Autor Tema: Riječka skloništa - jedno tajnovito u Ulici Internacionalnih brigada  (Posjeta: 19949 vremena)

0 Članova i 14 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
 :shame

U planu mi je ponovni posjet, samo moram dogovoriti kad. A kako je od našeg posjeta od kojeg su ove fotke prošlo skoro dvije i pol godine malo mi je izvjetrio plan skloništa. A ne bih sad baš nabadao pa pogriješio. Pođi s nama kad bude ponovni posjet!  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Ni ja se više ne sjećam točno tlocrta tog skloništa. Onako u magli mi se čini da je bio u L obliku, s time da je stepenište prema tobruku otprilike na mjestu spoja stranica slova L.


Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
nikako ne kužim zašto se niste popeli gore i zavirili u taj prolaz?
ili je to ostavljeno za neku drugu priliku, kad bi se trebalo uzeti kakve ljestve ili nekakvu opremu?
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
nikako ne kužim zašto se niste popeli gore i zavirili u taj prolaz?

Jer nismo imali Spidermana s nama  :smile bez opreme ne ide.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
ok , dakle treba uzeti opremu i zaviriti gore
estaveličari imaju svu opremu, trebamo ih samo zamoliti
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Naravno da se može s njihovom opremom ali ja bi ipak radije sklopive ljestve maksimalne visine (a da su ručno prenosive), jedino se ne sjećam koliko je uzak najmanji "zavoj" u tom skloništu prije te prostorije"  :hmm Nema smisla zabijati klinove za tako mali uspon, a i da ne kažem koliko bi duže trajalo ....

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Pogled sa stubišta prema tobruku kroz rupu u zidu otkriva dolje prostoriju u koju nema ulaza ...




Da ni to kojim slučajem šterna?
Na onoj jednoj slici centralnog stupa se vidi nekakav otvor (ustvari dva gore i dole), a iz zida ruzinava cijev, kroz jedan od tih otvora je slikano?
Stup oko stepeništa je šup, kroz njega dolazi voda?
« Zadnja izmjena: 14.06.2016., 15:39:25 od Daluka »

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.433
Što predstavljaju ova dva X, istina malo su zapadnije, ovaj jedan se poklapa sa betonskim stupom na kom je tabela JGL na raskršću. Pretpostavljam da su lijevo od ikseva nacrtane kuće.
Skica je loša ne vidi se legenda, inače je iz knjige "Riječka bitka" Sušak i Rijeka u NOB-u.
« Zadnja izmjena: 15.06.2016., 13:36:54 od Daluka »

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Naravno da se može s njihovom opremom ali ja bi ipak radije sklopive ljestve maksimalne visine (a da su ručno prenosive), jedino se ne sjećam koliko je uzak najmanji "zavoj" u tom skloništu prije te prostorije"  :hmm Nema smisla zabijati klinove za tako mali uspon, a i da ne kažem koliko bi duže trajalo ....
ma mislim da su dovoljne dvoje troje stremene ljestve, ne trebaju klinovi dovoljno bi bilo na šine vezati ljestve i to je to
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Što predstavljaju ova dva X, istina malo su zapadnije, ovaj jedan se poklapa sa betonskim stupom na kom je tabela JGL na raskršću. Pretpostavljam da su lijevo od ikseva nacrtane kuće.
Skica je loša ne vidi se legenda, inače je iz knjige "Riječka bitka" ili tako nekako.

Skica je iz knjige: Radule Butorović: Sušak i Rijeka u NOB , a vrlo liči na scan kojeg sam ja napravio i stavio na net  :) U legendi uz kartu ne piše što bi ti X-evi trebali predstavljati, koliko vidim ima ih još tri na Kozali, otprilike na poziciji nedovršene podzemne utvrde.  :hmm

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Da ni to kojim slučajem šterna?
Na onoj jednoj slici centralnog stupa se vidi nekakav otvor (ustvari dva gore i dole), a iz zida ruzinava cijev, kroz jedan od tih otvora je slikano?
Stup oko stepeništa je šup, kroz njega dolazi voda?

Da bi mogla biti šterna je palo i meni na pamet ali nemam nijednu drugu fotografiju unutrašnjosti, a ne sjećam se da sam vidio dolazno/odlazne cijevi/otvore.
Ako se ne varam , prethodnu fotografiju sam napravio kroz ovaj otvor,  centralno/zavojito stepenište zavija na drugu stranu.


Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.551
Po katastru, izlaz uz tobruk bi mogao biti na "ničijoj zemlji" .. naravno da je nečija, ali nije izgrađena, tj nema kuće pa za naše potrebe  kao da je ničija  :greensmile 1079/9


Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Idemo?  :djavo
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
iako nije to tema, da pitam
zna li neko za veeellliiikkkooo sklonište negdje oko guvernerove palače, navodno je riječ o toliko dugim hodnicima da su se po njima vozili biciklom
bolje biti vjetar nego list

Offline sijori

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 503
ispod guvernerove. gradili talijani koji su vjerovatno proširili stare podrume guvernerove u kojem su se čuvali bačve i hrana. a nastavila je jna i nakraju za vrijeme domovinskog rata tu je bio krizni štab, da bi nakraju tu bio centar 112. hodnici su stvarno veliki i vode ispod palače kao i okolo vrta. trebalo bi istražiti postoji li spoj na skloništa ispod parka nikole hosta...ali to je već za drugu temu