Autor Tema: Izmjena cjevovoda na Vojaku  (Posjeta: 9571 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #15 u: 23.10.2015., 17:40:53 »
Neki dan na vratima nebodera.



A već od kad kopaju (valjda 2 mjeseca) vidio sam ovo.


Mobilna kotlovnica u ul. N. Katunara

Pa sam, ajme budale, mislio da je to neki kompresor, što li.
I sad mi je jasno. To je to. Oni  (Energo odnosno izvođači) neće završiti s radovima polaganja novog cjevovoda grijanja vrag zna do kada. Pa su iz EU prikupili ''sve'' pokretne kotlovnice.
I uz moju zgradu je jedna postavljena i radi. Danas je počelo i grijanje  2015-10-23 (još ne pišem mehanički na ovaj ISO-tov način  :lol1 ).
Prošao sam, dok sam fotkao, uz tu kotlovnicu i moram priznati da potiho radi. Jest da sam gluh, ali opet...
Nemam pojma koje pogonsko gorivo koristi. Pokraj jedne mi je zasmrdjela nafta, pa ...


Mobilna kotlovnica uz D. Šćitara 5
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #16 u: 23.10.2015., 17:46:29 »
A iz te pokretne kotlovnice izlaze dvije dcijevi koje su spojene s fiksnim cijevima toplibske podstanice u našoj zgradi.





Tako je i sa drugim zgradama koje su spojene na sistem toplane Vojak.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #17 u: 23.10.2015., 17:49:45 »
Još dvije fotkice položenih cijevi pedesetak metara od zgrade D. Šćitara 5, prema Marohnićevoj.



Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline mikimiki

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 2.278
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #18 u: 23.10.2015., 18:27:36 »
To je samo kod nas moguće. radove počinju kada je zima na pragu.
Kod mene traju radovi polaganja kanalizacije i vodovoda već brat bratu pola godine. Ulica Lukocvići sva raskopana. Pasje groblje isto. Vuku se ko puževi. Ali najveći biser bio je kada su skontali da je projektant falio ceo fudbal i da se osim moje još nekoliko kuća NE MOŽE spojiti na kanalizaciju kako su ludi projektanti mislili. Eto do dalnjeg mi ostajemo na septičkoj jami. Ne bunim se. Samo mi fali da kopaju ovakvom brzinom ispred moje kuće. Do kada riješe projekt valjda će neki normalan izvođač dobiti taj posao.
...take care to get what you like or you'll be forced to like what you get

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #19 u: 31.10.2015., 09:51:26 »
U današnjem Novom listu:


Energova investicija

Zamjena dva kilometra toplovoda na Vojaku: Nova mreža smanjit će 15% gubitaka toplinske energije

Snimio Roni BRMALJ 
Toplovod na Vojaku, s cijevima starim 35 godina, najstariji je na distributivnom području Energa. Iduće godine slijede radovi na Podmurvicama, a zamjena kompletne mreže u planu je do 2019.

RIJEKA  Na Vojaku je u tijeku zamjena dva kilometra toplovoda koji su priključeni na toplanu Vojak a istovremeno se postavlja i tzv. DTK kanalizacija koja će omogućiti upravljanje toplinskim podstanicama iz nove energane koja će se uskoro graditi u Kampusu.

Naručitelj radova je Energo, njihova vrijednost je 880.000 eura (iz kredita EBRD-a), a predstavljaju početak osuvremenjivanja toplinske mreže na području Rijeke, što je u planu do 2019. Radove izvodi GP Krk, a podizvođač je Montmontaža – oprema.

Sljedeće godine zamjena toplovoda obavit će se na području Podmurvica, najavio je Vladimir Predrag, rukovoditelj radne jedinice Održavanje pri Energu, tijekom jučerašnjeg obilaska gradilišta.
– Tek nakon izmjene distribucijskog sustava možemo govoriti o uštedama. Novi sustav doprinosi smanjenju toplinskih gubitaka na mreži i do 15 posto te smanjenju troškova na održavanju. Uštede se postižu i u kontekstu smanjenja gubitaka vode i potrošnje električne energije. Nova mreža unaprijedit će učinkovitost prijenosa topline od mjesta proizvodnje, u ovom slučaju toplane pa do mjesta potrošnje u podstanicama zgrada, ističe Predrag.

Radovi na Vojaku bit će završeni sredinom studenoga.

– Toplovod na Vojaku, s cijevima starim 35 godina i nedakvatnom izloacijom, najstariji je na distributivnom području Energa. Novu mrežu čine dvije čelične cijevi koje se nalaze u jednoj izolaciji od poliuretanske pjene te su danskog porijekla i imaju  tzv. detektor vlage koji omogućava preciznu i automatsku dojavu mjesta propuštanja, a time i lakšu intervenciju, navodi Predrag.

Toplana Vojak opsrkbljuje toplinskom energijom 1.100 stambenih jedinica, ali i osnovne škole Trsat i »Vladimir Gortan«, Dvoranu mladosti, Kampus itd.. Za vrijeme radova svi korisnici opskrbljuju se toplom vodom i centralnim grijanjem iz 11 mobilnih kotlovnica.

Uklonjena stabla bit će ponovno zasađena

Pojedini stanovnici Vojaka ogorčeni su zbog sječe stabala, osobito na području parka Vojak i ispred OŠ »Vladimir Gortan«. No, Vladimir Predrag najavljuje da će se nakon završetka radova sve vratiti u prvobitno stanje, te će uklonjene stablašice ponovno biti zasađene. Stabla su uklonjena nakon očevida stručnog djelatnika Grada Rijeke jer su bila na koridoru toplovoda.
Autor: Ljiljana Hlača
------------------
 Snimio Roni BRMALJ     ( :palacgore još jedan Studenjac. Malo nas je , ali smo za ...pet.)
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #20 u: 31.10.2015., 13:02:50 »
najavljuje da će se nakon završetka radova sve vratiti u prvobitno stanje, te će uklonjene stablašice ponovno biti zasađene

Bit će još ljepša i starija stabla  :pusiti

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #21 u: 31.10.2015., 13:34:33 »
 Mi na Vojaku imat ćemo se gdje ljuljati. Zahvaljujući našem mudrom Energu. :treeswing
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #22 u: 08.11.2015., 18:08:32 »
Sutra će, prema donjoj obavjesti, biti prespajanje na novi, nadajmo se bolji, toplovod.



Cijevi su polegnute i čekaju tlačnu probu (pretpostavljam) kako bi se, ako proba prođe ok, zagrnule do kraja te poravnala površina i stavilo završni sloj je li pijeska je li betona ili neke druge pokrivke (a htio sam bit ozbiljan, ali ova pokrivka me izbacila :lol1. Tako Studenjci reku umjesto kopriva pokriva)



No, izgleda da je tih, specijalno naručenih cijevi iz Niderlanda, ostalo koš i još. A kao naručeno je po specifikaciji, projektu...No dobro, laik sam ( i zlobnik po horoskopu) u cjevarstvu pa je i to valjda normalno.



Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #23 u: 08.11.2015., 18:17:33 »
Pri kraju cijele te priče nešto drugo me jako zaintrigiralo.
Ove sprave!





Pazi ti ovo. Ova mala prikolica grije i toplu vodu daje za 60 (šezdeset) kuaćanstava koja su smještene u našem oblakoderu. Pa bi npr. jedno selo, kao npr. Matuji moglo s dva, tri takva riješiti problem s grijanjen svih seljana.
Ne znam puno o tim ''mobilnim kotlovnicama'' kako su ih nazvali, ali meni se čini ni oni koji bi morali puno više o njima znati.

Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline sandro

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2014
  • Postova: 1.016
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #24 u: 09.11.2015., 18:10:53 »

Mobilna kotlovnica u ul. N. Katunara
Šta je povoljnije za zgradu, ovakva mobilna kotlovnica ili Energo?

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #25 u: 09.11.2015., 19:03:40 »

Šta je povoljnije za zgradu, ovakva mobilna kotlovnica ili Energo?

Danas sam se zaustavio i malo popričao s nekim šljakerima, kako su se nazvali, iz Energa. Kaže mi jedan, Kukuljanovčan, da je Ovo toliko potrošilo nafte da je neisplativo prema njegovom mišljenju, ali i spoznajama. Onda se malo zamislio pa je rekao da možda i nije tako loše, ali da se stavi satni prekidač koji bi u određeno vrijeme prekidao i otpočinjao grijanje.
Inače sam se iznenadio jer takva mobilna kotlovnica u Šćitarovoj grije čak dvije ove petnaesterokatnice. Pazi! to malo čudo pruža grijanje za 120 kućanstava. Cijela Studena je to, ej! Sad, koliko bi to čudo grijalo da je hladno, o tom potom. :297
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #26 u: 21.11.2015., 17:18:07 »
Ima jedno desetak dana kako je maknuta mobilna kotlovnica koja je bila postavljena uz zgradu D. Šćitara 5 i toplovod prespojen na toplanu Vojak.
Evo dvije slikice još od 2015-11-14.





Prekjučer sam primijetio da nema još jedne mobilne uz zgradu D.Šćitara 3.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #27 u: 21.11.2015., 17:27:10 »
Ovako je taj spoj prema zgradi izgledao 2015-11-19  s mog balkona.




Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #28 u: 21.11.2015., 18:07:50 »
krfbožju, ovako "debele"  tuba iman ja va kuće za centralno :a045

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izmjena cjevovoda na Vojaku
« Odgovori #29 u: 22.11.2015., 07:37:15 »
 :happydancing
Niman pojma zač su tuba tako debela al tanka, ma čera, a vidin i danas jutro, griju ko va ona socijalistička vremena. Ne moreš ruku držat na radijatore.
Ne pametin kad su zadnji put tako grili.
Bravo za Energo.  :bravo5
Prošeći se z manun okolo Trsata.