Autor Tema: Stare fotografije osoba  (Posjeta: 152312 vremena)

0 Članova i 12 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #375 u: 14.10.2015., 19:18:11 »
 :bravo2 :bravo2 :bravo2

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #376 u: 14.10.2015., 19:19:38 »
Prekrasna priča o ovoj fotografiji.
Pročitajte je i uvidjet ćete kako i fotka ponekad zavara, kako je netko hrabar - a ti pojma nemaš, kako se pati za istinu, kako je lijepo biti  čovjeku-čovjek, a ne vuk.


LLeone .... :pusiti


Zove se Peter Norman. Australac je. U to vrijeme, u Australiji su postojali oštri aparthejd-zakoni, nalik onim u Južnoj Africi. I tamo je bilo raznih prosvjeda, zbog zabrane dolaska emigranata koji nisu bijelci,

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #377 u: 25.10.2015., 11:40:49 »


Voditelj gradske glazbe, 1880.ca

Offline jano

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Pro 2014
  • Postova: 356
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #378 u: 04.11.2015., 19:19:19 »
Možda netko sjeća te djevojke?  :)

« Zadnja izmjena: 01.05.2018., 20:37:38 od jano »

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #379 u: 04.11.2015., 19:22:46 »
možda se neka prepoznaje

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #380 u: 04.11.2015., 21:43:22 »
a vid ona dva lika desno :djavo
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Online zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.245
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #381 u: 04.11.2015., 21:49:17 »
Onaj desni mi malo baca na Iliriju, a ovaj do njega na Jean Claude van Damma  :greensmile
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #382 u: 04.11.2015., 22:15:07 »
Onaj desni mi malo baca na Iliriju, a ovaj do njega na Jean Claude van Damma  :greensmile

 :rollin2 a jebate nisam znao kako sam zgodan  :rollin2

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #383 u: 05.11.2015., 09:15:47 »
Ovaj s naočalama je Petar Grabovac-Čučo, kako su ga zvali njegovi poznati.
On je bio i začetnik tog ''projekta'' u Novom listu.
Neki govore da je i puno radio s tim curama kako bi ispale bolje na fotografijama.
A da, nekad su novinari bili face, a sad su štrace. :e050
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #384 u: 05.11.2015., 16:52:19 »

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #385 u: 08.11.2015., 20:13:39 »


Na totografiji su moji: nona Štefanija /Štefa/ i nono Ivan /Ive/ po maminoj strani. Puhovi iz Studene. Nona je došla iz Zvaneće kuće, također iz Studene. Djevojačko prezime joj je bilo Šebelja, a udato također Šebelja.



Djed je umro 1941-12-06 na Mikulovu, nakon dužeg poboljevanja. Znam da je bio na liječenju u tada novoj bolnici na Sušaku. Pogreb je bio, po velikoj hladnoći i zaleđenoj cesti, u Svetom Mateju (kasnije Viškovo) gdje su se između dva rata studenjski pokojnici pokapali.
Njega su, prema pričama u mojoj familiji, zbog pripadnosti HSS-u žandarmi tukli i ispitivali na način da je morao golom zadnjicom sjesti na užarenu ploču peći. Neki drugi izvori pak govore da su ga maltretirali i krvnički mučili zbog nekog šverca. No, sve u svemu on je umro u svojoj
42.godini. Za sobom je ostavio moju nonu sa šestero djece, od koje je Ivan (1924-1943) imao 17 godina, Dragica je bila 1926. godište, pa moja mama Marija 1928. Josip 1930. Vladimir 1934. i Zdenka 1935. U familiji su bili i moji pranono Mate i pranona Marija. U to vrijeme su ljudi od šezdesetak godina bili kao ižmikane krpe. Nemoćni, pravi starci.
Znači, moja nona kao udovica je prehranila šestero djece plus dvoje staraca. Ive je poginuo u ratu, odmah 43. kad je i stupio u partizane u onoj žestokoj njemačkoj ofenzivi. Zadnji put je viđen kako zaprežnim kolima razvozi hranu suborcima u Kraljevom jarku, kraj Fužina. Ne znamo, i najvjerojatnije nikad nećemo doznati, gdje je pokopan. Ali su zato ostali bili kao kremeni. Jaki, radišni, ma svi do zadnjega. Još su živi Zdenka (živi u Gradu-Italija) i Vladimir, moj predragi ujak Vlatko koji živi u Klani.
Nona je umrla 1969. doma. Bila je udarila neka krava, mislim imena Ruma, u prsa i kažu moji da je od toga dobila tumor dojke i nakon neuspješnog liječenja umrla. Dok je hodala na zračenje u bolnicu na Sušaku, bila je smještena kod nas na Vežici. Pokopana je, isto po velikoj hladnoći, u Klani. Tada sam prvi put bio bolestan. Dobio sam žestoki bronhitis tako da sam 2 tjedna ostao doma.
Još jedna napomena pa ću prijeći na stvar. Posmrtni ostaci moga djeda nisu tu nego ''negdje na Viškovu''. U poslijeratnoj pretumbaciji grobovi su prekopani, a nitko se nije sjetio da ga prenese ili pak obilježi novo grobno mjesto. Negdje je nastao''kratki spoj''. U ovom grobu ne leži niti moj nikad viđeni ujak Ive, ali niti  djedov brat Anton (Tone) koji je poginuo i pokopan na partizanskom groblju u Bribiru. Moji su svakog 1. studenog obilazili i njegov grob, ali sad se ide sve rjeđe. Ja sam bio unazad tri godine, čini mi se.

-------------------------------------

Moje pitanje se odnosi na uređenje ove fotografije. Na Sisveti sam bio u Studeni i moji Puhovi su mi dali zadatak da riješim problem. Ova slika, koja je nestručno i prelažno uređivana (vidi moga nonota s kosom  O0) je oštećena. Ove mrlje lijevo, u visini glave moje none, su neke ruzinave boje. Fotka je formata cca 40x30 cm. Papir je neki malo tvrđi, ajmo reći kao onaj uobičajeni za fotografije.
Što napraviti da se skinu te mrlje odnosno da se napravi novija i bolja fotografija na takvom fornatu i takvom papiru?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #386 u: 08.11.2015., 20:45:58 »
dat nekom tko zna da ju uredi u photoshopu
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #387 u: 08.11.2015., 20:52:52 »
dat nekom tko zna da ju uredi u photoshopu
Mislim da smo na pravom putu do puta za rijeršenje problema.  :p015
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.547
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #388 u: 08.11.2015., 20:59:49 »
U poslijeratnoj pretumbaciji grobovi su prekopani, a nitko se nije sjetio da ga prenese ili pak obilježi novo grobno mjesto.

Kao da si mi čitao misli :palacgore Već neko vrijeme pokušavam dokučiti u čemu je razlog naglo porasta potražnje za grobnim mjestima. Gledam npr Kastavsko groblje koje ima stoljeće ili dva i ne izgleda mi da se bitno širilo kroz to vrijeme, a u zadnjih 20-30 godina je barem udvostručeno i već je puno - zadnje proširenje je 3x3 niše koje gledaju na parking  :eek.
Isto je s grobljem na Viškovu.
Ova tvoja priča mi je objasnila barem dio razloga zašto su nekada groblja duže "trajala".  :palacgore

Moje pitanje se odnosi na uređenje ove fotografije.[...]
Što napraviti da se skinu te mrlje odnosno da se napravi novija i bolja fotografija na takvom fornatu i takvom papiru?

Uz puno ručnog rada i ponešto kreativnog "izmišljanja" dijelova, moglo bi se napraviti još ljepšu i stariju  :palacgore

Za primjer jedna na kojoj sam radio nekoliko godina ... ne zato što treba toliko vremena nego jer sam radio s velikim pauzama između. I još mi je ostalo još par detalja za popraviti ... po imenu (..11) vidim da sam u barem jedanaest sesija čistio oštećenja. A po datumima vidim da sam počeo 2003 i stao 2009  :eek




Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Stare fotografije osoba
« Odgovori #389 u: 08.11.2015., 21:03:28 »
tko je na toj slici?
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get