Autor Tema: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio  (Posjeta: 5703 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Eto nas opet na izletu. Ovom prilikom posjetismo davno, davno napuštena naselja otoka Krka. Nažalost, danas su to nakupine kamenja obrasle raslinjem razne vrste, koje malo koga zanimaju. Među tim malobrojnim, koje to zanima, su i naš vodič Damir Crnčić i dobar poznavatelj otoka Krka Petar Kopanica.
Prije nego se ''uhvatim'' teme, samo malo razmišljanja na temu izleta u organizaciji Udruge 051.
Ma kakve vremenske prognoze bile, pa i one najcrnje, mi sve izlete na kojima sam bio (a bio  sam skoro na svim) obavismo po lijepom vremenu. Pače, neka topla svjetlost prati i grije naše pute.

Prvo smo obašli Ponikve. Kažu da su postojala dva naselja: Vele Ponikve i Male Ponikve.
Evo nekoliko prizora:

« Zadnja izmjena: 23.02.2016., 11:43:54 od milić »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #1 u: 22.02.2016., 11:21:20 »
Potom nam je na ruti bilo Gračišće.


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #2 u: 22.02.2016., 11:25:40 »
Ovo su ostaci crkvice svetoga Martina, nedaleko Trnovice.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #3 u: 22.02.2016., 11:36:16 »
Pa ostaci neke kuće u samoj Trnovici. Uz te zidine (ako ćemo biti dobrohotni) našli smo i ovaj lavor koji je ipak znatno kasnije proizveden nego što je ova kuća postojala.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #4 u: 22.02.2016., 11:42:27 »
Dalje nas je zacrtani put vodio u Sveti Martin. I tu bi više uživali botaničari nego građevinari.
Evo što zabilježi moja Narančasta Zvijer.



Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #5 u: 22.02.2016., 11:51:07 »
E sad, za kraj, dočekalo nas je najnezgodnije. Najduži i najblatnjaviji put. Ali što je nama pregaziti i rijeku ako treba doći do novih spoznaja.
A ovdje je nova spoznaja da je tu kraj crkvice sv. Jurja, čiji se ostaci još kako- tako drže, postojalo naselje Plužine. Od naselja i nema baš nekih značajnijih tragova.

« Zadnja izmjena: 12.04.2016., 10:50:27 od FiumeRi »
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #6 u: 22.02.2016., 11:55:38 »
Na samom kraju oficijelnog druženja prođosmo i pored jezera pokraj Njivica.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #7 u: 22.02.2016., 12:06:02 »
Eto, to je sve za sada. Nadam se da nemam toliko pogrešaka kao prošli put kad sam reportirao s Tramuntane.  :wavey
Bilo bi dobro, čak štoviše jako dobro, da se postave koordinate ovih naselja kojih nema ucrtanih osim u posebnim starim kartama, kako sam načuo. Dakle vi sa iphonima, pitonima ili kako se to već naziva - na vama je red.
I za sam kraj, jerbo mi je drugo ime Murat, nemrem izdurat, a da ne stavim ova 3 kopita u raznim oblicima. :lol1 :toyou

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #8 u: 22.02.2016., 19:56:28 »
Ajde, dajte ljudi, pucajte. Mislit ću da sam nepogrešiv. Ne mogu vjerovati da ništa nisam pogriješio. Nešto sam i namjerno, samo da vidim čitate li što.  :o090
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.247
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #9 u: 22.02.2016., 20:00:25 »
 :shame
Previše sam iživciran sad onim bolom pa ne pazim, al' kolko sam popazio sve je OK  :wavey
Moje slikice će malo počekati.
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.148
  • Nullius in verba
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #10 u: 22.02.2016., 21:12:53 »
Kako sam i ja bio spreman poć na izlet ali eto nisam, a sudeći po prošlom izletu čekala bi me gomila kamenja koja sama po sebi ne bi bila interesantna ako nema povijesnih slikica i podataka. Kako starih slikica nema, evo nešto podataka na brzinu skupljenih o prošlosti tih sela koje sam pripremio za sebe, a sad i za Vas dok vam je sjećanje još friško.

Ponikve
Smatra se da su Ponikve, iako smještene na prilično nepristupačnom mjestu nastale zbog tradicije naseljavanja Ilirskih gradina čiji ostaci su i danas vidljivi u Svilovu i Zagrajini. Godine 1569. se spominju prezimena obitelji: Bošnjak,Bošnjačić i Divnić.
Kako su Hrvati bili jedini stanovnici ovog područja otoka Krka negdje čak i ranije od 13. stoljeća, tako je i Stolni Kaptol morao za ovo područje naći  i svećenike koji su znali hrvatski. Tako su kanonici izabrali 1590. godine svećenika Petra Čeperića za dušebrižnika Punta koji će imati dužnost služiti misu  jedne nedjelje u crkvi sv. Andrije u Puntu, a druge nedjelje u crkvi sv. Silvestra u Ponikvama.
Godine 1564. spominju se u Ponikvama dva sela: Vele i Male Ponikve. Godine 1603. apostolski vizitator Mihovil Priuli spominje uz crkvu bratovština koja broji 30 članova, odnosno toliko obitelji koje su se brinule za uzdržavanje te crkve.. Kasnije se crkva zove sv. Jakov, a podaci govore da su u Ponikvama triput gradili crkvu i to uvijek na drugom mjestu. Još 1713. je postojalo nešto žitelja, jer onamo polazi ubirač desetina da od vjernika ubere desetinu. Biskup Hijacint Pelegrini  1781. spominje u Ponikvama crkvu sv. Jakova te kaže da se u njoj misi 24 puta godišnje.
Već 1795. biskup Ivan Šintić u popisu naselja na Krku koji šalje Dandolovoj kancelariji u Zadar uopće više ne spominje Ponikve.
Očito je selo nestalo krajem 18. stoljeća, vjerovatno zbog malarije, ali i zbog nepodesnog položaja pa se pretpostavlja da se dio stanovnika preselio u okolna sela. Crkva se još neko vrijeme održala, a čini se da su njezin inventar podijelili između Vrha i Kornića, najkasnije 1866. kad je bila sagrađena nova crkva na Korniću.
Dvije sačuvane matične knjige Ponikava koje počinju godinom 1765. se čuvaju u Zagrebu.

Gračišće
Selo koje je nastalo oko stare hrvatske utvrde kao utvrđene predstraže i obrane Dobrinja. Budući da grad Dobrinj nije bio zaštićen gradskim zidinama poput drugih krčkih kaštela, dobrinjsko područje i okolna sela su teško stradavala zbog upada gusara, a posebno uskoka u 16. i početkom 17. stoljeća. Upravo zbog pljačke i paleža čijom prilikom su se spalile i matične knjige župe u Dobrinju, nemam više podataka, osim da je selo iz raznih razloga postepeno  napušteno tijekom 16.-18. stoljeća, kad i sela iz prvog izleta Šugare i drugi.

Sveti Martin i Plužine
Ova dva sela su osnovali Vlasi koji su polovicom 15. stoljeća došli na Krk na poziv kneza Ivana Frankopana, po svoj prilici iz sela Krmpote kod Klenovice pod vodstvom Grgura Bodulića i Vida Menkovića. Na te Vlahe iz Krmpota podsjeća i do danas sačuvana riječ karampotan - neugledan. Omišaljski Vlasi sagradiše selo Sveti Martin vjerovatno po imenu stare kapele sv. Martina (koja se spominje 1445. i čiji ostaci se vide ispod brežuljka Medulina) i selo Plužine, jugozapadno od Luga.
Selo Sv. Martin je 1540. imalo 17 ognjišta i 92 duše, a Plužine 17 kuća i 76 duša. Među stanovnicima se spominju obitelji: Grdinić, Susić i Milusić. Prigodom pastirskog pohoda biskupa Ivana Turijana 1590. godine, u crkvici sv. Martina se služila misa za seljane sela Sv. Martina koji plaćaju propisanu desetinu.Međutim, čini se da selo Plužine tada već ne postoji, a kapela sv. Jurja u Plužinama je u vrlo lošem stanju.
Selo Sv. Martin je nestalo negdje u prvoj polovici 17. stoljeća, nakon kojih 150 godina postojanja.

Za Trnovicu nemam pojma, osim da je to lokva negdje iznad Vrbnika, a za ovu crkvicu sv. Jurja bi mi trebale koordinate od ajfona ili ajpitona i više slikica da ne fulam.

Zokxy, get well soon.
« Zadnja izmjena: 12.04.2016., 10:50:55 od FiumeRi »

Offline Viper

  • Jr. Member
  • **
  • Datum registracije: Sij 2016
  • Postova: 73
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #11 u: 23.02.2016., 15:42:48 »
hvala na šetnjici, lijepo je vidjeti da možemo još pronaći "arheološke" reperte...poput onog autohtonog pijata  :bravo4 :bravo :cool2 :lol2

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #12 u: 29.02.2016., 11:39:04 »
Da tema ne padne u zaborav. Slikice, slikice želim...I onaj prikazani put kuda smo prošli. Jel se to zove track Kigore?  :thankyou
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline Kigor

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.050
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #13 u: 29.02.2016., 13:56:18 »
Zaboravio. Znaci pocinje od prvog mjesta i zavrsava kod u Kraljevici :)

http://www.sports-tracker.com/workout/kigor/56cae984e4b0475eaee25caf

Offline Kameleon

  • Newbie
  • *
  • Datum registracije: Lis 2013
  • Postova: 18
Odg: Posjet napuštenim naseljima otoka Krka - 2. dio
« Odgovori #14 u: 05.04.2017., 11:40:23 »
Odlična reportaža i hvala na fotografijama.
Pokušao sam prije neki dan pronaći Sveti Martin i crkvu sv.Jurja, ali nisam nažalost uspio...  :)
« Zadnja izmjena: 05.04.2017., 11:43:23 od Kameleon »