Autor Tema: Tragovima predaka  (Posjeta: 14250 vremena)

0 Članova i 7 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline kobler

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Sij 2013
  • Postova: 1.132
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #60 u: 15.12.2017., 15:21:45 »
Nema "austrijske Rijeke"! Rijeka je od granice na istok, krajevi zapadno od granice NISU Rijeka, bez obzira na današnje stanje i današnja gledanja. Ne možeš današnje stanje i današnje poimanje onoga što ulazi u područje Rijeke projicirati 200 godina unatrag. Zapetljat ćeš se u beskrajna objašnjavanja i sl.

Offline elči

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2017
  • Postova: 160
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #61 u: 15.12.2017., 17:22:11 »
Hvala na upozorenju.
Verba volant, scripta manent.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #62 u: 15.12.2017., 18:36:44 »
Gospodin Pilepić se sjeća točne pozicije crkve, imamo namjeru proći Zametom i granicom mađarske i austrijske Rijeke. Rado bi pogledao ovu kartu ako se nalazi  u arhivu .

Što se crkve tiče ili ostataka, pojavljuje se i kao "Ruine St. Croce" nešto je oko toga bilo ovdje ništa konkretno.
Zokxy imaš li još spremljeno LRH100 u malo boljoj rezoluciji?

Da se malo vratim na onu skicu gdje su Bontići i ceste, po svemu sudeći Zametska cesta u ono vrijeme (1844) najvjerojatnije postojala kao put (vidi se crtkano na karti 1843) jer se na skici i karti 1843 vidi da je glavna cesta prema Trstu označena preko Pehlina tj. Halubja.
Pretpostavka je da je Zametska cesta izgrađena, proširena negdje između 1844. i 1880., možda paralelno gradnjom pruge.

Offline elči

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2017
  • Postova: 160
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #63 u: 15.12.2017., 20:06:31 »
Hvala. Sada je sve jasno. Gospodin Pilepić kaže kako je crkvica bila negdje u blizini  Kokola i da  sada tamo prolazi cesta. Oko crkve se nalazilo malo groblje za područje Plasa. Zamećani su svoje pokapali u kastavskom groblju.
Verba volant, scripta manent.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #64 u: 15.12.2017., 20:48:14 »

Zokxy imaš li još spremljeno LRH100 u malo boljoj rezoluciji?



Original karta je u Daru, nemam bolje posnimljeno.  :facepalm
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #65 u: 16.12.2017., 07:46:23 »
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elči

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2017
  • Postova: 160
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #66 u: 04.01.2018., 09:20:56 »
Drugog siječnja sam posjetila Rodoslovni centar kako bih usporedila, nadopunila i provjerila prikupljene podatke o Bontićima. Saznala sam da  spomenik na Kozali pripada potomcima poduzetnika iz Senja Ive Bontića .
Verba volant, scripta manent.

Offline elči

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2017
  • Postova: 160
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #67 u: 05.01.2018., 14:22:32 »
Možda nisam dovoljno pojasnila kako sam nadopunila podatke koje sam navela na početku moje reportaže, kada sam spomenula  nadgrobni spomenik na Kozali, a kojeg sam pronašla na internetu na stranici: Clotilde Bontić (1852-1876) Grave Site | BillionGraves.
Clotilde je bila kćerka senjskog trgovca Ive Bontića spomenutog već  u članku Croinfo.net/forum-a :
 „PAROBRODARSTVO U SENJU DO OSNIVANJA HRVATSKOG PAROBRODARSKOG DRUŠTVA NA DIONICE
Već godine 1867. osnovali su senjski trgovci Krajači, Olivieri, Bontić i Cikota. Senjsko brodarsko družtvo sa sjedištem u Senju, kojemu je svrha bila, da gradi, upotrebljava i prodaje brodove na jedra i na paru. Početna glavnica bila je ispočetka 400.000 forinti, a poslije je povišavana. „

Do takvog zaključka sam došla jer sam istražujući porodično ime Bontić, naišla  na internetu  zanimljiv članak u kojemu će mnogi članovi foruma , oni koje zanima rodoslovlje, naći korisne podatke. Radi se o Plemenskom rječniku ličko-krbavske županije, sastavljenom prema  službenim podacima krajem 1915. godine , koje je sastavio RADOSLA V M . GRUJIĆ iz kojeg je jasno kako je u Senju živjela samo jedna porodica Bontić.
 Navodim samo nekoliko izdvojenih citata:
„Prama statističkim podacima od 1910. godine znali smo, da u ličko-krbavskoj županiji stanuje 203.973 građanskih stanovnika u 34.308 zgrada za stanovanje. Ali, sve do sada, nismo znali, kojim plemenima ili rodovima pripada to stanovništvo… Pod plemenom narod naš razumijeva , bar u Lici, Krbavi i sjevernoj Dalmaciji, sve one porodice, koje imaju jednako prezime i održavaju tradiciju, da potječu iz jedne kuće…Prema tome i prezimena, što ih u ovom rječniku alfabetičkim redom privodim, zaista su plemenski nazivi. —- Neki su od njih vrlo stari — još iz vremena prije Turaka; drugi su postali za vrijeme Turaka, a najmlađi su utvrđeni većinom za prvih državnih popisa naroda poslije oslobođenja… Najjače pleme ima 319 porodica (Uzelci), a mnoga su plemena zastupana samo s jednom ili s nekoliko porodica (Len a c — 12 k: Senj — 8;  Sv. Juraj — 4--- Bakarčić: Karlobag — 1k). Te Bontić : Senj— 1k . „
Verba volant, scripta manent.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #68 u: 05.01.2018., 15:15:25 »
Čitajući razne članke na temu genealogije ili rodoslovlja naišao sam na članak koji tvrdi da su svi Evropljani potomci Karla Velikog.

Argumenti su mu i DNA analiza ali i čisto matematički.

[...]
But we are all special, which means none of us are. If you’re vaguely of European extraction, you are also the fruits of Charlemagne’s prodigious loins. A fecund ruler, he sired at least 18 children by motley wives and concubines, including Charles the Younger, Pippin the Hunchback, Drogo of Metz, Hruodrud, Ruodhaid, and not forgetting Hugh.

This is merely a numbers game. You have two parents, four grandparents, eight great-grandparents, and so on. But this ancestral expansion is not borne back ceaselessly into the past. If it were, your family tree when Charlemagne was Le Grand Fromage would harbour more than a billion ancestors – more people than were alive then. What this means is that pedigrees begin to fold in on themselves a few generations back, and become less arboreal, and more web-like. In 2013, geneticists Peter Ralph and Graham Coop showed that all Europeans are descended from exactly the same people. Basically, everyone alive in the ninth century who left descendants is the ancestor of every living European today, including Charlemagne, Drogo, Pippin and Hugh. Quel dommage.

Ukratko, kako svatko ima dva roditelja, koji opet imaju dva roditelja i ... tako dalje,  da smo svi jedinstveni, u doba Karla Velikog bi moralo biti živo cca milijarda ljudi. Kako ih toliko nije postojalo, zaključak da svatko tko je živio u 9 stoljeću a imao je potomke koji su preživjeli do danas (procjena je da 20% tadašnjih ljudi nema danas živih potomaka)  ima svoje gene (odnosno dio njih) u svakome od nas.

 “all individuals who have any descendants among the present-day individuals are actually ancestors of all present-day individuals.”

Veći članak na istu temu:

http://phenomena.nationalgeographic.com/2013/05/07/charlemagnes-dna-and-our-universal-royalty/



Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #69 u: 22.02.2018., 11:32:11 »
Pitanje  Jazbacu i ostalima koji znaju: Da li postoji karta s upisanim starim  brojevima kuća na Kastvu? Npr. R.222 - R. je pretpostavljam Rubeši a H. Hosti?
« Zadnja izmjena: 22.02.2018., 13:29:02 od Rijeka »
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #70 u: 22.02.2018., 21:03:04 »
Ja kad sam bio gledao po selu stare  brojeve najviše sam našao na gruntovnici

Offline jazbac

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 1.113
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #71 u: 22.02.2018., 21:19:56 »
Pitanje  Jazbacu i ostalima koji znaju: Da li postoji karta s upisanim starim  brojevima kuća na Kastvu? Npr. R.222 - R. je pretpostavljam Rubeši a H. Hosti?

Ne, ovo H i R ti znači Halubje i Rukavac. Nekad je kastavska kapitanija bila podjeljena na istočnu i zapadnu. Brojevi na istočnoj su imali u predznaku H, a na zapadu R. Rukavac je bio najveće selo u to vrijeme.
Čini mi se da to postoji kod nas u Rodoslovnom centru, jer da biš mogo pratit pojedinu obitelj moraš znat i kućne brojeve koji su se mijenjali nekoliko puta.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #72 u: 23.02.2018., 07:47:02 »
 :m055 E da vam je jedan milić pa da vam napravi usporedne, stare i nove, brojeve kao što ih je napravio za Studenu... :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Rijeka

  • Global Moderator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 3.351
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #73 u: 23.02.2018., 10:38:34 »
Da, morat ću do Rodoslovnog centra jer su moji bili na k.br. 484 a sad više nema tih troznamenkastih brojeva i sad više ne znam šta pratim. Ok, hvala!  :wavey
Hranite se zdravim mislima i pazite da Vam imunitet ne opadne na serviranu glupost :)

Offline elči

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2017
  • Postova: 160
Odg: Tragovima predaka
« Odgovori #74 u: 23.02.2018., 11:58:21 »
Porezne općine  su uveli isusovci  : Rukavac,Volosko, Opatija i Breza -zapadni dio Kastavštine i Halubje, Bergud, Škurinje, Rečinu i Breza - srednji i istočni dio Kastavštine , a kasnije uredili Francuzi : Rukavac (sa središtem u Voloskom) i Halubje (sa sjedištem u Kastvu). Kad su Francuzi otišli , sustav poreznih općina od njih su preuzeli Austrijanci 1815. godine. Prema tim poreznim općinama idu i brojevi kuća u maticama, ali se i ti brojevi mijenjaju kako se povećavao broj kuća ( ista kuća je najprije bila pod brojen  Halubje 97 da bi kasnije nosila broj H126).
Kasnije je Halubje podijeljeno na županije ( Zamet, Brnčići, Hosti i td. ; onda se brojevi mijenjaju - ista kuća kasnije se vodi pod Zamet 19 i na kraju Zamet, Lenci 49).
« Zadnja izmjena: 23.02.2018., 12:01:13 od elči »
Verba volant, scripta manent.