Autor Tema: Veli Brijun  (Posjeta: 4880 vremena)

0 Članova i 4 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Veli Brijun
« u: 14.11.2015., 20:44:27 »
Jučer je Jedna + tročlana ekipa Udruge 051 turistički, noga pred nogu, obišla dio NP Brijuna.
Nakon okrijepe u ovom kafiću lijevo (makijato 10- kn)



ekipica se ukrcala na ovaj brod originalnog imena Veli Brijun.



Kratkotrajna vožnja od 15-ak minuta i evo nas na Velom Brijunu. Pogled na hotele Neptun i Istra i čamčarnicu (smiješnog li naziva, ali tako je).



Ukrcasmo se u vlakić i odosmo na put u, meni poznato a drugima, nepoznato.



Na V. Brijunu je i golf igralište. Kažu da je cijena pristupačna - 35 € po osobi na dan.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #1 u: 14.11.2015., 20:46:35 »


Put vlakićem je protekao vrlo ugodno uz upoznavanje izletnika s prošlošću, daljom i bližom, otočja Brijuni koje je pomoću razglasa u vlakiću objašnjavao vodič, prezimena Mišan.
Pogledali smo sve kako je i najavljeno u pozivu:
 Jednosatni razgled vlakom kreće s Trga prijateljstva u glavnoj luci Velikog Brijuna, kroz ribnjak do safari i etno parka, zatim do rimske ladanjske vile u uvali Verige, te alejom pinija do stare masline, nakon čega slijedi posjet mirisnom Mediteranskom vrtu, fotoizložbe Tito na Brionima, prirodoslovne izložbe i crkvice Sv. Germana.


Evo i nekoliko fotki s razgleda.








Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #2 u: 14.11.2015., 20:49:31 »

Izašli smo iz vlakića i krenuli u razgled crkve sv. Germana.





Potom razgledali prirodoslovnu izložbu iza ovih vrata.



Konačno smo pogledali fotografije vezane za život J.B. Tita na ovom otočju i njegovim susretima s političarima i drugim uglednicima iz onog, ''njegovog'' vremena.



Tu je smještena i foto izložba o familiji bečkog poslovnog magnata Paula Kupelwiesera koji su preobrazili otočje u pravi mamac za elitu s početka 20. stoljeća.


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #3 u: 14.11.2015., 20:54:33 »

U kavez je smještena zvijer. Cadillac koji su jugoslavenski iseljenici u Kanadu 1953. poklonili Titu. Makina je u voznom stanju i iznajmljuje se, čini mi se za 5.000 kuna po satu.



Imali smo cca dva sata slobodne šetnje po V. Brijunu pa smo otišli do čamčarnice  :p015



Zagledali se u spomen ploču postavljenu od fam. Kupelwiesera
kao znak zahvalnosti za dugogodišnji rad na uređenju Brijunskog otočja Alojzu Čufaru.



Pogledali novo posađeni maslinik.



te crkvicu sv. Roka.


Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #4 u: 14.11.2015., 20:56:25 »

I to je bio naš ogled V. Brijuna.
Konstatirali smo da je bio sadržajan i edukativan te da bi trebalo još koji put svratiti i na miru pogledati ono što te zanima. Pa i više puta doći, pogotovo kad su ovako popularne cijene ulaznica od 25 kuna u koju je uključena i vožnja vlakićem.

Polako smo razgledali Fažanu koja je iz malog ribarskog seoca izraslo u pravo turističko mjesto.





Put nas je dalje vodio do Gračišća gdje smo ručali/večerali zobicu s kombasicom, izuzetno ukusnom.



 :wavey
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline KarlaRi

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 456
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #5 u: 15.11.2015., 11:15:47 »

U kavez je smještena zvijer. Cadillac koji su jugoslavenski iseljenici u Kanadu 1953. poklonili Titu. Makina je u voznom stanju i iznajmljuje se, čini mi se za 5.000 kuna po satu.




prije pet godina kad sam zadnji put bila na Brijunima ovo prometalo je bilo ispod nadstrešnice, ali mu se moglo prići i dodirnuti ga  :lol1
da li mu je u međuvremenu u potpunosti zabranjen pristup ili su ga garažirali samo jučer: radi ružnog vremena ili su očekivanog značajnog porasta posjetitelja  :help2

Offline KarlaRi

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 456
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #6 u: 15.11.2015., 11:21:29 »




slonica Lanka
prije pet i pol godina bio je i slon Sony koji je to proljeće uginuo od starosti pa su i Lanki predviđali da će brzo uginuti jer slonovi žive u paru pa obično drugi ugine od žalosti.... očito nije žalosna  :lol3


Offline KarlaRi

  • Sr. Member
  • ****
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 456
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #7 u: 15.11.2015., 11:41:58 »


Na V. Brijunu je i golf igralište. Kažu da je cijena pristupačna - 35 € po osobi na dan.



igralište je specifično (a svakako je po tome bilo jedinstveno kad je 1920-tih otvoreno) da se na jednom mjestu između dvije rupe nalazi morska površina (zaljev)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #8 u: 16.11.2015., 10:05:22 »
slonica Lanka
prije pet i pol godina bio je i slon Sony koji je to proljeće uginuo od starosti pa su i Lanki predviđali da će brzo uginuti jer slonovi žive u paru pa obično drugi ugine od žalosti.... očito nije žalosna  :lol3

Tako je. Sony je preminuo u travnju 2010. (kako je razglasio vodič Mišan) i bio je težak 5,5 tona što mu je donijelo titulu najtežeg indijskog slona izvan Indije.


prije pet godina kad sam zadnji put bila na Brijunima ovo prometalo je bilo ispod nadstrešnice, ali mu se moglo prići i dodirnuti ga  :lol1
da li mu je u međuvremenu u potpunosti zabranjen pristup ili su ga garažirali samo jučer: radi ružnog vremena ili su očekivanog značajnog porasta posjetitelja  :help2
I ja sam bio prije par godina na V.Brijunu i vidio ga pokraj Čamčarnice  :), vani ograđenog samo špagom.
Nemam pojma je li to samo kad je lošije vrijeme, ili je zavavik garažiran. Meni osobno se ta garaža nimalo ne uklapa u ambijent. :facepalm
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #9 u: 16.11.2015., 12:16:29 »
2006.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #10 u: 06.12.2015., 21:44:53 »


slonica Lanka
prije pet i pol godina bio je i slon Sony koji je to proljeće uginuo od starosti pa su i Lanki predviđali da će brzo uginuti jer slonovi žive u paru pa obično drugi ugine od žalosti.... očito nije žalosna  :lol3

U svibnju 2012., u sklopu multimedijalnog projekta "Circus Meme" talijanske umjetnice Fabiole Faidiga, Sony se na simboličan način vratio na Veliki Brijun. Postavljena je skulptura u prirodnoj veličini. Lenka više nije sama.




Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #11 u: 07.12.2015., 17:17:12 »
Imaju Sony i Lemka i svoj barić. Pa ako je netko žedan ...


Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #12 u: 07.12.2015., 22:10:53 »

U kavez je smještena zvijer. Cadillac koji su jugoslavenski iseljenici u Kanadu 1953. poklonili Titu. Makina je u voznom stanju i iznajmljuje se, čini mi se za 5.000 kuna po satu.


Kako god okreneš, ovaj Eldorado je jedna od najvećih atrakcija na Brijunima. Pa eto, imam i ja "nekoliko" slikica ...










Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #13 u: 07.12.2015., 22:20:49 »














Offline Kont

  • Global Moderator
  • Full Member
  • *****
  • Datum registracije: Svi 2014
  • Postova: 3.148
  • Nullius in verba
Odg: Veli Brijun
« Odgovori #14 u: 23.08.2021., 13:42:59 »
Da tema potpuno ne propadne, evo i nekoliko "mojih" slika.
Kaže se da je rad stvorio čovjeka od majmuna :knjizevnost :89