Autor Tema: Eko Cvetko  (Posjeta: 971 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Eko Cvetko
« u: 21.10.2015., 11:48:59 »
jednom mjesečno održava se jedan neobični sajam na Drenovi, nazvan Eko Cvetko. Riječ je o sajmu zdrave i ekološki uzgojene hrane, počesto uzgojene na malim posjedima običnih ljudi koji su necertificirani. Organizaciju potpisuje GSR(grupa solidarne razmjene) uz još par pridruženih udruga.Održava se jednom mjesečno, mislim da prvog ponedjeljka i mjesecu na Cvetkovom trgu na Drenovi.
Pa evo par slika da vidite o čemu se radi:

to vas dočeka na ulazu ispred crkve

mmmmmmm, probao sam ocat od smokava, baš je fin


ovi su došli iz Čabra,uglavnom proizvodi iz domaćih jabuka


a sirevi, ma teško je sve to i probati , a sve je mljac


a ovo , ovo bi ja nazvao kukavičja jaja. Riječ je o kuglicama gline u koju su umiješane sjemenke raznih biljaka i preporuka je da se , gdje je god slobodnog prostora ubaci jedna , pa neka raste, a neko će i ubrati , po uzoru na postkrizne vrtove na Kubi. Počesto takve kuglice sadrže i jednu kod nas zabranjenu, a vrlo korisnu biljčicu, hm, nareavno znate na što mislim.


a što se to ovdje događa? Nevjerojatno, pro kraju sajma svi su posjetitelji , zajedno sa izlagačima, pozvani na besplatnu večeru.BESPLATNU i to ne bilo kakvu, večeru spremljenu od ekološki uzgojenih namirnica(doduše bilo je i nekakve pancete iz konzuma, no samo kao začin, po sistemu , hrana nema pravi ukus ako prasica bar malo ne stavi nogu u lonac).
Probao sam i bilo mi je taman , a o okusu teško da mogu govoriti, ma svaka pohvala , bilo je mljac :bravo


povrća kakvog ti srce zaželi


pa slastice, mmmmm, marmelada od jagoda da prste poližeš


pa brašno, sjetio sam se odmah Milića, ovdje bi našao brašna da svaki dan od druge vrste peče kruh


pa med


eterična ulja za sve tegobe


e ovo mi je bio najdraži štand, štand dječjeg vrtića, tu se moglo probati neke fine namaze koje su napravile tete uz svestrdnu pomoć djece. Važno je da se djeca u najranijoj dobi upoznaju sa načinima kako iz prirodnih sastojaka napraviti obrok


evo i par slika kakav je to bio šršur tamo, nažalost već je pomalo počeo padati i mrak, ja sam slikao sa mobitelom pa su slike malo nejasne




i za kraj da napomenem da će se na Škurinjama održati radionica na području zvanom zeleni vrtovi, pa su svi koji imaju prirodnog sjemena pozvani da se pridruže i doniraju sjeme. Tu će se održati i radionica izrade sjenice , kojoj će krov složiti poznati Max iz Blatuše(za one koji znaju priču o Blatuši)
ovo je bio zadnji ovogodišnji eko Cvetko, a ja sam prvi put uspio doći do njega i oduševljen sam. Na sajmu sam sreo i nekoliko ljudi koji su poput vjernika kušali proizvode, a vidio sam i jednu gospođicu koja je zatvorenih očiju i u vidnom transu žvakala salaticu koja je ponuđena uz večeru, uživajući pritom u okusu koji sigurno neće imati proizvodi kupljeni u Konzumu.......
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Eko Cvetko
« Odgovori #1 u: 26.10.2015., 08:59:24 »
S obzirom da je izlet na Brijune neslavno propao, iskoristio sam ovu subotu da posjetim zelene vrtove koji su svojevrstan poligon za obuku novopečenih vrtlara, bilo je tu jako puno djece, pa tete iz njihovih vrtića, pa raznorazni volonteri(i volonterke) željni znanja o tome kako se radi u vrtu, bilo je tu nekoliko i uobičajnih posvuduša poput Martine Bogdanić i Hrvoja Novosela. Dakle radio se suhozid , tj vježbalo se izgradnju suhozida, bilo je predavanje iz biodinamičkog uzgoja kako napraviti pripravak u rogu.




a ono što je mene najviše zanimalo je izgradnja sjenice od bagremovih oblica, izgradnju je vodio legendarni Max iz Blatuše, pionir u izgradnji kuća od slame na ovim našim prostorima. Do mog odlaska iz tih vrtova sjenica još nije dobila prepoznatljiv oblik


no u razgovoru sa Maxom saznajem da će izgradnja potrajati još par dana jer je namjera da se stavi zemljani krov, vau, moram to doći još koji put vidjeti.
Posebnost ove sjenice je i to da se rogovi(grede koje drže krovište) neće u sredini zakucavati već će se fiksirati ispreplitanjem , što moram priznati nisam shvatio ni nakon višekratnog objašnjavanja strpljivog graditelja Maxa
No živi bili, moram otići bar još jednom tamo da vidim i to čudo :p015
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Eko Cvetko
« Odgovori #2 u: 22.01.2016., 12:19:12 »

No živi bili, moram otići bar još jednom tamo da vidim i to čudo :p015

I? Si bil? :o090
A kadi su ovi zeleni vrtovi?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Eko Cvetko
« Odgovori #3 u: 22.01.2016., 12:27:21 »
predlažen ti da, sada kada malo zatopli, da gremo skupa tamo i uz pomoć narančaste zvijeri otkrijemo kakovi su ti zeleni vrti:-)
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Eko Cvetko
« Odgovori #4 u: 22.01.2016., 13:56:54 »
More! Kad, tamo nigdi va travnju?
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Eko Cvetko
« Odgovori #5 u: 22.01.2016., 14:25:06 »
more
ti zeleni vrtovi su na Drenovi
bolje biti vjetar nego list