PixBuilder Studio 2.2.0
http://www.bug.hr/program/pixbuilder-studio-220/97217.aspxNamjena: Vrlo sposoban grafički editor s podrškom za slojeve, kanale, efekte i drugo
Platform: Windows Vista/7/8/8.1/10
Veličina: 3,03 MB
Download:
www.wnsoft.com/pixbuild URL:
www.wnsoft.com/pixbuild
Besplatan Besplatan alat za dorađivanje i opću obradu digitalnih fotografija koji, s obzirom na to da je besplatan, doista nudi mnogo i nameće se kao odlična alternativa svima onima koji su za tipične zahvate običavali posezati za gigantom kao što je Photoshop…
Photoshop je sasvim neupitno postao temeljnim standardom u obradu digitalne fotografije, a tog je grafičkog giganta teško nadmašiti.
Premda postoji niz besplatnih grafičkih editora, od kojih su neki doista prilično moćni,
izravno uspoređivati te alternative s alatom kao što je Photoshop zapravo je nemoguće ili, u najmanju ruku, nepravedno. Pa ipak, u nekim je segmentima izravna usporedba itekako moguća.
To, pak, otvara sasvim drukčiji pogled na svijet besplatnih grafičkih editora među kojima se nalaze i prilično zvučna imena, ali i oni nešto manje poznati alati koje, jednom kada ih se otkrije, vrlo zgodno iznenade. U potonju skupinu pripada upravo PixBuilder Studio. Istina, ovaj grafički editor nije sasvim nepoznat, a pažnju plijeni već nekoliko godina.
Ono što ga čini trenutačno privlačnim ponajprije je činjenica da će svima onima koji su navikli koristiti Photoshop biti iznimno poznat.
Grafičko sučelje blago podsjeća na ranije inačice Photoshopa, dok su prečaci na tipkovnici većinom identični. Stoga je i prijelaz s jednoga editora na drugi gotovo bezbolan, ako se pri tome ne inzistira na svim onim naprednim mogućnostima i tehnologijama kojima Photoshop raspolaže te nekim drugim sitnicama kao što je, primjerice, potpuna podrška za formatom PSD. PixBuilder se
ne može ozbiljno natjecati u skupini profesionalnih editora, ali to ne znači da ga se ne može koristiti na takav način. Dapače, neke tipične karakteristike zbog kojih je zapravo bespotrebno pokretati alat poput Photoshopa mogu se naći upravo u PixBuilderu.
izrezivanje fotografija, promjena veličine, podešavanje levela (razina), ugađanje svjetline i kontrasta, rad sa slojevima te sve ono što se najčešće i izvodi pri obradi fotografija te se očekuje da grafički editor i nudi, PixBuilder ima. Dapače, popis njegovih mogućnosti prilično je izdašan,
pa se u rukama znalaca ovaj alat može pretvoriti u punokrvni grafički editor koji se može vrlo ozbiljno koristiti. Svakako je važno uzeti si malo vremena i provjeriti što se sve krije na izbornicima jer će na kraju taj istraživački duh biti nagrađen.
Mogućnosti su logično raspoređene, a dok će se jedan dio alata i karakteristika pojaviti na fiksnom no fleksibilnom spanelu na desnoj strani glavnoga prozora, nekim će se alatima upravljati u dijaloškim okvirima koji će se pojaviti onda kada ih se aktivira.
Neke od ugrađenih komponenti na prilično su visokoj razini i ugodno iznenađuju rezultatima (na primjer, ugađanje
levela ili opće upravljanje bojama i paletama)
dok su karakteristike neke nešto manje rafinirane. Primjerice, alat Magic Wand nije niti izbliza na onoj razini koju bi čovjek očekivao premda će nekim slučajevima biti od koristi.
Podrška za grafičkim formatima nije pretjerano izdašna, a premda su podržani oni tipični formati, nekima će prilično smetati činjenica da nisu podržani RAW formati. S druge strane, osim za klasičnu doradu digitalne fotografije,
PixBuilder može poslužiti i za izradu originalnih grafičkih uradaka. Štoviše, čak je i pri kreiranju novoga dokumenta moguće naznačiti da se kreira klasični rasterski dokument s transparentnom pozadinom ili da se želi izrađivati ikona.
Svakako je pohvalno to što PixBuilder nudi i neke naprednije alate kao što je onaj za kloniranje određene regije na fotografiji (
Clone Stamp), zatim za dupliciranje određene regije slike kako bi se sakrila oštećenja (
Healing Brush Tool) ili alat za zamjenu boja. Dakako, sve je to samo jedan dio onoga što PixBuilder nudi, a za cjeloviti popis svih alata i mogućnosti, najbolje je zaviriti u prilično iscrpnu dokumentaciju. Drugi je način, kako je već savjetovano, prepustiti se istraživanju svega onoga što je na raspolaganju.
Tako će se, primjerice otkriti da
podržava skeniranje fotografija ako je na računalu priključen skener,
tu je i mogućnost izrađivanja masaka (
Mask Mode),
mogućnost selekcije samo određenog tona boje na nekoj fotografiji,
mogućnost dodavanja sjena na slojeve (desni klik na sloj u kojem se nalazi objekt na koji se želi dodati sjena te se izabere opcija Drop Shadow),
poseban panel za pregled lokalnih mapa i datoteka u kojima se nalaze slike (aktivira se prečacem CTRL+F), da
podržava 8bf filtere te štošta drugo.
Nema što, PixBuilder je
sposoban i naprosto odličan besplatan grafički editor koji nudi one mogućnosti koje se najčešće i traže od alata ovoga tipa, pa i više od toga. Podjednako će se dopasti i onima zahtjevnijima, kao i onima koji tek povremeno moraju odraditi kakav manji zahvat na fotografiji, a s njime će sretni biti i svi oni koji su se navikli raditi sa starijim inačicama Photoshopa.
U svakom slučaju, ovo je aplikacija koju vrijedi imati u vlastitoj kolekciji besplatnoga softvera.