Autor Tema: Izbjeglička kriza  (Posjeta: 35033 vremena)

0 Članova i 7 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #105 u: 22.10.2015., 23:00:09 »
Bogme si falel. A ni Jazbaca ni? Se to kakva matujska buna sprema?  :popcorn
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline fusher

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Stu 2012
  • Postova: 2.123
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #106 u: 22.10.2015., 23:15:26 »
ma izbori..odcjepljenje... i tako to...

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #107 u: 26.10.2015., 19:59:19 »
http://lupiga.com/kolumne/non-serviam-igora-mandica-nismo-htjeli-srbe-pa-sad-imamo-sirijce-2

NON SERVIAM IGORA MANDIĆA: Nismo htjeli Srbe, pa sad imamo Sirijce!

Ako je dobrim namjerama, popločan – put u pakao, a onda je put u raj, bogme, sav blatnjav, grbav, isprekidan brojnim granicama pa čak i žičanim ogradama i policijskim kordonima.

Dok se oni prvi spomenuti obično opravdavaju kako nisu znali da će njihove dobre namjere (koje su imali u izobilju) loše završiti, dotle ovi potonji još nisu svjesni koliko je iluzorno da ih na kraju njihova mučna puta čeka „raj“. Tako se ponekad štrecnem proteklih tjedana dok gledajući televiziju zapažam one poneke (čak i mnoge) imigrante izbjeglice, što li, koji u kamere nude svoja ozarena lica kličući „Njemačka, Švedska, Nizozemska“, kao da su sigurni da će ih u tim obećanim (?) zemljama svi i posvuda primiti raširenih ruku (metaforu o „velikim srcima“ prepuštam hrvatskim humanistima / frazerima). Te zemlje koje je Sirijcima, Afganistancima, Libanoncima obećao tko zna koji bog, njima se priviđaju kao ostvarenje raja na zemlji  ( i to upravo za njih premda je već ne samo jedan, dok je prokisao primao šalicu čaja, razočarano promrmljao kako je „očekivao nešto više“ !?). Uvjereni da ih u zapadnim evropskim zemljama svi samo čekaju ne bi li ih ugostili, podvorili i doživotno uhljebili , te izbjeglice s Bliskog istoka (što je vrlo stara kovanica jednog svojevremeno uglednog novinara) još nisu spremni na kapitalna razočaranja. Njihove dobre namjere da se izvuku iz pakla dovest će ih, opet, samo u još jedan pogrešni raj. Ovaj je, naime, već prenapučen i zasićen dobrim namjerama urođenika /starosjedioca, koji će azilante primati kroz ušice igle, promatrajući ih pod mikroskopom (iliti „sitnozorom“) ljubomore koja nadilazi sve spektakularne izljeve ljubavi prema (bližnjima?)...

No, trebamo li se čuditi tuđim iluzijama tek sad kad smo sve svoje već potrošili. Koliko su, našijenci stoljećima sanjali o boljim krajevima, dalekim zemljama u kojima se sve dobro postiže lako. Kad se krajem 19. i početkom 20 stoljeća bilo raščulo kako je Amerika zemlja od zlata u kojoj dolare možeš vidjeti na tlu dočim se iskrcaš s broda, dalmatinski su šaljivdžije odmah izbacili kontru: „E, a ko bi se sagiba da pokupi dolare, neš ti…“.

Šalu na stranu, ali slična nam se naivna iluzija (nisu li sve takve) ukazala još prekjučer, naime početkom devedesetih godina prošlog stoljeća (što je za neke „davno“) kad smo povjerovali da se „srušio“  komunistički svijet (ne shvaćajući da se on na nas srušio), te da će kod nas trenutno biti sagrađena „zemlja od zlata“ te da se u Hrvatskoj kao novoj / drugoj Švicarskoj (za Srbe je to isto bila Švajcarska) neće niti trebati sagibati da skupljamo „nuggete“ (zlatno grumenje) jer će nam njihova vrijednost svima biti zaračunata u (nezasluženo) zarađene plaće. Kad se samo sjetim(o) onih zacakljenih očiju dok se klicalo kako „imamo Hrvatsku“, te dok su se nekim osobama čak u očima „rojile suze“ dok se svirala i pjevala hrvatska himna, onda mi nisu nimalo čudni i nevjerojatni oni izbjeglice / imigranti koji kliču „Dojčland“ dok gacaju po blatnjavim bogazama. Pa zar nismo i mi pjevali „Danke Dojčland“?

Čini se, kao da se Njemačkoj vraćaju duhovi iz njene prošlosti, te da će one stotine hiljada Sirijaca koji će se u njoj nastaniti biti neka vrsta naknade za one milijune duhova koji su otišli u dim Auschwitza..

Dobro – vraga dobro: „Fercajen Dojčland“– ali kojemu smo vragu nešto skrivili da je baš nama uvrnuo rijeku tih (lemurskih) izbjeglica, od kojih će se stanoviti broj, malo vremena, ali ipak, kod nas zadržati.

Jer, usprkos očekivanju s vrha, ipak ćemo neko vrijeme poslužiti kao „hot spot“ za jedan dio tih lutajućih Sirijaca i drugih. Ne bez zlobe, ali kao poantu koja se sama nameće, mogu reći: Nismo htjeli Srbe, pa sad imamo Sirijce! Znam da će na ovo mnogi skočiti, tvrdeći kako mi nismo otjerali Srbe, već da su oni dobrovoljno otišli, što mi odmah služi za odgovor kako mi nismo zvali Sirijce nego su oni dobrovoljno došli. Neka se snađe tko umije, ali ironični vjetar historije (neki bi rekli da je to i Sveti Duh) – puše kako i kada on hoće!

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #108 u: 27.10.2015., 07:51:53 »
 :palacgore
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #109 u: 30.10.2015., 12:04:32 »
Briselski dogovor o strožoj regulaciji balkanske rute naslanja se na akcijski plan dogovoren s Turskom sredinom listopada, koji je koncentriran na suzbijanje dolazaka Sirijaca u Evropu, ali se očekuje da će biti finaliziran i implementiran tek nakon turskih parlamentarnih izbora koji se održavaju 1. studenoga, odnosno ove nedjelje. Iako se ničim ne dotiče glavnog uzroka izbjegličkog vala, a to je dugotrajni rat u Siriji, Junckerov balkanski plan mogao bi za početak imati učinak na obeshrabrivanje dolazaka, posebno onih iz Afganistana, koji se u zajedničkoj izjavi izrijekom spominje kao zemlja readmisije. Afganistan se u cjelini ne može smatrati sigurnom zemljom, no Njemačka je zauzela stav da se područja pod čvrstom kontrolom vlade u Kabulu mogu smatrati ‘sigurnim zonama’ za povratak. Njemačka je dosad odbila gotovo 50 posto zahtjeva za azil koje su podnijeli Afganistanci i namjerava ih odobravati samo onima koji su izbjegli pred talibanima. UNHCR je krajem prošle godine bilježio unutar Afganistana 800 tisuća raseljenih osoba i ukupno 1,4 milijuna ljudi o kojima skrbi, dok je još oko 2,5 milijuna afganistanskih izbjeglica bilo registrirano u Pakistanu i Iranu, uz pretpostavku da je podjednako velik i broj neregistriranih. Ti ljudi također su se u većoj mjeri počeli kretati i priključivati izbjegličkom valu iz Sirije, a tjedno ažurirani UNHCR-ovi podaci o balkanskoj ruti pokazuju da udio Afganistanaca sve više raste. Približno do sredine listopada, među izbjeglicama koje ulaze u Grčku iz Turske bilo je oko 70 posto Sirijaca, 18 posto Afganistanaca i četiri posto Iračana. Kada je došlo do spomenutog povećanja dnevnog protoka sa 5800 na 9000 ljudi, udio Sirijaca pao je na 66 posto, a udio Afganistanaca povećao se na 23 posto, odnosno s nešto više od tisuću na gotovo dvije tisuće ljudi dnevno.


Od 22 milijuna stanovnika Sirije 7,6 milijuna je interno raseljeno, a još 4,2 milijuna nalazi se u izbjeglištvu u susjednim zemljama. Početkom listopada polovica izbjeglica je bila registrirana u Turskoj, 1,1 milijun u Libanonu, 628 tisuća u Jordanu, a 379 tisuća u Iraku i Egiptu. UNHCR-ovo istraživanje pokazalo je da se produbljuje i siromaštvo izbjeglih u susjedne zemlje, pa je tako u Libanonu utvrđeno da 70 posto izbjegličkih kućanstava živi ispod linije siromaštva, što je značajan porast u odnosu na 50 posto iz 2014. godine. Pogoršanju stanja u izbjeglištvu doprinijelo je nedovoljno financiranje UNHCR-ovog regionalnog programa, čiji je planirani budžet od 4,5 milijardi dolara dosad realiziran samo u 41-postotnom omjeru. Uz to, još milijardu dolara pomoći bilo bi potrebno i zemljama koje su prihvatile izbjeglice, a čije infrastrukture u nekim slučajevima pucaju po šavovima, zbog čega primjerice oko 700 tisuća djece u izbjeglištvu nema pristup školovanju. Nakon godina izbjeglištva, bilježi UNHCR, ušteđevine su potrošene, dragocjenosti prodane i većina onih koji se odlučuju na odlazak za Evropu kao glavni razlog navodi nemogućnost zarađivanja i prehranjivanja obitelji. Nekima u Evropi, kao što smo vidjeli u slučaju hrvatske predsjednice Kolinde-Grabar Kitarović, takve izjave bile su dovoljne da zaključe kako se tu radi o ekonomskim migrantima.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #110 u: 02.11.2015., 11:38:13 »
Smjeran, čovjekoljubiv i pobožan, Stjepo Bartulica pita Borisa Budena: ‘A zašto izbjeglice iz zemalja koje je Zapad usrećio nizom svojih intervencija idu baš u Njemačku, a ne u bogatu Saudijsku Arabiju ili Katar?’ ‘Zbog ostataka socijalne države u Njemačkoj’, izvrstan je odgovor Borisa Budena,

Offline Admin

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 406
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #111 u: 02.11.2015., 16:10:08 »
z355ko post s istim linkom je ponovo maknut. Ponovo je zatrazena moderacija zbog sadrzaja.

Offline zokxy

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 26.249
  • Dont drive faster than your guardian angel can fly
    • O svemu i svačemu
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #112 u: 02.11.2015., 18:40:25 »
Da i ja dodam, to je prvi post koji je prijavljen na forumu otkako postoji - s porukom da se makne link na profašistički blog. Nakon malo čitanja zaista me ideje koje iz tog narečenog linkanog članka izviru iritiraju. Koga zanima, neka se obrati direktno z355ku da mu u pp pošalje link, ovako javno ga nećemo propagirati!  :wavey :pop
Don't drive faster than your guardian angel can fly!

Offline LLeon

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Ožu 2012
  • Postova: 2.503
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #113 u: 02.11.2015., 19:11:30 »
Odavno sam ja govorio da  nije normalan i da je on jedan obični mučki provokator. :301 A niste me htjeli slušat. :a045

:shame :s050

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #114 u: 03.11.2015., 08:30:21 »
Da i ja dodam, to je prvi post koji je prijavljen na forumu otkako postoji - s porukom da se makne link na profašistički blog. Nakon malo čitanja zaista me ideje koje iz tog narečenog linkanog članka izviru iritiraju. Koga zanima, neka se obrati direktno z355ku da mu u pp pošalje link, ovako javno ga nećemo propagirati!  :wavey :pop
ok
doista je malo previše drugačiji i sad vidim da može biti i opasan, a očito postoji i dobar robotski nadzor nad onim što se objavljuje. Nisam bio nikad fan fašističkih sljedbenika, zapravo me to uopće ni ne zanima, na taj spomenuti link sam slučajno naletio i vidio neke poveznice sa ovom temom. Jednostavno mi ne pripadamo vremenu na koji se članak odnosi i ma kakvo viđenje toga pripada nekom drugom vremenu, povijesti. Na sudu bi rekli , neka porota zanemari spomenuti navod :)

Vratimo se u sadašnje vrijeme, kada meštri sviju hulja, velikom kuhačom miješaju po našoj stvarnosti i zapitajmo se danas, je li to sve slučajno i spontano? Je li bijeg iz tzv. sao Krajine bio spontan i kako se odjednom u tome našao P.G. iz američkog veleposlanstva i zašto su se detalji o tome našli u  WikiLeaks objavama, a da se nikad nisu prezentirali našoj javnosti.
ili bliže nama
Je li" riječki pokret otpora" tek grupa smutljivaca i propalih poduzetnika i priča o lopovstvu i pljački od strane nekih riječkih viđenijih ljudi tek tlapnja?
A i ova putanja izbjeglica, ne čini li se logičnije da je bliže otići u Deutzlannd preko Rumunjske i Slovačke, a pogotovo za one koji idu dalje prema Švedskoj ili Norveškoj?
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #115 u: 03.11.2015., 10:45:01 »
A i ova putanja izbjeglica, ne čini li se logičnije da je bliže otići u Deutzlannd preko Rumunjske i Slovačke, a pogotovo za one koji idu dalje prema Švedskoj ili Norveškoj?

Jedino ako bi ih Turska pustila preko Bospora, dokle god prelaze morem u Grčku, Rumunjska im nije baš najbliža trasa, a zar nije i Bugarska napravila nekakav zid ?  :help2

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.564
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #116 u: 11.11.2015., 14:19:13 »
doista je malo previše drugačiji i sad vidim da može biti i opasan, a očito postoji i dobar robotski nadzor nad onim što se objavljuje. Nisam bio nikad fan fašističkih sljedbenika, zapravo me to uopće ni ne zanima, na taj spomenuti link sam slučajno naletio i vidio neke poveznice sa ovom temom. Jednostavno mi ne pripadamo vremenu na koji se članak odnosi i ma kakvo viđenje toga pripada nekom drugom vremenu, povijesti. Na sudu bi rekli , neka porota zanemari spomenuti navod :)

BTW nije bio "robotski nadzor", a spomenuti link se ne bavi "razmišljanjem izvan kutije" ili "na drukčiji način" nego vrlo poznatom metodom poznatijom pod imenom "povijesni revionizam".

Na dan 9. studenog obilježavamo 77. godišnjicu Kristalne noći. Toga dana njemački nacistički režim potvrdio je ozbiljnost svojih namjera i riješenost da ih sprovede do kraja. Kristalna noć je kulminacija višegodišnjeg procesa stavljanja Židova u Njemačkoj izvan društva i izvan zakona.

A to što je neki trgovac napuhao odštetni zahtjev teško se može smatrati dokazom o tome da mu je u stvari odgovaralo da mu porazbijaju dućan.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #117 u: 11.11.2015., 14:26:44 »
Sjeti se Meštra iz Velog Mista kad su ''Talijanci'' napali Spljet. Kako je pisao odštetni zahtjev. :p015
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #118 u: 11.11.2015., 14:46:03 »
doista je malo previše drugačiji i sad vidim da može biti i opasan, a očito postoji i dobar robotski nadzor nad onim što se objavljuje. Nisam bio nikad fan fašističkih sljedbenika, zapravo me to uopće ni ne zanima, na taj spomenuti link sam slučajno naletio i vidio neke poveznice sa ovom temom. Jednostavno mi ne pripadamo vremenu na koji se članak odnosi i ma kakvo viđenje toga pripada nekom drugom vremenu, povijesti. Na sudu bi rekli , neka porota zanemari spomenuti navod :)

BTW nije bio "robotski nadzor", a spomenuti link se ne bavi "razmišljanjem izvan kutije" ili "na drukčiji način" nego vrlo poznatom metodom poznatijom pod imenom "povijesni revionizam".

Na dan 9. studenog obilježavamo 77. godišnjicu Kristalne noći. Toga dana njemački nacistički režim potvrdio je ozbiljnost svojih namjera i riješenost da ih sprovede do kraja. Kristalna noć je kulminacija višegodišnjeg procesa stavljanja Židova u Njemačkoj izvan društva i izvan zakona.

A to što je neki trgovac napuhao odštetni zahtjev teško se može smatrati dokazom o tome da mu je u stvari odgovaralo da mu porazbijaju dućan.
možda
no ja nisam tada bio tamo pa ne mogu iz prve ruke ništa reći, no vidio sam neke dokaze koji bi mogli ukazivati na nešto drugačiju "istinu" pogotovo u priči oko ciklona b
no nismo li danas svjedoci različitih istina o "domovinskom ratu" a kojeg smo svojim očima vidjeli i sudjelovali u tome?
hoće li biti povijesni revizionizam ako neko od nas za 20tak godina napiše knjigu o svojim vlastitim impresijama u vezi domovinskog rata, ili ako baš hoćete i o ovoj izbjegličkoj krizi(kad završi i kad budu svi generali poslije bitke:-)
bolje biti vjetar nego list

Offline lappino

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 1.161
Odg: Izbjeglička kriza
« Odgovori #119 u: 11.11.2015., 15:40:01 »
Stranica/blog o kojoj govorimo je g_vno, i "dokazi" koji su tamo prikazani jednako smrde.

Ne pada mi na pamet niti ništa citirati od tamo - onda će ovaj forum stvarno dospijeti na "robotsku" listu - to nam ne treba.

Ali, mogu parafrazirati.

Pogledati na linku: www.ubicemozaklacemokosanamanece.com/ovcaruisrebrenicuizmislilepijaneustase  :citam2

......

Što se "istina" tiče, prva je da apsolutno svi lažu. Pobjedničke laži postaju povijest, a laži poraženih bivaju raskrinkane. Ili tako nekako.

Evo ti jedna istina o Domovinskom ratu.

16. 9. kod Šibenika nisu oborena "Obadva!" nego samo jedan Jastreb. A sad tko želi neka to ekstrapolira do toga da smo izmislili sve...  :facepalm

Krize što se tiče, pače izbjeglica, Europa stari i izumire. Trebat će dosta slabo plaćenih medicinskih sestara i braće da mijenjaju pelene dementnim Nijemcima. Terorističke prijetnje od tih i takvih bit će u razini one koju danas imamo u Bosni - a svi znamo kakav neljudski zulum tamo vlada već desetljećima. Ili možda ne vlada?  :greensmile