Autor Tema: Riječka radnička naselja-promocija knjige 08.12. gradska vijećnica 11:30  (Posjeta: 1112 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline sijori

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 503
Riječka radnička naselja: Knjiga o zanemarenom segmentu baštine


Autor: Nela Valerjev Ogurlić   
Objavljeno: 7. prosinac 2017. u 16:18   


Knjiga »Riječka radnička naselja« Daine Glavočić, Jasne Rotim Malvić i Srđana Škunce želi potaknuti svijest o zanemarenom, devastiranom i neprepoznatljivom segmentu baštine

RIJEKA Sto godina izgradnje radničkih naselja u Rijeci, od kraja 19. do 80-ih godina 20. stoljeća tema je knjige »Riječka radnička naselja«, Daine Glavočić, Jasne Rotim Malvić i Srđana Škunce.


Knjiga je objavljena u izdanju udruge »Pro torpedo« za zaštitu i promociju riječke industrijske baštine, kao prva knjiga koja ovom dijelu graditeljskog nasljeđa pristupa kao fenomenu vrijednom monografske obrade i prezentacije. Naime, riječka radnička naselja do sada su bila tek dijelom širih arhitektonskih i urbanističkih istraživanja, ali ne i predmetom zasebne i cjelovite znanstvene obrade. Ujedno riječ je i o prvoj knjizi udruge »Pro Torpedo« mimo dosad objavljenih zbornika radova s međunarodnih konferencija industrijske baštine.

Uz uvodne informacije o povijesti planiranja i izgradnje radničkih naselja, autori kroz tri cjeline prikazuju na koji su način velika riječka industrijska poduzeća organizirala smještaj radništva.

Daina Glavočić istražila je povijest radničkih naselja od kraja 19. stoljeća do Prvog svjetskog rata, Jasna Malvić Rotim razdoblje međuraća, a Srđan Škunca planiranje i izgradnju radničkih naselja nakon 1940.

Prvo radničko naselje u Rijeci podigao je 80-ih godina 19. stoljeća industrijalac Robert Whitehead za radnike Tvornice torpeda u Baračevoj ulici, a posljednje je 80-ih godina 20. st. gradila Luka u Škurinjskoj dragi za svoje radnike. U vrijeme fašističke Italije o izgradnji jeftinih stanova za radnike skromnijih primanja brinula je država putem Autonomnog zavoda za ekonomične i pučke kuće, čiji su rad podupirali Grad Rijeka i Gradska štedionica, dodjelom besplatnih terena i novčanim sredstvima.

Ova je knjiga tužan podsjetnik na vremena kad su bogati poslodavci brinuli o ljudima koji rade i osiguravaju njihov opstanak. Knjiga također želi potaknuti svijest o potpuno zanemarenom segmentu baštine, izloženom devastaciji koja je sačuvana radnička naselja nagrizla do neprepoznatljivosti.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Ova je knjiga tužan podsjetnik na vremena kad su bogati poslodavci brinuli o ljudima koji rade i osiguravaju njihov opstanak. K

Slažem se da je tužan podsjetnik na vremena kada su bogati poslodavci brinuli da si osiguraju radnu snagu kada su morali.  :icare

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Tema interesantna, čak jako. Mene interesira postratna (2. svjetski) izgradnja. Znam da je Vulkan izgradio radničko naselje na Vežici , a ja sam ostao zatečen kad sam u Riječkom listu orkrio da su tadašnja Kvarnerska beodogradilišta1947. počela graditi kuće za svoje radnike. Pazi 1947.!
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.148
  • Nullius in verba
Te podatke o gradnji radničkih naselja sam uvijek isticao dok sam vodio svoje klince u šetnju po riječkoj prošlosti, od Whitehead-a do Vulkana. Neka znaju što su njihovi roditelji zabrljali i pustili da ode u ... :s050

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Zokxy je napravio lijepu reportažu o Naselju Vulkan.
Pročitajte, tko nije.
http://croinfo.net/nepoznata-rijeka/7870-nepoznata-rijeka-naselje-vulkan.html
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline sijori

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 503
knjiga je tiskana u 300 primjeraka. može se kupiti po cijeni od 50 kn. malog je formata i sadrži ako se ne varam 99 stranica tematski podijeljenih u 3 cijeline. žao mi je što nedostaje starih fotografija, sva je u crno bijeloj i općenito imam dojam da bi se tu dalo još nadopunjavati i pisati. ali kao što su i sami autori rekli bili su ograničeni na 100 stranica crno bijelog radi smanjenja troškova tiska  :o090

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
... ali kao što su i sami autori rekli bili su ograničeni na 100 stranica crno bijelog radi smanjenja troškova tiska  :o090

Neću niš reć, al ću napisat :computer1
Pas mater i špažićarenju!  :fluch
Prošeći se z manun okolo Trsata.