Autor Tema: Riva del Garda  (Posjeta: 21142 vremena)

0 Članova i 8 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #15 u: 18.08.2015., 23:25:06 »
Nažalost nisam u mogućnosti noćas nastaviti pricu,nemam računalo
Što ne znacl da nisam skupljao nove materijsle
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #16 u: 19.08.2015., 07:53:00 »
Pomalo, tr neće dilo pobignit!  :m055
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #17 u: 19.08.2015., 13:10:22 »
evo me nakratko
sada cu malo ubaciti odgovor o nasem poznaniku kao sto sam obecao, naime ovdje ima svoju ulicu, ispred koje je parkiran i brod sa njegovim prezimenom


a malo dalje od obale vodi jedna ulica simpaticnog naziva

bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #18 u: 19.08.2015., 13:30:44 »
o da , idemo dalje sa objektima na brdu Brioni
svuda uz stazu nalaze se raznorazni polozaji, rovovi, poljski polozaji, zemunice, ili kako smo naucili u prici o Kobaridu kaverne












i jedan pogled iz ovog posljednjeg polozaja


zanimljivo je da sama ratna razaranja i nisu bogzna koliko ostetila ove objekte iako su cak i iz cepelina bili bombardirani vec su ostecenja nastala kasnije kad su mjestani minirali objekte u potrazi za zeljezom i ostalim gradevnim materijalom
« Zadnja izmjena: 19.08.2015., 13:44:32 od z355ko »
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #19 u: 19.08.2015., 13:43:26 »
nastavljam uspon vrlo strmom stazom, koja je jos dodatno otezana stepenicama koje su u nju ugradene






i onda dolazim do jos jednog velikog objektanaziva "batteria di mezzo" sto god da to znacilo


naravno, stavio sam i dokaz da sam doista bio tu :) :skartoc





pogled sa vrha objekta je fantastican, vidi se prakticki cijelo jezero





i malo unutrasnjosti, nazalost vecina objekata je zakljucana ili okovana pa slikam kroz resetke




bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #20 u: 19.08.2015., 13:55:26 »
sto talijani sami kazu o tom brdu:
















nakon ovih slika vjerojatno ce se i o meni pricati kao o covjeku poznatom po dobrim slikama :skartoc
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #21 u: 19.08.2015., 14:03:56 »

kad sam vidio ovaj natpis, shvatio sam da su utvrde zapravo austrijske

nastavit cu kasnije, zovu me da idemo posjetiti muzej u Roveretu, nadam se opet dobrim fotkama :lol1
bolje biti vjetar nego list

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #22 u: 19.08.2015., 16:57:30 »
...kad sam vidio ovaj natpis, shvatio sam da su utvrde zapravo austrijske...

A da si čitao elvisa, lappina i mene znao bi:  :lol3
Čekam da do kraja pošalješ reportažu pa da te jako nahvalim. Sad samo pohvala. :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #23 u: 19.08.2015., 22:38:17 »
Ma čitao sam,nego pišem o tome što sam mislio dok sam se penjao po brdu,a to je bilo prije vaših komentara. No prilično je čudna orjentacija objekata, naime sve su puškarnice okrenute od jezera kao da se očekivao napad iz austrjskog teritorija. Tek kasnije sam vidio da su toppvske bitnice bile u kavernama.
bolje biti vjetar nego list

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #24 u: 20.08.2015., 09:42:56 »
No prilično je čudna orjentacija objekata, naime sve su puškarnice okrenute od jezera kao da se očekivao napad iz austrjskog teritorija.

Sve i da nije cijelo jezero bilo austrijsko, teško su mogli talijani dovesti iole ozbiljno plovilo tako da su te fortifikacije štitile/pokrivale/branile prvenstveno zemaljske komunikacije. IMHO.

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #25 u: 21.08.2015., 22:25:12 »
Sve ove dane marljivo sam skupljao materjal tako da će mi trebat dosta da sve postavin. Prekjučer sam posjetio muzej rata u Roveretu, slikao masu slika,jučer uspon na monte Baldo,danas cima Pari. Cima Pari je trebao biti čisto planinarski izlet, kad tamo, cijell je brdo,ma što brdo, planina puna vojnih objekata iz prvog rata, čak smo sreli i dva lika sa metal detektorom kako. traže oko tih utvrda
bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #26 u: 24.08.2015., 11:09:59 »
Evo da krenem pomalo dalje sa reportažom, u prvom svjetskom ratu izgleda da su dosta koristili bojne otrove, negdje sam u muzeju u Roveretu čitao da je to bio i iperit, pa su i gasmaske koristili. Moji domaćini su mi se pohvalili da imaju kod kuće u "kantini" jednu savršeno očuvanu masku iz prvog rata, kao ako želim poklonit će mi je, ja nemam kućni muzej pa sam im zahvalio s napomenom da je čuvaju jer je muzejska vrijednost. Maska je austrijska i još je upotrebljiva(smrdi pa je nisam stavljao na lice)navodno ju je djed od mojih domaćina donio kući nakon povlačenja austrijanaca, no nisam siguran u tu priču, meni više liči na masku iz drugog rata.
evo slika:

bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #27 u: 24.08.2015., 11:21:07 »
u muzeju sam vidio ove vrste gas maski, što ne znači da možda nisu postojale i onakve






bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #28 u: 24.08.2015., 11:50:44 »
no da krenem i dalje sa pričom o brdu Brioni, samo brdo je zapravo izgledom kao nekakva zdjela , jednim dijelom zakopana u zemlju, dok se drugi dio nadvio iznad jezera i zapravo cijelo brdo čini jednu prirodnu utvrdu, a vidljivo je sa gotovo svih okolnih vrhova. Bez problema sam ga uočio i sa Monte Balda i sa cima Pari, a o kraju puta Ponale da i ne spominjem

silazeći poslije sredinom brda uočio sam brojne prolaze , kaverne koji su izlazili na stranu od jezera i u kojima je bila smještena artiljerija, sve to je napravljeno tako davno i sa tako primitivnom tehnologijom da se moram diviti trudu branitelja granice. No poslije se ispostavilo da je ovo  tek početak.
evo par slika koje sam slikao mobitelom:


















bolje biti vjetar nego list

Offline z355ko

  • Full Member
  • ***
  • Datum registracije: Pro 2013
  • Postova: 2.120
Odg: Riva del Garda
« Odgovori #29 u: 24.08.2015., 12:01:43 »
Sada ću krenuti sa pričom o "sentiero dela Ponale" koja nekako , barem meni, ima veze sa "sentiero dela Peace" jer mi se čini da su povezani. Govoriti o putu mira sa austrijancima malo mi je nategnuto, lako je sad pričati o miru kad su uzeli austrijancima ogroman teritorij, pitanje je da li bi govorili tako da su austrijanci njima okupirali dio države. No uglavnom bilo kako bilo , bez da se previše miješam u političke stvari nastavljam priču. Sa zapadne strane luke u Riva del Garda počinje cesta, zapravo bivša cesta , koju su zatvorili zbog urušavanja i otvorili za pješake i bičiklete pa....... evo i  moje priče sa slikama
bolje biti vjetar nego list