Autor Tema: Zač...  (Posjeta: 21596 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #150 u: 28.02.2020., 15:46:40 »
Zač trebe šećat po Korze

Danaska ćemo prošećat po Korze al Korše, kako ga je zval moj otac. To je odvavek bila najlepja, najurejeneja i, ča biju rekli, najreprezentativnija ulica a šetnica Reke je postala nekako od sredine šezdeseteh pasanega stoleća kad su prestali avuti pejat po njemu. A Korzo je postal Korzo ovako nekako.
1750. leta Reku je stresal i fanj porušil potres. Va to vreme carica je bila Marija Tereza pa je ona 1753. odlučila da se Reke pomore z neč beči (viš, morda se zarad Beča reče za soldi beči!?) i, ča je još važneje, pušćala je da se stori projekt ki će pomoć širenje grada na prostor spreda gracke ure i to tako da se zahita more sa zemjun. 1773. va Reku je z Trsta došal inženjer Anton Gnamb ki je storil plan kako storit ta Novi Grad (Civitatis novae). 1780. car Josip II. je dozvolil da se zruše gracki zidi i tvrđave. Zatrpalo se je i kanal, rov okolo bivšeh zidin tako da je i to prišlo kot naručeno da se store kuće od keh su neke i danaska žive. Gradski toranj i ura su ustali pa je to bila točka okolo ke se je se vrtelo. Toranj je se do druge polovice 17. stoleća bil prez uri a prvi put se ona vidi na grafike rečkega kirurga G. Genove iz 1671. leta. I se od onda se rendes zakaževalo pod urun:
- Ćo, vidimo se na pet i pol pod urun!
Osim ča je nosil uru i do kraja 18. stoleća vrata, ka su se zvala Vrata od mora aš su bila i Gornja vrata a kašneje i Istočna i Zapadna, toranj je nosil figure i ploče od kamika na keh su se rečki odličniki falili kad jin je ki car bil va vižite, ki ga je dočekal i temu slično. Nisu oni bili kot moderneji grafiteri ki su napisali na zide al pošpricali W Duce, Živijo Tito al ŽAP pa pobegli. Ovi su svoje pozdrave va kamike zapisali. Ma ni to ni se! Kakov bi to toranj bil da na njegoven vrhe ne visi kakova bandera al čepi kakov orlić, magari i karvan. Tako je i naš toranj menjal zastave kako se je ki semo dovukal. A ča se orla tiče zmislimo se samo kuliko je dima i blatne robi zašlo vanka dok ni postavan ov naš novi/stari oral ki ima dve glave ke da gledaju prama Sušake.
Od naše ure se je počelo delat kuće, sad kad ni već bilo zidin, na levo i desno a široko tnalo med kućami ke su delane na strane kade je ura i kućami ke te se delat s druge strani nazvali su Korzo.
Najprvo je okolo 1783. leta s istočne strani ure storena kuća Michaela Wohinza va koj san ja zapametil da je bila butega od Jugoplastiki a prvo da je bila apoteka od Cattijeveh. Z druge strani ure par let za ten kuću si je storil Giuseppe Troyer. Na istočnen kraje tega bloka kuć 1801. je storena kuća Vuković ku je naručil Jovan Vuković ki je v Reku prišal z Sarajeva. To je znači kuća va koj je butega ku zovemo Stari Kraš. Ta kuća je poznata i po ten ča je va njoj kot merikanski konzul živel i delal Fiorello la Guardia al Cvetko, kako ga zove jedan moj prijatel. I još neč o toj kuće! Storena je na meste na ken je prvo nje bila najveća tvrđava v Reke - Sokol kula.
Od tega dela Korza homo sad pomalo prama Jadransken trge. Do kuće Vuković bila je se do Drugega rata kuća Valentinota Bolfa, trgovca z robun ki da je prišal z Gorice. Kuća je bila storena na početke 19. stoleća a zrušena od bonbardiranja va Drugen rate pa je na njejen meste storena nova ma po noveh idejah i nacrti.
Desetak koraki daje, al sada na levu stran, je palac va ken su župan i uredi od naše županije. Palac je po projekte Emilijota Ambrosinija storen 1906. na meste jedne manje kuće a naručil ga je Francesco Rauschel. Tuka je dugo let bil hotel Royal a potla Drugega rata hotel Zagreb. Osandeseteh je va njemu bila smešćena Zajednica općin Reki, ča bi se reklo, županija prvo ove današnje. Ulaz va hotel, kot i danaska va županiju, je bil z Adamićeve ulice. Šjor Rauschel, ki je bil trgovac z robun, je del kega mi stareji poznamo kot Namu a mlaji po H&M bil dal va najam konkurentu, firme Umberto & Demetrio Papetti ki su prodavali robu.
Va zadnje kuće va ten nize je sedandeseteh bila knjižara Mladost va koj san fanj knjig kupil a zmišjan se da san se va njoj bil pretplatil na časopis National Geographic. Sad je nutre vrag zna ča a nadozidana je 2011. tako da je na vrhe bil Skv bar ki ni dugo dural.
Na istoj strane je i naša draga pošta ka je, grde li istine, postala butega Zara. Palac pošti je storen još 1887. kot poslovna zgrada Kraljevske mađarske financijske uprave. Autor projekta ni poznat a delalo ju je rečko poduzeće Burger & Matković. Mane je ta zgrada najpoznateja po prizemlje kade san užal plaćat računi a i tuka je delala moja kujina M. A lepo je bila urejena ta naša pošta, ča bi rekli - svecki. Pa još on prelepi mozaik Edota Murtića kega su obećali ponovo posložit. Samo nisu rekli kad ni ki!
Med poštu i RK Ri stisnula se je od 1996. jedna fontana ku su prozvali Korzo a projektiral ju je poznati arhitekt Ninoslav Kučan.
Na desnu ruku sad nan pride Robna kuća Korzo ka je storena 1973. po projekte Ade Felice Rošić. Ta robna kuća, koj je vlasnik bil tadašnji trgovački div Brodokomerc, ni storila tako velu pomutnju kot ča ju je storila RK Ri leto dan za ten. Ne pametin je jako osim ča san imel Diplomski rad na fakultete s temu Sekundarna raspodjela u RK Korzo.
Na iste strane je zgrada va koj su smešćeni gradonačelnik, vijećnica i neki uredi Grada Reki. Tu kuću je, kad je finjena 1914. koristila Gradska štedionica a kašneja Banco di Roma.
Malo daje je zgrada Radija Reki. Storena je 1848. kot Domoljubni kazino (majko mila!) za Domoljubno društvo a po voje dvanajst člani ki su bili puni soldi, kot brod. Glavni va ten je bil barun Gjuro Vranyczany. Projekt za zgradu je storil mladi arhitekt Antonio Deseppi. Va to vreme po celoj Evrope su se fanj širili vali nacijonalneh osjećaji pa tako i v Reke. Zato su zgradu 1889. otkupili člani Hrvatske čitaonice na nagovor dr. Erazmota Barčića. I onputa se je z te zgradi se jače čul glas hrvackega čoveka ki se se daje širil. Tuka je 1905. proglašena Rečka rezolucija. Potla Prvega rata 1918. tu se je Nacijonalno vijeće odlučilo za pripojenje Reki Države SHS. Ma jih mnogi nisu poslušali tako da je Reka potla velega natezanja pripala Talije. Sada videjte malo kakovu ulogu va povjeste Reki je imela ovista zgrada ka je bila poznata i prvo leh su va nju prišli Ferlin i Krmpotić. Radijo Reka je tuka još od 1951. a 1970-teh tu je urejen i televizijski studijo.
Sada trebe pogledat, ni levo ni desno, leh dole. Dole su prave črjenkaste ploče od granita z Finske ke su po Korze postavne 1991. - 1992. i nisu radijoaktivne tuliko da bi bile opasne za zdravje, kot ča su neki pisali. Njih još ni bilo kad san ja, mlad i pun života, prihajal okolo 1975. na Korzo i obično zasel va Učku (nekadanja Roma, sadanji McDonald's), va to vreme lepo sređenu kavanu kot i neke druge al mlečni restorani (Šestica, Zora, Premier...). Va to vreme smo šli recimo i po traperice va Trst pa smo mogli usporedit naše i triještinske kafiće. Sigur san da bite se i vi složili smanun da su rečki bili - prva liga prama njihovemi. Tu va Učke san valda saki dan sedel z četiri-pet prijateli i ćakulal o semu i sačemu.
Preko puta je bila Slavica ka je bila prava konkurencija Učke sa svojen lepen teracon a i Paprika je bila popularna va to vreme. Inače, zgrada va koj je bila Slavica je nekada bila poznati hotel Lloyd na trge Adamić. Hotel je storen 1873. za brati Bakarčić Andriju i Dragomira. Va njemu je 1919. neko vreme bival Filippo Tommaso Marinetti veli D'Annunzijotov prijatel ma i mlada učitelica Marija Bartowski z Našic ka je 1912. tuka čekala brod da ju otpeja va Meriku a kad se je vrnjevala z slavnen brodon Carpathiju bila je svedok spaševanja brodolomci z Titanica.
Preko je današnji Tisak a mi smo nekada tu zgradu zvali Vjesnik po butege va prizemlje. Imeli su tu novine, cigareti i druge prčkarije ma i neč ča druge butege tega tipa nisu imele. Tuka si mogal kupit stranu štanpu. Pa san ja, prama fazah ke su me držale, tuka kupjeval časopise od jedrenja al od motori. A još jednu stvar ću van napisat. Gore, na kate je potla rata živel Anton Raspor Španac, poznati revolucijonar z Klane. Bil je jako dobar prijatel s Andreton Rebičinen z Klane pa kad je Andre prihajal v Reku obavezno bi ga poiskal. Tako je bilo i jednega dana va novenbre 1961. kad mu je nesal vrećicu konpira ma mu je ni dal aš mu niki ni otprl vrata. Kašneje je doznal da je taj dan Tone nutre mrtav ležal. Tone je pak mane ostal va uspomene po temu ča je bil na pire kada se Andretova kćer Venka ženila za mojga ujca Vlatkota pa se med drugemi pjesmami kantalo i partizanske. Ja, onputa san imel pet let, san jih fanj znal i kantal šnjimi a Toneta je to jako razveselilo pa me je postavil nasred stola da mu kantan Po šumama i gorama. Nagrada je bila 500 dinari, ča je va to vreme bil veli solad.
Homo daje! To Korzo je tuliko interesantno da se čini daje leh ča je. Evo nas pred Filodramatikun na atrese Korzo 28. Tu je prvo bila kuća Struppi ku je odkupilo Filharmonijsko dramsko društvo pa je po projekte arhitekta Giacomota Zammattija 1890. storilo ov prelep palac. Nisan puno puti bil va njemu aš je tu, va vreme kad san okolo hludil, bilo kino Dom JNA a va njega, čini mi se, su mogli zać samo soldati. Već devedeseteh san bil par puti va njemu va dvorane kade je dramska skupina KPD Bazovica imela neke predstave va keh je i moja punica imela prsti.
Na sred Korza od 2010. raskrečen stoji jedan visoki srebreni čovek kega je storil Ivan Kožarić i dal mu je ime Hodač. Njega ne moru zapalit ma ga moru zrušit.
Malo daje od Hodača na desno je jedan uzak prolaz z kega se širi lep dih morskeh delicij ma i pice. To je Zlatna školjka ka se hvali da ima najdaju tradiciju med rečkemi restorani a ka gre skroz do pisaneh dokumenti o otpiranju tratorije-restorana na Viliju Božju 1885. od strani Leopolda Zwettija. Prolaz va ken je ta restoran i uska uličica va ku z njega zajdemo se zovu Kružna ulica va koj je kultno omladinsko okupjalište Palach a ko ja pametin da se je prvo zvalo Omladinski klub Ivo Lola Ribar i va ki nisan volel zahajat ni kad se zval onako a ni ovako.
I tako, dragi moji, korak na korak, malo gledaj levo malo desno prišli smo do Jadranskega trga. I ča sadahna? A niš, gremo nazad do Fijumere kot moj prijatel Pave kad je šezdeseteh kupil novi veštid i šećal po Korze semo-tamo da si vide kako on ima lep veštid. A Korzo je stvoren za to da vidiš i da te vide. Uživajte va šetnje i to delajte čin više!
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Zač...
« Odgovori #151 u: 28.02.2020., 20:17:28 »
Jedan veliki odlično  :bravo i jedna mala opaska; auti su s Korza odselili u ljeto sedamdesete!  :301
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #152 u: 28.02.2020., 21:59:15 »
tek?
Našao sam jednu sliku na fb s navedenom godinom 68. gdje nema auta.  Ja se  sjećam samo da su oko 70. bili parkirani oko ure i na Jadreanskom. Si sigurna?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #153 u: 06.03.2020., 10:08:26 »
Zač je tako lep naš Bulevard

Kad želin malo protegnut nogi ja se z Vojaka kalan do Pariza pa po jedneh skalah, ke su pul joga, spustin se pul Sušačke gimnazije pa opet po skalah pul rektorata do Sušačkega nebodera, pasan Križanićevu i priden na most za dvajsetak minuti. Kada želin malo više protegnut nogi onputa se prošećen po Bulevaru. Boulevard je inače francuska beseda i znači široka ulica, avenija. To je morda bilo tako kad se je Bulevar delal ma danas ni aš kad kurjera paseva po oneh treh oštreh zavoji šofer mora sakrabojski pazit kako će to storit.
MO Bulevard je jedan od manjeh deli Reki čigove granice gredu na sever do Vidikovca na vrhe Trsatskeh skal, na istok do Pariza a na jug do nadvožnjaka va Kumičićeve od kuda granica gre na zapad do Trsatskeh skal s ten da su i one, osim mićega komada pri dnu, va MO Bulevard. Glavna ulica MO Bulevard je Bulevar oslobođenja ka počne tamo kade finjeva Križanićeva - pul Sušačkega nebodera i gre do Trga braće Mažuranić otkuda se nastavja Šetalište I. G. Kovačića. Ta ulica se na Parize spaja s ulicu Joakima Rakovca ma to za mane već ni Bulevard magari se tako piše. A i dolnji del Trsatskega parka da spada pod MO Bulevard nač bi malo ki Trsaćan pristal.
Ovako je Josip Srećko Vrignanin va knjižice Sušak-Trsat iz 1932. leta opisal bulevar: "Na trgu bana Jelačića, pokraj kavane i hotela Kontinental je glavno stajalište lokalnih i vanjskih autobusa, te autotaksa… Od Jelačićevog trga se počinje dizati prema Trsatu i gornjem dijelu grada Boulevard, koji se u najdonjem dijelu zove ulica kralja Zvonimira. Ta lijepa cesta se diže i zavija kroz nizove lijepih zgrada i vila, te se sa nje pruža sa više mjesta prekrasan vidik na more… Između ulice Grgura Ninskog i trga, koji se nalazi kod trećeg zavoja Boulevarda, se diže bijela, vrlo lijepa, nova palača Gradskog  načelstva (Rektorat)." Eko sada znamo kako se je bulevar zval va to vreme. A još se je zval: Boulevard Kralja Petra, Viale Giulio Cesare, Biskupa Dobrile, 21. aprila 1945. da bi danaska bil Bulevar Oslobođenja. Samu cestu su počeli delat 1894. zarad čega je zrušena kapela sv. Lovrota.
Palača Gradskog načelstva, kako je šjor Vrignanin nazval današnji Rektorat, storena je 1928. prama nacrti zagrebačkega arhitekta Jurja Denzlera, a storene su i neke promene va njih od strane Gradskega građevinskega ureda kemu je šef bil Zlatko Prikril. Va njoj je 1930. otprta knjižnica ku je vodil Nikola Polić brat poznatejega Jankota. Ja se zmišjan da je se do 1991. tu bila anbolanta i stacijonar pokojne JNA.
Pred severnen ulaze va Rektorat veli je trg nazvan po braće Mažuranić. Leta 1935. na ten trge, ki se je va to vreme zval Sokolski trg, je bil postavan veli spomenik Kralju Aleksandru I. Ujedinitelju. Spomenik je bil delo vrhunskeh umetniki onega vremena Franjota Kršinića i Antuna Augustinčića. Ma ni dugo dural aš su ga Talijani 1941. zrušili. Potla Drugega rata tu su školani iz gimnazije pod saton fiskulture igrali na balu. Na ten igralište, ko je od opreme imelo kamiki namesto stativ, su se igrale napete nogometne utakmice med poznatemi dečki z onega vreme ki su bivali blizu trga kot ča su Dalibor Brun, Ssša Sablić, Sanjin Mandekić...
Na Bulevardu je fanj lepeh stareh kuć ke stručnjaki hvale. Jedna od njih je kuća na atrese Bulevar oslobođenja 23 va koj je sad Hrvatska gospodarska komora a kada je storena 1912. leta va njoj je bil Kraljevski šumarski ured pa ju judi popularno zovu Šumarija.
        Druga ka se mane jako pijaža je vila storena za Kuzmeta Cuculića. Postavna je na onen velen zavoje na zapadne strane Trga braće Mažuranić a storena je 1897. po projekte arhitekta Giovannija Randicha. Va prizemlje je nekada bila butega a pred malo je bil kafić s domaćen imenon Zanzibar. 
Tu je još jedna kuća ka se mnogen zamerila. To je kuća Hrvatskega zavoda za zapošljavanje. Mnogi nezaposleni ujdu nutra s nadun a vanka shajaju s grčon va želuce aš dela ni a dečica doma plaču.
Na najlepjen meste Bulevarda je i zgrada ka je od seh sušačkeh najveć dobra donesla ovemu kraju. To je Sušačka gimnazija, škola va koj se je vadil mnogi naš i svecki stručnjak. 1896. je storena po nacrteh arhitekti Ludwiga i Hülssnera i najprvo se je zvala Kraljevska gimnazija na Sušake. Storena je, hvala mu budi, s velen zalaganjen Izidora Kršnjavega ki je va strašno tešken vremene uspel prorivat ovako velu stvar za hrvacki narod na oven terene. Osandeseteh 20. stoleća je nosila ime Gimnazija Mirko Lenac, da bi se danas zvala Prva sušačka hrvatska gimnazija v Reke.
Od Piramide do gimnazije more se prit po Gimnazijskeh skalah ke da su storene 1925. od kastavskega kamika. Skale su opasne aš se mora pasat preko pruge a judi su rastrešeni i ne paze jako. Kad san već to spomenul... Malo daje prama Reke, zgora Sušačkega nebodera, je još jedan prelaz preko štreke. Tu je malo potla Drugega rata jedna mlada Trsaćanka šla preko i, za zlo, noga joj se je nekako zaglavila med šinu i prolazon a vlak gre. Vlak tuli, se je bliže, ona zvlači nogu a noga neće ni maknut. A ona, šegavica jedna, se je na brzinu zula z postola i skočila na stran i tako se spasila od sigure smrti. Ma kad je doma prišla jih je čula aš je vlak rovinal postol. 
Na Bulevardu su, kuliko znan, tri crekve. Prva je župna crekva sveteh Ćirila i Metoda ka se je preuredila z kapelice Sestar Milosrdnic va crekvu Presvetega Srca Isusovega 1931. po projekta Davida Bunette. 1938. je storena župa sv. Ćirila i Metoda po ordine biškupa Viktora Burića a za prvega župnika je postavan vlč. Martin Bubanj ki je pred kraj rata strejan va Kostrene. Ta crekva je teh let već bila mića za se veći rast Sušaka pa se je mislelo storit novu, veću crekvu. Već 1931. su storeni neki projekti za novu crekvu kot npr. Josipa Pičmana ki je crekvu smestil kade je bilo namenjeno - na meste današnjega parka A. Cesarca na Pećinah. Vreme je pasevalo, storil se i novi Regulacijski plan Sušaka ki poziciju crekve premešća i postavja va one, i danaska neobdelane, vrte na dnu Kumičićeve. Taj projekt je storil slavni kipar Ivan Meštrović. A onda je prišal rat pa je Sušak ostal prez te crekve.
Druga crekva je Kršćanska adventistička crekva va ulice Lj. Gaja na broje 5. Vavek kad pasujen kraj nje gjedan kako su neke škuje na njeje severne facade kot od metki. Morda još od Drugega rata!?
Treta je mane najlepja. To je pravoslavna crekva svetega Đorđa. Smešćena je na Parize, med ulice J. Rakovca i I.G. Kovačića.Kad je Reka potpala pod Taliju pravoslavnen vernikon s ovega terena je crekva ostala va druge države. Zato je storena parohija na ovoj strane Rečini a prvi paroh je bil Simeon Omčikus (hm, Zdenka Omčikus je krajen šezdeseteh 20. stoleća bila pedagog va škole na Vojake. Morda mu je bila kćer?). Storili su odbor za gradnju nove crekve čigov precednik je bil Špiro Marčeta, vlasnik hotela Kontinental. Po projekte arhitekta Momira Korunovića z Beograda poduzeće Borena Emilija storilo je crekvu i predalo ju pravoslavnoj zajednice va setenbre 1939.
Lep je Bulevard a najlepji njegov partić je vodosprema - vidikovac okolo kega je storen parkić pa se se skupa zove, nisan mogal verovat kad san to videl, Park Lole Ribara. Vodosprema je storena pred Prvi svecki rat kad je sušačka općina odlučila storit svoj vodovod i vodu Sušačanon pripejat skroz od zvira Rečine spod Kičelja. Va parke je i jedno mićo, slabo održavano, jezero va ken se sako tuliko dave kornjačice i zlatne ribice. Škoda, aš ov parkić bi mogal bit studenton ki se misle bavit građevinarstvon primer kako trebe delat makar i objekti za industriju.
Još je jedan majhani park, samo mrvicu južneje od vodospreme. To je Park Franjota Paravića Bobija va ken je spomen ploča poginulen partizanon. Nekada se tako zvala osnovna škola ka je bila va zgrade Gimnazije pa se počela pomalo gasit. Najprvo krajen šezdeseteh su ostali samo nižji razredi a od 1992. je zasen zaprta pa deca gredu najveć na Vojak va školu Vladimir Gortan ča je za decu fanj dugo a, da se ne zazova vraga, i opasno.
Drugi, veli problem Bulevarda je ča fali mesta za parkirat avuti. Još osandeseteh je to bil problem ovega dela Reki a kako je danaska motoriziranen stanaron moren samo mislet.
Još je jedan veli problem Bulevarda, pogotovo staren juden a tamo je takoveh ohoho. Kurjera broj 8 vozi tako na retko da se judi raje spuste hodeć do grada nego nju čekat. Ja, ma se rabi i vrnut a na zgoru je puno teže.
I to bi bilo to ča se tiče elitnega dela Reki - Bulevarda ki je lep ma ima, kot i se, i slabeh stran.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #154 u: 13.03.2020., 10:48:00 »
Zač je nekad Sušak bil lepji

Ovako šjora Larisa Grčic-Simeunović va stručnen rade Suvremena toponimija k. o. Sušak nabraja deli Sušaka (uži del a ne bivši grad Sušak!): Baroš, Delta, Brajdica, Rečina, Donji Bulevard, Bobijevo, Kartera, Banska vrata, Vidikovac, Gornji Bulevard, Derenčinovo i Piramida. Pa homo malićo zbliza pogjedat neke od oveh deli.
Kad se spustiš po Kumičićevoj ulice i pasaš podvožnjak zgora kega je pruga prišal si na Sušak, baren je mane tako. Nažalost prvo ča moreš videt je 13 črjeneh tub ka su rastegnjena zmed dve kuće. To je spomenik mladićen strejanen na 10 marča 1945. jušto na teh skalah. Najstareji od njih je imel 35 let a drugi skoro si dvajsetak. Pred pet let je va Noven liste va rubrike Sjećanja zašal oglas kade se je Dušan Perhat spametil brata Josipa ki je tu strejan prvo 70 let.
Sada smo na dele grada ki zovemo Piramida. To ime je došlo od vele piramide od kamika ka je tamo postavna 1728. na početke/kraje Karolinske cesti kot miljokaz. Na njemu piše da je od Reki do Karlovca 60.000 koraki ča bi bilo oko 89 kilometri. Kad je 1833. storena Dorotejska cesta na piramide se je dodal zapis, neč kot va čast i slavu kraja Franjota I., nadvojvode Josipa i guvernera Ürmenyja. Napisano je još i da je cesta dobila ime po Marije Doroteje, žene od nadvojvode Josipa. Po  Dototeje, kako su ju nazvali, si s koli mogal prit do Martinšćice kade je bil lazaret sv. Franjota. Piramida je dvaput premešćana zarad širenja cesti. Prvi put trejseteh let pasanega stoleća a drugi put 1978. (Istočni izlaz!) da bi 1982. bila postavna pul kuće Gaber, na mesto kade je i danaska.
Piramida je blizu kuće Ružić. Prelepa kuća ka je zgubila fanj od lepote zarad dveh cest ke pasevaju pul nje a po keh je jak promet. Storena je 1888. po nacrteh arhitekta Julijota Stanisavljevića. Va vreme kad je delana bila je nad plažu.
Okolo te kuće se je svil Istočni izlaz, jedan projekat od vele potrebi. On  je, nažalost, šundral ovu kuću al je odčepil cesti po grade. Promet je bil tuliko začepjen, pogotovo va vreme turističke sezone, da se je po pol ure vozilo kroz grad. Istočni izlaz je  26. 7. 1979.  službeno pušćen va promet potla veleh problemi od keh je najveći bil kad se je zrušil vijadukt ki je bil skoro finjen. Negdere san pročital, a i neki filmić postoji, da je ovo križanje pul kuće Ružić najnaredneje za storit karambol v Reke. Avuti se bubaju i po dane i po noće i po suhen i po mokren.
Gremo daje po Strossmayerovoj. Tu je jedna noveja zgrada. Po načine gradnje bi reć da je storena negdere okolo 1960. i va njoj je bilo poduzeće Konstruktor. Va prizemlje je pak bila butega od Torpeda. Majko mila, se pokojni!
Daje, na istoj strane, je kuća Rudan. Tuka, va njoj, na prven kate su bile prostorije od Aero-kluba Krila Kvarnera kade san 1975. šal na tečaj za zračnega jedriličara. Nisan nikad letel aš san proglašen od strane duhtora kot nesposoban za letet zarad zdravstvenega stanja (povišen tlak!).
Sada još malo naprvo i već se vidi Hrvatski kulturni dom al Hotel Neboder al Sušački neboder, kako ga judi najraje zovu. Kad je delan to je bil veli korak, morda i preveli, za Sušak va ono vreme. Čini mi se da je sušačka elita otela pokazat onen Fijumanon preko Rečine kako imaju i moreju. Projekt je storil Josip Pičman ki da se je ubil dan prvo leh ča će mu prit telegram da je njigov rad pobedil na natječaje. Dom je imel kulturni, javni i turistički značaj, se ono ča je Sušake va to vreme falelo. Delan je od 1936. pa do 1947. a smiron je kljaštren, med drugen ni storen ni bazen ki je bil va Pičmanoven projekte.
Malo mislin ča je mane Neboder značil? Okolo 1972. smo tamo užali poć na pijaču va popularnu Četrnajsticu - kafić na 14. kate nebodera. Kašneje je ozada bil disko klub Stereo va ken san bil par puti. Ča se tiče kina, ko je nekada bilo tu i zvalo se je Neboder, ne znan san pet puti bil va njemu. Kad je kazalište bilo tu preseljeno volel san pogledat kakov mjuzikl al dramu a već devedeseteh san užal pogjedat ku i ku predstavu na Festivale malih scen.
Od HKD-a smo se spušćali po skalah i videt je na desnu stran školu Centar. Ta škola je storena 1887. po objedinjenen projekte arhitekti Mateta Glavana i Julijota Stanisavljevića. Škola je važna aš je to prva zgrada škole na terene današnjega Grada Reki va koj se je vadilo na hrvacken zajike magari je škola delala od 1875. al po privatneh kućah.
Preko puta je još jedna škola ku su pasali mnogi moji prijateli. To je Građevinska škola storena 1909.
Zmed teh dveh škol je 1938. postavan spomenik Kralju Petru I. Velikom Oslobodiocu, kako su ga nazvali. Autor tega spomenika je bil naš, sušački kipar Vinko Matković, isti on ki je storil i veli Spomenik oslobođenja na Delte 1955.
Blizu teh škol va ulice Milana Smokvine Tvrdog je bila dječja knjižnica va ku san rad zahajal okolo 1966. se do jenega dana kad su me neki mulci okružili, skacotali i zeli novu baretu s frontinon ku mi je mama kupila za rojendan. Od onda san raji posujeval knjigi va školskoj biblioteke.
Malo daje, prama istoke, je već pozabjena i napušćena od seh, sušačka placa ka je počela delat okolo 1926., kuliko san uspel nać, i delala se dok je ni Istočni izlaz pojil. Va ono vreme je bilo normalno da je otprta kad je Sušak bil va druge države. Povedal mi je jedan prijatel Trsaćan kako je na kraju šezdeseteh pomagal none ka je prodavala na toj place. Sako jutro je na jednen karetiće pejal verduru a i črešnje kad jih je bilo na placu. Od Trsata preko bulevara do place. Otac mi je povedal da su na toj place Gromičani prodavali i drva a Kastavcen je naredneja bila Žabica.
I tako, malo-pomalo prišli smo do Titovega trga, kako se danaska zove nekadanji Jelačićev trg, srce Sušaka. Na trge se je lepo smestil hotel Kontinental, naš dragi Kont pun lepote i uspomen. Hinko Bačić, načelnik Sušaka va ono vreme, je naručil od domaćega arhitekta Mateta Glavana projekat za tisti hotel. A Mate se je fanjski potrudil i storil projekat kega se ne bi posramili nigdere na svete. Hotel je finjen 1888. i od onda se okolo njega vrte lepe i manje lepe priče. Ja ga baš i nisan volel ma okolo 1975. se je moje društvo počelo skupjat pred njin a onda i sest nutra, va kavane ka je bila desno kad se ujde na zapadni ulaz, a slastičarna je bila levo. Bil je i restoran va prizemlje ma va njega se je šlo kroz vrata ka su na strane prama Rečine. Kamare od hotela su bile gore, na kate. Va prizemlje su bile butege Akvarij a kasneje i Rafaela ka je bila specijalist za kožne jakete. Pul Strossmayerove je bila butega od Vodosprema ka je devedeseteh zaprta a i danaska je tako. Na tarace, pod kostanji bilo je lepo sedet kad su bile vele sparine po lete i jist đelato Amerikano al pit ajs-kafe.
Trejseteh let 20. stoleća Sušak da je bil pun života, butege i oštarije su veselo delale. To je bil gradić va ken je škerci delal famozni Frane Pitur. Kuliko je prič o lepen predratnen Sušake ni niš čudno da ga doživjevamo lepšen leh je morda i bil.
Danaska je Sušak zapušćen, butege zaprte, izlogi blatni... Ma jedna vela žalost je postal naš dragi Sušak.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #155 u: 21.03.2020., 21:53:47 »
Zač Rečina ni Rečica

Ležin na kauče, gjedan va štuk i razmišjan. Zač Rečinu, Ričinu al po službenen Rječinu ne zoveju Rečica, Ričica al Rječica? Ako ti je neč drago, lepo, sinpatično reć ćeš to va deminutive, kako se za takove besede reče va hrvacken zajike. Ma ne, mi rečemo za miću reku va augmentative - rečina kot da je to Dunav al Sava. Mislin da je to zato aš su se judi bali te reki ka je va prošloste delala dosti problemi i potekovanja. Tr i va Klane za potok reku Ričina aš se je i ona dosta put zlela van korita. Zadnji put je to bilo 10. 9. 2017. Da ne gledaju va štuk i razmišjaju od bedastoć Talijani su Rečinu zvali Fiumara al Eneo.
Homo obać Rečinu od zvira do mesta kade se uleva va Jadran po točkah ke su mane poznate.
Rečina zvire spod brda Kičej a zvir je ograjen aš se otuda voda šaje va Sušak. Ta zvir da je tuka od 1870. aš prvo da je bil spod susednega brda Podjavorja. Prvo selo ko je do zvira zove se Kukujani a i Studena ni niš daje. Od zvira Rečina leno teče a pul nje se je rastegnulo nekuliko ravnic kamo smo s kolegami od dela užali doć igrat nogomet i roštiljat. Na ceste, ka gre od Zoretići do Kukujani, je jedan most preko Rečine. Taj del Rečini san dosta dobro upoznal aš, dok san bil frkalos, san sako leto bil po mesec dan va Studene pa smo se užali čez Jurišin spustit kupat i ribe lovit na Rečine. Po lete Rečina presuši i ostanu samo kalići a kade i kade malo dubja voda. Va teh kalići ostane i riba - pastrva ku moreš i z rukami ćapat. Pomalo zavučeš ruku pod kamik kamo se je riba skrila, našlataš je i ćapaš za škrge i zivučeš vanka. Jedanput je prijatel J. zvukal jednu ribu od tri kvarti kila.
Na Trnovice je most o kemu mi je mat povedala kako ju je bilo strah kad je s kurjeru šla za Sušak. Tuda je pasevala glavna cesta do Kastva dok ni storen most na Pašce. Va Trnovice da je bil malin va kega su ženske, pa tako i Studenke, nesle frmentu mlet.
Zdolu Rečina zavojito teče i pride va Martinovo selo kade je jedini mlin ki još dela na Rečine. To je Gašparov mlin kega je se do smrti, pred malo više od leto dan, držal moj kujin Bruno Kukujan. Na ceste ka gre prama Lopače je most na meste kade cesta paseva preko reki.
Pul Grohova, istočno od Petrolejske ceste, Rečina je zarobjena. Tuka je 1966. storeno akumulacijslo jezero (i potopjeno selo) Valići za potrebe hidroelektrane Rijeka. Otuda daje je korito Rečina prez vodi se do ispusta z HE osim kada je jezero puno pa pušćevaju višak. Pul Grohova je 1554. bil most kega se najprvo spominje va knjigah.
Pul Pašca je most storen 1960. aš je on ki je bil tu od 1932 zrušen,  kot i drugeh 14, kad su se Njemci 1945. povlačili.
Na Rečine, pul Orehovice, su bila dva vela malina. Gornji je bil Matešićev a niže je bil malin va Žaklju. Još malo niže je jedno mićo, kot da bi, jezero va ken su se Trsaćani užali kupat.
Sad prihajamo do mosti Rečke obilaznice, siguro najzahtevneji objekti obilaznice. Severni most storen je 1984. al je ta del cesti otprt 1988. a južni 2009.
Rečina prihaja pul pokojne Hartere, ka neka počiva va mire. Kako piše šjora Matejčić Rimska cesta, ka je šla od Trsta do Senja, pasevala je pul Tarsatice a preko Rečine se je šlo z barkun pa daje prama Senje. To mesto kade se je šlo preko je na današnjen Titoven trge.
Rečina je kraška reka i kad se je topil sneg al su bili jaki dažji ona dobije jako puno vodi i forci tako da sobun nosi i kamene i pesak z Gromišćine. To se pomalo slaže pa si je ona, malićo s pomoću judi, produževala korito i delala novi tereni. Ma užala je storit i velu škodu pa se je odlučilo storit joj novo, širo korito. Novo korito je storeno 1855. a staro je ostalo, va njega je zašlo more i dobilo je ime Mrtvi kanal. Zmed Mrtvega kanala i novega korita Rečini storen je jedan veli teren kega su nazvali, zarad tega ča sliči na grčko slovo, Delta.
Pred jedno četira leta bil san na jednen predavanje kade je profesorica s Građevinskega fakulteta Ivana Štimac Grandić govorila o Rečine i mosti ki su storeni (i zrušeni) na njoj. Pokazala nan je i jako dobar diplomski rad Lucije Kuželički na tu temu kega san uspel fanj poslikat. Profa je rekla da je Rečina duga 17,3 kilometri (videl san i drugeh podatki ma si su manji od 20 kilometri). Prvi most, za kega se zna da je bil na današnjen Titoven trge, je storen 1640. magari Andrija Rački spominje da je bil i jedan kega je dal storit trsatski kapetan Gašpar Knežić 1601. ma da je kratko dural. Most kega je spomenula profesorica je bil drveni i više puti je popravjan a 1753. je zamenjen s noven ki se je mogal obrnut kako bi brodi mogli doć skroz do Školjića. Rečina je, znači, va to vreme bila i luka. Kad je Rečina 1855. dobila novo korito storen je novi most ki je bil prvi od železa. On je dural dok ga arditi nisu zrušili za Božić 1920. Već 1921. malo zgora ovega zrušenega Talijani su storili provizorni drveni most a preko Rečine je storen i drveni most med Sušakon i Deltu ma po njemu se je moglo pasat samo hodeć. Novi pogranični most storili su Talijani na račun Nettunskeh konvencij a pušćan je na korišćenje za Staro leto 1926. Taj je dural do 1943. kad su ga va Rečinu zbatili partizani po kapitulacije Talije. Za silu je popravan da bi ga Njemci zrušili na kraje Drugega rata.
Potla tega rata pala je vela odluka - most ki će spojit Reku i Sušak mora se storit čin prvo i to ne samo zarad pasevanja semo-tamo. I most se je delal na ho-ruk. Projektant Kruno Tonković uz pomoć Božidara Rašice i Zdenkota Strižića predvidel je dva mosta - jedan cestovni a drugi za pešaki. Mosti su storeni i predani za promet 23. 10. 1946. od strane, va ono doba pršone broj 1 va Jugoslavije, Titota. Ti mosti su još tamo i nadan se da će trajat još dugo aš i fizički povežuju Sušak i Reku.
Spomenul bin još samo tri mosti. Prvi je ov od železnice storen 1873. a rušen 1920. od D'Annunzijotoveh soldati i na kraje Drugega rata od Njemci. Popravan je 1947.
Pokretni most na ulaze va  Mrtvi kanal, ki je storen 1896. omogućeval je velen jedrenjakon da moru doć duboko na Fijumeru. Morda bi se i danas vrtel da ga 1972. ni pokvaril brod Branco kad je bubnul va njega. Obećano je da će ga popravit aš je osiguranje platilo škodu a i konzervatori ga drže kot zaštićeno kulturno dobro. Ma od tega ni niš! Zato se moran, kad me prijatel Ž. peja z barku na foto izlet, vas zgobit da ne šviknen s glavun va njega. Dajte judi - popravite tisti most! 
I treći most kega bin spomenul je Most hrvackeh braniteji z Domovinskega rata. Most ki je preko Mrtvega kanala spojil Jelačićev trg i Deltu s ke su braniteji šli branit Hrvacku. Osim ča je lep va mane, saki put kad pasan preko njega, probudi uspomene na dane kad je rečka mladost šla va obranu naše Hrvacke a mnogi se nisu vrnuli čigova imena su zapisana na velen bloke od granita. Projekt je storil arhitektonski studio 3LHD a samu čeličnu konstrukciju i montažu načinil je 3. maj 2001. Ov projekt mosta je dobil fanj nagrad od struke magari neki nisu bili kuntenti š njin.
Mosti va užen dele Reki je pun klobuk, kako bi rekal moj nono. Smiron se delaju novi i nikad jih dosti. Za kraj ću van prepisat si mosti v Reke na Rečine i Mrtven kanale a kako jih je 2011. nabrojila mlada inženjerka Lucija Kuželički: Pokretni most na ušću Mrtvog kanala, Most na Mrtvom kanalu u sklopu Istočnog izlaza, Most hrvatskih branitelja, Željeznički most na ušću Rječine veći, Željeznički most na ušću Rječine manji, Željeznički most, Most u sklopu ceste D-404, Most na Rječini u sklopu Istočnog izlaza, Južni most, Pješački most simbioznih mostova, Cestovni most simbioznih mostova, Sjeverni most, Željeznički most Rijeka - Zagreb, cijev, Hartera, vodozaštitno područje, Hartera viseći mali, Hartera, cijev, Južni kolnik riječke zaobilaznice, Sjeverni kolnik riječke zaobilaznice. Se skupa 21 komad.
Pa drugi put kad pasate preko kega mosta na Rečine zmislite se kakoveh muk je bilo za storit ga. Mosti su storeni da povežuju jude a ne da jih razdvajaju.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Zač...
« Odgovori #156 u: 22.03.2020., 06:50:39 »
Veri naajs Miliću.  :bravo :bravo3
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #157 u: 27.03.2020., 20:52:29 »
Zač Fijumera ni kot Baltazar-grad

Kad od Konta pasaš preko mosta, za kega nisan ni znal da ga građevinari zovu simbiozni, prideš na Fijumeru, kako su ju moji roditeji zvali. I danaska se tako, ustvari Fiumara, zove ulica ka se je rastegnula pul Mrtvega kanala. Fiumara je, po talijanski, ime za Rečinu ka je tekla kroz korito Mrtvega kanala do 1855. kad joj je storeno novo korito po ken Rečina i danaska veselo teče. Ta del, zapadno od najdolnjega dela Rečine, od kada ja pametin se je zval Fijumera osim potla Drugega rata kad je ulica imela službeno ime 43. (istarske) divizije. Pa i današnji Jelačićev trg, ki se potla Drugega rata zval Beogradski trg, se je va vreme kad je nastajal zval Piazza della Fiumara pa potla 1848. Piazza Jelačić pa Piazza Scarpa.
A kako je trg i današnje područje Fijumere nastalo? Kad je 1784. car Josip II. dozvolil da se more Reka širit i van zidi ki su grad stiskali počele su se delat kuće. Fijumera je bila jako interesantan aš je tu bila žila kucavica Reke onega a i budućega živjenja. Tuka, na Rečine, je bila luka a na Fijumere su bila skladišta za robu ka je s brodi prihajala i odhajala va unutrašnjost al preko mora. Šjor Anton Gnamb je storil regulacijski i urbanistički plan tega, novega dela Reki i zidari su mogli počet delat. Plan je predvidel da se kuće store onako kako je nekad šal, brzo zatrpani, rov pul zidin po kemu je tekla voda. Ta pravac bi bil približno kako gre današnja Ulica Pavla Rittera Vitezovića. Kuće su delane od 1785. do 1830. Med njimi je najinteresantneja kuća ku je za svoju familiju storil trgovac i veli gospodar Simeon Adamić. Priča o temu je interesantna kot da je pisana za današnju žutu štanpu. Adamić da je bil prišlić ki da se je jako i naglo obogatil na trgovanju s tabakon. Domaći su na njega, kako mi to lepo umemo, gledali kot na velega muljatora ki se vrag zna kako obogatil. Pa kad nimaš pametnega odgovora počne delat mašta ka izmisli svašta. Tako su govorili, med drugen, i da mu Malik kopa zlato. Potiho se je šuškalo dok ni puklo. Adamić da je, za zlo, na svojen imanje va Martinšćice našal neč jako vredno. Danaska se pretpostavja da je to bilo neko arheološko blago a ča su judi doćukali i na kraje ga optužili i zrivali va pržun aš da ni platil porez na najdeno. Ki zna kako bi se to finilo da ga ni škapulal iz zatvora sam car Josip II. na intervenciju Simeonovega sina Andrije Ljudevita. Kad je zašal vanka iz zatvora Simeon je na onda najlepšen meste Reki, pul Rečine na današnjoj Fijumere ("pročelju Rijeke" kako gospa Matejčić Fijumeru tega vremena naziva) kupil od časneh teren i 1787. dobil dozvolu da more delat kuću. Storil je kuću tako velu da je pul sake poneštre mogal stavit 14 stupić od kamika na keh je bila sklesana glava svedoki ki da su krivo svedočili. Evo, tako govori priča ka je postala legenda a va legende se ili veruje ili ne. Ja san graničan po ten pitanje aš ne verujen ni va Malika.
Na Adamićeve kuće je 1880. zdignjen jedan kat va ken je bila Kraljevska velika gimnazija al i hrvacka gimnazija dok se ni preselila 1896. na Sušak. I još je neč važno za kuću Adamić! Va njoj je 1906. godine otprto prvo stalno kino va Reke ko se je zvalo Salone Edison ili Cinematografo Edison. Filmi su se i dotada prikaževali va Reke ma ni bilo kina na jednen meste. Filmići su prikaževala putujuća kina ka su bila danas uvde a jutra vrag zna kade.
Kakova je bila atmosfera na Fijumere Dragutin Hirc 1882. opiševa: " Ova Fiumara sviet je za sebe; tuj je u starom koritu Riečine ciela šuma od jarbola.
Ima Hrvata iz Splita, Šibenika, s otoka Visa, Brača, Paga i sa Kvarnerskih otoka; jedni dodjoše vinom, drugi uljem ili inom robom, n. pr. drvi, dugami, kapulom (lukom).
Liepo je gledati brazzeru, kad je nakrcana velikimi bačvami, koje su pune fina ulja. Tu je vreva i vika kao na sajmištu, roba se ukrcava i izkrcava, da sve rebra na brodicah pucaju, a ta halabuka traje do podne, kad se zvono oglasi." Kada zazvoni judi sedu i počnu marendat. A Hirc nastavja:" Za vladanja carice Marije Terezije izkopaše Riečani novo korito*, a staro pretvoriše u pomenutu lučicu." Tu je falel stotinjak let aš je novi kanal za Rečinu storen za vreme Franjota Josipa I. 1855. a Marija Tereza je umrla 1780. Hirc daje opiševa: "Ima tu i poviše “kazota”, malih dašćara, u kojih trgovčići raznu ropotariju prodavaju. S lieve strane uzdižu se kuće, a u njih dućančić do dućančića, pred mnogimi stoje badnjići, puni slanih sardelica, koje mornari rado sa palentom troše. Te su “butižice” tako pune robe, da se čovjek u njih jedva okrene, a prodavaju one stvari, koje nadošle brodice ponajviše trebaju." Lepo je Hirc opisal Fijumeru onega vremena. 
Od tega vremena, kega je opisal Hirc, počel je slabit značaj Rečine kot luke aš se je delala nova luka ka je već i delala tega 1882. leta. Više ni "pročelje Rijeke" bila Adamićeva kuća leh hotel Europa.
A čega se ja domišjan recimo iz sedandeseteh pasanega stoleća? Na samen početke današnje Ulice Fiumara, tamo kade je sad Foto Kurti, bil je mlečni restoran Rječina. Dosta "mrzal" prostor opremjen onako "po socijalistički" - stoli, čigova je ploča bila pokrivena s popularnen ultraplaston, na tankeh metalneh nožicah okruženi s po četire kantride od isteh matrijali. Nisan volel tamo zahajat ma sejno san sako tuliko zašal nutra najveć zato aš mi je kujina B. tamo konobarila. Obično sam pojil palačinke punjene s orehi.
Zmišjan se i da je butiga (Moja jedna teta je za butik govorela butig. Nekad san se smel temu a sad mislin da je bila va pravu.) i radijona od klobuki bila na isten meste kade je i danaska.
Va Vitezovićeve ulice je bil Pomfrit bar, al tako nekako, ki je bil pravi hit va to vreme. Pečeni kompirići na tanko narezani i malićo majonezi al senfa bila je prava slašćica za vavek lačna mlada usta.
Zmišjan se i kad je va decenbre 1988. otprta Kawasaki fontana kot del trga ki se urejeval. Autori fontane i trga su arhitekti Maša Uravić i Abel Šlosar. Va to vreme je jedan, ča bi se reklo, fes čovek užal zdignut nogavice i poć počistit fontanu od kovaneh i harteneh soldi.
Tuka je i bivši terminal Autotroleja na Beogradsken trge kako se je do 1991. zval Jelačićev trg, otkuda san užal poć za Studenu dok još nisan imel avuta. Još se je i pušilo va kurjerah a obavezno se je stalo va Bačurkine oštarije pul Marčeji. Šoferu Toniću je parola bila: - Kemu se preši neka gre hodeć!
Evo, tuliko san se domislel o Fijumere. Još da je poslušat glas Kluba Sušačani ki misle, a s čen se je složil i gradonačelnik, da bi bilo lepo se kuće na Fijumere opiturat kot one va Baltazar-grade iz crtića Profesor Baltazar. Pa storimo to! 
« Zadnja izmjena: 27.03.2020., 21:15:39 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Online elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.552
Odg: Zač...
« Odgovori #158 u: 30.03.2020., 15:41:01 »
Zač Fijumera ni kot Baltazar-grad
Storil je kuću tako velu da je pul sake poneštre mogal stavit 14 stupić od kamika na keh je bila sklesana glava svedoki ki da su krivo svedočili.

Možda malo drukčije sročiti ovaj dio gore, ovako zvuči kao da je pored svake poneštre bilo 14 stupić a ne po jedan stupić uz svaku poneštru ?  :hmm

Va Vitezovićeve ulice je bil Pomfrit bar, al tako nekako, ki je bil pravi hit va to vreme. Pečeni kompirići na tanko narezani i malićo majonezi al senfa bila je prava slašćica za vavek lačna mlada usta.

Ah sjećanja .... mislim da je u moje doba cijena bila 10 (vjerojatno novih) dinara (ili nešto manje) ili je to bila cijena male porcije ... možda 8 za malu a 14 za veliku, ne sjećam se više.  :hmm :301

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #159 u: 30.03.2020., 19:30:54 »
Novi list je objavio članak u kojemu uspoređuje tadašnje kilo krumpira iz tog bara sa cijenom zlata. Mislim da je bilo kilo za kilo što mi se čini nemogućim ali tako mi je nekako ostalo u sjećanju.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Online elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.552
Odg: Zač...
« Odgovori #160 u: 30.03.2020., 21:11:46 »
I da je bio običaj - a nije, u ono doba da se izdaju računi, sumnjam da bi ijedan sačuvao do današnjih dana.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Zač...
« Odgovori #161 u: 31.03.2020., 11:26:49 »
 :bravo
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #162 u: 02.04.2020., 12:44:12 »
Zač ne prošećeš okolo Trsata

Kad prideš na Trsat magari i slučajno nisi pogrešil aš nisi mogal nać boje mesto na ken ćeš bit makar samo na uru-dve. A ako pak bivaš na Trsate moreš zijat na vas glas da si dobil glavnu nagradu na lutrije živjenja. Ma kuliko ovo zgjeda napuhano, tako ne mislin samo ja leh i mnogi čitateji Novega lista ki su Trsatu dodeli prvo mesto va lanjske ankete za najlepji del Grada Reki. I na mojen proifile, na najdražen mi forume, piše poziv - Prošeći se s manu okolo Trsata.
To, okolo Trsata mislin na on đir ki dela kurjera, danas broj 2 a nekada 1, kad pul Orijentovega igrališta skrene va Mihanovićevu ulicu pa od Pariza gre po Rakovčeven šetalište da pride na Frankopanski trg pa otuda po Krautzekove opet do igrališta. Taj đir je dug oko 3 kilometri. Isti đir su od 1962. do 1972. vozili motoristi pred Prvi maj a va čast Dana oslobođenja Reki. Asi, ne samo na te trke, su bili Marijo Kosić i Branko Bevanda a mi mulci s Vežice smo navijali za našega suseda Paolota Marsanicha. Rekorder je bil Kosić ki je jedan đir pasal s neverovatnu prosečnu brzinu za trsatske prilike od skoro 130 kilometri na uru. Trke su prekinjene 1972. kad je bilo i mrtveh na njoj.
Kad smo već va đire, trebe zapisat i deli Trsata od keh neke i ja prvi put vidin da postoje. Gospa Larisa Grčić - Simeunović jih ovako navodi:  Evanđelje ili Vanđelje, Dolac, Buč, Gradi na ili Kula ili Kaštel, Jog ili Boćarija, Varoš, Crkva, Bošket ili Pod svetim Jurjem, Bančići, Takala, Koprivić, Poklon, Cukavina, Škuja, Fratarsko, Vrlije, Francezovo, Dvorana mladosti ali i Njivina, Selo, Dolčić, Miš evo selo il i  Še kuljevo, Hajdukova ili Hajdukovićevo, Rupno, Deksa, Kosovo ili Kosov klanac, Vojak i Pariz.

Neki judi po pokoru pridu na Trsat po skalini ki se službeno zovu Trsatske stube Petra Kružića. Njih da je 1531. počel delat junak z Klisa Petar Kružić. On je dal storit 118 skalini a pomalo su se dodavali se do 1930. kad jih je pobrojeno 561, kuliko jih je i danaska a od tega broja 22 su od ceste do crekve. Zadnjeh pet let sportaši teku po njih od Titovega trga nazgoru i pridu na vrh za 3-4 minuta. Ja mislin da nikad nisan po njih šal na zgoru. Na vrh skal, na jednen vidikovce s kega bi se lepo videla Reka da je porušit dva-tri drva ka su tamo zrasla, postavan je kip Marije, ki je 2008. storil Željko Kranjčević Winter. Ta del Trsaćani zovu Bančići a malo niže pul Rakovčevega šetališta su dve klupe ke zovu Mići Bančići. Tu, zajno preko cesti je plesna škola va koj su se mnogi vadili plesat, najveć pred maturalnu zabavu.
Pul plesne škole su skalini za prit do crekve Majke Božje Trsatske. To je najstareje marijansko svetište va Hrvackoj. Tu, na Ravnice kako se ta del Trsata zove, da su na 10 maja 1291. anđeli prinesli svetu kućicu z Nazareta. Tuka je bila više od tri leta pa kad su anđeli dosti počinuli zanesli su kućicu preko mora skroz va talijanski Loreto. Se se je to povedalo med narodon pa su judi počeli prihajat na Trsat verujuć da je to znak milosti Božje. H temu je i tadašnji župnik Aleksandar čudotvorno ozdravel pa su verovali da će se to dogodit i njin i njihoven za ke su došli molit Majku Božju. Kućica se već ni mogla vrnut al je papa Urban V. poslal čudotvornu sliku Majke Božje s Isusićen ku da je naslikal sv. Luka. Evo, već više od 7 stoleć judi prihajaju na Trsat verujuć da jin Majka Božja more dat se ono ča jin rabi a najveć zdravje. Kuliko je crekva popularna, ne samo va našeh kraji, moren van prikazat z prve ruki. Nono od moje ženi je s vlakon dohajal iz Ljubljane va Reku i najprvo je šal pomolit se na Trsat a onda bi prišal knjin na Vojak.
Na meste kade je bila sveta kućica ondanji gospodar Trsata knez Nikola I. Frankopan je storil kapelu a Martin Frankopan je 1453. dignul crekvu i samostan za fratre ki su z Bosne pobegli od Turki na Trsat. Crekva i samostan smiron su se dozidevali a današnji zvonik i čelnu facadu crekva je dobila 1824.
Pul crekve je 2008. otprta Aula Ivana Pavla II. ka je storena po projekte Idisa Turatota a se va spomen na leto 2003. kad je papa bil tu, na Trsate. Pred aulu je 2017. postavan kip sv. Franjota kega je storil kipar Vid Vučak. Leta 2005. kardinal Josip Bozanić otkril je pred ulazon va crekvu kip pape Ivana Pavla II. "Trsatski hodočasnik", rad Antota Jurkića. Malo daje od njega prama ceste je kip sv. Majke Tereze postavan 2018. a storen od strani albanskega kipara z Prištine Gezima.  Muriqija. Mane je pak novi Križni put Antota Jurkića postavan 2013. jako lep i pravo mesto za prošećat se i meditirat. Jurkić je storil i bistu dobremu duhu Trsata pokojnemu fratru Serafinu Sabolu ka je pri dnu trsatskega križnega puta.
Homo daje!
Preko cesti je Hrvatska čitaonica, mesto kulture i društveneh događanj Trsaćan kade i danaska se zvoni od domaće besede. Storena je 1897. po dešenju Vežičana Mateta Glavana. Va čitaonice su dom imeli Hrvatsko pjevačko društvo Primorski Hrvat, Nogometni sportski klub Slavija, Limena glazba Trsat i Radničko-obrtničko potporno društvo Erazmo Barčić.
Na pute do Gradine je župna crekva svetega Jurja, zaštitnika Trsata kega se i ne slavi jako. Glavni blagdan Trsata je na 15 avgusta kad je Majka Božja ku neki zovu Vela Gospa. Ta dan jako čuda judi pride na Trsat od seh kraj. Čul san da su trejseteh let 20. stoleća oštari užali vrtet janjce na ražnje sakeh nekuliko metar pul cesti se od crekve pa do grobja.
Trsatska gradina al kula al kaštel je najverovatneje najstareja građevina na Trsate. Veruje se da je na ten meste, va vreme kad su tu živeli Liburni, bila promatračnica. Kad su Frankopani 1225. dobili gradinu ne zna se va kakoven je stanje bila. Castrum Tersact se prvi put spominje 1288. Gradina je potla Frankopani šla od ruke do ruke dok ni došla do Habsburgi. 1778. Marija Tereza je Trsat dala kotaru Bakar ki ni znal ča z Gradinu pa ju je 1826. prodal austrijskemu feldmaršalu Lavalu Nugentu. Kaštel je bil va vlasništve njigove familije se do Drugega rata. Nugent je dal da se kaštel obnovi a projekt je storil Venecijan Giacomo Paronuzzi. Stručnjaki nisu jako zadovojni kako je to storeno ma intanto kaštel je tu i danaska. Sedandeseteh let pasanega stoleća bilo je jako živo na Gradine. Bila je živa muzika za ples, va gornje istočne kule je bil restoran a va dolnje zapadne kule, s ke se obično gjeda Kvarner s vrha Trsata, je bil barić ki je delal do kasneh (raneh) ur. Užale su bit i kazališne predstave pa i opere na Gradine. Nekako mi se čini da je prvo bilo se lepje. Ma to se mane samo pričinja!
Kad zajdeš vanka z Gradine prideš na jog kade je po lete lepo sedet pod hrasti va hlade i pit biru. Od joga skreneš levo pa po jednen putiće dojdeš do igrališta Dolac. To igralište je već zaraslo va travu kuliko se dugo na njemu niš ne dogaja. A nekada je se grmelo od zijanja dece i veterani.
Vrnjamo se nazad, prama Krautzekovoj ulice pul ke je škola Trsat još od 1864. leta. Al osnovno školovanje trsacke dece počelo je još raneje, prama nalaze fra Emanuela Hoška, od 1818.
Preko puta školi je spomenik palen borcen Trsata va Drugen rate kega je 1977. storil Ljubo de Karina. Tuka va zadnje vreme na 21. aprila, dan kad je oslobojen Sušak, sako leto bude komemoracija na koj obično buden i ja. Inače na Trsate je nekuliko spomeniki na dogajanja iz NOB-a pa bi reć da Trsaćani fanj drže do tega.
1973. na Trsate je po projekte arhitekti Zdravkota Jelineka i Stjepana Krajača storena Dvorana mladosti ka je va ono vreme nan zgjedala kot san. Storena je od soldi ki su nabrani od slavnega i pjuvanega samodoprinosa. A kakova se dogajanja su onputa bila va njoj! Osim sporta (kako je jak bil Kvarner) do gostovanj sveckeh zvezd kot Tina Turner, Suzi Quatro, Matchbox, Demmis Roussos, Dr. Feelgood... A se je to bilo va vreme dok je direhtor Dvorane bil bivši trećemajac Željko Šarić Šare. Pa da se i onputa ni moglo!?
Od Dvorane ćemo pomalo prošećat preko Miševega sela do Trsatskega parka kako ga najveć zovu magari mu je službeno ime Park heroja a čuje se i Pančićev park. To je najveći rečki park a va njemu je na vrhe, ki je 145 metar nad moren, 1957.storena spomen kosturnica.
Od parka leh preko Šćitarove ulice je Trsatsko grobje, mesto na ken počivaju mnogi Sušačani važni za naš a i širi kraj. Na grobje je 1901. leta zakopan prvi pokojni a grobna evidencija se vodi od 1915. Grobje je zaštićeno kot kulturno-povjesna baština. Neko vreme san se jako zainteresiral za to grobje aš i mrtvi znaju govorit. Tako san puno tega doznal išćuć podatki od pokojneh po internete al knjigah. Ovako na brzinu, moren se spametit da su me najveć zadiveli podatki ke san doznal o Dagobertu Mülleru von Thomamühlu, Perotu Radakoviću, Andrije Račkemu, Božene Vilhar, od Ružići...
Kad je 2006. otprta Akademija primijenjenih umjetnosti počelo je novo vreme na Trsate. Došla je mladost i gušt je videt studente kako veselo hode po ceste al prit va kafić ki diši na lepa vremena kad si i ti bil mlad.
Evo, to bi bil Trsat, najlepji del Reki. Još malo pa će nan storit rodilište pa onda imamo na kupe se ča nan rabi. Jaslice i vrtić su već tu, osnovna škola je, nekako ćemo i srednju sredit, fakulteti i bolnica su a i grobje je tu. Ča bi se reklo - životni krug je zaprt.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Bak

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Sij 2018
  • Postova: 21
Odg: Zač...
« Odgovori #163 u: 03.04.2020., 09:51:18 »
Miliću, čudno mi je da se kao dio Trsata na navodi i Strmica

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Zač...
« Odgovori #164 u: 03.04.2020., 12:12:29 »
Gđa Larisa je Strmicu stavila pod posebnu četvrt Sušaka - u rangu s Trsatom.

Dijelpvi Strmice:

Cetvrt: STRMICA (karta7), ojkonim: Strmica (S) ima promjenu u G Stimice, L na
Stimici;
etnici su: Stimičan, Stimičanka; ktetikje: stimički,-a.-o

rb TOPONIM                        PRIRODA REFERENTA/OBJASNJENJE

I   Ravan, i: Vela Ravna        ravni teren u sumi, nekad igraliste
2  Barenovo, i: Baronkono    dio naselja, nekada imanje obitelji Matrljan, nadimkom Baroni                                                                                                                                                                                                                   3  Studenčina, i: Studenčevo   kurija, stari dio naselja
4  Zajčevo (se!O)                    dio naselja oko nekadasnjeg imanja obitelji Zajc
5  Drenovac                            lokalitet gdje se nekad brala drenovina
6  Letisovo                              ogradeni teren
7  Brdalinovo, i: Vrtlarski put    strm uspon







 

Prošeći se z manun okolo Trsata.