Autor Tema: Fluminensia Slovenica  (Posjeta: 2809 vremena)

0 Članova i 5 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Fluminensia Slovenica
« u: 02.08.2015., 20:24:10 »



Autor:                         Irvin Lukežič           
Izdavač:                      Izdavački centar Rijeka       
Suizdavač:                   KPD Bazovica Rijeka             
Urednik:                      Vlasta Hrvatin-Smetko
Godina objave:             2007.
Uvez:                          polutvrdi u plastičnim koricama
Dimenzije:                   245 X 165 mm
Broj stranica:               308

Ovu knjigu sporadično čitam već, a bit će, pet godina. Nije da je loša nego je teško čitljiva. Naime, to vam je kao da čitate enciklopediju ili, još gore, telefonski imenik. Toliko podataka da te nakon pročitane samo jedne stranice počne glava boljeti.
Radi se o povezanosti Slovenaca i Rijeke. Autor s pedantnošću pravog povjesničara objašnjava povezanost Slovenaca u Rijeci, ali i obratno - Riječana u Sloveniji. Pa se tako navode cijela porodična stabla Celligoi, Wohinz, Poglayen, Jellouschegg...
A znate li tko je bio najbogatiji Riječanin, barem po ovoj knjizi, ikad? Josip vitez Gorup. Piše, ovdje u knjizi, da je ostavio, kad je umro 1912. g. nevjerojatnih 40,000.000 kruna. Baš tim riječima autor naglašava taj podatak. A dijelio je lovu šakom i kapom. Poznati slovenski pjesnik Simon Gregorčič je svom meceni posvetio pjesmu o dobroti, plemenitosti itd. Bogme i ja bih da mi netko dade toliko novaca, koliko je Gorup poklonio Gregorčiču.
Knjiga vrvi podacima o vlasništvu pojedinih kuća, brodova, natuknicama o određenim povezanostima riječkih familija, povijesnim slikama...
Obuhvaćen je period od sredine XV. st. pa do sredine XX. st.
Ogroman trud je uložen u pisanje ove knjige stoga i sve pohvale I. Lukežiću. :bravo
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #1 u: 02.08.2015., 23:42:14 »
Ako se ne varam, piše u knjizi, da je Joso najbogatiji slovenac svih vremena. Navodno je i počasni/zaslužni, ili tako nešto građanin, u 30-ak što gradova i sela u Deželi. Imao je bogami i 7-8 zgradurina u Rijeci. Recimo hotel Europa. Nije bio baš za baciti. Neznam ... možda je to zato što je Tilica bila slovenka. Pa ono... gledam malo, i dragi su mi ti slovenci. Kažu da krv nije voda. Bo  :pojmanemam

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #2 u: 02.08.2015., 23:50:41 »
Koje su još Gorupove zgrade esim Hotela Europa?

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #3 u: 03.08.2015., 00:11:36 »
Koje su još Gorupove zgrade esim Hotela Europa?

onkologija Ri bolnica





ovo je na placi kod kazališta. Mislim da su tamo dvije takve

Na placi  Verdijeva 11 te Zagrebačka 21-23 su bile Gorupove kuće.
------------



na Mlaci dom Bazovica. Nemam je sad pri ruci. Nemam ni vremena. I ima dole na glavnoj cesti. Ova



Toliko. A brzo će mi signaaaaaa ........llllllll
« Zadnja izmjena: 03.08.2015., 10:36:29 od ilirija »

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #4 u: 03.08.2015., 00:14:47 »
ovo je fotkano ispred one zgrade na najdonjoj slici


Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #5 u: 03.08.2015., 07:13:16 »
Na placi  Verdijeva 11 te Zagrebačka 21-23 su bile Gorupove kuće.
------------
Kuću na Podpinjolu 43, gdje je danas KPD Bazovica, je bila u vlsništvog njegovog  sina Milana.
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #6 u: 03.08.2015., 11:17:13 »
Citat:
lmajući viziju da Rijeka s naglo razvijajućom lukom postaje sve više kozmopolitski grad, uložio je kapital u izgradnju Grand hotela Europe uz rub pristanišne obale. Gradnju te divovske zgrade, koja je na obali zauzimala cijelu gradsku inzulu, povjerio je najrenomiranijem tršćanskom arhitektu Giuseppeu Bruniu, projektantu monumentalnoga tršćanskog magistrata. Arhitekt Bruni je za najbogatijega Slovenca, kako se tada o Josipu Gorupu govorilo i pisalo u riječklm novinama, projektirao i obiteljsku vllu na nekadašnjoj riječkoj lokaciji Via del Pino (danas Podpinjol), koja je tada na području Mlake nadaleko samovala usred velikoga i uzorno njegovana parka i voćnjaka. U GorupovoJ oblteljskoj vili, u kojoj uprkos velikom bogatstvu nije bilo nikakve raskoši, među posljednjim stanarima umro je 1949. godine Gorupov sin Aleksandar.
lza Drugoga svjetskog rata izvlaštena je vila prešla u vlasništvo Riječke bolnlce i danas, okružena zgradama riječkoga kliničkog centra polako propada.
U Rijeci se je Gorup sa svojičm golemim kapitalom uključio i u gradnju velikih najamnih stambenih objekata. Njegove impozantne blokovske zgrade sagrađene između 1871. i 1881. u najstrožem centru Rjjeke, u predjelu kazalište - tržnica, služe i danas svojoj namjenl. U neposrednoj blizlni obiteljske vile imao je i više četverokatnlh stambenlh kuća, a na riječkom Korzu, donas broj 38, i Jednu stariju dvokatnlcu.

Vitez Josip Gorup pl. Slavinjski - brošura izdana u okviru projekta "Slovenski doprinos županijskoj baštini"

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #7 u: 03.08.2015., 14:09:34 »
Thx Ilirija i Milić :palacgore

Ovo me podsjetilo ma jednu ćakulu sa Milićem da bi bilo zanimljivo pozabaviti se sudbinama graditelja svih takvih zdanja u Rijeci. Kako su živjeli svi ti zidari, klesari, tesari i ostali, kolike su im bile nadnice...uz sve te impozantne zgrade uvijek spominjemo parajlije investitore rijetko graditelje :(

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #8 u: 03.08.2015., 16:21:07 »
Jako dobro se sjećam te diskusijice.
Nevezano za Gorupa, na LPR je bio ovaj članak izvučen iz novina Naša Sloga.
-----------------

Vežičanka » 4.7.2015, 10:19
Izgradnja Guvernerove palače nije prošla bez žrtava.
20. studenog 1894. došlo je do urušavanja zida visokog 8 m. Tom prilikom poginulo je 5 radnika, a više njih je ranjeno, većina teško.

O tom događaju izvještava Naša sloga 29. studenog 1894.

Iz Rieke piše nam prijatelj dne 25. t.m.

Gospodine uredniče! Grozna je istina, kako ste javili, da se je ovdje strašna nesreća dogodila, kakve još Rieka doživjela nije; ona je tim groznija jer je posve izvanredna.
Nije tu nesreću prouzrokovao niti potres, niti poplava ili požar, neg nemar ili neznanje ili jedno i drugo.

Dakako, došla je komisija iz Budimpešte, ona će istraživati i strogo iskati, da nadje krivca, ali mjernici su vladini iz Madjarske! Poduzetnici su Talijan i Niemac! Nadziratelj je Madjar. Nema dakle izgleda, da se istina saznade, nego buduć nemaju tuj našeg čovjeka, da na njega uprte krivnju, to će po svoj prilici baciti uzrok te grozne nesreće na hrvatsko tlo, na komu se gradi madjarska palača.

Utorak na 20 t.mj. okolo 3 3/4 ure po podne bio je onaj kobni čas, kada se srušio zid do 8 metara visok, koji je počivao na dva stupa sa tri svoda; razbili ili satrli se stupovi, koji su bili učinjeni iz samih opeka!
Sva ta ogromna težina sasula se silnim štropotom: kamenje, opeke, gvozdene grede sa dvadesetak radnika, sve se to zajedno nagomilalo na tlu palače. Četiri su ostali namah mrtvi. Oni, koji su ostali zdravi, razbježali se većinom, jer takove grozote nigda videli niesu. Nekoji ostadoše na pomoć ranjenikom, drugi trčahu put Kozale i Drenove navestiti obitelj, da su smrti izbjegli sretno.
Treći jadikovaše na licu mjesta za otcem, bratom il rodjakom, koga nenadjoše medju živućimi.
Plač i naricanje povećalo se kad su nadošle supruge, sestre i djeca unesrećenih, te se je čovjeku paralo srce od tuge i žalosti slušajući i gledajući taj grozni prizor.
Istina je da su sve oblasti, počamši od Guvernera, nadošle da pomognu i da utješe nesretnike, ali kako ćeš umiriti ženu koja vidi svog muža razmrcvarena, ili diecu, koja jadikuju za razdrobljenim otcem.
Mrtvace su odnesli u mrtvačnicu, a ranjenike u bolnicu. Nadošli su drugi radnici te se stavili kopat, da vide, ima li još koji pod kamenjem, a kopali su do drugog dana opodne, ali ne nadjoše hvala Bogu ništa.

Mrtvi su slijedeći:
1. Karlo Host Franetov, iz Pehlina 40 god. star, otac šestero diece nadjen ispod kamenja.
2. Ludvik Rubeša, 36 god. star, od Špinčić, otac troje diece, izkopan mrtav izpod kamenja.
3. Pavao Matešić 58 god. star, iz Kraljevice, oženjen bez diece, našli ga bez glave
4. Josip Mandić 49 god. star, iz Kozale, otac četvero diece, sav sprebijen umro istog dana.
5. Ive Kučić-Andretov iz Drenove, otac jedne kćeri, 39 g. star, umro u bolnici o polnoći.

Ranjeni su:
1. Josip Kučić 39 god. star. iz Plase, otac troje diece, pogibeljno ranjen
2. Ivo Komadina, 50 god. iz Ledenica, pogibeljno ranjen
3. Ive Rubeša-Franetov Kastavac, 42 god. star i troje djece, jako ranjen
4. Ante Ferlan-Ivanov od Rubeši , otac šestero diece, ranjen na glavi i hrbtu.
5. Frane Šuperina -Antonov 50 god. star, otac šestoro diece iz Kozale, ranjen iz nutra.
6. Mate Šuperina-Antonov, 46 god. star, iz Kozale, sa četvero diece, ranjen na rukah i nogah.
7. Mate Bezjak-Ivanov, 35 god. star, Kastavac, bez diece, ranjen jako na glavi.
8. Frane Lenac-Ivanov, otac troje diece, 44 god. star, iz Kastva, ranjen po svuda.

U četvrtak podne na 4 ure bio je pogreb onih pet nesretnikah. Bile su na sprovodu sve oblasti, svi dostojanstvenici.
Bilo je kako kažu, na groblju četiri ili pet tisuća naroda; toliko ljudi se nije nigda do sad ondje sakupilo: došli su viditi i žaliti ostanke onih radnika, koji su u najboljoj muževnoj dobi poginuli na grozan način.

Javit ću vam naskoro, kako će izpasti istraga, nije nade, kako sam rekao, da ćemo doći do istine: Sve će se pokrit i zabašurit, jer su ovi nesretnici podanici onijuh pola monarhije, i buduć Hrvati neće Madjare za njih mnogo glava boljeti. Treba ipak priznati, da se velikaši i pučanstvo ovdje dosta dobro odazvalo sa prinosi u korist obitelji tih nesretnikah; sakupilo se je preko 2000 for. to je nešto za prve potrebe; ali šta je to za tolike nesretne otročne obitelji, koje su ostale bez otca; zato i u ovom slučaju, kako i u mnogo drugih, najviše će doprinesti siromašni dobri susjedi tih nesretnika.

Bilo kako bilo, o toj nesreći ljudi ovdje ne gataju baš dobro za dom madjarskog guvernera. Do vidova!
------------------------
Ovo sam prosljedio i u PPMHP te mi  je rečeno da su znali za ovu nesreću, ali nisu znali imena poginulih.
-----
Kasnije je Vežičanka objavila još jedan članak, par dana iza, novine su objavile smrt još dva lavoratora.

----------
Ali, dobili su posmrtninu. Posthumno. Zajebajem se, ali Gorup je djelio jer mu je više pritjecalo nego što je mogao potrošiti. Zašto? Jer je imao odlučnu riječ tamo gdje je trebao pmoći - sam sebi.
Smijao sam se kad sam, pred možda godinu dana, čitao izvatke iz ugovora koji su potpisali izvođači radova Lujzijane.
Kaže:
# xy Ako prihodi od cestarine budu manji od 10% uloženog tada će država namiriti ostalo.
Ovo nekako, po sjećanju pišem, ali srž je jasna. Nemoš izgubit lovu ni da hoćeš.
 Osim kad nekim seljačinama, lavoratorima dopizdi. Onda ode i glava, a ne samo lova.
Pa onda plaču neki za kućama, njivama, i šta ja znam... :bath
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline ilirija

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.585
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #9 u: 03.08.2015., 16:29:03 »
Jako dobro se sjećam te diskusijice.
Nevezano za Gorupa, na LPR je bio ovaj članak izvučen iz novina Naša Sloga.
-----------------

Vežičanka » 4.7.2015, 10:19
Izgradnja Guvernerove palače nije prošla bez žrtava.
20. studenog 1894. došlo je do urušavanja zida visokog 8 m. Tom prilikom poginulo je 5 radnika, a više njih je ranjeno, većina teško.

O tom događaju izvještava Naša sloga 29. studenog 1894.

ovako je pisao "Dom i sviet"

http://croinfo.net/forum051novi/index.php?topic=2059.msg36050#msg36050

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #10 u: 03.08.2015., 16:34:43 »
U Našoj Slozi pet + 2 mrtva, a u  Domu i svietu komata 16.
Jadni lavoratori. Ni mrtve nisu znali prebrojati. Oj živote, gorak li si... :facepalm
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline elvis

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 10.553
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #11 u: 04.08.2015., 11:17:12 »
20. studenog 1894. došlo je do urušavanja zida visokog 8 m. Tom prilikom poginulo je 5 radnika, a više njih je ranjeno, većina teško.

onih radnika, koji su u najboljoj muževnoj dobi poginuli na grozan način.

početkom 19. stoljeća očekivani životni vijek iznosio je 37 godina.

 Do sredine 19. stoljeća, prosječni životni vijek u Europi preko 40 godina

Prosječna dob nastradalih radnika je 44 ... reklo bi "pjesnička sloboda" reći da su bili u "najboljoj muževnoj dobi", ni danas kada je prosječni životni vijek preko 70 godina, ne bi nikoga (pa ni sebe, iako sam sada u najboljoj kondiciji) u 44-toj godini proglasio za muškarca u "najboljoj muževnoj dobi".

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #12 u: 04.08.2015., 14:09:58 »
Ovu primjedbu molim poslati na adresu Naša sloga, Zagreb ulica ta i ta... :p015
Prošeći se z manun okolo Trsata.

Offline mušica

  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Vel 2012
  • Postova: 741
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #13 u: 04.08.2015., 22:50:11 »
Elvis ne slažem se.
 Ja sam navršio 45 i imam feeling da sam u najboljoj muževnoj dobi 8)

Offline milić

  • Global Moderator
  • Hero Member
  • *****
  • Datum registracije: Tra 2012
  • Postova: 11.595
Odg: Fluminensia Slovenica
« Odgovori #14 u: 05.08.2015., 06:33:45 »
I ja sam va najboljoj muževnoj snazi sa šezdeset. Morda ne fizčkoj, ali umnoj - to da. :k055
I još moren razbit oreh z - batićen! :lol3
Prošeći se z manun okolo Trsata.