Autor Tema: Informacije - glasilo 3.maja  (Posjeta: 65367 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #300 u: 24.10.2016., 18:54:00 »
Trećemajski fotoplov

Dvije mostne dizalice po 30 tona nosivosti koje su pokrivale 1. navoz, izrađene
god. 1911.-1912.g.
Pogled na navoz na kojem se grade peniše Metauro i Sile. 28.05.1933.

/Nikad čujo za peniša. Pa da i vi ne tražite evo kako je opisuje HJP -  pèniša pom. plovilo tipa barže, danas redovito čelično, služi za prijevoz i prekrcaj rasutog tereta u lukama i sl.
Google mi je , normalno, otvarao priče o penisu :lol3/
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #301 u: 24.10.2016., 19:16:29 »
Osim Nine? i ova fotka Nikole Subotića mi je dobra.
Nikola je bio naš brodomonter, kasnije kontrolor i šef navoza, kad mene već nije bilo u 3.maju.
Evo, bio je i dobar fotograf, a znam pouzdano da je bio i dobar građevinar.  :bravo Nidžo - svugdje aktivan.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #302 u: 24.10.2016., 19:51:27 »
Što kažu radnici

Svi moji kolege iz Četrnaestice. S Jurešićem i Kovačom sam u početku karijere radio na brodu, a s Ercegovićem kasnije, u Pripremi. Pino mi je bio i šef par godina, dok sam bio planer.
Mirko je bio vrhunski brodograditelj u drvu. Radio je kao brodotesar stabiliture, a ne kako ovdje piše. Imao je jednu malu slabost - volio je piti. I to alkoholna pića. Ali nije pio redovito kao ''normalni'' pijanci. On bi se povremeno narajcao i onda bi pio par dana. Onda ga je bilo svukuda. I u kanalu. A kolege su ga jako voljele jer je bio načitan, pametan, pravi drug. I danas pričaju kako je rekao, uz rad je završio srednju ekonomsku školu, kako će jaja bit tisuću dinara, a ovi su se čudili, da otkud mu to.
Završio je tako da je u nekoj pijanoj svađi dobio kacot i - Adio moj dragi Mirko! PuM!.
Kovač Filip je porijeklom iz okolice Čabra, ne znam točno selo. Kasnije je bio poslovođa trasera. Rođen 1941. u tom selu, ali je kao dijete završio u logoru na Rabu. S njim sam se puno družio i omiljena pjesma mu je bila (kad bi malo popio):
- Če hočeš moja bit, si moraš rit obrit...Tralala.  Neumrli Fićo. I on je otišao u priču pred par godina, ma bit će i pet. PuM Fićo dragi!
Pino Ercegović je bio jedan od najboljih poznavatelja brodogradnje što sam ih poznavao. U jednom momentu, kad je raspisan natječaj za zamjenika rukovoditelja za proizvodnju OOUR-a htio (i trebao) se takmičiti, ali nije imao potrebnu (višu ili visoku) stručnu spremu. Bio je ''samo'' tehničar. Tada je u našem OOUR-u bila jako napeta situacija jer se kandidirao netko za koga smo mnogi vjerovali da nebi trebao, zatim netko za koga sam ja osobno navijao. Da bi na kraju došao netko iz druge sredine. Dobar, odnosno odličan, ali mi smo tada mislili da je zalutao k nama koji smo bili solidna sredina.
Pino i ovaj za koga sam navijao su ubrzo otišli i imali su rezultate za rubriku - vjerovali ili ne.
Pino je s kolegom otvorio malo brodogradilište u - Čavlima.  :p015 Izrađivali su male plovne jedinice, sad ne znam baš dimenzije, ali taklo do 15-ak metara. Ribarske brodove, ronilačke, a između ostalog i one brodice na Plitvičkim jezerima na elektro pogon. Eto, to je PIno. Moram ga nazvati pa da se malo izogovaramo.  :lol1
« Zadnja izmjena: 24.10.2017., 10:05:10 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #303 u: 24.10.2016., 19:52:18 »
...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #304 u: 24.10.2016., 19:52:59 »
...
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #305 u: 24.10.2016., 19:56:02 »
Godina će 1983.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #306 u: 24.10.2016., 23:18:30 »
Pazi! godina je 1982. a ne 2002 ili 2012.
Ah ti trećemajci, uvijek su bili koračić ispred ostalih. (Osim po plaćama)
(Elvis - muč!  :thankyou)

 :icare

Zar zbilja nitko drugi nije u osnovnoj školi tih godina skupljao stari papir? Nekako mi je u magli sjećanja da je bila i neka nagrada za razred koji skupi najviše, ali kako je nismo osvojili ne sjećam se kakva je bila.

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.161
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #307 u: 25.10.2016., 05:39:18 »
Skupljali smo stari papir u osnovnoj školi sve u šesnaest. Rekao bih od mojeg 5. razreda sigurno, znači od 1982. sigurno.

Spomenuo se gore Nikola Subotić, šef navoza u "moje" vrijeme...

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #308 u: 25.10.2016., 07:11:23 »
Pazi! godina je 1982. a ne 2002 ili 2012.
Ah ti trećemajci, uvijek su bili koračić ispred ostalih. (Osim po plaćama)
(Elvis - muč! :thankyou)

 :icare

Zar zbilja nitko drugi nije u osnovnoj školi tih godina skupljao stari papir? Nekako mi je u magli sjećanja da je bila i neka nagrada za razred koji skupi najviše, ali kako je nismo osvojili ne sjećam se kakva je bila.

Elvis uvijek pokvari moju priču. A lijepo sam ga zamolio, što bi Slovenci rekli, čez rože. :m055
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #309 u: 25.10.2016., 09:52:45 »
Skupljali smo stari papir u osnovnoj školi sve u šesnaest. Rekao bih od mojeg 5. razreda sigurno, znači od 1982. sigurno.

Malo čudno da se "stariji" ne sjećaju sakupljanja starog papira. Stari papir se je sigurno skupljao i početkom 70-tih tad sam išao u osnovnu školu. Jedan od značajnijih dana u godini jer se je moglo pronać Starta, Čika, Auto Moto i još kojekakvih časopisa za pionire.
Osim starog papira mislim da je to počelo u mjesnim odborima pa se kasnije preselilo u osnovne škole sakupljao se marun i žir za prehranu životinja preko zime.
To su bile akcije iz kojih su se dijelom financirali izleti učenika, ne kao danas.

Offline ja moren

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2015
  • Postova: 1.515
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #310 u: 25.10.2016., 12:09:58 »
ki je rekal da se ne spametimo


hodimo kroz opatijski park i nosimo arhivu iz nečega ča je onput bilo z vili angiolini...

paseva jedan klošar pijanac  (i onput ih je bilo...) i pogleda jenega dečka med nami kako nosi v rukami jedan kup te harti sprintane va kilometarskoj kolone od ondašnjeh printeri - i reče;
 "Sinko-nemoj si mislit da si metis!"   i pasa daje...  :e040
ki more-more...

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #311 u: 25.10.2016., 18:01:07 »
Velika isprika!

Kako nisam vidio slike, nisam zamijetio ovaj tekst iz 1981. objavljen povodom 1. godišnjice Titove smrti.

Dakle, 04. svibnja 1981. otkrivene su, uz glavnu prometnicu pokraj Zapadnog ulaza, spomen ploča i skulptura (rad Zvonimira Kamenara) u znak sjećanja na posjete druga Tita 3.maju.
Evo teksta,
a i fotke skulpture koju sam našao u broju od 17.12.1982.
(Kad nađem bolju, stavit ću je umjesto ove. Ne sumnjam da ću je naći, ta svi smo, kako kažu ili misle neki,  tada živjeli kako bi veličali rad i djelo JBT-a.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #312 u: 25.10.2016., 19:43:00 »
Reže se Makedonija

Kakvog svraba smo se nabrali s kasiranjem ovih brodova. Ljudi nezadovoljni, voditelji nevični ovakvim poslovima...Ali, što kažu, kad se mora - mora se. Bila su neka čudna vremena - kao Brodomaterijal mora opskrbljivati željezare starim željezom. A do tada nije morao, je li. Čak nam se jedan brod potopio, i to dobar dio koji nismo uspjeli izrezati. Jedan poslovođa je kriv, ali neću da ga imenujem.
P.S.
S, čini mi se, Makedonije smo uspjeli spasiti  timun koji je, valjda još, na stepeništu u upravnoj zgradi Četrnaestice.
« Zadnja izmjena: 25.10.2016., 19:48:03 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #313 u: 25.10.2016., 19:57:21 »
Foto-vijest iz OOUR-a 14

U subotu, 22.01.83. porinut je s 3. navoza ponton rađen za GRO Konstruktor.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Informacije - glasilo 3.maja
« Odgovori #314 u: 25.10.2016., 20:02:18 »
Foto-vijest

U 3.maj stigao je i brod Lošinjske - Galiola na - kasiranje. (Brrr kako to grdo zvuči)
Prošeći se z manun okolo Trsata.