Autor Tema: Nova Lujzijana Gornje Jelenje - Delnice i njeni preživjeli spomenici  (Posjeta: 9174 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Nakon ovog povijesnog prikaza potkrijepljenog novinskim člancima i fotografijama iz toga doba, vratimo se u sadašnjost. Mnoge ORB koje su radile na cesti poželile su plod svoga znoja i žuljeva ovjekovječiti i ostaviti neki trag svog sudjelovanja u tom za ono doba gigantskom zahvatu, a i za današnje doba velikom poduhvatu, pa su uz cestu na svojim dionicama postavljale svakakve forme spomenika, najčešće kamene ili betonske sa manje ili više uspjelim tekstovima (neki su mrvu i poetični, kako ćete vidjeti u nastavku)  :greensmile

Krenut ćemo s kartom na kojoj sam označio sve do sada pronađene spomenike ovih vrijednih omladinskih radnih brigada iz 1952. i 1953. godine ... Numeriranje sam počeo od Gornjeg Jelenja prema Delnicama, pa je brojem 1 označen spomenik na samom raskršću u Gornjem Jelenju, uz miljokaz stare Lujzijane, a brojem 10 ploča u usjeku ispred Delnica gdje je ispravljana trase stare Lujzijane, po zgledu slična tabli spomenika br. 1. Dodano je brojem 11 označena i ploča kod jezerca na Križ potoku koja će izgradnjom novog većeg jezera namijenjenog isključivo za vodoopskrbu potonuti u zaborav na dnu tog novog ogromnog lokvarskog jezera ...

Za sad sam pronašao toliko spomenika 10 (11). Možda je bio i koji još, ali ga je zub vremena i održavanje ceste pregazilo ... Možda još negdje skriven postoji još koji. Istražujem i dalje :wavey

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Prvi se spomenik - u vidu velike ploče s podacima o cesti i njenim graditeljima koje će pamtiti u vječnost (sic!)  :facepalm nalazi kako rekoh odmah kod raskršća na Gornjem Jelenju uz miljokaz stare Lujzijane.  Na njemu čitamo da je 9.500 omladinaca radilo na ovoj cesti, ali stanje slova jedva je čitljivo. Koliko je taj spomenik važan, vidi se i po njegovom devastiranju od strane idiota sa sprejom, koje nitko u ovoj državi ne čisti.






"Nas 9500 mladih ljudi i njihovi stariji drugovi izgradili smo ovu 25 (?) km dugu cestu ... "  - previše nečitljivo dalje
Spomenik postavljen 29.11.1952.

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Spomenik broj 2 - nakon odvajanja ceste za Mrzle Vodice (trasa Stare Lujze) nova trasa nastavlja trima pravcima, te se nakon njih velikim desnim zavojem ubacuje u ono što ja zovem početkom Gorskog kotara - prvi usjek sa zavojem ulijevo. Spomenik je gotovo neuhvatljiv oku, ali sam ga ipak u vožnji snimio krajičkom oka. Lokacija:




A na njemu piše:



Evo i u negativu da se lakše čita:




Ovdje je radila I ludbreška ORB
III puta udarna
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Spomenik br. 3 nalazi se nedaleko od br. 2, ali sa suprotne strane - nije bog zna što ostalo od njega, samo nagovještaj da je tu nešto pisalo






Čita se samo "Ovdje ...", a vidi petokraka na vrhu
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Sve do ispred skretanja za Fužine nisam naišao na nijedan novi. Onda jedan malo veći posebnog oblika na stijeni s lijeve strane ceste  - na karti broj 4, pa eto i 4 fotke. Vidljivo je da mu je vrh nekad izgledao drukčije, sam samo metalna šipka strši.










Ovdje čitko piše:
"Putniče, kada prolaziš ovom cestom i budeš se divio njenim ljepotama, sjeti se da je to djelo Titove omladine.
U znak priznanja za velike radne podvige podiže ovu spomen ploču II. Petrinjska DRB "Narodni učitelj" koja je ovu cestu gradila od 9.VII do 30.VIII 1953. i bila udarna i 2 X pohvaljena"

Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Spomenik broj 5 nalazi se točno nasuprot skretanju ceste za Fužine, i također nije previše čitljivo što na njemu piše, osim početnog "Putniče ..." dalje je nerazumljivo, a ne pomaže ni to što su slova pisana maliom kamenčićima utapanim u beton što se i nije pokazalo previše trajnim rješenjem na surovoj goranskoj zimi



Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Spomenik broj 6 nalazi se na dijelu ceste koji prolazi iznad Lokava, sa strane ima po lopatu ugrađenu, a s prednje strane sijevaju munje od poleta i elektrifikacije zemlje ... Slova se ponegdje razabiru, ali slabo, pisana su na žbuci kojoj 64 godine izloženosti ipak surovoj klimi nije bilo baš ugodno, pa pomalo otpada i odnosi u zaborav ono što su nam umjetnici htjeli reći











A evo i lopata s lijeva i desna:





Razabire se:
"Ovdje je radila od 1.VII ... do ...
ORB Partizan ... "
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Spomenik broj 7, ORB Pero Car, umjetničke crtarije, malo očuvaniji, nalazi se malo dalje od broj 6 u pravcu Lokava, također s desne strane ceste ... Njegovo uočavanje uzrokovalo je moje naglo kočenje, preplašio sam mamu koja je bila u autu, a i razbio 3 od 5 jaja - i to domaćih! Dobro da me nije izmlatila kolko sam je isekirao. Ali spomenik sam snimio!  :bravo5










Ovdje je radila ORB (Omladinska radna brigada) narodnog heroja Pere Cara, i to kako nam ovaj još koliko toliko očuvani spomenik govori - od 01.08.1952. do 01.11.1952.


O ovom sam spomeniku napisao i zasebni članak u kojem možete saznati i tko je bio Pero Car zvani Zvrk - na linku http://croinfo.net/vijesti-regija/8280-spomenik-orb-pero-car-1952-i-poneto-o-njemu.html


Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Spomenik broj 8 nalazi se kod Podslemena, sa lijeve strane ceste, na proširenju kod raskršća - u pozadini prve fotke vidi se cesta koja vodi u Lokve i kuće ovog dijela Lokava











Ova cesta djelo je omladine Nove Titove FNRJ

4.VII 1952 - ORB Partizan 2

(zvijezda, kramp i lopata!)


Mala pauza: moram se oporavit od ekstremno sporog ili PC-ja ili interneta! Podivljao sam! Još tri spomenika!  :o090
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Stigli smo i do spomenika broj 9 koji se nalazi točno nasuprot skretanju za Golubinjak, tamo gdje je radila varaždinska brigada na izgradnji mosta ... vjerojatno to i spominju podosta nečitljiva slova ovog spomenika gdje se isto orunila žbuka po kojoj se pisalo










na kraju piše "... novim pokoljenjima "   :kap
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Zadnji spomenik ove dionice nalazi se u usjeku poslije raskršća za Crni Lug, a prije samih Delnica, i to je ploča sa opet nabrojanim dostignućima i brojem omladinaca koji su radili na trasi, također je kao i spomenik broj 1 postavljen za Dan Republike 29.11.1952.









Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Ovo je jedini spomenik koji se ne nalazi na trasi Nove Lujze, ali kako je nastao tih godina uvrstio sam ga u ovaj pregled, da imamo sve zajedno. Lokacija - uz pristupni put strojarnici pumpne stanice uz malo jezero na Križ potoku - na karti broj 11

Na spomeniku piše: "Sa mnogo truda i uspjeha ovdje su radili šibenski srednjoškolci"




I to je to za sada. Kad iskopam još članaka, javim se. Ako nađem još koji spomenik, javim se. A i vi ne oklijevajte ako imate nešto za obogatiti temu.  :wavey
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Ima jedna fotka vezana za tvoju priču.

Na poleđini fotografije piše ''Uspomena iz izgradnje ceste D-J. 3 X.1952''
Nakon konzultacija i kraćeg prisjećanja, smijeha zbog podsjećanja na lijepe dane mladosti, moja draga subesjednica Marica Suzović r. Piković-Čičkina mi je objasnila da je to bila omladinska radna akcija na cesti Delnice - G. Jelenje na kojoj su sudjelovali i omladin(ci)ke iz Studene. Na slici su svi sudionici te ORA-e iz Studene.
Prva slijeva je Zlata Štemberger r. Šebelja-Paveća pa onda Anton Šebelja-Tone Marajski, treća je Marica Čičkina pa Branko Mrvčić-Banov potom je Dušanka Mrvčić r. Perinčić-Duše Banova i zadnji je Josip Šebelja-Jože Pušićev.
Akcija je trajala dva i pol mjeseca, a omladinsko naselje je bilo smješteno u Kraljevom Jarku, pokraj Fužina. S akcije se kao udarnica vratila naša draga teta Marica koja je još jedina među nama i to jako prisutna. Kako ona kaže:
 - Ostala san za sime.
Komandant ORA-e da je bio neki Istranin imenom Albert, ali nepoznata prezimena.
 (Fotografija iz Čičkine kolekcije)
Prošeći se z manun okolo Trsata.