Autor Tema: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.  (Posjeta: 6221 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #15 u: 04.04.2019., 21:00:41 »
Hajde da ja stavim nekoliko slika sa najvažnijim automobilima ove zbirke - onima koji su obilježili prvi dio Titove vladavine, do cca sredine '60. godina. Danas vlada fama kako je Tito imao najveću zbirku automobila od svih državnika svijeta, što, naprosto, nije istina. Tito je do sredine '60ih koristio službeno samo neke od automobila ovdje. Ukupno za službene potrebe u svih 35 godina nije koristio osobno više od nekih 15ak automobila. Vozni park nakon 1964-5 nalazi se skoro sav još uvijek u Beogradu u garaži garde na Topčideru i sastoji se od pet Mercedesa pullmana, od kojih je jedan u landaulet verziji ( jedan od dva koja su postojala u Jugi) te jednog Rolls Roycea Phantom 5, kojeg Tito na kraju nije htio ni čuti ni vidjeti. Naime, Taj Rolls je vozio kraljicu Elizabetu u Karađorđevo. Na putu nazad pukla je guma ili se pokvario, pa je nastala nemoguća situacija.  :bravo3  Olakšavajuća je okolnost  samo ta, da je to bio auto iz tvornice u zemlji  Njezinog veličanstva.  :yes ( a i kraljica je navikla, jer se dogodilo nekoliko puta da se njezini Rollsevi i ovi posljednji Bentleyi pokvare dok je ona negdje u njima.  :wines ) Izuzetak su dvije "state limuzine - caddy convertible koji je Tito najviše volio, jedinstven primjerak sa četvero vrata, danas u privatno j zbirci, kao i drugi landaulet, onaj noviji, poklon Zagrebačkog velesajma. Danas se proširila priča da je taj auto, smješten posljednjih godina u Fažani, prodao Tuđman kako bi kupio oružje. To je, međutim, neistina, auto je nestao iz fažanske garaže još 1988. prije nastupajućih sranja, a prodalo ga je poduzeće Brijuni koje je gospodarilo svime nakon Tita, uz pojašnjenje, " da je auto star i da auto park treba obnoviti." U svakom slučaju mutnoća u vez6i s prodajom ovoga automobila nikad nije potpuno razjašnjena. :bravo Evo ih dolje, mečku možete kupiti ovih dana, ponuđena je na prodaju. Naravno, ako imate oko 4 milijuna ojra.  :e050
« Zadnja izmjena: 05.04.2019., 00:41:44 od Riječan »

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #16 u: 04.04.2019., 21:12:21 »
Ali, vratimo se mi autićima u Bistri. U najboljem stanju je ovaj Rolls - prvi Titov, Silver wraith, Titu ga je poklonila Vlada NR Slovenije 1952. Trebao bi biti u puno boljem stanju nego jest, ali se Slovenci nisu baš potrudili da ga pošteno zaštite, pa se ipak vidi lagano napredovala  ofucanost. Tito ga je koristio negdje do '62-3. kad je dobio Cadillaca sa gornje slike. U ovom je autu dočekao Hruščova i vozao ga po Zagrebu. Također je provozao Pulom i Hailea Sellasiea... Malo bolji znalci primijetit će da na radijatoru nema "Spirita of Ecstasy" - Rollsove statuete - inače, čitava je i spremljena u muzeju, da ne dobije "noge" jer se lako demontira - nova je nenabavljiva, a i da je, vrijednost bi joj mogla doseći koju tisuću funti, možda sam malo rekao...
« Zadnja izmjena: 05.04.2019., 01:41:18 od Riječan »

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #17 u: 04.04.2019., 21:28:34 »
U ovom autu, Tito je, pored Hruščova i Sellasiea vozio po Rijeci i Nasera, a po Zagrebu i Poljskog šefa partije Gomulku. Evo malo slika ovog auta dok nije skupljao prašinu po mračnom muzejskom prostoru, koji je BTW do nekoliko godina unazad prokišnjavao pa su danas auti malo "požmareni". Na zadnjoj slici se ne vidi baš nešto auto, ali vjerujte mi, taj je.  :k055

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #18 u: 04.04.2019., 21:32:49 »
A  u ovomu se Rollsu  vozio po Rijeci i sudanski predsjednik Abuda.  :)
« Zadnja izmjena: 05.04.2019., 00:12:33 od Riječan »

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #19 u: 04.04.2019., 21:36:08 »
Evo za kraj Hruščova u Rollsu. Ne vidi se auto baš, ali, kako rekoh vjerujte mi na riječ. :) Ali evo, našao sam i bolju sliku, Rolls sa Hruščovim i Titom klizi niz Knjaza Miloša prema Dedinju. :)
« Zadnja izmjena: 05.04.2019., 00:23:47 od Riječan »

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #20 u: 04.04.2019., 21:40:37 »
Kakav zavrsetak štorije  :bravo2 :bravo
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #21 u: 04.04.2019., 22:15:52 »
Tu je i bijeli Cadillac Eldorado convertible iz 1955. koji je prvi kupljen za Tita u Novoj Jugi, kao paradno vozilo, ali ga je Tito malo koristio, ima, naime dvoja vrata, pa nije baš bio pogodan za unutra- van, kad to gleda sto tisuća ljudi sa zastavicama. Ipak, u njemu je vozio Hruščova po Makedoniji kad je ovaj stigao drugi put. Inače, je Hruščova svuda napadno vozio u otvorenom autu. Imao je vjerojatno razloga za to:   Hruščov je, dolazeći prvi put nakon IB cirkusa bio u strahu da će ga netko maznuti, pa je sa sobom dovukao pet teško blindiranih ZISeva koji teže po 4300 kila, ali ga je Tito na aerodromu strpao u otvoreni auto rekavši: " tu kod mene si siguran, nitko ti ništa neće"  :happydancing  Ovo uzmite sa rezervom, ali tako se priča. :) U ovom su se autu po Terazijama  vozila i trojica astronauta koji su prvi stupili na mjesec, Armstrong Aldrin i Collins. Navodno je, ali samo navodno, Joca "mnogo volela" ovaj auto, čak je, opet navodno, znala sjesti i za volan vježbajući po parku Belog dvora.. E, da, kad je odlazio, Hruščov je  pustio dva od narečenih  pet ZISeva Titu, evo i njih u muzeju, i to su dva od 6 meni znanih postojećih ( možete mi vjerovati da sam sve živo pretražio) Kolika je njihova vrijednost, nitko ne može sa sigurnošću reći, jer nikad ni jedan od 6 nije došao na aukciju, ali mogla bi možda doseći i 2 milijuna dolara po primjerku, a možda i više. Ta dva automobila ne idu u masu koju bi Slovenci trebali vratiti, jer su trajno donirani muzeju, pa su, slučajno, Slovenci odlično prošli s obzirom na njihovu vrijednost ako sva Titova vozila ikada uđu u sukcesijsku masu...  :) Evo malo slika uposlene  "Bele lađe"  :)
« Zadnja izmjena: 05.04.2019., 00:46:52 od Riječan »

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #22 u: 04.04.2019., 22:24:22 »
Malo velike sličice, pa nisu prošle, sorry. :)   :shame

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #23 u: 04.04.2019., 22:26:23 »
evo astronauta na Terazijama:

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #24 u: 04.04.2019., 22:28:04 »
i Hruščova kako se čudi razmjerima potresa u Skopju.  :nocomment

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #25 u: 04.04.2019., 22:45:25 »
Ima tu i jedan auto, koji nema danas neku osobitu tržišnu vrijednost, ali je vrijedan jer je to bio osobni Titov auto, kojega je uglavnom on vozio po Brijunima, pa tako i Richarda Burtona sa Liz, Selassiea, još neke "crne", Jocu redovno, a i znao je provozati svoje oficire u njemu. Ovaj Lincoln '65, prvi je poklon Zagrebačkog velesajma Titu ( nakon toga mu je Velesajam kupio i drugi Landaulet negdje 1971-72 - upravo onaj kojega su "Brijuni" prodali '88 godine) Inače je to isti model kao onaj u kojemu je 2 godine ranije stradao Kennedy.. Fora je bila da je ovaj auto, kao i svi u kojima se Tito vozio, imao vojne tablice, ako je taj čas Tito imao šofera. Međutim, kad je sam vozio po Brijunima, nakalemili bi mu civilnu, vjerojatno originalnu tablicz ZG 50-55, što je dokumentirano na slikama i filmovima. Vožnju s Titom opisao je Burton u svojim memoarima, otprilike ovako nekako: " Sjeli smo u auto da nam Tito pokaže otok. Vozio je naglim pokretima, stalno ubrzavajući i naglo skrećući. U jednom trenutku opalio je desnim kotačem uz rubnik i pukla je guma. Iuzašli smo iz auta, taj čas je, onako zbunjen, izgledao jako mali i star, ali se brzo prikupio i postao onaj poznati Tito. Gumu su brzo promijenili, a Liz i ja smo shvatili da će se ta tortura nastaviti.. Dalje je vozio izrazito polako, ali Liz nije više mogla sakriti svoj strah. Na kraju, po povratku, sve mu je bilo odmah oprošteno, njegov šarm je takav da mu se ništa ne može zamjeriti". Ovo sam napisao po sjećanju, vjerujem da je Burton dinamičnije opisao..  :thankyou  Evo malo sličica:
« Zadnja izmjena: 05.04.2019., 00:51:20 od Riječan »

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #26 u: 04.04.2019., 22:47:46 »
I Tileta kako forsira Jocu u njemu

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #27 u: 04.04.2019., 22:56:36 »
Malo forsira i Burtona i Taylorovu. :)

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #28 u: 04.04.2019., 22:57:37 »
A bogami, malo forsira i svoje gardiste..  :congratulations  Dodatno, Jovanku forsira i šofer, evo civilnog outfita, imam negdje i vojni, ali tko će ga nać... Ali ipak se našlo.  :shake2
« Zadnja izmjena: 05.04.2019., 03:00:05 od Riječan »

Riječan

  • Gost
Odg: Tehnički muzej Slovenije, 24.03.2019.
« Odgovori #29 u: 04.04.2019., 23:10:54 »
Svašta mora da je prošao taj Lincoln.. :) Ali ima tu i još jedan auto, Packard iz 1948. prvi auto nabavljen nakon raskida sa Staljinom, nakon što je prestao koristiti stari "Packard Twelwe"  koji mu je Staljin poklonio još 1945. a koji je također među ovim automobilima. Ovaj novi ( ne Staljinov) je izrazito rijetko korišten, uglavnom za privatne i inkognite vožnje ( koliko je vožnja inkognito  mogla uopće proći krajem 40ih u Beogradu, s obzirom na gust promet.  :cool2 ) ALI, da ima ali, ovaj auto je tu i tamo znao tih ranih poslijeratnih godina potjerati osobno Tito po Beogradu kad bi otišao negdje di nitko ne bi trebao znati.. Hmm. Herta je već bila out, Davorjanka pod mramorom u parku Beloga dvorja, a Joca je još bila viša dvorska  higijeničarka.. .  :lol3  BTW, da, Tito se sve do 1953. znao vozikati sam gradom, nakon te godine nikad više. (Barem nije evidentirano. ) Znači, Joca uzela pod svoje već žešće tada..   :bravo2  Evo slike tog auta za možda  "kvarne" inkognite top secret  radnje.  :wind14
« Zadnja izmjena: 05.04.2019., 00:55:52 od Riječan »