Autor Tema: Groblje Opatija  (Posjeta: 8595 vremena)

0 Članova i 6 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Groblje Opatija
« u: 18.11.2015., 23:10:41 »
Opatijsko groblje (Cimiter), na ovom mjestu alazi se od 1903. godine. Ranije su mrtvi pokapani na groblju u neposrednoj blizini crkve Svetog Jakova sve do 1885. godine, kada je zbog gradnje hotela Kvarner preseljeno na "Lesićevo", pod današnju zgradu Doma zdravlja na Novoj cesti. Niti ta lokacija budući se nalazila u centru naselja nije odgovarala - bila je preblizu rezervoara sa pitkom vodom, te u suprotnosti sa austrougarskom zakonskom regulativom koja je zahtjevala da se groblje nalazi na periferiji. Rezultat je bio preseljenje na današnju lokaciju.
Židovski dio u sjeverozapadnom kutu dovršen je 1912. godine. Godine 1945., predsjedavajući Zajednice Bernard Nathan, zatekavši groblje zapuštenim, uredio ga je i od ostataka mramora sa oltara sinagoge podigao spomenik deportiranima koji stoji i danas.
Na opatijskom groblju vječni mir našli su Viktor Car Smin, književnik i akademik, Ivan Matetić Ronjgov, kompozitor i definitor istarske ljestvice, Vanda Ekl, povjesničarka umjetnosti i kulture, Drago Gervais, pjesnik, te mnoge za ovaj kraj važne osobe.

Dr.sc. Amir Muzur








Offline ja moren

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2015
  • Postova: 1.515
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #1 u: 19.11.2015., 08:51:22 »
Za oni ki nisu skužili prvu lokaciju cimitera-to van je oni parkić med paviljonon  Juraj Šporer i madoninun na punte -spametite se tega kad po škuren na klupice sedite tamo... :d020
ki more-more...

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #2 u: 19.11.2015., 08:53:13 »
Ma ni vrag da nisu ekshumirali pokojnike  :djavo
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #3 u: 19.11.2015., 12:05:54 »
Za oni ki nisu skužili prvu lokaciju cimitera-to van je oni parkić med paviljonon  Juraj Šporer i madoninun na punte -spametite se tega kad po škuren na klupice sedite tamo... :d020

Pa i jedno starije Drenovsko groblje je navodno bilo tamo gdje su sada POS-ove zgrade  :pusiti

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #4 u: 19.11.2015., 12:28:20 »
Je, Elvis, točno je. Kada su se gradile, ispod one zgrade gdje je Gradska biblioteka-ogranak Drenova-nađena je lubanja i kosti. Ili čak par njih. Moja firma projektirala je okoliš pa znam za tu priču. Nije izmišljena. Tamo je u stvari nedaleko i staro groblje.

A sigurno su koske nađene i prilikom gradnje vrtića Marženka Žurga (nznm kako se sada zove?)  na Kalvariji.
To mi je rekao stanar iz kuće preko puta.
A ta kuća...užas...stanovale su časne tamo. Našli smo na neobjašnjivu nišu u zidu, naravno, zazidanu  :eek

A o Lencu već sam ispričala situacije sa kostima koje bi počesto pronalazili tamo.
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline ja moren

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2015
  • Postova: 1.515
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #5 u: 19.11.2015., 19:54:05 »
Ča se tiče drenovi - te kosti ke su najdene su bile od poginuleh njemačkeh soldati z kraja rata kad je bila bitka za rijeku i oni su tamo bili samo brz plana zakopani pokle borbi i to nima veze z staren drenovsken cimiteron ki je niže dole.
Inače kad su se te zgrade delale najdena je i nikad montirana kupola od talijanske nikad finjene utvrdi ka je isto niže dole va podnožju brega zgora streljane - kupola je bila ona najvećeg tipa z 4 puškarnice oklopljene ma o temu bi van više povedel naš stručnjak na privremenon delu va koreje.
Metis ju je zrezal a ja san je videl još dok je bila cela aš san pejal gore opremu za rezači
ki more-more...

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #6 u: 19.11.2015., 20:39:45 »
Ča se tiče drenovi - te kosti ke su najdene su bile od poginuleh njemačkeh soldati z kraja rata kad je bila bitka za rijeku i oni su tamo bili samo brz plana zakopani pokle borbi i to nima veze z staren drenovsken cimiteron ki je niže dole.

Staro drenovsko groblje je niže i znam za njega, ali mi mama govori da je još stareje groblje bilo tamo gdje su sada POS-ove zgrade,a to joj je rekla njena mama, moja nona ka je rođena i odrasla na Drenove, talijanski dio.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #7 u: 19.11.2015., 21:09:15 »
Da se vratimo u Opatiju, i groblje. Par komada sa židovskog groblja ( u stvari one ploče)








Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #8 u: 19.11.2015., 21:24:47 »
tko zna da li ovi Munz-ovi imaju veze sa Vilom Munz (ili Muntz?) koja je pored marine u Ičićima?

BTW zna li tko išta o Vili Munz?

PS:Ilirija, osim groblja obiđi molim te Lovranske vile, potez od Fakulteta u Iki, pa preko Ville Frappart do Ville Astre...to predlažem kad ti bude dosadilo šaplastit po grobljima  :greensmile
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #9 u: 19.11.2015., 21:31:54 »
tko zna da li ovi Munz-ovi imaju veze sa Vilom Munz (ili Muntz?) koja je pored marine u Ičićima?

BTW zna li tko išta o Vili Munz?

PS:Ilirija, osim groblja obiđi molim te Lovranske vile, potez od Fakulteta u Iki, pa preko Ville Frappart do Ville Astre...to predlažem kad ti bude dosadilo šaplastit po grobljima  :greensmile

Može ako sutra platiš cugu  :palacgore

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #10 u: 20.11.2015., 10:20:54 »
Ivan Matetić Ronjgov, skladatelj. Rođen 10.travnja1880. u zaseoku Ronjgi pored Viškova. Umro je u Lovranu 27. lipnja1960.    





don Bartul Ganza (r. u Kaštel Sućurcu) - "borac za glagoljicu". Župnik u crkvi Sv. Jakova od 1949. do 1965.




Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #11 u: 23.11.2015., 19:16:05 »
Franko Blagonić (1938.-2004.) istaknuti boksački djelatnik, predsjednik Zbora hrvatskih boksačkih sudaca, član Izvršnog odbora Hrvatskog boksačkog saveza i član IO Europske amaterske boksačke asocijacije (EABA)




Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #12 u: 23.11.2015., 20:28:50 »
Philip Leigh-Smith, britanski književnik i diplomat. Oženio nuklearnu fizičarku, karlovčanku Alice Prebil


Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #13 u: 23.11.2015., 21:02:01 »
Marija Pilepić, prvi hrvatski esperantist





interesantna grobnica

« Zadnja izmjena: 03.12.2015., 08:02:52 od ilirija »

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.587
Odg: Groblje Opatija
« Odgovori #14 u: 23.11.2015., 21:35:34 »
Drago Gervais, hrvatski književnik i pjesnik.

Vanda Ekl, povjesničarka umjetnosti i likovna kritičarka