Autor Tema: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik  (Posjeta: 8952 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #15 u: 09.05.2016., 10:12:44 »

Pretpostavljam da je ovo bilo uređeno davno prije, ne znam kojih godina,

Na starim aerofoto snimcima toga nema. Plave strelice možebitna podzemna skloništa ali ne za avione.
Još jedna stvar neide u prilog tezi o skloništima za avione je da su zahvati u zemljištu poredani linijski i dosta je malo međusobno rastojanje, jedan nalet aviona uništi (u nekakvim idealnim uvjetima) sve što je na istom pravcu.
« Zadnja izmjena: 09.05.2016., 13:27:09 od Daluka »

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.520
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #16 u: 09.05.2016., 12:34:17 »
Malo mi je čudno da su to skloništa za avione s obzirom da nema betoniranih (asfaltiranih) prilaznih puteva do glavne piste,

Lako moguće da lokacija nije bila dovršena, a niti mi je poznato da se ikada zbilja  koristila za smještaj aviona. Možda je bila namijenjena za elisne avione.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #17 u: 09.05.2016., 13:26:35 »
Nego kad smo kod tog dijela Grobnišćine, dali se tko "bavio" Zahumom i geometrijskim oblicima koji se vide na slici, što predstavljaju?

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #18 u: 09.05.2016., 22:33:43 »
Ovo je već Dubina, možda početak kopanja jerine?

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.142
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #19 u: 10.05.2016., 03:29:07 »
Sve kako je Zokxy napisao, zakloni za avione. Ja sam npr. cijelo vrijeme mislio da postoje samo dva betonirana, na pamet mi nisu padala "priručna". Jedino bi riječ "kaponir" koristio samo za skloništa s betonskim krovom, ovo drugo su samo stajanke za avione, maskirana ali nezaštićena.

Ne treba im nikakav betonirani/asfaltirani pristup. Vojni avioni koji drže do sebe i rulat će (a bogami i uzlijetati!) s "nepripremljenih površina". U to doba JRZ je koristilo (između ostalog) Galebove i Jastrebove, jurišnike sposobne za uzlijetanje s travnatih površina.

Inače, čini mi se da je (vojni) aerodrom Grobnik vrlo brzo zastario, jer je bio preblizu granice. Čak je i potez autoputa kao pomoćne piste bio dodan tek onako, prema nekakvim starijim planovima koje nitko nije stigao revidirati. Opet, bilo je to doba neriješene granice s Italijom, tako da je to bilo nekakvo "para bellum" razdoblje...
Položaje za nekakvu zaštitu aerodroma bi valjalo potražiti na uzvisinama okolo, ne u krugu samog aerodroma ili oko kaponira/zaklona.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #20 u: 10.05.2016., 08:16:15 »
Nego kad smo kod tog dijela Grobnišćine, dali se tko "bavio" Zahumom i geometrijskim oblicima koji se vide na slici, što predstavljaju?
zgodno :-)
samo još da nađemo kakvog denikena
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.520
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #21 u: 10.05.2016., 08:20:44 »
Inače, čini mi se da je (vojni) aerodrom Grobnik vrlo brzo zastario, jer je bio preblizu granice. Čak je i potez autoputa kao pomoćne piste bio dodan tek onako,

U kojoj si ti ono vojsci odradio "dug domovini"? Pitam jer smo mi imali/odrađivali dva scenarija. Jedan je bio napad NATO-a, za što stoji ovo gore ali i napad Varšavskog pakta. Za slučaj kojeg ovaj aerodrom uopće nije blizu granice .

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #22 u: 10.05.2016., 14:56:11 »
Kad sam napisao da nema betonirane (asaltirane) prilazne puteve u mislima mi je bio aerodrom Kurilovac koji se koristio od drugog svjetskog rata i koji je bio rezervni vojni aerodrom u punom smislu te riječi i gdje su vidljive stajanke, skloništa za avione potpuno uređene.
Kad se bolje pogleda HOK vide se tri zanimljive građevine od kamena, dvije je detektirao zokxy treću nije.
Aerodrom je vjerojatno ex jna smatrala neupotrebljivim, neperspektivnim za neko ozbiljnije korištenje zbog kratkoće piste. U prvoj
vrijanti je bila dugačka 1300 m pa je produžena na 1600 m. Kad se dogodilo to produljenje? Gradnjom autoputa dio od naplatnih kućica prema Rijeci je zamišljen kao alternativni objekt za poletno sletnu stazu.
Aerodrom Grobnik preblizu granice, koje, što onda sa vojnim aerodromima u Sloveniji?

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.142
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #23 u: 11.05.2016., 17:07:49 »

U kojoj si ti ono vojsci odradio "dug domovini"? Pitam jer smo mi imali/odrađivali dva scenarija. Jedan je bio napad NATO-a, za što stoji ovo gore ali i napad Varšavskog pakta. Za slučaj kojeg ovaj aerodrom uopće nije blizu granice .

Bit će da mi je to palo na pamet zbog scenarija. "Naš" je bio jedan jedini, neprijatelj je bila Italija. :greensmile

Otprilike od vremena kad su se pomirili Tile i Hruščov, odnosno otkad smo se počeli naoružavati na Istoku, mislim da smo više bili kontra Zapada nego Istoka. JRM je svakako bila - samo - protiv Italije.

A u odnosu na položaj (i opremljenost) Željave svi ostali vojni aerodromi bili pussy smoke. Izloženost zbog blizine granice je bila mana u obrani, ali korisna u - fiktivnom - napadu.

Sad mi je palo na pamet: Grobnik je bio napadački aerodrom, a "pista" od autoceste napravljena brutalno očigledno, kao "drugari iz Zone A, vidite šta imamo za vas!"  :greensmile

Uostalom, djelovalo je. Italija uopće nije predviđala obranu Trsta u slučaju slučaja.

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #24 u: 11.05.2016., 21:11:36 »
Ulomci iz knjige B. Dimitrijevića YURV 1942-1992
aerodrom klasifikacija "B"
1969.-70. aerodrom se oprema armirano betonskim skloništima? koja su to skloništa dali za avione ili ljudstvo?

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #25 u: 11.05.2016., 21:13:25 »
1974. i uloga aerodroma u potpisivanju Osimskih sporazuma

Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #26 u: 11.05.2016., 21:20:32 »
1980.+-, radovi, najvjerojatnije se radilo o produženju PSS na 1600 metara i gradnja ona dva podzemna skloništa kao i zaklona oko Konja.


Offline Daluka

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Lis 2015
  • Postova: 1.417
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #27 u: 12.05.2016., 11:38:16 »
Armirano Betonsko Sklonište?

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.142
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #28 u: 12.05.2016., 12:25:44 »
Da, najvjerojatnije.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.520
Odg: Skloništa za avione (kaponiri) - aerodrom Grobnik
« Odgovori #29 u: 12.05.2016., 19:40:34 »
Armirano Betonsko Sklonište?

IIRC rezervoar za gorivo.  :hmm