Autor Tema: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.  (Posjeta: 9732 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #45 u: 05.02.2017., 10:17:50 »
Super! Daj pliz reci mi gdje je točno onaj mostić? Nama je promakao :(

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #46 u: 05.02.2017., 13:42:50 »
Super! Daj pliz reci mi gdje je točno onaj mostić? Nama je promakao :(

Cca 150-200 m od stupa dalekovoda usred puta na drugoj serpentini, nije vidljiv nevičnom oku jer ja uvijek kad vidim udolinu s jedne i druge strane ceste 99% sam siguran da je dolje kakav propust ili mostić koji vrijedi zabilježiti. Točno s mosta sam slikao vas kako dolazite k meni, a Sabina i Elvis su već zagazili u snijeg na stazi dalje uzbrdo, prema pojilu.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #47 u: 11.02.2017., 20:30:03 »
Zaboravio sam u pripremi teme staviti i ovu kartu, pa eto nje sada ...  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #48 u: 12.02.2017., 09:06:23 »
Perdón, gdje se otprilike nalazi ono Elvisovo selo? Meni je samo ostalo u glavi ono "blizu lovaca"

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #49 u: 12.02.2017., 09:17:51 »

Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #50 u: 12.02.2017., 09:24:01 »
Kužim. Ovo je u biti malo ispod ceste kojom smo se vraćali. Daj mi pliz koordinatu te fotke. Na mobu sam pa zato pitam, hvala!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #51 u: 12.02.2017., 09:45:48 »
Mislio sam kliknuti na Google Earthu na sliku i skopirati koordinate .. ali Panoramio se zatvara i više nema tih informacija  :(
Malo sam se namučio dok nisam našao ...

45°16'06.5"N 14°37'02.3"E
45.268462, 14.617304




Offline Asterix

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.871
  • pćelica :D
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #52 u: 12.02.2017., 10:29:07 »
Super, hvala svima


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #53 u: 13.03.2017., 22:36:54 »
Hircova fotka povijesne ceste 1905. godine
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #54 u: 13.03.2017., 22:38:09 »
I još jedna stara sa samog zavoja  :bravo5
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #55 u: 16.04.2017., 17:55:52 »
I još nešto dopuna;

Dakle kada ste išli cestom koju je radio Marko Suzan Senjski Trgovac (prema Lari -knjiga Starim cestama do mora) i došli na prevoj gdje je cesta obrasla i neprohodna za JEEPA - jer baš zbog onog kamena nisam mogao dalje:::: točno malo nakon dalekovodnog stupa (U žargonu ga zovu ASTRA) ima prekrasni lučni most čija je svrha premostiti kanal kojima se voda nekad obrušavala na Križišće. To ste dobro uočili.
Točno gdje je onaj okrugli obzid u gromači na putu da ste skrenuli vertikalno gore došli bi na vodu koja se zove Hrastenica. Dakle čitavo ono područje izmrđu te i gornje ceste je podrucje gdje su nekada živjeli HRELJINSKI VLASI KATOLIČKE VJERE koji su plaćali vlaški bir Frankopanskom gradu Hreljinu koji je bio u vlasništvu Ivana Frankopana sa Krka. Pokazali su se kao vješti gorštaci i odlični stočari...(ovo važi i danas za HRELJANE) Vrlo interesantna prezimena se spominju unutra (Knjiga Vinodolska županija) koja mahom vuku Hercegovačko porijeklo. Polić, Kružić, Miklić , Kos......i to je početna točka za pretraživanje porodičnih stabala...
Ono pojilište tj šterna je nekada imala staru ručnu pumpu koja je nestala početkom 90 -ih-----Od nje ako se spustite markacijama cete doći na Hreljinsko groblje i stari grad Hreljin....Nakon šterne u borovoj šumi kod prve kuće tj vikendice ima put odmah iza kuće kojim dolazi na pozicije gdje se nalaze sve te stare Vlaške kuće mahom raštrkane, po plodnoj dolini gdje je locirana voda.
Voda s ezove HRASTENICA.
Odmah iza kuće gdje počinje asfalt cudi me da niste vidjeli drugi lučni most još fascinantnije gradnje.  Suzanova cesta se spaja na Karolinu u velikom zavoju kojim je prošao kanal mislim od struje il telefona...
Ako pratite pravu trasu karoline vidi se da je presložena od onog velikog lakat zasvoja radi pruge (1873) i ide točno iznad onog spomenika (uvijek zaboravim ime covjeka) kod one vatrogasne promatraćnice i skreće u borovu branjevinu. Izlazi na MALOJ PLASI kod prve kuće. Na Maloj Plasi nasuprot kuće koja je na Južnoj strani ima postolje od rampe jer je tu bila MITNICA gdje se naplaćivala cestarina na Karolini. Odmah iza nje je i šterna tj bunar za konje a malo dalje je odvojak piše EVP Plase kuda se ide na VIDIKOVCE VINODOLA. Dugo sam tražio tko je izgradio drugu cestu bolju koja vodi iz krišišća paralelno Suzanovoj....i opet ta Žena LARA i njena knjiga Starim cestama do mora...cija je naslovnica knjige upravo drugi zavoj iznad CERKULA. Kaže naša LARA da kada je Rijeka potpala pod MAđare a njihov ministar BAROŠ napravio prugu nije bilo lako Banu (Mislim Jelačiću) oživiti Bakar koji je postao jedini glavni grad na moru sjevernog dijela Hrvatske. Inače bitku izgubiše Senj je pruga se protegla preko VELE HRUSTE (gdje je želj stanica Plase) piše naš a tko drugi do li Drago HIRC. Vidite u knjizi Primorje i gorski kotar njegovu opijenost VELOM HRUSTOM i prugom ponad Hreljina....I sami ste osjetili tu opijenost jer ste propješačili dio puta....Mene kao Željezničkog Maketara oduvijek fascinira željeznica i uvijek stajem na njoj i čekam vlak!!??? Dakle nije bilo druge do li spojiti Bakar sa prugom ali i Senjski dio pa je napravljena željeznička stanica PLASE. Tamo je bio glavni stovarišni centar za Crikvenicu i Senj dakle HRVATSKU a trebala je cesta. Karolina preko Hreljina neupotrebljiva a Suzanova uska i išla je na Kraljevicu. Pođite tragovima  Suzanove prema Kraljevici! Doduše barbari iz A7 su napravili dar mar ali ostalo je još ponešto ako nista drugo onda mostina u MEDOMIŠLJINI. I tako nastaše nova današnja cesta Križišće Plase koju nitko nikada nije htio asfaltirati jer se nalazila na nekom preklopnom području graničkih interesa. Oni dijelovi na kamenoj BANKINI koji fale su djelo jednog aBODULA koji je kombijem krao kamene blokove sa BANKINE i unjesto njih stavljao onaj cementni šljiunak...BIJEDA BODULSKA!!!! ispričaše mi mještani koji žive ispod onog velikoga zasvoja na cesti. Reko trebali ste mu polomiti rebra da mu to više ne pade na pamet.  Zavoj se zove CERKUL a cestu sa CERKULA koja se spušta na VINODOLSKU CESTU tj RIMSKU CESTU SENIA - TRSATICA kao kraticu su isto napravili prilikom gradnje. Cestica se zove ČOČMANOVA VLAKA i spušta se točno u centar OŽLAKA prekoputa trgovine. Ima još i starih stupića-KOLOBRANA  na njoj. Od nje vodi novi krak za stupove dalekovoda pa ako vidite neko vozilo da s epentra po njima znajte da je to autor ovoga teksta! Išli ste dalje i uoćili One kamene stepenice izmedu dva dijela Banove ceste (koji ban triba vidit u Larinij BIBLIJI) su samo dio puta kojim s enekada išlo pješke u planinu. Put ide od bunkera na ROVU tj BLATU - to je onaj na cesti RIMSKOJ i diže se uz onaj drugi na donjem kraku pa izlazi na gornji krak pa onda ide u brdo i dolazi na KOVAČEVA gdje je pumpna stanica naftovoda. Od pumpne stanice ide dalje u šumu.
Znakovi U su posvuda ali to je dobro jer mlade gneracije ne smiju ponavljati našu grešku saveza sa PRAVOSLAVNIM VLASIMA:
Kada dođete u križišće kod prve kuce tj vikendice ima ono okretište autobusa i tamo ima jedan skriveni bunker koji je pazio na tu cestu....drugoga ste našli na onoj SUZANOVOJ.
Hvala godpođi LARI i njenom kolegi koji su napisali bibliju koja je razriješila moj višegodišnji GORDIJSKI ČVOR glede baš te dvije ceste. Inače VIDIKOVCI VINDOLA i počinju u centru križišća...po staroj cesti na vidkovac gdje ste dronom snimili rupnika ......taj se dio zove DEBELJAC.
Vraćam se na Laru i cestu Trsatica - Senia (TRSAT - SENJ) ali niti oni nisu našli odgovor kamo ta cesta nestaje nakon TRIBLJA i kuda je išla do BILA (iznad POVILA) jer trasa do Francikovca je poznata.
Imače nikako kompletirati reportažu o KAROLINSKOJ ILI CESTI FRANKOPANSKIH DVORACA...bio toliko puta ...proša lani par puta i nikako montirati kameru na auto i napraviti nešto....a baš autori Skupa povijesnih VOJNIH vozila u KArlovcu su napravili krasan izlet po jednome dijelu...Dubovac-Novigrad-Bosiljevo.....
Evo mala dopuna....jer
nekako me štrecnula ova slika TAPREDA jer moga JEEPA svi u Križišu/DRIVENIKU zovu TAPRED (stari stanovnici)
 Naime bio je to autobus koji je sa MALE PLASE išao Banovom cestom na KRIŽIŠĆE pa onda novosagradenom cestom na ŠMRIKU pa onda Novosagrađenom dijelu MAGISTRALE od RIJEKE DO CRIKVENICE sa konačnom stanicom i Crikvenici. Sve su to napravili Talijani za vrijeme NDH. Dakle okupator uvijek radi ceste za izrabljivanje lokalih sirovina. To je slučaj i sa PARENZANOM u IStri. koja je bila predmet proučavanja lani.
Evo malo dopuna ne škodi jer mi je jako drago da mogu i na slici vidjeti toga TAPREDA!
Inače susjed mi dao drona (PEVEC 650KN) ali nam se projekat završio neslavno jer probni let je bio na nogometnom igralištu a rezultat završio u obližnjem granju .jedva smo ga našli a problem je made in CHINA slaba baterija pa leti par sto metara i isprazni bateriju....dobro dobio ga susjed na poklon od sina....inače bi trebalo montirat sirenu na njega da ga možeš nać kad sleti neplanirano u obližnje granje.
Inače u Vinodolu se svi veliki zavoji tj SERPENTINE na cestama zovu CERKUL. Ali onaj na Banovoj je stvarno impresivan.
Glede onih starih kuća na Melnicama vidim da je onaj babin zub od zida pao a zanima me da li ste našli ono staro korito za prat robu (fali jedan kvarat) ? imam čitav film snimljen o tim kućama još sa DV kamerom negdje po arhivi.

Uzgred onaj bunker ispod Banove ceste 1991 kada smo planirali obranu baš u onome kanalu smo imali spremište vode...jer logika govori da bi PRAVOSLAVNI VLASI prvo zazeli vrhove pa onda minobačima....ko po SARAJEVU. Vođa im je bio neki KLEUT a on je stanovao baš na MAloj Plasi i prvi prebjegao preko grane stoga je trebalo odmah zatvorit rupe u obrani....

Zašto je Hreljinsko Vinodolski kraj bio jak sa Partizanskim odredima sada vam je jasno. Talijani su stigli do Križišća i stvorili liniju bunkera i nikada dalje nisu išli u Vinodol. Partizani su bili u šumi i noću se spuštali po hranu i nove regrute....i tako do kapitulacije. Dakle Hreljin, Grižane Drivenik Tribalj Bribir sve su to stari partizani i šuma je prepuna partizanskih logora i spomen ploča. Mislim i o tome napravit jedan post. Baš  sada za sve svete brojim ja na Bribirskome groblju koliko ima partizana i usred brojanja evo moga susjeda ....e reko sada si me zajexxbo jer sam zaboravio gdje sam stao....ima oko 130 grobova...i sam general TUS je Bribirac. Kada je Italija pala tada su svi ti šumski ratnici se spustili se slavit...na žalost u tome deliriju su zaboravili postavit straže pa se se Švabe spustile po cesti sa Gornjega jelenja i pobile sve živo. Mještani pričaju da su partizani bježali sa barkama na krk....ali niti NJemci nisu išli dalje nego su ostali na toj liniji MARENSKA DEBELJAC i tu je bio početak borbe za RIJEKU...stari mještani su mi odali dosta njemačkih groblja i grobova a ako idete na Križišćansko groblje ima nešto križeva uz groblje to su njemci.....šmrika ima isto njemačko groblje iza lokalnog..
dosti bi mogao pričati o tome jer sam skupljao materijal o tome...i znam sve lokacije zakopanih njemaca...jedan ga ima cak u vrtu ispred kuće....a jedan covjek sagradio kucu baš na njih 5-6.....
Ima projekata ali ove zime nije bilo vremena....radio ....

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #56 u: 16.04.2017., 22:24:35 »

Inače susjed mi dao drona (PEVEC 650KN) ali nam se projekat završio neslavno jer probni let je bio na nogometnom igralištu a rezultat završio u obližnjem granju .jedva smo ga našli a problem je made in CHINA slaba baterija pa leti par sto metara i isprazni bateriju....dobro dobio ga susjed na poklon od sina....inače bi trebalo montirat sirenu na njega da ga možeš nać kad sleti neplanirano u obližnje granje.

Taman dok smo se spuštali netko je isprobavao drona na jednoj livadi u dolini, pretpostavljam da to ipak nisi bio ti.

Offline RI898RR

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ruj 2014
  • Postova: 195
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #57 u: 17.04.2017., 18:41:11 »
 :e050

Nisam Elvise ja sam bio na nogometnom igralištu, ali je na žalost projekat projekt dron dosta loše završio. U obližnjoj šikari! Doduše vratio ga susjedu ispravnog!  :wines

Ako imate još slika u vezi Tapreda i oko te ceste plase - Crikvenica jako bi mi dobro došle jer planiram napravit film Tapredom od crikvenice na Želj  stanicu Plase. Išao bi starom trasom ceste križišće - magistrala do jadranova te onda opet starom trasom od Jadranova do Sv jelene preko kačjaka na crikvenicu na autobusnu stanicu na Petak.

http://pikabit.locloudhosting.net/items/show/458

ovdje je TAPRED na GALARIJI - tunelu ispod starog grad Hreljina koji je nedavno zatrpan.
Inače u tunelu su sa obje strane bile dvije velike rupe koje su bile za minirati tunel. Njemca koji je išao detonirati eksploziv na motoru su ubili partizani i tako sačuvali tunel. Nakon rata je bio jednosmjeran za prema Hreljinu dok je vanjska strana bila za od Hreljina prema Križišču , problem je bio što je bio premali pa su kamioni cerade derali o bokove tunela. Stoga je zatrpan i uz njega probijena dvosmjerna cesta....Cestu Križišće -Hreljin spominje i Hirc znaci da je dosta stara!


Gda Lara i njezina biblija, koji je ovo zavoj na naslovnici?
http://www.libricon.hr/Starim-cestama-do-mora_b263.aspx

ovo je za Podvelebitski dio
http://www.libricon.hr/Starim-cestama-preko-Velebita_b288.aspx

Sve o TAPREDU
https://www.google.hr/search?biw=1440&bih=754&noj=1&tbm=isch&sa=1&q=modeli+autobusa+izme%C4%91u+dva+rata&oq=modeli+autobusa+izme%C4%91u+dva+rata&gs_l=img.3...104776.112425.0.112674.31.21.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c.1.64.img..31.0.0.mUYtcQ2QjU8#imgrc=S3Zwws-lNaXAtM:&spf=45

pa smo locirali i model

http://www.autobusi.org/forum/index.php?topic=21537.0

Automobilfabrik Perl AG" - Wien, Liesing), model L6 iz 1927 godine

https://de.wikipedia.org/wiki/Automobilfabrik_Perl

http://www.dr-peter-standenat.at/museum/thematik.html



Tapredova povijest danas je to MAN Austria

https://it.wikipedia.org/wiki/Gr%C3%A4f_%26_Stift


« Zadnja izmjena: 17.04.2017., 22:10:09 od RI898RR »

Offline piket

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2018
  • Postova: 177
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #58 u: 15.11.2018., 13:05:19 »
Budući da se ovdje pisalo o turi po Suzanovoj cesti, tu ću apelirati i ukazati da bi ova vaša kružna tura po starim cestama iznad Križišća dosta zgodna u smislu da se uredi biciklistička staza sa tabelama. U tom slučaju su nužni neki zahvati na staroj Suzanovoj cesti koja je jednim vrlo kratkim djelom neprohodna i urušena. Isto tako bih ukazao na urušen stari kameni most-propust star 300 godina na Suzanovoj cesti u Melnicama, koji ako se ubrzo ne popravi bi mogao cijeli propasti. Ukoliko ima nekog s područja Bakra i Kraljevice ko bi mogao sudjelovati u obnavljanju i stavljanju u funkciju povijesnih cesta (pješačke, biciklističke staze, odmorišta, tabele o informacijama) na području Križišća nudim pomoć.

Offline piket

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Ožu 2018
  • Postova: 177
Odg: Povijesna i bunkeraška tura oko Križišća 28.01.2017.
« Odgovori #59 u: 15.11.2018., 13:11:25 »
Kameni most-propust je brižljivo zidan bez vezivnih sredstva i malo je tako starih očuvanih primjera na našem području.