ta del obale judi nazvali po njoj. Mane, ki se više-manje već pedesetak let kupan na pećinskeh plažah, su bila skoro sa imena poznata ma ova zadnja baš i ne. Nisan do pred dva leta znal ni za Milerovo, al se dozna ki će.
No, homo mi pomalo, po rede po plažah i da vidimo ča su one mane bile va živjenje.
Križić je zadnjeh let mane plaža numero uno. Do nje od Šetališta XIII. divizije prideš po skalah ke vavek smrde po curu. Na pol skal je koš za smeti okolo kega bude više nahitaneh smet leh va njemu. Nima više ni tuša ki je tamo bil do pred par let a ni svlačione za presuć se a ke ni nikada, kuliko se domišjan, bilo. More je zajno duboko, onega strašjivega, škurega kolora. A ja se već par let va sezone tamo kupan, skoro saki dan. Pa ki vrag me tenta tamo poć kad je tako grdo? Narednost znad sega! Ja se z Vojaka potačen do tamo za dvajsetak minuti a za nazada čekan kurjeru pa od Fjumere z drugu gren zgoru. Al se prošećen do Piramide i opet čekan kurjeru, al ov put onu pravu.
Kupalište od hotela Jadran nisan imel prilike upoznat osim na slikah. Nekada je bilo ograjeno i naplaćeval se ulaz kot i za Park hotel. A to mi je vavek bilo malo bedasto plaćat ono ča imaš besplatno. Doduše i sa gracka kupališta oko sedandeseteh su se naplaćevala mislin 10 dinari ča je bila vrednost sladoleda, popularne Lučke. Mi malčići smo se va to vreme najveć kupali na Grčevu pa se zmišjan da smo šli po nekemu jako nagnjenen pute ki je šal od današnjega Parka Nike Katunara do one ravni zad lučice od Lenca. A se da bimo prišparali soldići za đelato al, onputa smo već i pit počeli, biricu.
Va to vreme i plaže su dobile imena po brojeh. Plaža 1  je bilo Sablićevo, 2 Vila Olga, 3 Glavanovo, 4 Ružićevo 5 od Ružićeva nekako do skal ke se spajaju z ul. Pećine a 6 Grčevo
Kad smo već tu, na Grčevu moran van povedat da mi je to najmileja plaža aš ne samo ča je lepa, pogotovo dok je nisu na pol zbetonali, leh ča me za nju vežuju uspomene, one najdubje, najintimneje. Prvi bušići, šlatanje va more i to, ako me razumete.
Ona vela, danas puna grafiti, prizemnica z taracon ča je pul lučice od Lenca nekada je bila oštarija ka je delala samo po lete. Va njoj se moglo pojist čvapčići i popit čagod. Desna stran je bila garderoba pa si tuka pušćal robu i nisi se moral pojidat za takujin i mobitel. Normalno da se zezan aš mobiteli još dugo ni bilo.
Do Grčeva, prama Reke je Milerovo. To san prvi put čul od V. ka je tu plažu tako nazvala. Kako san neko vreme kramal, neki bi rekal istraževal, po Trsačkem grobju znal san da je zgora te plaže vila Dagoberta Milera von... (Nikada to ne moren zapametit, uglavno od nekuda.) A da znate kakova njuška je taj bil... Neč san o njemu napisal na forume croinfo.net pa poišćite i verujen da ćete se začudit kada pročitate i upoznate se z njegovemi izumi.
Blizu njigove kući je vila Viktora Ružića, bana Savske banovine va onoj prvoj Juge. Ma još Ružiće i Milerove neč poveževa. Zorka je sestra Viktorova i žena Dagobertova. Normalno da se plaža zove po Ružiće - Ružićevo. Tuka san se najprvo kupal z kumpaniju kad san prišal na Vežicu.
Aha, sad san se spametil nečega jako važnega. Prvo leh je lučica od Lenca storena, recimo prvo sedandesete, z one vele groti, ča još vavek stoji kot stražar nad lučicun, neki kuražni dečki su skakali na glavu va more, baš tamo kade je sad lučica i kade je more bilo visoko, ne znan ako je, metar. Skakali su i z bunkera spod današnjega (i onput se tako zval) restorana Zelengaj.
Zdola Zelengaja kade je sad lučica je fanj izvori, ča bi se reklo voda je boćata, pa da je bilo i jeguj. Ta del zovu Đeletićevo. Ne znan zač a čitan da ni Pećinari nisu stoposto siguri je to baš tako.
Kad se spušćaš od Zelengaja (Smiron ga zazivan siguro će mu se skucat. Neko kratko vreme se je zval Mareta pa Borik.) po jene strmine zaviješ desno pa se kalaš po skalah i prideš do jenega kupališta ko smo zvali Vila Marija. Ono je nekako va hlade više leh druga. Tu san se sega par put okupal a zmišjan se da je bil i gol za vaterpolo.
I prave vaterpolo utakmice su se igrale va pećinsken more. Igralište je bilo tamo kade je lučica od Lenca, tamo kade je vrh lukobrana te lučice. Primorje va doba Dejana Dabovića je tu igralo neko vreme.
Do Vile Marije je Glavanovo, kupalište na ken san se jako malo put okupal. Va noveje vreme, zadnjeh par let, pasan dok plavan pul njega aš se od istočnega dela Parka kalan po jedneh skalah va more, preplivan valu do jene vele grote, ka vajer štrči z mora i nazad. Otuširan se, presučen va suho i gren doma. Na Vile Olge san se isto malo put okupal al je isto užan pasat plavajuć od Korlevićevega do molića na te plaže.
I na kraje, ma ne i zadnjo, je Sablićevo va ken san prvi put taknul pećinsko more. Tu san se na početke šezdeseteh kupal z moju tetu D. i njeju familijun. Prvo pet-šest let san se tu kupal saki dan po lete. Prišal bin z onu miću kurjericu do Tovera pa prošećal do Sablićeva, okupal se jedanput al dva i nazad na kurjericu ka bi me zapejala do spod kući na Vojake, kade bivan. Joj kako mi fali ta kurjerica ovo leto... Vrnite mi kurjericu, lepo vas prosin!
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #40 u: 15.09.2019., 17:46:39 »
Zač ne volin baš jako Đardin?

Đardin, čigovo je današnje "službeno"  ime Park Mlaka, pametin od kad znan za se a si moji su ga zvali baš ovako - Đardin aš mu je ime, kad je otprt na kraje 19. stoleća, bilo  Giardino Pubblico. Dešenj da je storil Filibert Bazarig 1874. leta dok je načelnik Reke bil Giovanni Ciotta. Del na ken je park storen zval se je Cecilinovo a čul san da ga i danaska neki judi zovu Cecilinovo.
Cecilinovo je staro ime ko je nastalo prama crekvice ka je bila posvećena svetoj Cecilije. Crekvica je bila va dolnjemu, zapadnemu delu današnjega parka pul potočića Mlačica. Crekvicu spominju još 1418. a bila je zapušćena i zaprta 1789. leta. Opeta je otprta 1876. ma su joj dali drugo ime po svetemu Andrije. Crekvica je na kraje zrušena va bonbardiranje savezničkeh avijoni 1944. Va to vreme je, skoro na istemu mestu, već zirasla nova, vela crekav Presvetega Otkupitelja. Tu crekav, ka je isto stradala va teh bonbardiranji, su do kraja zrušili "graditelji" kad su delali autostradu, kako su ju zvali, prama Kantride 1948. leta.
A sadahna pušćajmo na mire crekve i homo va vreme čigov san ja živi svedok.
Prvo čega se domislin o temu parku je to da okolo 1960-ega leta sedimo na jednoj klupice mat, otac i ja. Moj otac je delal va luke i taj dan smo mu z Pehina prnesli obed va gamelice aš je delal prekovremena. Jedanput znan da san se va Đardine našal z nonoton pa smo sedeli i ćakulali a i neki soldi mi je dal za oca. Tamo smo se našli aš nan je bilo naredno - on je raznašal mleko po Podmurvicah i Mlake a ja san tuda šal va Tehničku školu.
Va školu san šal tako da bin se z kurjeru dopejal do Mlake a onput zgoru, kroz park do školi. Me par da još ni kurjera z Vežice pejala kroz Čandekovu, morda je počela kašneje, kad san šal va drugi razred. Školu smo imeli zapolne od ure i kvarat. Tako smo jedan dan šli z Vežice D., Š. i ja kroz park va školu kad su pred nas skočili frkalosi stari nekako kot i mi al jih je bilo desetak.
- Daj banku (10 dinari)!
- Nemam!
- Daj cigaru!
- Ne dam!
I počela je matafunada. D. i Š. su dobili par kacoti ma su nekako pobegli a ja san ostal okružen z barufanti. Nikad do tada ni otada nisan dobil tuliko matafuni.
Druga grda stvar z tega parka je bila kada smo se vrnjali z školi i Ž. se je nekako odmaknul od nas nekeh desetak metri a mi smo počeli, prez nekega razloga, hitat kamiki za njin. On se je nebog skril zad jenega debelega dreva a mi smo ga gađali kot da je na streljane. Ja san ćapal jedan veli kamik i pošinul ga prama njemu. Jušto san videl da ta kamičina leti pul dreva i ako Ž. samo pošpija zad tega dreva će ga pogodit. Za velu nesreću, on je pošpijal, kamik ga je zadel va glavu, ćapal se je za oko i zavapil:
- Ajme, oko!
Brzo smo šnjin, onako krvaven, pasali va bolnicu, na hitni, kade nas je duhtor pital kako je to bilo. Mi smo mu se povedali a on nas je grdo ošpotal:
- Dečki, dečki malo ste preveliki da se igrate kamenjem.
Ž. je dobro pasal aš mu je ostal "leh" senjal na obrve i spod oka. A ja od tega dana nisan kamik hitil pa ni onputa kad je more zbonacano kako bin storil ku žabicu.
Okolo 1970. otprli su kuglanu od iNE na dnu parka pa smo saki dan tu prihajali na kafe i biru potla školi. Par puti smo i hitili kugle a najboji med nami je bil D. kemu je par puti i prasica z sirenun zatulila.
Bilo nan je jako zabavno i kad bimo skakali preko potočića, sadahna znan da mu je ime Mlačica. Jedanput je taj isti D. skakal preko potočića i nekako se je podrsnul i počel padat va njega. Vrah zna kako je uspel z drugu nogu se odrinut tako da je samo jenu nogavicu zmočil.
Kad san već delal va 3. maje fanj puti san bil va Sindikalnemu domu ki je nekada, trejseteh let pasanega stoleća kad je storen, bil Casa di fascio. Va njemu su užale bit izložbe, gledali su se filmi a i tancalo se je va njemu.
I danaska volin po Đardine prošećat ma jako na retko aš mi ni naredno a i saki put se domislin oneh matafuni ke san tuka, ni kriv ni dužan, dobil i onega nesretnega kamika ki je mogal Ž.-u oko zbit.
« Zadnja izmjena: 16.09.2019., 08:38:50 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #41 u: 15.09.2019., 17:48:59 »
...
                      :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Zač...
« Odgovori #42 u: 15.09.2019., 23:24:48 »
Sad jel kamik Ž. ili B. dobil? Il nas opet cimaš dal pratimo na satu? :D
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #43 u: 16.09.2019., 07:22:04 »
Dobro bi bilo ili jedbo ili drugo jer su inicijali Ž. B.
Hvala, bit će Ž.
Drugih, povijesnih grešaka nema? Mislim na one crkve i smještaj?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #44 u: 23.09.2019., 15:54:33 »

Zač se Baračeva ulica na Mlake ne zove Ulica propale rečke industrije

Neki dan san šal slikat svetionik na Mlake aš ga nisan valda nikada slikal, kad ga nisan našal med mojmi slikami. Sel san na bus broj osan i pasal do kraja, do porte od bivšega Torpeda. Hodeć prama svetioniku mislin ča znan od firmi Torpedo? Malo i puno. Prvi mi je na pamet prišal barba Franić Lucićev, naš sused z Pehina, ki je šezdeseteh bil Torpedov penzijoner. A onputa i mnogi drugi moji prijateli i poznati ki su tuka delali. Došal mi je na pamet, normalno, i Whitehead i moj šef ki je govoril da biva va Vitehedovoj kuće i Lupis i potok Rečice i...
Gren tako daje pa gledan va ki portun se ono zavije nutra kade je bilo skladište bivšega Brodomaterijala na Piope ku mnogi zovu Pod jelšu a mpji Studenjci bi rekli Pod jevšu aš je jelša po hrvackemu standardu - topola. Va ten skladište su, med drugen, držali i vide. Va njemu san bil par puti dok san delal va 3. maje. Nisan već sigur da bin zašal na pravo mesto. Se se neč preuredilo al pravega šušura, kega se domišjan, nisan ni čul ni videl.
Gren ja pomalićo napred i priden do naše slavne a sadahna pokojne rafinerije na Ponsalu. Va njoj je delal i moj pokojni brat a i još nekuliko Studenjci. Prvo, ča se rafinerije tiče, mi je prišlo na pamet kako smo kot dečina na Pehine z pituru premaževali čepi od motornega uja a barba D., ki je tamo delal, je z nekakoven štambijon na njih stavjal novo ime. Sedandeseteh je bila premija va INA-e delat. Kakove plaće su delavci imeli! A i lepi stani su se delili. ROMSA počela a INA nastavila. Ča je neboga dočekala! Pred oko dva leta san bil z drugemi člani Udruge 051 va vižite i nagledal se ruzinaveh rezervari. Mađari dali - Mađari zeli. A tulike familije je odgojila i odškolovala.
Daje, po pute prama svetionike, je bivši hotel Emigranti va ken je mnogi emigrant prespal prvo partence za Meriku. Va njemu je od 1963. bila Tvornica ambalaže 8.mart ka je kašneje nazvana Metalografički kombinat va ken je moja teta Mera delala dok joj nisu škare odsekle kazalac.
Konačno san i do svetionika došal.  Govore za njega da je svetil na tri mesta. Prvo, od kad je zasvetil 1884. leta, mu je bilo na današnjemu Molu Longu ki je onda bil kraći i nosil ime po Marije Terezije, drugo mesto od 1894. mu je bilo  ono kade je i danaska samo ča je bil va razi z zemju a treti put su ga zdignuli vajer 1934. na skoro četrdeset metar. Lepo ga je videt a nadan se da će još ko leto svetit.
I malo-pomalo, korak na korak san došal do Mlake ka je zame baš na toj veloj raskrsnice i sto-dvesto metar okolo nje. Govore da je Mlaka ime dobila po terene (mlake) ki je vavek bil natopjen z vodun od dva jača i dva slabeja zvira. Ta dva jača potočića se spajaju va jenega kemu su ime dali Mlaka ki spod današnje Zvonimirove paseva pod zemju pa daje pul Baračeve i rafinerije finjeva va moru.
Stojin na privremene stanice, čekan kurjeru za doma i mislin kako su se te ulice nekada zvale. Ova ča peja v Reku se je zvala via del Pino pa Corsia Deak pa viale Mussolini pa Ulica G. Duiz pa Kidričeva a danaska je to Krešimirova ulica na ku se nastavja Zvonimirova. Nju pametin kot Bulevar Marksa i Engelsa a kad je storena 1949. se je zvala Autostrada Narodne fronte. Današnja Ulica Milutina Barača, ka gre prama Kantride i dok ni storena Autostrada NF, je bila glavna cesta po koj je i tranvaj pejal je prvo bila via Volosca onput via della Industria, viale Italia, viale Ciano, Ulica JA pa JNA i do 1992. Industrijska ulica. Tu je još i Ulica Podmurvice ka se je nekada zvala via Gelsi.
A i ulica Luki je tu ku zadnju spominjen. Zač? Aš su va njoj bivali oni mulci ki su me zbaketali va Đardine i na ke san još jadan. ta ulica se tako zove od 1949. leta kada je oprta Autostrada Narodne fronte. Najprvo, ča san videl na kartah je bila Via Serpentina do 1910. pa Via dell Istria do 1919. i Via della Santa Entrata, na spomen D´Annunzijotovemu pohodu na Reku.
Va toj ulice je bival moj dragi prijatel i kolega z 3. maja Ž. ki mi je sakakoveh pričic napovedal va oveh četrdesetak let ča se poznamo. I kako je neki lučki delavac pedeseteh let kupil mobiliju ka je koštala si soldi, ma da mu armar ni mogal pasat kroz vrata od stana pa se domislel kako će ga ipak zrivat nutra. Bival je na prvemu podu pa je to mislel storit kroz poneštru. Zamolil je mulariju da mu pomoru kuliko moru zdignut a onputa će on sam z špagon, kega je omotal okolo armara, zdignut daje. Dečica su zdigla a sad je bil on na rede dofinit delo. Ma je nebog lavorator precenil svoje moći. Natezal je a špag mu je sklizal med prsti. Uspel je leh zazijat:
- Bižte dico!- i armar se je rastresal po marćapije. Žena je počela tulit da ča je storil a on joj je odbrusil:
- Ma ča tu cmizdriš za dvi daske.
Ž. mi je povedal i kako je oštar barba F., malo prvo leh će umret, šal duhtoru pa da mu ov govori:
- Barba F. sad morete se normalno jist i pit.
Barba da je samo žalosno promrmjal:
- Znači gotovo je kad mi niš ne branite.
Duhtor da je samo mučal i prehićeval nekakove harti.
Ma lepa je Mlaka pa i ulica Luki va njoj, a bila bi mi još lepša da me onputa nisu oni mulci zbaketali va Đardine.
Prošeći se z manun okolo Trsata.